Jak budujecie serwerownie, oznaczacie interfejsy etc .. ?

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
enceladus
inner circle
inner circle
Posty: 506
Rejestracja: 27 paź 2003, 14:32
Lokalizacja: Poznan

Jak budujecie serwerownie, oznaczacie interfejsy etc .. ?

#1

#1 Post autor: enceladus »

Jestem ciekawe jak budujecie wasze serwerownie, Data Center itp ... (nie chodzi mi o te "przydomowe" :) ).
Jak opisujecie interfejsy, oznaczacie połączenia, dokumentujecie, czy stosujecie kody kolorowe ..... Jaki osprzęt stosujecie - jakie szafy, koryta ....
<: Enceladus :>

pjeter
CCIE
CCIE
Posty: 1391
Rejestracja: 17 lis 2003, 17:29

#2

#2 Post autor: pjeter »

Moglbym wiele napisac w tym temacie. Mimo, ze pracuje w mojej firmie juz poltorej roku
nadal jestem pod wrazeniem. System jest dosc skomplikowany, pozwala jednak na
znalezienie informacji o dowolnym urzadzeniu, interfejsie, linku i jego parametrach,
wraz z diagramami, dostawca, telefonami itd w kilkadziesiat sekund (Informacji, o konkretnym
linku czy interfejsie sposrod zewidencjonowanych parunastu tysiecy urzadzen).
Jest to skomplikowana aplikacja WEBowa oraz system uprawnien zapewniajacy
ze kazdy pracownik _musi_ ja wypelnic/uzupelnic przed wprowadzeniem zmiany w sieci.
Oczywiscie ma on tez swoje wielkie wady - cholerna "strata" czasu.
Niestety szczegolow na forum publicznym nie moge podac.
Optuje za jakims malym(duzym?) zlotem, gdzie bedzie mozna otwarcie pogadac.

PJ

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#3

#3 Post autor: voytar »

Tak trochę oftopicznie:

na mnie niesamowite wrażenie zrobiła estetyka wykonania tej sieci:
http://www.tomshardware.pl/network/2003 ... rk-25.html
(trzeba klikać DALEJ: ...)

Jest ktoś w Polsce kto ma w domu coś takiego? ;P

I tak już prawie zupełnie nie na temat (mam nadzieję, że enceladus się nie obrazi :)), jeśli sami zagniatacie kable to stosujecie jakieś osłonki? Ja doszedłem do wniosku, że zwykłe (zewnętrzne) strasznie obsysają. Wewnętrzne są całkiem OK chociaż nie trzymają się bardzo mocno.

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#4

#4 Post autor: marcins »

u nas sie nie oznacza ;) kazdy ma wszytskie linki w glowie :)

NetViz do dokumentacji.


co do tego toms'a
no nic wielkiego
ale aby jeden switch i plastic ruter walic stojak tej wielkosci...to nieporozumienie...
szafa jest ok
ja w swojej ( i w serwerowni ) wyjete ma boczne scianki...

Awatar użytkownika
enceladus
inner circle
inner circle
Posty: 506
Rejestracja: 27 paź 2003, 14:32
Lokalizacja: Poznan

#5

#5 Post autor: enceladus »

voytar pisze: I tak już prawie zupełnie nie na temat (mam nadzieję, że enceladus się nie obrazi :)), jeśli sami zagniatacie kable to stosujecie jakieś osłonki? Ja doszedłem do wniosku, że zwykłe (zewnętrzne) strasznie obsysają. Wewnętrzne są całkiem OK chociaż nie trzymają się bardzo mocno.
Spoko :)
Co do kabelków - w firmie nie zaciskamy - kupujemy gotowe, trzymające kategorię...
Zasada jest taka zeby nie robić zadnych własnych ... no chyba ze w bardzo wyjątkowych sytuacjach.
<: Enceladus :>

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#6

#6 Post autor: voytar »

enceladus pisze:Co do kabelków - w firmie nie zaciskamy - kupujemy gotowe, trzymające kategorię...
Zasada jest taka zeby nie robić zadnych własnych ... no chyba ze w bardzo wyjątkowych sytuacjach.
Jedyne samemu robione zakończenia to w gniazdkach/patchpanelach?

Awatar użytkownika
enceladus
inner circle
inner circle
Posty: 506
Rejestracja: 27 paź 2003, 14:32
Lokalizacja: Poznan

#7

#7 Post autor: enceladus »

voytar pisze:Jedyne samemu robione zakończenia to w gniazdkach/patchpanelach?
To akurat robi podwykonawca i też muszą trzymać standard. Cat6 zobowiązuje, tu nie można już zrobić na oko.

