Inwestycje - oszczędzanie

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
warg29
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2011, 21:41

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#31

#31 Post autor: warg29 »

A możesz podpowiedzieć konkretny fundusz z taką stopą zwrotu? Moje jakoś z 7% (brutto) wyjść nie mogą.

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#32

#32 Post autor: natash »

Panowie dziękuje że tak aktywnie działać w tematach które nieraz założę nie IT :). Zawsze człowiek się dowie czegoś ciekawego od innych.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#33

#33 Post autor: art »

lxs pisze: Ja wybrałem opcję pośrednią w postaci funduszy inwestycyjnych. Przy dobrych nakładach (porównywalne do zakupu mieszkania) i po odjęciu podatków mam stopę zwrotu rzędu 10-15%.
Pamiętam jak mój bank mnie namawiał na to coś, że mam wolne środki i mógłbym je zainwestować. Sprawa wyglądała tak: stopa zwrotu była niby 9% ale: 20% mogło przepaść, 80% zwracali po 2 latach, no chyba że inwestycja poszła dobrze to wtedy dostaje 100% mojego + te 9% rocznie czy jakoś tak. A teraz uwaga: nawet jeśli owy fundusz miał stopę zwrotu na poziomie 500% to i tak daliby mi z tego max 12 -15 % :D
Mogłem pomylić liczby/procenty ale tak jakoś to wyglądało.
Swego czasu, o mały włos nie zainwestowałbym pieniędzy w polisolokatę...
Wiem jedno, jeśli dzwoni do mnie bank i mówi: mamy dla Pana super wiadomość, super okazję, super kredyt, super inwestycje lampka mi się zapala. Jeszcze ani razu nie skorzystałem z ich ponadstandardowej oferty - zwyczajnie się boję w jakie bagno się wpakuję.
Nie lubię narzekać na swój kraj ale on jest naprawdę dziki. Kupujesz ubezpieczenie i później w razie wypadku, boich się napisać jak było naprawdę bo wiesz dobrze, że będą Cię chcieli wydymać na prawo i na lewo. To samo uważam jest z bankami i ich pseudo inwestycjami.
Ups I switched again =)

Awatar użytkownika
minimalist300
wannabe
wannabe
Posty: 346
Rejestracja: 04 sie 2012, 22:52
Lokalizacja: Cambridge/UK

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#34

#34 Post autor: minimalist300 »

freel4ncer pisze:
mhuba pisze:Ja do inwestowania używam najcześciej excela a nie gdybania.
Takich jak Ty w Wawie jest dziesiatki tysiecy jak nie więcej i każdy lepiej zarabiajacy korpoludkow myśli o inwestowaniu w mieszkania na wynajem bo to najprostsze i każdy myśli że będzie jeszcze drożej i że to dobra inwestycja.
Po czym jedziesz na zachód Europy choćby do Berlina i za apartament w centrum płacisz 55 euro/doba a za wynajem mieszkania mniej niż w Warszawie i wtedy sobie myślisz WTF?!?!
Czy tu jest tak tanio czy u nas tak drogo?

Przy pasywnym dochodzie chodzi o to żeby ten dochód mieć im szybciej mieszkanie się spłaci tym lepiej.

Aparthotele są to ciekawe tylko prawne niuanse zniechecaja mnie to inwestowania w tego typu nieruchomości.
Niby masz stałe gwarantowane stopy zwrotu ale w umowie jest zawsze jakieś ale, coś jest uzależnione od czegoś, % z reklam są zagwarantowane przez tylko jakiś okres, poźniej to zależy, dochodzą koszty obsługi które są zmienne.
Ponadto totalny brak rynku wtórnego na takie typu nieruchomości, jak kupisz to już nikomu tego nie sprzedaż bo kto kupi 3-4 letnia nieruchomość jak może kupić nową z gwarantowaną stopą zwrotu przez kilka pierwszy lat.
Ale np jeśli lubisz jakaś lokalizacje, spędzasz w niej sporo czasu to taka inwestycja może być idealna bo w wolnych chwilach sam możesz tam odpoczywać jak i często w innych lokalizacjach z tej samej grupy inwestycyjnej.

Pzdr
mHuba
Wiesz co chyba nie wiesz jakie jest branie na ladne mieszkania w dobrej lokalizacji w wawie ;) I to od LAT ! Mysle ze powinienes trzymac sie swojej gieldy ;)
Ja wiem jakie jest branie na mieszkania w Wawie, mam pelno znajomych i wiem tez jakie sa ceny. Za 2 sypialnie (60m2) w dobrym standardzie na ochocie z wykonczeniem musisz dac jakies 800tys... wynajem to jakas 4-5k miesiecznie aczkolwiek musisz pamietac ze jest duze prawdopodobienstwo ze znajdzie sie ktos kto nie bedzie placil :P

Wg mnie idealne miejsce do inwestowania do Manchester i okolice. Ceny rosna najszybciej w kraju - 1 bedroom mozna kupic od jakis 120k w bardzo dobrej okolicy. Znajomy kupil dom 2,5 roku temu za 170k, 3 tyg temu sprzedal za 256k (najwyzsza oferta).

