Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#1

#1 Post autor: natash »

Chciałbym aby ten temat skupiał wszystko to co ma wpływ na efektywność nauki, nie będę w nim raczej wchodził w szczegóły diety i suplementacji, tylko chciałbym się skupić na technikach nauki i koncentracji, szybkości przyswajania wiedzy.

Chyba, że są tacy co potrafią TCP vol2 przeczytać w weekend, ja niestety nie, ale chętnie dojdę do takiego poziomu. Napiszcie czym się wspomagaliście lub wspomagacie w procesie nauki?

1. Ostatnio bardzo mi przypadła do gustu technika nauki i zarządzania czasem Pomidoro.
http://produktywnie.pl/1998/technika-po ... ia-czasem/

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#2

#2 Post autor: Kyniu »

natash pisze:Chyba, że są tacy co potrafią TCP vol2 przeczytać w weekend
Przeczytanie to nie jest problem. Tylko co z takiego "skimmingu" (niektórzy nazywają tak technikę szybkiego czytania, inni tłumaczą to jako "pobieżne przejrzenie") zostanie.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#3

#3 Post autor: xal »

Czytanie to jedno, a notowanie i powtarzanie to drugie. Interesuję się samorozwojem od paru lat to podzielę się doświadczeniem:

- Polecam naukę szybkiego czytania. Na początku myślałem, że to jest głównie do beletrystyki, ale nic bardziej mylnego. Przydaje się również przy czytaniu publikacji technicznych. Nie ma 100% wiedzy w jednej książce i często zagląda się do wielu podręczników, a w nich często wiedza się powtarza. Szybkie czytanie pozwala wychwycić to, co jest istotne i wtedy zwalniasz i czytasz powoli, ze zrozumieniem.
- Polecam naukę map myśli. Przeczytaną wiedzę trzeba przyswajać i jest to proces. Klasyczne notowanie zakorzenia w nas myślenie lateralne, a to jest nieskuteczne. Dzięki mapom myśli łatwiej powtarza się materiał i zostaje na dłużej (skojarzenia merytoryczne i wizualne)
- Praktyka! Ktoś kiedyś naukowo pokazał, że to co usłyszymy zapamiętujemy w 10%, to co napiszemy zapamiętujemy w 50%, a to co wykonamy zapamiętujemy w 85% (procenty mogą odbiegać od oryginału, chodzi o skalę). Po przyswojeniu części wiedzy należy ją bezwzględnie przelabować.
- Polecam planowanie czasu (od przygotowania ubrania na kolejny dzień po wieczorny rytuał przed pójściem spać następnego dnia). Codzienne planowanie kolejnego dnia pozwala uniknąć szamotania między taskami i zastanawiania się "za co by tu się wziąć". Niestety w IT jest to wyzwanie, bo awarii nie da się zaplanować. Niemniej jednak, sam fakt planowania bardzo usprawnia codzienna pracę. To samo dotyczy planowania nauki (np. wyłapywanie "złotej godziny").
- Dodatkowo cała otoczka, zdrowe odżywianie (broń Boże suplementacja, po prostu zdrowe odżywianie), jakieś sporty, walka z samodyscypliną, nawykami, itp, itd...

To tak na szybko, w pigułce, pewnie coś by jeszcze się znalazło :-)

Pozdr,
Krzysztof

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#4

#4 Post autor: natash »

Jaką metodę stosujesz do szybkiego czytania, jak z tym zaczynałeś?

To co masz na myśli pod kątem mapy myśli to znaczy że to jest lepsze niż notatki składające się z samego tekstu i obrazków... Kurcze to muszę wszystkie przerobić.

