Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
misiak
CCIE
CCIE
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2008, 14:52
Lokalizacja: Wrocław

Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#1

#1 Post autor: misiak »

Koledzy, jak to jest u Was w firmach z tzw. lojalkami po odbytych szkoleniach ?
Myślałem, ze to relikt przeszłości, a tymczasem u mnie okazało się, że doszło do absurdu.
Żeby firma zapłaciła za moją recertyfikację CCIE muszę się zobowiązać, że przepracuję w niej kolejny rok.

Pomijając śmieszność tej sytuacji, czy miał ktoś do czynienia z egzekwowaniem takiej umowy ?

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
kollek
wannabe
wannabe
Posty: 287
Rejestracja: 08 sty 2008, 12:55
Lokalizacja: Wroclaw

#2

#2 Post autor: kollek »

Nawet w zagranicznych korpo, dzialajacych w Polsce sa lojalki. Rok lojalki jak sie zwalaniasz wczesniej oddajesz kase lub oddajesz czesc kasy (cene szkolenia przez 12 miesiecy i sume miesiec ktora zostala do konca lojalki).
Documentation is like sex: when it is good, it is very, very good; and when it is bad, it is better than nothing.

Awatar użytkownika
link
member
member
Posty: 42
Rejestracja: 13 lis 2010, 22:05

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#3

#3 Post autor: link »

misiak pisze:Pomijając śmieszność tej sytuacji
Może i zabawne, ale z biznesowego punktu widzenia jak najbardziej zrozumiałe. Firma inwestuje i jakieś tam ROI sobie też pewnie kalkuluje. Według mnie jeśli umowa określa, że w przypadku wcześniejszego odejścia z pracy, ponosisz jakąś część kosztów szkolenia, to i tak w kontekście ewentualnej konieczności finansowania tego w całości ze swoich prywatnych pieniędzy jest to dla Ciebie opłacalne.

Hmm, z drugiej strony, tak po zastanowieniu, jeśli Twoje CCIE jest warunkiem wymaganym i koniecznym do wykonywania przez Ciebie pracy w tej firmie (bo np. wymagają tego klienci), to przyznaję, że i mi udziela się wesołość, bo sytuacja jest zaiste kuriozalna ;)

sobolaqe1
wannabe
wannabe
Posty: 647
Rejestracja: 15 lut 2008, 11:09

#4

#4 Post autor: sobolaqe1 »

powyzej tysiaca zl lojalka obowiazkowa na rok.
z kazdym przepracowanym miesiacem kwota lojalki zmniejsza sie o 1/12

wiec np jak sie zwalniasz za pol roku od szkolenia to placisz polowe kwoty jaka poniosl pracodawca

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#5

#5 Post autor: Sofcik »

Ja się spotkałem z progami kosztów:
do 3tys. bez papieru
3-7 tys. rok lojalki
powyżej 7tys. 3 lata.

--
Piotrek

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#6

#6 Post autor: dorvin »

misiak pisze: Żeby firma zapłaciła za moją recertyfikację CCIE muszę się zobowiązać, że przepracuję w niej kolejny rok.
OK. Niech Ci dołożą 20k do pensji w takim razie, bo odłączysz cert od firmy i poleci im poziom partnerski :P Albo powiedz, że masz to gdzieś i się nie recertyfikujesz. Ty przez rok będziesz miał suspenda i writtenem go odnowisz, ale im się przez ten rok nie będzie liczyć do poziomu partnerskiego. Ciekawe, kto dłużej wytrzyma. :)

Pomijając śmieszność tej sytuacji, czy miał ktoś do czynienia z egzekwowaniem takiej umowy ?
Po pierwsze rozporządzenie mówi o podnoszeniu kwalifikacji, a nie ich utrzymaniu. Po drugie recert to nie szkolenie. Po trzecie to im potrzebny jest Twój papierek, więc masz rację, że to trochę śmieszne. Po czwarte wyegzekwowanie takiej umowy wymaga spełnienia pewnych warunków. Nie wiem jednak, czy warto się boksować za te 1500PLN w najgorszym wariancie.

Z drugiej strony rozumiem firmy, bo przychodzą do nich ludzie, narobią kursów, szkoleń itp i potem zwijają się do konkurencji.

kt
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:01

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#7

#7 Post autor: kt »

Że się tak wtrącę ...
dorvin pisze:OK. Niech Ci dołożą 20k do pensji w takim razie, bo odłączysz cert od firmy i poleci im poziom partnerski :P Albo powiedz, że masz to gdzieś i się nie recertyfikujesz. Ty przez rok będziesz miał suspenda i writtenem go odnowisz, ale im się przez ten rok nie będzie liczyć do poziomu partnerskiego. Ciekawe, kto dłużej wytrzyma. :)
Jeśli firma to nie partner Cisco, to nie ma to znaczenia - a wielu certyfikowanych pracuje właśnie nie-u-Cisco-partnera, a nawet u partnera wymagana ilość certyfikowanych pracowników nie jest aż tak wysoka.
misiak pisze:Pomijając śmieszność tej sytuacji, czy miał ktoś do czynienia z egzekwowaniem takiej umowy ?
Tak, znam przypadek.
dorvin pisze:Po trzecie to im potrzebny jest Twój papierek
W większości przypadków, potrzebny jest raczej wykwalifikowany pracownik, a nie sam papierek - cert to cert, a nie jakieś specjalne uprawnienia.
dorvin pisze:Z drugiej strony rozumiem firmy, bo przychodzą do nich ludzie, narobią kursów, szkoleń itp i potem zwijają się do konkurencji.
I właśnie stąd mechanizm lojalek występuje w przyrodzie :roll:

