Inwestycje - oszczędzanie

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Dej0
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:44
Lokalizacja: Lublin, Warszawa

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#16

#16 Post autor: Dej0 »

W latach 30-tych ubiegłego wieku w USA próbowali zdelegalizować złoto i zmusić ludzi żeby wymienili je na papier - skutki były mizerne.

Ja na razie nie widzę żadnych okazji inwestycyjnych. Próbowałem trochę ETFów, giełdy, social lending i parę innych.
Obecnie przedkładam bezpieczeństwo nad zysk: Gotówka w PLN, gotówka w NOK/CHF, fizyczne złoto/srebro w 1u monetach bulionowych bitych przez mennice akredytowane przez LBMA, pieniądze na różnych kontach w różnych bankach

Jeszcze nie mam domu i mercedesa więc jak się tego dorobię to zacznę się mocniej rozglądać za dochodem pasywnym.

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#17

#17 Post autor: natash »

Ja właśnie zacząłem myśleć trochę inaczej, po co czekać aż uzbieram 100 000, jak można już inwestować 50 000, żeby szybciej te 100 000 zdobyć i np kupić nieruchomość.

@mhub
https://empireflippers.com/
https://flippa.com/

Zakup mieszkania w takich "ciekawych" miejscach jest kuszący, pozostaje pytanie jak długo to mieszkanie będzie tam można wynająć, np. czy po 3 latach ludzie którzy mieli na nie tam popyt nie zwiną się bo (firma/instytucja/cokolwiek innego) nie zwiną się stamtąd. Skąd ta wiedza gdzie takie perełki kupować?

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#18

#18 Post autor: mhuba »

natash pisze:Ja właśnie zacząłem myśleć trochę inaczej, po co czekać aż uzbieram 100 000, jak można już inwestować 50 000, żeby szybciej te 100 000 zdobyć i np kupić nieruchomość.
Pomyśl o eToro.
natash pisze:Skąd ta wiedza gdzie takie perełki kupować?
Ja osobiście unikałbym największych miast tam już rynek mieszkan czy apartamentów jest bardzo duży i konkurencyjny, stopy zwrotu są niskie.
W mniejszych miastach brakuje na maxa fajnych zadbanych mieszkań i tam bym się rozglądał.
Co do perełek, to zależy, czasami jest tak jak pisałeś że inwestycja się kończy po 2-3 latach i umowy są wypowiadane tak będzie w Słupsku z tarczą, firmy podpisują umowy na 2 lata do końca 2018 roku z możliwością przedłużenia ale przez te 2-3 lata jesteś w stanie wyciągnąć z takiej inwestycji 40% a później wynajmujesz dalej po rynkowych cenach.
Jak szukać takich inwestycji, najczesciej jest o nich głośno, nowe strefy ekonomiczne, duże nowe fabryki, choćby VW Września, identyczna sytuacja m2 mieszkania 3500 zł/m2 a wynajem mieszkania 45 m2 kosztuje 1600 zł to daje ci prawie 10% rocznie też bardzo dużo.
Na otodom w takim Słupsku czy Koszalinie w których to mieszka 100 tyś ludzi jest poniżej 100 mieszkań na wynajem (w Koszalinie 29)!!
Szukaj w swojej okolicy nowych inwestycji może coś się dzieje ciekawego.

Pzdr
mHuba

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#19

#19 Post autor: Kyniu »