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#35

#35 Post autor: frontier »

Garść porad ode mnie:

- wierz tylko sobie; nigdy nie wierz komuś kto chce pomnożyć Twoje pieniądze (tylko mi zapłać, a ja gwarantuję mega zyski!)
- "wolność finansowa" czy "niezależność finansowa" to bazowanie na tęsknocie za dzieciństwem hasła na których pełno ludzi zbiło majątek. Jako dorosła i sprawna umysłowo osoba nigdy nie będziesz wolny finansowo, tylko dzieci są.
- jak coś wygląda zbyt pięknie aby było prawdziwe to... raczej napewno jest przewałem.
- długoterminowa roczna stopa zwrotu na poziomie np. 50% to bardzo dużo, zwrot typu 1000% rocznie jest możliwy ale równie szybko możesz wszystko wtopić
- unikaj jak ogień myślenia: och gdybym tylko kupił pod kurek bitcoiny w 2010 roku i dziś sprzedał...
- metod na zarobienie jest mnóstwo i każdy sobie coś znajdzie w zależności od ilości wolnego czasu/kapitału/charakteru... ale jest tylko kilka metod zarządzania ryzykiem w inwestycjach. Przestudiuj je dokładnie, ochrona kapitału jest tu kluczowa.
- najwięcej zarobisz gdy skoncentrujesz się na wybraniu sobie czegoś na czym można dobrze zarobić i skupieniu się na dokładnym przestudiowaniu tematu, a nie gdy skoncentrujesz się na zarobieniu pieniędzy.
- kupowanie fizycznego złota uważam za absurd, duże koszty transakcji i przechowywania, ryzyko kradzieży, i nic nie produkuje leżąc w szafie. Poza tym od lat tanieje. A już najdziwniejszym argumentem jest wojna... w przypadku wojny wartość będą miały karabiny, suchy prowiant i woda. Lepiej się w to zaopatrzyć jak ktoś naprawdę obawia się konfliktu.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#36

#36 Post autor: lxs »

warg29 pisze:A możesz podpowiedzieć konkretny fundusz z taką stopą zwrotu? Moje jakoś z 7% (brutto) wyjść nie mogą.
Nie mam wszystkiego zgromadzonego na jednym funduszu. Staram się unikać funduszy, które swój kapitał lokują na GPW. Swoją bazę opieram na Quercus Ochrony Kapitału - stopa zwrotu 3%. To co zarobię, to inwestuję w bardziej agresywne fundusze typu Metlife Akcji Średnich Spółek - 2 letnia stopa zwrotu 30-40%. Wybieram fundusze akcji te które są w dołku i czekam 2 lata. Jak siędobrze to rozklokuje to zwrot po podatach to 8% ze wszystkiego.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#37

#37 Post autor: mhuba »

lxs pisze:Wybieram fundusze akcji te które są w dołku i czekam 2 lata. Jak się dobrze to rozklokuje to zwrot po podatach to 8% ze wszystkiego.
I to jest dobra strategia inwestowania w fundusze, szukamy tych które są na minusie.
Tylko sam pomysl inwestowania w fundusze jest taki sobie ponieważ:

1) Jeśli wystapi strata na jednym z nich to nie można brać jej pod uwagę przy rozliczaniu podatków z zysków kapitałowych przy pozostałych funduszy które zarobiły
2) Nabycie i zbycie jednostek trwa dosyć długo (czasami nawet do tygodnia czasu, a dostęp do środkow potrafi ciągnąć się jeszcze dłużej)
3) Zarządzanie funduszami kosztuje, czasami kosztuje jakiś tam % podczas nabycia lub zbycia a inne są płatne miesięcznie
4) Wycena jest też czesto podawana z kilkudniowym opoznieniem
5) Nie ma żadnych narzędzie zarządzania ryzykiem, czyli można dużo stracić, nie ustawimy sobie np. Stop Loss.

Wszystkie powyższe problemy znikają jeśli ułozymy sobie sami podobny portfel na koncie maklerskim.

PS. Jeszcze mogę dodać że jeśli ktoś inwestuje na rynkach kapitałowych z myślą o emeryturze to może się rozejrzeć za III filarem i kontami maklerskimi IKE i IKZE.
Pieniądze wpłacone na IKZE możemy sobie odjąć od podstawy opodatkowania więc jeśli jesteśmy w II progu to dostajemy 32% zwrotu z PIT od tej wpłaty. Na koncie możemy sobie inwestować praktycznie w to co nam się podoba.
IKZE też jest zwolnione z belki bez względu kiedy wypłacami, płacimy tylko ryczałt 10% jeśli wypłacimy po osiągnięciu wieku emerytalnego lub zgodnie ze skala podatowa jesłi wcześciej, ogolnie jest to fajne rozwiązanie ale największy minus jest taki że są bardzo małe limity wplat.
Warto się za tym rozejrzeć jeśli ktoś oszczędza tak do 450 zł miesięcznie "na emeryture".
IKE działa na trochę innych zasadach.

