cisco-ends-support-for-fcoe

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
tim
CCIE
CCIE
Posty: 182
Rejestracja: 27 lis 2007, 15:42

cisco-ends-support-for-fcoe

#1

#1 Post autor: tim »

Hej
Plotka to czy fakt?
Ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć?

link

Pozdro

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: cisco-ends-support-for-fcoe

#2

#2 Post autor: Kyniu »

tim pisze: Plotka to czy fakt?
Ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć?
Nie wiem czy plotka czy fakt ale piszesz w niewłaściwym dziale. A swoją drogą najwyższy czas pewnym technologiom powiedzieć "do widzenia". Żegnamy FLASH'a i pewnie nikt za nim łzy nie uroni, obyśmy jak najszybciej pożegnali największe kłamstwo IT końca XX wieku czyli JAVE i na FC (w tym jego odłamy jak FCoE) też w końcu czas skoro 10 Gbps Ethernet nie robi już dzisiaj wrażenia nawet na Kowalskim a zestandaryzowane są 40 i 100 Gbps.

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: cisco-ends-support-for-fcoe

#3

#3 Post autor: martino76 »

Kyniu pisze:
tim pisze: Plotka to czy fakt?
Ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć?
Nie wiem czy plotka czy fakt ale piszesz w niewłaściwym dziale. A swoją drogą najwyższy czas pewnym technologiom powiedzieć "do widzenia". Żegnamy FLASH'a i pewnie nikt za nim łzy nie uroni, obyśmy jak najszybciej pożegnali największe kłamstwo IT końca XX wieku czyli JAVE i na FC (w tym jego odłamy jak FCoE) też w końcu czas skoro 10 Gbps Ethernet nie robi już dzisiaj wrażenia nawet na Kowalskim a zestandaryzowane są 40 i 100 Gbps.
Ale wlasnie po to zostal storzony FCoE, by korzystac z technologii Ethernet jako warstwy transportowej co przeklada sie na wieksze predkosci.

Pozdro,

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: cisco-ends-support-for-fcoe

#4

#4 Post autor: Sofcik »

Kyniu pisze:
tim pisze: Plotka to czy fakt?
Ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć?
Nie wiem czy plotka czy fakt ale piszesz w niewłaściwym dziale. A swoją drogą najwyższy czas pewnym technologiom powiedzieć "do widzenia". Żegnamy FLASH'a i pewnie nikt za nim łzy nie uroni, obyśmy jak najszybciej pożegnali największe kłamstwo IT końca XX wieku czyli JAVE i na FC (w tym jego odłamy jak FCoE) też w końcu czas skoro 10 Gbps Ethernet nie robi już dzisiaj wrażenia nawet na Kowalskim a zestandaryzowane są 40 i 100 Gbps.
Akurat sam protokół jakim jest FC jest w porządku dla sieci storage'owych. Problematyczna jest jedynie warstwa fizyczna wymagająca specjalistycznych i drogich urządzeń. Przy przejściu na FCoE eliminujemy sprzęt potrzebny dla FC na rzecz "zwykłego" Ethernetu. I nawet 16 czy 32Gbit FC nie będzie się równało z FCoE czy iSCSI po 40GbE czy 100GbE.

--
Piotrek

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

#5

#5 Post autor: konradrz »

Jako że to ciekawy temat, zapytałem znajomych w BU.
Zaprzeczyli. Niedługo ma być wydany oficjalny artykuł na ten temat - ale w skrócie, 40Gb FCoE jest tuż za rogiem, 100Gb FCoE też jest technicznie jak najbardziej możliwe (i raczej będzie dostępne).

Co poza 100Gb? Tego to nie wiem.
_Być może_ wtedy więcej ludzi będzie używało RoCE czy czegoś podobnego. Ale to za parę lat, się zobaczy.

Ergo, tamta firma sobie żarciki stroi.


Edit: poprawka: 40Gb FCoE już jest. linka

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

#6

#6 Post autor: martino76 »

konradrz pisze:Jako że to ciekawy temat, zapytałem znajomych w BU.
Zaprzeczyli
Dzieki za info, a z drugiej strony, to było by trochę podejrzane by zrezygnowali tak nagle z FCoE skoro włożyli sporo kasy w ta technologie :)

Pozdro,

jarek6
wannabe
wannabe
Posty: 212
Rejestracja: 07 lut 2008, 17:56

#7

#7 Post autor: jarek6 »

FCoE to fundament realizacji dostepu do storage dla UCS'ow, wiec to nie mialo by sensu. Bardziej pewnie chodzilo o to ze od FCoE uciekli praktycznie wszyscy inni producenci serwerowi (Lenovo/IBM, HP, Dell) - Cisco jest tutaj wyjatkiem. Chociaz nie konca jest to prawda, poniewaz w ofertach kazdego znajdziesz konwergentne przelaczniki. Nawet najnowsze przelaczniki Brocade'a do blade'ow rowniez sa konwergentne (czytaj: wspieraja na portach Ethernet / FC oraz FCoE).

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#8

#8 Post autor: krisiasty »

prawda jest też taka że fcoe ma rację bytu jedynie pomiędzy ucs-em a fabric interconnectem. rozciąganie tego dalej nie ma większego sensu, tym bardziej że praktycznie nie istnieje żadne sensowne wsparcie po stronie producentów macierzy. ci którzy wpakowali mnóstwo kasy w sieci i storage fc jeszcze przez wiele lat z nimi pozostaną, zaś reszta poszła w iscsi i żadne fcoe im nie jest do niczego potrzebne. tak samo jak wszelkim wynalazkom typu vmware vsan albo rozwiązaniom hyper-konwergentnym.

tak więc w dużej części można się zgodzić z twierdzeniem że fcoe "odchodzi"... a w zasadzie nigdy do końca nie nadeszło.

kkub
wannabe
wannabe
Posty: 90
Rejestracja: 15 cze 2011, 21:39

#9

#9 Post autor: kkub »

Hej, u mnie mamy rozciagniete FCoE z UCS do NX5500 i V7000 IBM , problemów (oprócz wdrożenia) nie ma za duzo ;)

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#10

#10 Post autor: krisiasty »

kkub pisze:Hej, u mnie mamy rozciagniete FCoE z UCS do NX5500 i V7000 IBM , problemów (oprócz wdrożenia) nie ma za duzo ;)
ale tą V7000 masz do nexusów po FC czy FCoE podpiętą?
a jesli FCoE, to czemu? co dzięki temu chcieliście uzyskać (uzyskaliście) poza wyższym kosztem (dodatkowe licencje na nexusie i interfejsy do macierzy)???

kkub
wannabe
wannabe
Posty: 90
Rejestracja: 15 cze 2011, 21:39

#11

#11 Post autor: kkub »

V7K po FCoE podpięta. Co do tego dlaczego , też wpakowaliśmy troche kasy w sieć i storage FC ( Brocade i EMC ) . Niestety wsparcie sie skończyło a za odnowienie obie firmy policzyly takie ceny ze :lol: . Wiec albo kupilibyśmy nowe przełączniki FC i nexy do lanu albo nexy z licencja storage . Nexy wpasowaly sie fajnie z ilością portów , cenowo tez dobrze wyszło. Zakup Vki to nie moja decyzja, natomiast jak już jest to czemu nie zrobić rozwiązania end-to-end na FCoE :)

ODPOWIEDZ