Wracając do meritum sprawy - przeglądałem ostatnio http://www.ciscopress.com/title/1587051826 ale to wydawnictwo dotyczy bardziej właśnie kablologi, klimatyzacji, ogólnych kwestii organizacyjnych. Lekturę polecam, ale nie odpowiada ona do końca na pytania, które zadałem.
<: Enceladus :>

Awatar użytkownika
ciku
wannabe
wannabe
Posty: 910
Rejestracja: 09 paź 2005, 21:15
Lokalizacja: Nowy Sącz/Kraków

#8

#8 Post autor: ciku »

voytar pisze:Tak trochę oftopicznie:

na mnie niesamowite wrażenie zrobiła estetyka wykonania tej sieci:
http://www.tomshardware.pl/network/2003 ... rk-25.html
(trzeba klikać DALEJ: ...)
Przyznam ze niemal perfekcyjnie wykonana instalacja :!: - pod wzgledem estetyki :wink:

Jesli chodzi o jaka kolwiek instalacje sieci to dla mnie najwazniejsze jest: BARDZO SZCZEGOLOWY OPIS polaczen, hasla, "przepuszczone" porty - do jakich aplikacji, ...ogolnie wszyskto musi byc OPISANE na 100% ... jak robie jakies instalacje WAN'owskie to potem siedze kilka dni i pisze dokumentacje powykonawcze ale wiem ze nawet jak u klienta pojawi sie nowy "spec od IT" to bierze dokumentacje i ma CZARN0-NA-BIALYM.

W momencie kiedy do serwerowni wrzucam szafe i mnostwo switchy, routerow itp to najwazniejsze wedlug mnie sa splastikowe "spinki" z opisem interface'ow na kazym kablu.
Potem jade do klienta u ktorego nie bylem n m-cy i wiem ktory interface jest do czego ... nie dumam kilka minut nad tym czy moge odpiac RJ'ke czy nie.

Ale to napewno kazdy wie i stosuje :)
################
Nie chce Kasi ani Rity ;o)
lecz chetnie zapoznam
sie z S E C U R I T Y
################

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

wzor data center

#9

#9 Post autor: drake »

Sadze ze wzorem w kwestii data center jest niemiecka firma schlund+partner :D

Polecam obejrzec filmik
http://www1.schlund.de/film/schlundpartner.rm
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Awatar użytkownika
enceladus
inner circle
inner circle
Posty: 506
Rejestracja: 27 paź 2003, 14:32
Lokalizacja: Poznan

#10

#10 Post autor: enceladus »

Normalne - klima, UPS, generatory, kamery, kontrola wejścia ... marketingowa papka :)
Ja chcę wiedzieć co się za tą papką kryje - coś takiego o czym wspomniał, a mówić nie moze pjeter :) prawdziwa technologia.
<: Enceladus :>

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#11

#11 Post autor: drake »

enceladus pisze:Normalne - klima, UPS, generatory, kamery, kontrola wejścia ... marketingowa papka :)
No nie wiem, przy 1600 TB przeplywu danych miesiecznie sadze ze maja odpowiednia technologie, a to chyba jasne ze nie beda walic konkretow na takich filmikach reklamowych. BTW, byc moze nie wiem, ale jeszcze nie slyszalem w polsce o porownywalnej wielkosci DC. Zeby poznac co i jak, trzeba by tam popracowac :)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#12

#12 Post autor: marcins »

heehe wpadnij do mnie to ci pokaze :)

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#13

#13 Post autor: voytar »


Awatar użytkownika
digit
wannabe
wannabe
Posty: 148
Rejestracja: 19 maja 2005, 22:05

#14

#14 Post autor: digit »

enceladus pisze:Normalne - klima, UPS, generatory, kamery, kontrola wejścia ... marketingowa papka :)
Ja chcę wiedzieć co się za tą papką kryje - coś takiego o czym wspomniał, a mówić nie moze pjeter :) prawdziwa technologia.
Stary jak swiat temat, ale ze tak powiem chce wrocic do biznesu i zaczac wreszcie dazc w kierunku CISCO. Dla tych co jeszcze nie wiedza jak to wyglada, to standardowo to co encladus napisal a w srodku w zaleznosci od firmy, ktora jest w srodku. W jedym datacenter w londynie (rozne firmy wynajmuja tam przestrzen) (to chyba moge powiedziec) to jaka firma taki styl i powiem, ze wiele rzeczy mnie zaskoczylo i zdziwilo ;).
Zeby nie bylo to jestem tam tylko kontrola wejscia, ale to sie zmieni ;). Natomiast kontrole wejscia maja solidna :)

Westbam
member
member
Posty: 37
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:59
Lokalizacja: Warsaw/Poland

Re: Jak budujecie serwerownie, oznaczacie interfejsy etc ..

#15

#15 Post autor: Westbam »

enceladus pisze:Jestem ciekawe jak budujecie wasze serwerownie, Data Center itp ... (nie chodzi mi o te "przydomowe" :) ).
Jak opisujecie interfejsy, oznaczacie połączenia, dokumentujecie, czy stosujecie kody kolorowe ..... Jaki osprzęt stosujecie - jakie szafy, koryta ....
Najlepiej zacząć od dobrego wyboru osprzętu, wg mnie dobrym wyborem są tzw. angled panels

http://www.siemon.com/share/products05/ ... f1_big.jpg


--
Wbm.

ODPOWIEDZ