etat za granica i dzialalnosc w PL

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
hubertzw
wannabe
wannabe
Posty: 106
Rejestracja: 18 lis 2009, 07:37
Lokalizacja: Warsaw/Bratislava

etat za granica i dzialalnosc w PL

#1

#1 Post autor: hubertzw »

Witam wszystkich,

czy ktos z forumowiczow przerabial podobny temat (etat za granica i dzialalnosc w PL) ? Z tego co wyczytalem nie trzeba placic zadnego ZUS-u w PL, wyslalem zapytanie do nich i czekam na odpowiedz ale pomyslalem ze moze juz ktos tak ma doswiadczenie w tym temacie

Pozdrawiam
Hubert

Awatar użytkownika
awo
CCIE
CCIE
Posty: 355
Rejestracja: 05 wrz 2004, 16:25
Lokalizacja: waw@pl
Kontakt:

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#2

#2 Post autor: awo »

Jeżeli centrum życiowe będziesz miał za granicą to po co otwierać działalność w PL?
Zaczynając od podatków (i nie koniecznie o sam % chodzi) po ułatwienia i zakres tego co może być kosztem itd.

Nie widzę problemów przy usługach B2B aby kontrahent brał od ciebie FV w EUR czy innej walucie.

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#3

#3 Post autor: freel4ncer »

Zusu pewnie nie gdyz beda odprowadzane przez twojego pracodawce w innym kraju (pamietaj ze skladki sa transwerowalne w EU) ale z fiskusem moze byc juz wiecej roboty zalezy jak podejda do ciebie w kwestii zamieszkania : "Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym."

Generalnei musisz zobaczyc w jakim kraju bardziej Ci sie oplaca placic podatki , w polsce masz czesto nizszy prog podatkowy niz gdzie indziej . CO ciekawe z tym placeniem podatkow jest motania gdyz placisz podatki w obu krajach a pozniej odliczasz jeden podatek od drugiego ;)

majki
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 30 paź 2011, 02:29

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#4

#4 Post autor: majki »

hubertzw pisze:czy ktos z forumowiczow przerabial podobny temat (etat za granica i dzialalnosc w PL) ? Z tego co wyczytalem nie trzeba placic zadnego ZUS-u w PL
Ja jestem dokładnie w takiej sytuacji. ZUSu z DG w Polsce nie płacę. Należy się wyrejestrować z ZUSu, ponieważ nie możesz być jednocześnie ubezpieczony w dwóch państwach UE (nawet jakbyś chciał dobrowolnie opłacać sobie składki w Polsce, to nie możesz). Podatki z DG oczywiście normalnie płacę w Polsce.

hubertzw
wannabe
wannabe
Posty: 106
Rejestracja: 18 lis 2009, 07:37
Lokalizacja: Warsaw/Bratislava

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#5

#5 Post autor: hubertzw »

ok, dzieki za informacje, ZUS jeszcze chce formularza A1 od odpowiednika ZUS-u za granica

@majki - a placisz cos dodatkowo zagranica z tytulu ze masz dzialalnosc w PL? Jak pracowalem w PL na etacie i mialem dzialalnosc tez w PL to placilem dodatkowo 'zdrowotne'

majki
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 30 paź 2011, 02:29

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#6

#6 Post autor: majki »

U mnie też ZUS chciał A1, ale zadowolił się moją umową o pracę z pracodawcą z Czech.

Nie, nie płacę nic więcej za granicą, standardowe składki odprowadzane przez pracodawcę.

To jest paranoja właśnie: pracujesz na etacie, pracodawca płaci ci składkę zdrowotną, a ty i tak musisz dodatkowo płacić drugą składkę zdrowotną na DG. I nic z tego nie masz. A teraz chociaż byś chciał, to nawet nie możesz sobie samodzielnie opłacić składki :)

hubertzw
wannabe
wannabe
Posty: 106
Rejestracja: 18 lis 2009, 07:37
Lokalizacja: Warsaw/Bratislava

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#7

#7 Post autor: hubertzw »

ale to mozesz zalatwic formularzem chyba e101 i mozesz miec ubezpieczenie zdrowotne w obu krajach, troche to trwalo ale mam dostep do pelnych swiadczen w PL i SK na takich samych zasadach, ciekawe czy mozna miec tez to na trzeci kraj, musze zapytac w Doverze

Dowiedzialem sie tez ze jak dochodami z tej dzialalnosci przekroczysz 12xminimalna place w SK to musisz cos placic ale pierwszy rok jest free, no bo nie masz zadnej historii

majki
wannabe
wannabe
Posty: 128
Rejestracja: 30 paź 2011, 02:29

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#8

#8 Post autor: majki »

Poświadczenie ubezpieczenia załatwia się formularzem E-106 i mam to załatwione :) Ale czasami trzeba się mocno nagimnastykować w rejestracjach u polskich lekarzy, żeby wytłumaczyć paniom, co to w ogóle jest ;)

W Czechach uzyskałem informację, że poświadczenie ubezpieczenia możesz dostać tylko na kraj, w którym mieszkasz/jesteś zameldowany.
hubertzw pisze:Dowiedzialem sie tez ze jak dochodami z tej dzialalnosci przekroczysz 12xminimalna place w SK to musisz cos placic ale pierwszy rok jest free, no bo nie masz zadnej historii
Hm, ale masz na myśli, że jak przekroczysz 12xmin płacę, to musisz płacić jakąś dodatkową składkę w ichniejszej ubezpieczalni ? Czy mówisz o jakimś podatku ?

hubertzw
wannabe
wannabe
Posty: 106
Rejestracja: 18 lis 2009, 07:37
Lokalizacja: Warsaw/Bratislava

Re: etat za granica i dzialalnosc w PL

#9

#9 Post autor: hubertzw »

mam na mysli dodatkowa skladke

ODPOWIEDZ