Piwko w warszawie w przyszlym tygodniu?

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#16

#16 Post autor: garfield »

Bardzo przyjemne wyjście :)

Gonte chyba o tym mówiłeś :)

reszta "piwoszy" może też będzie chciała przeczytać

W przypadku używania BGP jako protokołu routingu miedzy PE a CE problemem będzie jak np w dwóch lokalizacjach pomiędzy pe a ce będzie ten sam AS użyty (oczywiście zakładamy że obie lokalizacje są w tym samym VRF'ie)
Mechanizmy BGP sprawią że update zostanie uwalony ponieważ ma ten sam
AS na as_path


CE--AS20---PE--AS100--P-AS100---PE--AS20---CE

rozwiązania sa dwa:
- na CE dajemy allowas-in dla definicji sasiada PE (czyli wyłączamy sprawdzanie)
W wyniku tego siec rozgłaszana przez jedna stronę będzie miała na routerze
po 2 stronie takie AS_PATH np:
100 20 i


- albo na PE dajemy as-override dla definicji sąsiada CE (router PE
porównuje AS z komendy remote-as z tym co jest na końcu AS_PATH dla
prefiksu ktory chce wyslać do CE, jesli jest to samo (a u nas jest) to
router PE podmienia ten wpis na swój lokalny AS)
W wyniku tego siec rozgłaszana przez jedna stronę będzie miała na routerze
po 2 stronie takie AS_PATH np:
100 100 i
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

#17

#17 Post autor: grze »

W przypadku używania BGP jako protokołu routingu miedzy PE a CE problemem będzie jak np w dwóch lokalizacjach pomiędzy pe a ce będzie ten sam AS użyty (oczywiście zakładamy że obie lokalizacje są w tym samym VRF'ie)
Ale numerów AS dla CE w VRFie to się raczej pilnuje, więc to raczej hipotetyczna sytuacja :)

Dzięki za spotkanie :)


Pzdr,
G
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#18

#18 Post autor: garfield »

grze pisze:
W przypadku używania BGP jako protokołu routingu miedzy PE a CE problemem będzie jak np w dwóch lokalizacjach pomiędzy pe a ce będzie ten sam AS użyty (oczywiście zakładamy że obie lokalizacje są w tym samym VRF'ie)
Ale numerów AS dla CE w VRFie to się raczej pilnuje, więc to raczej hipotetyczna sytuacja :)

Dzięki za spotkanie :)


Pzdr,
G
moim zdaniem raczej jest to zalecane ponieważ pozwala zachować porządek, jeden klient jeden prywatny AS PE-CE

W twoim podejściu załóżmy że masz 100 klientów każdy ma 100 lokalizacji czyli potrzebujesz 10000 numerów AS :)
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#19

#19 Post autor: drake »

grze pisze:Ale numerów AS dla CE w VRFie to się raczej pilnuje, więc to raczej hipotetyczna sytuacja :)
Pzdr,
G
Wcale nie hipotetyczna - moze to byc np. zalozenie projektowe, co nie jest rzadkoscia. Bledem w sztuce tez nie.

Pozdruffka :)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

#20

#20 Post autor: grze »

Ja to widzę tak że Klient ma swoim VRF pełną pulę prywatnych ASów do dyspozycji i w jednym VRFie dwa CE nie posiadają takiego samego ASa. Być może mówimy o jakiejś innej sytuacji albo wychodzi moja niewiedza. Pogadamy na kolejnym piwku ;)


Pzdr,
G
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

Awatar użytkownika
gonte
CCIE
CCIE
Posty: 590
Rejestracja: 24 sty 2004, 10:19
Lokalizacja: Warszawa

#21

#21 Post autor: gonte »

Marcin dokładnie o to mi chodziło - tylko ze ja wiem jak zrobić aby zadziałało - tego czego nie wiem to po co robić taki design :)

michal11
member
member
Posty: 15
Rejestracja: 19 lut 2011, 10:57
Lokalizacja: Lodz/Warsaw

#22

#22 Post autor: michal11 »

gonte a daloby rade zebys sprawdzil nazwe "tego" forum o ktorym wczoraj mowiles tylko wlasnie tej nazwy nieszczesnej nie pamietales? i oczywiscie podeslal :o

horac

#23

#23 Post autor: horac »

as-override to imho ladniejsze rozwiazanie, allowas-in to dzialo okretowe.

ODPOWIEDZ