mhuba pisze:Ja osobiście unikałbym największych miast tam już rynek mieszkan czy apartamentów jest bardzo duży i konkurencyjny, stopy zwrotu są niskie.
W mniejszych miastach brakuje na maxa fajnych zadbanych mieszkań i tam bym się rozglądał.
Małe miasta to ryzyko. Jeśli już nieruchomości to aparthotele (są takie inwestycje z gwarantowaną minimalną stopą zwrotu), mieszkania w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie pod najem krótkoterminowy (realizowany przez jakiegoś operatora), działki pod zabudowę w miejscach rokujących (to już trochę ruletka, IMHO jednak nadal bezpieczniejsza niż giełda, bo stracić się nie straci, co najwyżej stopa zwrotu może być niższa niż spodziewana), ewentualnie mając większe środki to inwestycje w lokale biurowe, usługowe (hoteliki, moteliki, .... mimo że wiele takich obiektów ostatnimi laty powstało podobno nadal lokal na weselę, komunię czy chrzciny rezerwować trzeba z co najmniej rocznym wyprzedzeniem), magazynowe (logistyka to rynek który dynamicznie w Polsce rośnie) czy handlowe. Pomijam inwestycje wymagające znajomości i układów oraz kombinowania jak kupowanie ziemi rolnej gorszych klas i zabawa w odrolnienie - bardzo opłacalne ale trzeba mieć "plecy". Natomiast mieszkania pod wynajem długoterminowy, to u nas niestety wolna amerykanka i zabawa dla ludzi o stalowych nerwach.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#20

#20 Post autor: freel4ncer »

Dlatego ja wlasnie mysle o Warszawie ;) Mieszkania dla korpoludkow/ profesjonalow . Wysoki standard dobra lokalizacja tak do 60m2 . Nie chodzi mi o jakis mega natychmiastowy zarobek ale by takie mieszkanie samo sie splacalo . Sa trzy zasady zarabianai na nieruchomosciach lokalizacja , lokalizacja i lokalizacja. W takiej wawie nawet jak nie puscisz dlugoterminowego najmu to mozesz spokojnie splacac raty z Airbnb

A dlugoterminowo ceny w Wawie itak pojda w gore.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#21

#21 Post autor: mhuba »

Ja do inwestowania używam najcześciej excela a nie gdybania.
Takich jak Ty w Wawie jest dziesiatki tysiecy jak nie więcej i każdy lepiej zarabiajacy korpoludkow myśli o inwestowaniu w mieszkania na wynajem bo to najprostsze i każdy myśli że będzie jeszcze drożej i że to dobra inwestycja.
Po czym jedziesz na zachód Europy choćby do Berlina i za apartament w centrum płacisz 55 euro/doba a za wynajem mieszkania mniej niż w Warszawie i wtedy sobie myślisz WTF?!?!
Czy tu jest tak tanio czy u nas tak drogo?

Przy pasywnym dochodzie chodzi o to żeby ten dochód mieć im szybciej mieszkanie się spłaci tym lepiej.

Aparthotele są to ciekawe tylko prawne niuanse zniechecaja mnie to inwestowania w tego typu nieruchomości.
Niby masz stałe gwarantowane stopy zwrotu ale w umowie jest zawsze jakieś ale, coś jest uzależnione od czegoś, % z reklam są zagwarantowane przez tylko jakiś okres, poźniej to zależy, dochodzą koszty obsługi które są zmienne.
Ponadto totalny brak rynku wtórnego na takie typu nieruchomości, jak kupisz to już nikomu tego nie sprzedaż bo kto kupi 3-4 letnia nieruchomość jak może kupić nową z gwarantowaną stopą zwrotu przez kilka pierwszy lat.
Ale np jeśli lubisz jakaś lokalizacje, spędzasz w niej sporo czasu to taka inwestycja może być idealna bo w wolnych chwilach sam możesz tam odpoczywać jak i często w innych lokalizacjach z tej samej grupy inwestycyjnej.

Pzdr
mHuba

natash
wannabe
wannabe
Posty: 315
Rejestracja: 07 gru 2005, 00:00

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#22

#22 Post autor: natash »

Kupował ktoś za granicą?

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#23

#23 Post autor: freel4ncer »

mhuba pisze:Ja do inwestowania używam najcześciej excela a nie gdybania.
Takich jak Ty w Wawie jest dziesiatki tysiecy jak nie więcej i każdy lepiej zarabiajacy korpoludkow myśli o inwestowaniu w mieszkania na wynajem bo to najprostsze i każdy myśli że będzie jeszcze drożej i że to dobra inwestycja.
Po czym jedziesz na zachód Europy choćby do Berlina i za apartament w centrum płacisz 55 euro/doba a za wynajem mieszkania mniej niż w Warszawie i wtedy sobie myślisz WTF?!?!
Czy tu jest tak tanio czy u nas tak drogo?

