Cisco VIRL

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
horac

#46

#46 Post autor: horac »

Ern pisze:Horac - no ładnie to wygląda na obrazkach.
Chłopaki z INE też polecają ESXi w przygotowaniach do v5.
Ile routerów udało Ci się odpalić na 32GB? Zastanawiam się, czy uda mi się odpalić lab INE (max 20 routerów) na jednej 32GB maszynie czy będę musiał zaprząc dwie do pracy.

Pzdr,
Michał
To co na zielono to odpalone, 11 IOS-XE, jeden IOS-XRv. W2012 robi za storage bo pod nim mam drugi kontroler RAID i wystawiam po iSCSI dyski na maszyny spowrotem do ESXi + media i w2012 mi zre 4Gb. Wiec 12-13-IOS-XE odpalisz i IOS-XRv. Ram musze dokupic bo juz sufit prawie.

W labie jak masz jakies endpoint CE badz wstrzykiwacze tras BGP, to mozna na VRFach i wtedy mniej vmek trzeba odpalac

sayeret
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2007, 12:08
Lokalizacja: Kraków

#47

#47 Post autor: sayeret »

Ale do Voice się nie nada ;)

a już panikowałem, że niepotrzebnie sprzętu nazbierałem.

Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

#48

#48 Post autor: pavkoo »

horac pisze:
Instalujac osobno CSR 1000v i IOS-XRv na ESXi ogranicza mnie tylko ilosc RAM i CPU i nie place 13k dolarow za mozliwosc odpalenia 50 pudelek w super klikalno-wizualnej aranzancji. Za taka kase pozostane przy Visio + hyperlink i export do webpage.
Horac zainstalowalem okolo 10 csr 1000v + 2 x ios-XRV i 2 x VIOS na ESXi 6.0 jak na tym budować topologię, czy to działa w oparciu o GNS3 tak samo jak gns+virtualbox? Czy jest gdzieś instrukcja bo nie mogę się doszukać. Filmów pełno jak to zainstalować ale co z tym dalej robić to nie wiem. Natomiast gns3+virtualbox+csrv1000+ iou mam opanowane.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#49

#49 Post autor: lbromirs »

VIRL dostarcza interfejs. Jeśli instalujesz te maszyny wirtualne 'z ręki' pod ESXi, musisz sam sobie to połączyć.

W VIRL masz dedykowany katalog gdzie wrzucasz te wersje binarek, które chcesz.

Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

#50

#50 Post autor: pavkoo »

lbromirs pisze:VIRL dostarcza interfejs. Jeśli instalujesz te maszyny wirtualne 'z ręki' pod ESXi, musisz sam sobie to połączyć.

W VIRL masz dedykowany katalog gdzie wrzucasz te wersje binarek, które chcesz.
Dzięki,
Łukasz, czytałem że ma być 20 urządzeń w wersji academy dla Virla.Czy jeśli skończyłem akademię cisco rok temu i mam konto mogę zakupić wersję Akademicką? Czy virl obsługuje pełny switching?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#51

#51 Post autor: lbromirs »

pavkoo pisze:
lbromirs pisze:VIRL dostarcza interfejs. Jeśli instalujesz te maszyny wirtualne 'z ręki' pod ESXi, musisz sam sobie to połączyć.

W VIRL masz dedykowany katalog gdzie wrzucasz te wersje binarek, które chcesz.
Dzięki,
Łukasz, czytałem że ma być 20 urządzeń w wersji academy dla Virla.
Jest, nie trzeba czytać:
http://virl.cisco.com/getvirl/
pavkoo pisze:Czy jeśli skończyłem akademię cisco rok temu i mam konto mogę zakupić wersję Akademicką? Czy virl obsługuje pełny switching?
Wersja akademicka dotyczy w ogóle całego szkolnictwa, nie chodzi o akademię Cisco:

"Individuals who are affiliated with an academic institution
are eligible to purchase the VIRL Personal Edition Academic Version.
This includes faculty, staff and students of any public or private K-12 institution or Higher Education institution."

ltr
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:57

#52

#52 Post autor: ltr »

Pytałem w innym wątku, ale nikt mi nie odpisał, czy jest dostępna gdzieś wersja demo / trial, aby można było sprawdzić czy posiadany sprzęt w ogóle to pociągnie?

