Szkoda komentarza - brak wiedzy i kalka językowa

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Szkoda komentarza - brak wiedzy i kalka językowa

#1

#1 Post autor: Kyniu »

https://www.youtube.com/watch?v=02IDbVW9PQg polecam posłuchać między siódmą a ósmą minutą. Przypominam mi się fatalne tłumaczenie książki Billa Gatesa "The road to success" - tam były podobne kwiatki. Szkoda, że na konferencji o charakterze technicznym pozwala się występować ludziom, którzy nie wiedzą o czym mówią.

grg
wannabe
wannabe
Posty: 59
Rejestracja: 18 lip 2005, 00:37

#2

#2 Post autor: grg »

Może przyjechał z Doliny Silikonowej.

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#3

#3 Post autor: frontier »

Czekałem aż powie silikonowe rzeczy Intela :)
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Szkoda komentarza - brak wiedzy i kalka językowa

#4

#4 Post autor: lbromirs »

Kyniu pisze:https://www.youtube.com/watch?v=02IDbVW9PQg polecam posłuchać między siódmą a ósmą minutą. Przypominam mi się fatalne tłumaczenie książki Billa Gatesa "The road to success" - tam były podobne kwiatki. Szkoda, że na konferencji o charakterze technicznym pozwala się występować ludziom, którzy nie wiedzą o czym mówią.
Dobre uwagi - nie zawsze niestety wszyscy są przygotowani doskonale, my też nie zawsze wysławiamy się piękną polszczyzną.

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

#5

#5 Post autor: awo »

W sumie słucha się tego średnio ale to chyba zbędne czepianie się.

Chyba że silikon jest Tobie jakoś bardzo bliski ;-)

Mnie np. mega rozwala "autentykacja użytkownika" czy inne securit-o-twory ;-)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

awo pisze:ale to chyba zbędne czepianie się (...) Mnie np. mega rozwala "autentykacja użytkownika" czy inne securit-o-twory ;-)
Nie ruszają mnie już kalki typu autentykacja, targetujemy, personalny (zamiast osobisty), ....Nad tym, że przeniosły się do języka polskiego sformułowania "zejdź ze mnie" które jest jak najbardziej kalką z "get off me" czy "ekskluzywny wywiad" od "exclusive interview" (zamiast wywiad na wyłączność", już nawet nie rozważam. Że ludzie poprzez podobieństwo fonetyczne interpretują actually jako aktualnie, zamiast faktycznie, też po mnie spływa, mają prawo nie znać całego słownika.

Ale jak ktoś wypacza sens wypowiedzi, przez mylenie przewodnika (krzem) z izolatorem (silikon) i nie wie, że układy półprzewodnikowe robi się na bazie krzemu, chociaż pracuje w branży i powinien mieć jako takie pojęcie o elektronice, to mnie jeszcze rusza.

ODPOWIEDZ