Pomoc w stwierdzeniu sensowności tematu pracy dyplomowej.

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
TOM_ASHH
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2015, 10:58

Pomoc w stwierdzeniu sensowności tematu pracy dyplomowej.

#1

#1 Post autor: TOM_ASHH »

Witam Was.
Chciałbym poradzić się Was w kwestii badania wydajności sieci LAN.
Mój promotor zaproponował mi taki temat:
"Analiza porównawcza wrażliwości wybranych protokołów routingu na obciążenie."
Zaproponował mi symulator GNS3
Protokoły routingu RIP2, OSPF i EIGRP
A do analizowania Wiresharka

Pytanie czy ten temat na sens i jak by go zrealizować ?

Zbudowanie sieci i za symulowanie jej to nie problem pytanie jak miałoby wyglądać badanie ?

Zastanawiałem się nad planem badawczym czy można to zrobić tak ze buduje sieć z 6 routerów i komputerów przesyłam między komputerem A i B jakiś duży plik w dwie strony a między komputerami C i D wysyłam ping i sprawdzam czy różnią się bez przesyłani z przesyłaniem ? Jeśli tak to o ile między różnymi protokołami ?
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 23:10 przez TOM_ASHH, łącznie zmieniany 1 raz.

horac

#2

#2 Post autor: horac »

GNS3 do mierzenia wydajnosci ? dobre dobre.

Wydajnosc protokolow to nie Film 10Gbps mkv z A do B tylko wziecie pod uwage ich charakterystyke, link state vs vector vs path vector. Wszelkie nuanse zwiazane z topologia w jakiej dany protokol sprawdza sie najlepiej etc.

GNS3 nie nadaje sie do tego celu w ogole. Mozesz sobie podpatrzyc pakiety wiresharkiem i zobaczyc co lata w control plane ale do mierzenia wydajnosci na pewno sie nie nadaje.


Lepiej usmiechnij sie do kolegow z Cisco to dadza ci dostep do laba gdzie sobie pomierzysz faktyczna wydajnosc w prawdziwej sieci a nie w GNS3

TOM_ASHH
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2015, 10:58

#3

#3 Post autor: TOM_ASHH »

Czyli rozumiem ze zaproponowany temat jest bez sensu w takiej formie jaką mi podał ?

horac czy mógłbyś mi podpowiedzieć jak to sensowie zrobić ? Skoro GNS3 odpada to może w Opnecie ?

Ewentualnie coś innego co mógłbym mu sam zaproponować bo nie mam pomysłu ;/ a termin się zbliża.

michal_basta
CCIE
CCIE
Posty: 213
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

#4

#4 Post autor: michal_basta »

Ale obciążenie czego? Jestes pewien, ze nie chodzilo mu o obciągnięcie (link)?
Zastanawiałem się nad planem badawczym czy można to zrobić tak ze buduje sieć z 6 routerów i komputerów przesyłam między komputerem A i B jakiś duży plik w dwie strony a między komputerami C i D wysyłam ping i sprawdzam czy różnią się bez przesyłani z przesyłaniem ? Jeśli tak to o ile między różnymi protokołami ?
No dobra, ale jaka jest teza tej pracy? Znaczy sie, ze jak mam w takiej sieci OSPF, to ping w ww. scenariuszu poleci szybciej/wolniej niz gdy mam EIGRP?

TOM_ASHH
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2015, 10:58

#5

#5 Post autor: TOM_ASHH »

michał_basta

Promotor nakreślił mi to tak: obciążyć sieć przesyłając jakiś duży plik i dokonać pomiarów wydajności/prędkości(pingując maszyny) protokołów a następnie porównać czy występują różnice między zastosowanymi protokołami a jeśli tak to o ile ? Aczkolwiek boje się o sensowność tych badań (nie wiem czy mój promotor wie o czym mówi w tym temacie.)

Routing to sposób odnajdywania najlepszej trasy do celu wiec chyba nie tędy leży droga ewentualnie mógłbym wygaszać routery i analizować jak szybko radzą sobie z odnalezieniem nowej trasy podczas przesyłania pakietów i czy wszystkie dotrą do celu ?

