MPLS materiały od podstaw

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

MPLS materiały od podstaw

#1

#1 Post autor: minimalist300 »

Cześć,
ponieważ w mojej obecnej pracy używamy bardzo dużo MPLS i DWDM szukam jakiś materiałów dla początkujących (książki, wideo, prezentacje) na temat MPLS. Aktualnie zacząłem 4 semestr CCNA: Connecting Networks, w którym jest najwięcej technologi WAN jeśli chodzi o całego CCNA.
W chwili obecnej nie zajmuję się sieciami, bardziej ich monitoringiem aczkolwiek w przyszłości z tego co wiem jest możliwa zmiana departamentu.
Z góry dzięki,
Pozdro,
Łukasz

r34nismo
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 31 paź 2013, 13:33

#2

#2 Post autor: r34nismo »

poszukaj "mpls fundamentals"

Awatar użytkownika
toczyskik
wannabe
wannabe
Posty: 312
Rejestracja: 09 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: MPLS materiały od podstaw

#3

#3 Post autor: toczyskik »

minimalist300 pisze:Cześć,
ponieważ w mojej obecnej pracy używamy bardzo dużo MPLS i DWDM szukam jakiś materiałów dla początkujących (książki, wideo, prezentacje) na temat MPLS. Aktualnie zacząłem 4 semestr CCNA: Connecting Networks, w którym jest najwięcej technologi WAN jeśli chodzi o całego CCNA.
W chwili obecnej nie zajmuję się sieciami, bardziej ich monitoringiem aczkolwiek w przyszłości z tego co wiem jest możliwa zmiana departamentu.
Z góry dzięki,
Pozdro,
Łukasz
Hej,

Na początek:

MPLS-Enabled Applications: Emerging Developments and New Technologies (ogólnie o MPLSie)

Później:

MPLS Fundamentals
MPLS and VPN Architectures vol. I i II
Pozdrawiam
Krzysiek Te.

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: MPLS materiały od podstaw

#4

#4 Post autor: minimalist300 »

toczyskik pisze:
minimalist300 pisze:Cześć,
ponieważ w mojej obecnej pracy używamy bardzo dużo MPLS i DWDM szukam jakiś materiałów dla początkujących (książki, wideo, prezentacje) na temat MPLS. Aktualnie zacząłem 4 semestr CCNA: Connecting Networks, w którym jest najwięcej technologi WAN jeśli chodzi o całego CCNA.
W chwili obecnej nie zajmuję się sieciami, bardziej ich monitoringiem aczkolwiek w przyszłości z tego co wiem jest możliwa zmiana departamentu.
Z góry dzięki,
Pozdro,
Łukasz
Hej,

Na początek:

MPLS-Enabled Applications: Emerging Developments and New Technologies (ogólnie o MPLSie)

Później:

MPLS Fundamentals
MPLS and VPN Architectures vol. I i II
Dzięki wielkie! Tak właśnie czytałem, że MPLS Fundamentals nie jest do końca "Fundamentals"

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#5

#5 Post autor: garfield »

Ja zaczynałem od calkowitego zera i wystarczyly:

http://www.ciscopress.com/store/mpls-co ... 1587051999
oraz
Mpls fundamentals

Czytaj je równolegle (w Fundamentals MPLS over ATM raczej mozesz pominac na poczatku)
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
Deidara
wannabe
wannabe
Posty: 593
Rejestracja: 28 lut 2007, 10:32

#6

#6 Post autor: Deidara »

Ja bym dorzucił do tego materiały ze szkolenia do MPLSa. Jeśli masz możliwość dostępu do nich to chyba najlepsze co jest jeśli chodzi o materiały Cisco. Uzupełnieniem może być książka MPLS configuration on Cisco IOS software jednak zaglądanie do niej bez solidnych podstaw nie ma sensu. Nie jest napisana zbyt łatwym językiem zwłaszcza dla początkującego w tej dziedzinie.
Trwałość ortogonalna to taka trwałość która jest ortogonalna do konstruktorów typu.
Know Your Options !!
Keep It Simple ?? :shock:

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#7

#7 Post autor: Sofcik »

garfield pisze:Ja zaczynałem od calkowitego zera i wystarczyly:

http://www.ciscopress.com/store/mpls-co ... 1587051999
oraz
Mpls fundamentals

Czytaj je równolegle (w Fundamentals MPLS over ATM raczej mozesz pominac na poczatku)
Daty wydania tych książek to 2005/2006 - nie było nowszych wydań czy technologia jest tak dojrzała, że nic nie trzeba więcej w niej zmieniać?

--
Piotrek

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#8

#8 Post autor: Seba »

Sofcik pisze:Daty wydania tych książek to 2005/2006 - nie było nowszych wydań czy technologia jest tak dojrzała, że nic nie trzeba więcej w niej zmieniać?
Akurat fundamenty technologii MPLS się nie zmieniły od tego czasu, a nawet i wcześniejszego nieco. Oczywiście jest sporo nowości, które w tzw. międzyczasie się ukazały, ale to raczej kierunek bardziej advanced i skupiałbym się na tym w drugiej kolejności.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
mstan
wannabe
wannabe
Posty: 94
Rejestracja: 18 lip 2013, 18:21

#9

#9 Post autor: mstan »

W ramach ciekawostki - Luc De Ghein, autor "MPLS Fundamentals", na codzień Technical Leader w Cisco TAC w Brukseli odwiedza co jakiś czas krakowski oddział TAC'a (np prowadził szkolenia w ubiegłym tygodniu), a rok temu miał sesję o mVPN na PLNOG w Warszawie: https://www.youtube.com/watch?v=6RlFxc588DM

Tak więc zdarza się okazja na podpisanie książki ;)

ODPOWIEDZ