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#8

#8 Post autor: dorvin »

kt pisze:Że się tak wtrącę ...
dorvin pisze:OK. Niech Ci dołożą 20k do pensji w takim razie, bo odłączysz cert od firmy i poleci im poziom partnerski :P Albo powiedz, że masz to gdzieś i się nie recertyfikujesz. Ty przez rok będziesz miał suspenda i writtenem go odnowisz, ale im się przez ten rok nie będzie liczyć do poziomu partnerskiego. Ciekawe, kto dłużej wytrzyma. :)
Jeśli firma to nie partner Cisco, to nie ma to znaczenia - a wielu certyfikowanych pracuje właśnie nie-u-Cisco-partnera, a nawet u partnera wymagana ilość certyfikowanych pracowników nie jest aż tak wysoka.
Zakładam, że przed tą wypowiedzią dowiedziałeś się, gdzie pracuje misiak. Sprawdziłeś to 3 razy i jesteś pewien, że to nie partner. :) Poza tym CCIE w przypadku partnera to nie tylko poziom partnerski. Raz, że inaczej samo Cisco takiego inżyniera traktuje (np. zgłoszenia TAC trafiają w lepsze ręce), dwa że dla klientów są inne stawki.

kt
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:01

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#9

#9 Post autor: kt »

dorvin pisze:
kt pisze:Że się tak wtrącę ...
dorvin pisze:OK. Niech Ci dołożą 20k do pensji w takim razie, bo odłączysz cert od firmy i poleci im poziom partnerski :P Albo powiedz, że masz to gdzieś i się nie recertyfikujesz. Ty przez rok będziesz miał suspenda i writtenem go odnowisz, ale im się przez ten rok nie będzie liczyć do poziomu partnerskiego. Ciekawe, kto dłużej wytrzyma. :)
Jeśli firma to nie partner Cisco, to nie ma to znaczenia - a wielu certyfikowanych pracuje właśnie nie-u-Cisco-partnera, a nawet u partnera wymagana ilość certyfikowanych pracowników nie jest aż tak wysoka.
Zakładam, że przed tą wypowiedzią dowiedziałeś się, gdzie pracuje misiak. Sprawdziłeś to 3 razy i jesteś pewien, że to nie partner. :) Poza tym CCIE w przypadku partnera to nie tylko poziom partnerski. Raz, że inaczej samo Cisco takiego inżyniera traktuje (np. zgłoszenia TAC trafiają w lepsze ręce), dwa że dla klientów są inne stawki.
Nie, nie sprawdzałem - dyskusja wydawało mi się zeszła na poziom ogólności, więc pozwoliłem sobie na ogólną wypowiedź, nie odnosząc się do przypadku misiaka - przyznaję się :roll: .

Natomiast odnosząc się, to przyznaję, że racja - jeśli certyfikat daje firmie wymierne korzyści/preferencje (potrzebny jest do partnerstwa, wpływa na wydajność/jakość pracy ułatwiając mu potyczki z TAC'iem, etc., etc.) i zwłaszcza, że chodzi o re-certyfikację - to umowa lojalnościowa w tym miejscu wygląda absurdalnie - jak by ktoś się dał ponieść urzędniczej fantazji :shock:

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#10

#10 Post autor: mhuba »

dorvin pisze:Nie wiem jednak, czy warto się boksować za te 1500PLN w najgorszym wariancie.
Z drugiej strony rozumiem firmy, bo przychodzą do nich ludzie, narobią kursów, szkoleń itp i potem zwijają się do konkurencji.
Szczerze wątpię czy chodzi tu o lojalkę za 1500zł przy recertyfikacji przez podejście do writtena.
Przy tym poziomie partnerstwa pracodawcy zakrawałoby to na dobry dowcip.
Ale cholera wie, może to nie dowcip, może tam pracuje 40 osób z CCIE ;)

A jeśli chodzi o $ na Boot Camp (misiak pisze coś o szkoleniach) + LAB na kolejne CCIE które też odnawia numerek to specjalnie nie dziwi mnie postawa pracodawcy.

Generalnie lojalki są, nie wyginęły razem z dinozaurami, może mnie to nigdy nie dotknęło ale znajomi podpisują.

Pozdrawiam
hm

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#11

#11 Post autor: art »

Na studiach pewien profesor opowiadał nam dlaczego u nich w firmie zrobili lojalki, których nie było, do czasu... Przyszły czasy SDH i innych nowoczesnych cudów, firma powysyłała ludzi na szkolenia, Ci przeszkoleni, popracowali chwilę i szybko do drugiej firmy, która dawała wyższą stawkę, bo już nie musiała zapłacić za wyszkolenie pracownika.