Tak jak mi zaproponował to o ile dobrze rozumiem mógłbym chyba testować prędkość/przepustowość łączy internetowych.

kacper
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 04 wrz 2012, 13:20

#6

#6 Post autor: kacper »

to jest temat na pracę dyplomową? wygląda mi raczej na artykuł na bloga

TOM_ASHH
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2015, 10:58

#7

#7 Post autor: TOM_ASHH »

kacper
skoro ten jest zły to czy mógłbyś mi pomóc i zaproponować temat z sieci na pracę dyplomową ?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Pomoc w stwierdzeniu sensowności tematu pracy dyplomowej

#8

#8 Post autor: lbromirs »

TOM_ASHH pisze:Witam Was.
Chciałbym poradzić się Was w kwestii badania wydajności sieci LAN.
Mój promotor zaproponował mi taki temat:
"Analiza porównawcza wrażliwości wybranych protokołów routingu na obciążenie."
Zaproponował mi symulator GNS3
Protokoły routingu RIP2, OSPF i EIGRP
A do analizowania Wiresharka

Pytanie czy ten temat na sens i jak by go zrealizować ?
Nie. GNS3 i dynamips to nie jest platforma do mierzenia obciążenia w czasie rzeczywistym. Kod IOSów jest kompilowany JITem i badanie wszelkiego rodzaju rzeczy związanych z obciążeniem nie ma sensu.

Twój promotor chciałby jak rozumiem zobaczyć, jak obciążenie linków przesyłanymi danymi (data plane) wpływa na możliwość utrzymania przez protokoły routingu sąsiedztw i przesyłanie uaktualnień (control plane), ale to gwarantuje się odpowiednią polityką QoS. Nie masz żadnej pewności, że za pomocą GNSa to sprawdzisz, choć powinno być widać priorytet dla ruchu przy założeniu polityk HQoS na interfejsy.

Innymi słowy - zadanie trochę bezsensowne, bo przy dobrze zaprojektowanej polityce QoS tylko jeden przypadek warto zmierzyć - pchanie pełnych tablic BGP między routerami na linku, na którym polityka QoS przycina ruch protokołu routingu do konkretnej wartości. W przypadku protokołów IGP i ilości prefiksów spotykanych dzisiaj w sieciach (do, powiedzmy, 20-30k) polityka QoS puści cały ruch protokołu routingu i tak w kolejce priorytetowej. Nie bardzo jest w tej sytuacji co mierzyć.

Może promotorowi chodziło o zdolności adaptacyjne protokołów do wyboru ścieżki pod obciążeniem? Ale wtedy i tak zostajesz tylko z EIGRP.

A może chodziło o MPLS-TE? Ale to już inna bajka.

Swoją drogą - zmuszanie studentów do łamania prawa przez używanie GNSa i pirackich obrazów IOS to granda.

jachu_87
CCIE
CCIE
Posty: 100
Rejestracja: 22 cze 2010, 16:27

#9

#9 Post autor: jachu_87 »

Hey,

Również popieram chłopaków i sądzę, że taki temat pracy dyplomowej nie ma za bardzo sensu (w odniesieniu do platformy na które potencjalnie miałbyś to badać). Na Twoim miejscu poszukałbym najpierw dziedziny z sieci, która Cie szczególnie interesuje (Sieci enterprise, SP, DC, bezprzewodowe, bezpieczeństwo, może ciekawi Cie orchestration & Automation). Pogrzeb wtedy trochę i poszukaj informacji o tym co się dzieje w danym obszarze i znajdź zagadnienie które nie jest dla Ciebie jasne albo uważasz że faktycznie fajnie byłoby coś takiego zbadać. Znajdź dzięki czemu czegoś się nauczysz i do tego będzie to współgrało z Twoim zainteresowaniem.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#10

#10 Post autor: Kyniu »

Pytanie czy chcesz temat "zaliczyć" i mieć to po prostu z głowy, czy chcesz rzeczywiście zrobić coś ciekawego. Druga sprawa, to chcieć a móc niestety nie zawsze idzie w parze (jak w znanym powiedzeniu), bo trzeba mieć dostęp do sprzętu a z tym nie zawsze jest prosto. Natomiast szukanie tematu jest najprostsze - przejrzyj pytania na forum i masz gotową listę pomysłów na pracę.