Teraz niema ludzi 100% zdrowych, zdrowe jedzenie to pojęcie względne bo każdemu co innego służy, a każdemu na pewno nie służy kilka powszechnie jadanych rzeczy, tylko przekona się o tym później niż ktoś inny, dlatego suplementacja pod okiem jakiegoś dietetyka klinicznego jak najbardziej na tak.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#5

#5 Post autor: xal »

natash pisze:Jaką metodę stosujesz do szybkiego czytania, jak z tym zaczynałeś?
Poszedłem sobie kiedyś, dawno temu na kurs (polecam, bo samo czytanie w internetach nie wystarcza). Później to już tylko praktyka, wyrabiasz sobie własną metodę, ale podstawy są te same, ćwiczenia na poszerzanie pola widzenia, praca ze wskaźnikiem, walka z subwokalizacją, itp.
natash pisze:To co masz na myśli pod kątem mapy myśli to znaczy że to jest lepsze niż notatki składające się z samego tekstu i obrazków... Kurcze to muszę wszystkie przerobić.
Wszystko ma swoje plusy i minusy. Mapy myśli są bardziej zbliżone do naturalnego procesu myślenia i postrzegania przez ludzki mózg, więc są efektywniejsze w nauce, ale jak chcesz je rozwijać w postaci elektronicznej to schodzi więcej czasu niż na klasycznym notowaniu. Warto jednak ten czas poświęcić, bo później dużo szybciej się powtarza i na dłużej zapamiętuje (dla przykładu moje notatki).
natash pisze:Teraz niema ludzi 100% zdrowych, zdrowe jedzenie to pojęcie względne bo każdemu co innego służy, a każdemu na pewno nie służy kilka powszechnie jadanych rzeczy, tylko przekona się o tym później niż ktoś inny, dlatego suplementacja pod okiem jakiegoś dietetyka klinicznego jak najbardziej na tak.
No ok, nie mówię o indywidualnych przypadkach, chodziło mi ogólnie, bo wiem, że niektórzy katują się jakimiś suplementami z reklam (nie będę przytaczał z nazwy, ale pewnie wiemy o co chodzi)

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#6

#6 Post autor: natash »

A znam te notatki, są super posiłkuje się nimi i rozszerzam, przerabiając na swoje, ile czasu je budowałeś 1-2 lata? Kiedyś nawet do Ciebie pisałem na @ bo znalazłem jakieś niuanse w nich.

Te są również bardzo dobre:
https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... D30EB183CB

excubitor
wannabe
wannabe
Posty: 72
Rejestracja: 16 cze 2014, 13:18
Lokalizacja: Lublin

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#7

#7 Post autor: excubitor »

xal pisze:- Dodatkowo cała otoczka, zdrowe odżywianie (broń Boże suplementacja, po prostu zdrowe odżywianie), jakieś sporty, walka z samodyscypliną, nawykami, itp, itd...

To tak na szybko, w pigułce, pewnie coś by jeszcze się znalazło :-)
i najważniejsze, oraz najczęściej zaniedbywane - wysypiać się.

tomon
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:14

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#8

#8 Post autor: tomon »

Odnośnie spania to ostatnio wpadłem na dość popularne motivation video/speech :
https://www.youtube.com/watch?v=V6BSuYP1T6o

i w nim mr Arnold proponuje co by spać SZYBCIEJ! jak brakuje czasu :)

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#9

#9 Post autor: natash »

Snu musi być 8h minimum, przy naszej pracy nocnej, często zmienia się rytm dobowy i hormony np. kortyzol wariują, problemy wyjdą po latach, prędzej czy później każdemu w związku z tym, niestety.

tomon
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:14

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#10

#10 Post autor: tomon »

Dorzucę coś jeszcze do technik/narzędzi nauki :

1. Kiedyś korzystałem z Xmind - program do robienia map myśli, dość wygodny.
Jeszcze wcześniej słyszałem o Evernote ale tym programem sie nie zainteresowałem a jak się okazało dla mnie jest rewelacyjny do robienia notatek w tradycyjnej postacie ( nie mapy myśli ). Teraz próbuje jakoś zintegrować Xmind + Evernote - to by było chyba wszystko co jest mi potrzebne do robienia swoich zapisków i dostępu do nich kiedy mam chwile i mogę sobie przypomnieć to czy owo.