Pzdr
mHuba
Ostatnio zmieniony 10 maja 2017, 14:15 przez mhuba, łącznie zmieniany 1 raz.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#38

#38 Post autor: Kyniu »

mhuba pisze:
lxs pisze: Wszystkie powyższe problemy znikają jeśli ułozymy sobie sami podobny portfel na koncie maklerskim.
Wszystko jest kwestią środków, jakie się ma do zainwestowania. Już od pół miliona zł można myśleć o prywatnym portfelu zarządzanym przez biuro maklerskie lub specjalizowany fundusz.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#39

#39 Post autor: mhuba »

Kyniu pisze:można myśleć o prywatnym portfelu zarządzanym przez biuro maklerskie lub specjalizowany fundusz.
Który też nic nie gwarantuje, kosztuje i ma te same wady co napisałem powyżej (może poza rozliczaniem strat).

Pzdr
mHuba

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#40

#40 Post autor: konradrz »

warg29 pisze:A możesz podpowiedzieć konkretny fundusz z taką stopą zwrotu? Moje jakoś z 7% (brutto) wyjść nie mogą.
Fundusze stałodochodowe FIZ. Od 200k PLN. Dają po 8-12% (ile dla siebie zarabiają, to nie mówią), pierwszy lepszy z rzędu.

tomon
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:14

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#41

#41 Post autor: tomon »


freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#42

#42 Post autor: freel4ncer »

tomon pisze:polecam

http://independenttrader.pl
Co polecasz ? takie rzucenie linkiem jest na maxa do D. Jak juz cos polecasz to napisz wiecej co jak dlaczego a jak nie to dla mnie wieje spamem

Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#43

#43 Post autor: Dej0 »

freel4ncer pisze:
tomon pisze:polecam

http://independenttrader.pl
Co polecasz ? takie rzucenie linkiem jest na maxa do D. Jak juz cos polecasz to napisz wiecej co jak dlaczego a jak nie to dla mnie wieje spamem
Ja również polecam ten blog. Żeby nie wiało spamem oto kilka powodów:
- Autor bloga prowadził w życiu kilka firm w tym jedną zatrudniającą 50+ osób z obrotami 10mln+
- Doświadczenie w inwestowaniu ma już ponad 10 lat ale do wszystkiego doszedł sam, przez własne analizy czytanie literatury i własne doświadczenia.
- Inwestuje własne (nie małe) pieniądze, nie prowadzi żadnego funduszu, nigdy nie nagabuje na żadne konkretne inwestycje bo nic z tego nie ma - mówi to co myśli
- Typowy poszukiwacz prawdy, potwierdza informacje w wielu źródłach, nie podążą z mainstream'em, przedstawia nieszablonowe spojrzenie.
- Wszystkie swoje tezy popiera twardymi danymi

Ten blog to jedno z moich ulubionych źródeł informacji na temat finansów i sytuacji geopolitycznej na świecie.

tomon
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:14

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#44

#44 Post autor: tomon »

freel4ncer pisze:
tomon pisze:polecam

http://independenttrader.pl
Co polecasz ? takie rzucenie linkiem jest na maxa do D. Jak juz cos polecasz to napisz wiecej co jak dlaczego a jak nie to dla mnie wieje spamem

Wybacz :)
nie było celem spamowanie tego forum bezwartosciowymi linkami.
Na powyższy blog trafiłem jakiś rok temu - od tego czasu - codziennie go czytam - co prawda wpisy nie są tak częste ale komentarze które pojawiają się pod artykułami również są wartościową wiedzą.

Autor uruchomił końcem roku drugą edycje kursu
http://inteligentnyinwestor.pl

sam kupiłem pierwszą edycje i wiedza którą tam można zdobyć jest naprawde warta wydania tych kilku tysiecy.

Na yt możecie również posłuchac wystąpień autora

https://www.youtube.com/results?search_query=trader21

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#45

#45 Post autor: freel4ncer »

Dobra ile zarobiles ? Pytam sie powaznie , bo na inwestowaniu sie nie znam ale nie bede poswiecal na nie wiadomo co ;) Jesli po takim kursie zaczales miec sensowny dodatkowy dochod to super sam pomysle o tym ale jesli nie to mam pelno tamtow z IT ktore chce ogarnac i ktore pryzniosa mi wymierne korzysci finansowe ;) Czas to tez dobro inwestycyjne :D

ODPOWIEDZ