Tak na szybko co mi teraz przyszło do głowy - np. analiza porównawcza wzrostu przepustowości sieci 802.11ac przy użyciu MIMO w Wave 1 a Wave 2 - czyli MIMO Single User a MIMO MultiUser. Rzecz w tym, że potrzebujesz AP'ków tego samego vendora, zgodnych z wave 1 i wave 2. Plus kilka urządzeń klienckich z kartami ac. Masz miejsce na część teoretyczną by omówić ewolucję standardów, opisać technologię MIMO i różnice wave 1 oraz wave 2. Plus część praktyczną, gdzie opiszesz środowisko testowe, wykonane pomiary i wnioski.

TOM_ASHH
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2015, 10:58

#11

#11 Post autor: TOM_ASHH »

Dobrze dziękuje Wam za pomoc przy skorygowaniu tematu. W takim razie odpuszczę go sobie i będę próbował wybrać coś innego (czas mam do końca tygodnia).

Moglibyście mi doradzić w miarę prosty temat bez dużego nakładu finansowego na urządzenia czy licencje na oprogramowanie ? Ogólnie raczej chciałbym temat "zaliczyć" i mieć go z głowy. Promotora dostałem z przydziału dość nie ogarniętego z tego co widzę, jak się szarpnę na coś bardziej ambitnego to może się to dla mnie źle skończyć.

Kyniu
Jaki byłbym mniej więcej nakład finansowy w temacie który zaproponowałeś ?
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 13:34 przez TOM_ASHH, łącznie zmieniany 1 raz.

horac

#12

#12 Post autor: horac »

TOM_ASHH pisze:Dobrze dziękuje Wam za pomoc przy skorygowaniu tematu. W takim razie odpuszczę go sobie i będę próbował wybrać coś innego (czas mam do końca tygodnia).

Moglibyście mi doradzić w miarę prosty temat bez dużego nakładu finansowego na urządzenia czy licencje na oprogramowanie ? Ogólnie raczej chciałbym temat "zaliczyć" i mieć go z głowy promotora dostałem z przydziału dość nie ogarniętego z tego co widzę, jak się szarpnę na coś bardziej ambitnego to może się to dla mnie źle skończyć.

Kyniu
Jaki byłbym mniej więcej nakład finansowy w temacie który zaproponowałeś ?
Prosty temat ale pomoze ci pozniej w wielu sytuacjach:

Wplyw algorytmow szyfrowania w sieciach na wzrost ilosci ruchu szyfrowanego.

Mozesz zbadac np jaka jest roznica w utylizacji pasma przy zastosowaniu aes 256 a aes 128. Mozesz zbadac tez jak zachowuje sie urzadzenie w topologii hub & spoke gdy ilosc ruchu szyfrowanego od spoke przekracza mozliwosci szyfrowania in/out na okreslonym pudelku i jakie sa mechanizmy obronne.

Ale.. to tez nie na GNS3

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#13

#13 Post autor: Kyniu »

TOM_ASHH pisze:Jaki byłbym mniej więcej nakład finansowy w temacie który zaproponowałeś ?
Niestety nie umiem odpowiedzieć Ci na szybko na to pytanie bez wertowania cenników. Musisz sam poszukać.

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

#14

#14 Post autor: PatrykW »

Jak ja bronilem 1/2 stopien. Moja rada. Zrob cos co jest w zasiegu twojej reki, nie pchaj sie w skomplikowane tematy bo polegniesz. Moze jest cos z czego jestes dobry, ew. jestes w trakcie rozwijania tych kompetencji. Sieci ? Systemy ?

Pomysl, stworz temat, plan i do dziela.
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

TOM_ASHH
fresh
fresh
Posty: 8
Rejestracja: 05 cze 2015, 10:58

#15

#15 Post autor: TOM_ASHH »

horac,
rozumiem ze to musiałoby być robione na fizycznym sprzęcie ? czy inny symulator ? Opnet ?

A co sądzicie o temacie:
"Analiza porównawcza (zabezpieczeń) wybranych systemów linux i windows dla zastosowań biznesowych." ?
Może zbadać tutaj możliwości zabezpieczania systemów i przetestować je Kali Linuxem ?
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 17:59 przez TOM_ASHH, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