2. Jak byłem na studiach , zrobiłem sobie pewien eksperyment. Mianowicie zastosowałem coś w rodzaju surowej diety przez okres ok 1 miesiąca. Nie była to typowa "surowa dieta " złożona tylko z raw food. Moja bardziej składała się z przeważającej ilości owoców i warzyw, razowe pieczywo jak również pierś z kurczaka ( delikatnie obrobiona na patelni), ryż itp od czasu do czasu . Do tego pozbyłem się z diety cukrów, wszelkiego rodzaju napojów gazowanych, kawy itp.
No i tak przez miesiąc. Na początku ile bym nie zjadł tej zieleniny to byłem tak cholernie głodny ale po kilku dniach było już ok.

Wnioski:
Nigdy w życiu się tak świetnie nie czułem jak wtedy. Chodzi tutaj o stan fizyczny jak i psychiczny.
Spałem niekiedy po 4 h dziennie i wstawałem jakbym przespał te 8h.
Nie abym pod niebiosa wychwalał tego typu sposób odżywania ale dla mnie działało to tak jak powyżej, bardzo pozytywnie.

Jako że warunki do tego testu były sprzyjające to je wykorzystałem ( okres studiów ). Jak już zacząłem podróżować zawodowo nie zawsze miałem możliwość i odpowiednią motywację do tego aby to trzymać i po jakimś czasie znowu ląduje się w miejscu startu :)

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#11

#11 Post autor: natash »

Można iść w ketoze jak organizm daje radę, wtedy pojedziesz spokojnie na 4-6h snu. Najrozsądniej iść w Samuraja/Paleo w tej chwili, ludzie z autoagresji wychodzą na nich, czyli na pewno nie szkodzi, a zdrowemu dwa razy bardziej przysłuży.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#12

#12 Post autor: xal »

To prawda, sen jest bardzo ważny, ale też ważne kiedy się śpi. Ja zawsze byłem nocnym markiem i chodziłem spać ok 2-3. Spałem co prawda te 6-7h, ale w połowie dnia zdarzało mi się odpływać. Jak się zjarał most w Wawie to dotarcie do pracy zajmowało mi ponad godzinę. Powiedziałem sobie, szkoda życia :-) Przestawiłem się i teraz wstaję o 4-5 i chodzę spać o 21-22 (najgorsze były pierwsze dwa tygodnie, ale do przeżycia). Niby teraz też śpię ok 7 godzin, ale zupełnie inaczej pracuje organizm w ciągu dnia, jest bardziej wydajny. Moja mama zawsze mi powtarzała: "najzdrowszy sen przed dwunastą" i widać coś w tym jest :-).

Wydaje mi się też, że min 8h snu to przesada, oczywiście to są indywidualne uwarunkowania, ale jeżeli sen jest regularny to spokojnie wystarcza 7h (podobno im człowiek starszy tym mniej snu potrzebuje).

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#13

#13 Post autor: natash »

Bo ma mniej hormownów starszy, prawda 22-5 idealnie.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#14

#14 Post autor: Kyniu »

xal pisze:Wydaje mi się też, że min 8h snu to przesada, oczywiście to są indywidualne uwarunkowania, ale jeżeli sen jest regularny to spokojnie wystarcza 7h (podobno im człowiek starszy tym mniej snu potrzebuje).
Pytanie co to znaczy "starszy". W czasach studenckich 5-6h spokojnie wystarczało a zarwanie jednej nocy to było przysłowiowe nic, zero reakcji organizmu, następna nocka 8-9h i po krzyku. Teraz 7h to jest minimum bez którego po prostu jestem nie do życia, a 35-40h non-stop raczej bym nie uciągnął.

Acha, podobno długość snu jest proporcjonalna do wagi - więcej ważysz, musisz dłużej spać by organizm się zregenerował. Brzmi rozsądnie.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2017, 15:29 przez Kyniu, łącznie zmieniany 1 raz.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Techniki nauki/Szybkiego czytania/Medytacja :)

#15

#15 Post autor: natash »

Jak ktoś chce warto zainwestować w dietetyka klinicznego suplementację, 3msc i będzie nowka sztuka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

ODPOWIEDZ