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

Re: Umowy lojalnościowe po szkoleniach/egzaminach

#12

#12 Post autor: PatrykW »

misiak pisze:Koledzy, jak to jest u Was w firmach z tzw. lojalkami po odbytych szkoleniach ?
Myślałem, ze to relikt przeszłości, a tymczasem u mnie okazało się, że doszło do absurdu.
Żeby firma zapłaciła za moją recertyfikację CCIE muszę się zobowiązać, że przepracuję w niej kolejny rok.

Pomijając śmieszność tej sytuacji, czy miał ktoś do czynienia z egzekwowaniem takiej umowy ?

Pozdrawiam ;)
Hmm trochę dziwny post/ myśl z twojej strony :)
Firma wyrzuciła na Cieie z 15 kawałków, a ty jutro powiesz ze masz lepsza prace ?

Firma badź firmy inwestuja w pracowników i tak ja kwyzej koledzy wspomnieli powyzej jakies okreslonej kwoty w wewn. regulaminie dot. podnoszenia kwalifikacji przez pracownikow okresla sie kwote plus okres (przeaznie jest to 2-3 lat)

Takze incydent ktory opisujesz jest calkowicie normalny i na miejscu :)
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

misiak
CCIE
CCIE
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2008, 14:52
Lokalizacja: Wrocław

#13

#13 Post autor: misiak »

Ciekawa dyskusja sie wywiązała.
Dziękuję za wpisy.

Owszem ja rozumiem, firmy które wydają na szkolenie pracownika duże pieniądze żądając podpisania umów lojalnościowych. Rozumiem firmy, które żądają takich umów za opłaconą przez firmowe pieniądze certyfikację CCIE, sczególnie jeśli pracownik uczestniczył w szkoleniach, bootcampach itd.

W moim przypadku chodzi jednak o recertyfikacyjny egzamin written za 350 USD.
Tym egzaminem nie podnoszę swoich kwalifikacji - przedłużam tylko ważność certyfikatu, z którego korzysta firma/partner Cisco.

Pozdrawiam !

misiak
CCIE
CCIE
Posty: 45
Rejestracja: 17 cze 2008, 14:52
Lokalizacja: Wrocław

#14

#14 Post autor: misiak »

Przy okazji czytając Wasze odpowiedzi, moża zacząć dyskusję na inny temat.
Czy certyfikacja CCIE faktycznie coś zmienia ?
Czy taki, popularny już teraz papierek, faktycznie zmiania sposób traktowania jego posiadacza przez jego firmę, przez Cisco, przez TAC ?
Czy certyfikacja, oprócz korzyści dla firm partnerskich, dla samego posiadacza jest czymś więcej niż tylko satysfakcją z potwierdzenia pewnych umiejętności.

Odpowiadając na te pytania ze swojej strony napiszę, że na pewno dla samej tylko satysfakcji podszedłbym do egzaminu jeszcze raz. Z tego samego względu będę próbował drugiej ścieżki.
Co do pozostałych korzyści - bywa różnie.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#15

#15 Post autor: peper »

misiak pisze:Przy okazji czytając Wasze odpowiedzi, moża zacząć dyskusję na inny temat.
Czy certyfikacja CCIE faktycznie coś zmienia ?
Czy taki, popularny już teraz papierek, faktycznie zmiania sposób traktowania jego posiadacza przez jego firmę, przez Cisco, przez TAC ?
Przez TAC tak gdyż case'y P1 będzie obsługiwał dla Ciebie inny CCIE więc łatwiej powinieneś wspólny język złapać. Przez Cisco zależy co masz na myśli. Przez firmę, to już sprawa dyskusyjna. Znam przypadki że CCIE jest bardzo ceniony przez firmę i firmie zależy na wykorzystaniu jego umiejętności a nie tylko papierka, poprzez traktowanie szeregowo z innymi po oper.... za zrobienie CCIE we własnym zakresie. Ale wiele firm, szczególnie zagranicznych rozumie znaczenie, że to dowód na posiadanie pewnego poziomu wiedzy i doświadczenia. A w PL dla headhunterów CCNA i CCIE to to samo.
misiak pisze:Czy certyfikacja, oprócz korzyści dla firm partnerskich, dla samego posiadacza jest czymś więcej niż tylko satysfakcją z potwierdzenia pewnych umiejętności.
Ja ci też odpowiem po sobie - ciesze się, że zrobiłem, traktuję to jako sukces i zawodowy i prywatny ale w przeciągu 3 lat, które upłynęły dwa razy nachodziły mnie myśli czy na prawdę było warto tyle z siebie dawać, harować, zawalać noce, życie prywatne itp. - raz za sprawą pracodawcy, raz nie. Ale są osoby i firmy, które chcą i potrafią docenić wkład, są też tacy co nie potrafią.
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

ODPOWIEDZ