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

#53

#53 Post autor: lxs »

Z tego co wiem, to nie ma. Aczkolwiek pozwole sobie przekleic wymagania:
Verify that your PC or laptop meets the following minimum requirements:
• Host system must be able to access the Internet on a regular basis (TCP ports 4505 & 4506 outbound enabled on any firewall/proxy)
• Four CPU cores and 8GB of DRAM that can be allocated to the VIRL VM (more resources allows for larger simulations)
• Intel VT-x / EPT or AMD-V / RVI virtualization extensions present and enabled in the BIOS
• 70GB of free disk space for installation
oraz
What hardware has VIRL been tested on?
Lenovo T-series and W-series laptops, Apple MacBook Pro, Apple Mac Pro, Cisco UCS C-series, Cisco UCS B-series

Awatar użytkownika
pavkoo
wannabe
wannabe
Posty: 95
Rejestracja: 05 mar 2013, 19:51

#54

#54 Post autor: pavkoo »

lbromirs pisze:VIRL dostarcza interfejs. Jeśli instalujesz te maszyny wirtualne 'z ręki' pod ESXi, musisz sam sobie to połączyć.

W VIRL masz dedykowany katalog gdzie wrzucasz te wersje binarek, które chcesz.
VIRL
Zainstalowałem VIRLA na razie bez licencji, oczywiście po odpaleniu jest sprawdzany plik z licencją, wiec nie uruchamia się topologia, ale z listy widziałem urządzenia jak poniżej, rozumiem że będą one działąć jak wrzucę binarki do folderu, o którym wspomniałeś. Rozważam zakup wersji akademickiej, w pełni legalne - bardzo mi się to podoba, duży +

zrzut 1


ESXi+GNS3

Mnie interesuje jak to sprzężyć ze sobą tak jak virtualboxa+GNS3. Czyli z poziomu klienta GNS3 przeciągam urządzenia(zaimportowane czy to w postaci iou, czy qemu czy binarek iosow) i buduję topologię.

Urządzenia miałyby być pobierane z poniższych virtualek z ESXi na zdalnym serwerze:

zrzut 2

A na razie to jest tak skonfigurowane w ESXie że hosty (urządzenia wirtualne) są podłączone do tej samej virtualnej karty sieciowej przypisanej do fizycznego interfejsu sieciowego. Jeśli np. skonfiguruje na jednym CSR-1 adres IP i na drugim CSR-2 dla interfejsu adres z tej samej puli to moge "pingować" z obu ruterów ich interfejsy. Zatem jak budować topologię (łączyć z poszczególnymi interfejsami poszczególnych routerów, switchów) w oparciu o ESXi i zainstalowane urządzenia?
Tego nie wiem.

wysoki
wannabe
wannabe
Posty: 231
Rejestracja: 01 paź 2007, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

#55

#55 Post autor: wysoki »

pavkoo pisze: A na razie to jest tak skonfigurowane w ESXie że hosty (urządzenia wirtualne) są podłączone do tej samej virtualnej karty sieciowej przypisanej do fizycznego interfejsu sieciowego. Jeśli np. skonfiguruje na jednym CSR-1 adres IP i na drugim CSR-2 dla interfejsu adres z tej samej puli to moge "pingować" z obu ruterów ich interfejsy. Zatem jak budować topologię (łączyć z poszczególnymi interfejsami poszczególnych routerów, switchów) w oparciu o ESXi i zainstalowane urządzenia?
Tego nie wiem.
Generalnie jest to proste:
-jesli potrzebujesz miec powiązany świat wirtualny z fizycznym, to podpinasz serwer z ESXi do portu TRUNK na przełączniku. Na ESXi tworzysz vswitch i podpinasz do niego tę fizyczną kartę która jest podpięta do tego portu TRUNK. Następnie na tym vswitchu rozszywasz te VLANy na poszczególne sieci. Póżniej, urządzenia (wirtualne maszyny) które mają być w tych VLAN podpinasz im te sieci do kart sieciowych.
-jesli nie potrzebujesz dostępu do świata wiertualnego to tworzysz sobie np. nowy vswitch na ESXi (nie musisz podpinać do niego fizycznej karty sieciowej) na nim tworzysz tyle sieci ile chcesz a następnie urządzenia, które mają się widzieć podpinasz do tej samej sieci j.w.
wysoki
CCNA

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

#56

#56 Post autor: lxs »

To ja się podzielę newsem i powiem, że VIRL jest dostępny w wersji cloud na Packet.net

http://virl.cisco.com/cloud/

https://www.packet.net/integrations/cisco-virl/

Cena od 0,05$/h

Czyli wystarczy kupić licencję. Zasoby sprzętowe w chmurze.

Awatar użytkownika
myszasty
wannabe
wannabe
Posty: 175
Rejestracja: 02 lip 2007, 09:16

#57

#57 Post autor: myszasty »

lxs pisze:To ja się podzielę newsem i powiem, że VIRL jest dostępny w wersji cloud na Packet.net

.
A próbował ktoś odpalić? nawet jak w końcu mi się uda odpalić serwer w chmurze (po wielu bojach) to za diabła nie jestem w stanie się do niego zalogować..

ODPOWIEDZ