Przy pasywnym dochodzie chodzi o to żeby ten dochód mieć im szybciej mieszkanie się spłaci tym lepiej.

Aparthotele są to ciekawe tylko prawne niuanse zniechecaja mnie to inwestowania w tego typu nieruchomości.
Niby masz stałe gwarantowane stopy zwrotu ale w umowie jest zawsze jakieś ale, coś jest uzależnione od czegoś, % z reklam są zagwarantowane przez tylko jakiś okres, poźniej to zależy, dochodzą koszty obsługi które są zmienne.
Ponadto totalny brak rynku wtórnego na takie typu nieruchomości, jak kupisz to już nikomu tego nie sprzedaż bo kto kupi 3-4 letnia nieruchomość jak może kupić nową z gwarantowaną stopą zwrotu przez kilka pierwszy lat.
Ale np jeśli lubisz jakaś lokalizacje, spędzasz w niej sporo czasu to taka inwestycja może być idealna bo w wolnych chwilach sam możesz tam odpoczywać jak i często w innych lokalizacjach z tej samej grupy inwestycyjnej.

Pzdr
mHuba
Wiesz co chyba nie wiesz jakie jest branie na ladne mieszkania w dobrej lokalizacji w wawie ;) I to od LAT ! Mysle ze powinienes trzymac sie swojej gieldy ;)

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#24

#24 Post autor: martino76 »

natash pisze:Kupował ktoś za granicą?
Dublin 2 bed apartament to od 280 tys w gore, zalezy od lokalizacji.
Londyn to chybe nawet nie bede wspominal. Poza Londynem np. Stevenage mozesz kupic 60m za jakies 160tys funtow.

mozesz popatrzec na Hiszpanie sa dosc przystepne cene i zawsze mozesz probowac wynajmowac na wakacje :)

Wiec jak sobie przeliczysz na zl to troche powala z nog :)

Pozdro,

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#25

#25 Post autor: freel4ncer »

martino76 pisze:
natash pisze:Kupował ktoś za granicą?
Dublin 2 bed apartament to od 280 tys w gore, zalezy od lokalizacji.
Londyn to chybe nawet nie bede wspominal. Poza Londynem np. Stevenage mozesz kupic 60m za jakies 160tys funtow.

mozesz popatrzec na Hiszpanie sa dosc przystepne cene i zawsze mozesz probowac wynajmowac na wakacje :)

Wiec jak sobie przeliczysz na zl to troche powala z nog :)

Pozdro,
Te 280 w dublinie 2 to chyba jakas tragedia . Ja bym powiedzial 2 bed na poziomie to blizej 400tys e na dzien dzisiejszy

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#26

#26 Post autor: art »

Mieszkanie: można powiedzieć że miałem na wynajem - tragedia. Formalności kupa albo to był ciulowy agent. Zarobek był, tego nie można powiedzieć ale czy to warte tego straconego czasu ? Na szczęście nie zdarzyło się żeby ktoś nie płacił. Ciekawe co zrobicie z kimś, kto przestanie płacić i jeszcze do tego będzie to kobieta w ciąży :D powodzenia życzę :)

Giełda: albo grasz sam i może coś wygrasz albo przegrasz (patrz Wilk z Wall Street) , wg mnie najlepiej tu grać na jakiś bańkach firm internetowych (wydaje mi się że obecnie mamy powtórkę z lat 95-2001). Choć nie powiem, gdybym zagrał i postawił swoją kasę na 3 spółki 2 lata temu, to dziś miałbym niezły zwrot inwestycji :))

Co do wojny, na szczęście Kyniu Ciebie nie dosięgnie w Kanadzie, także luuzz :)
Ups I switched again =)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#27

#27 Post autor: Kyniu »

art pisze:Co do wojny, na szczęście Kyniu Ciebie nie dosięgnie w Kanadzie, także luuzz :)
Co do wojny, to jeśli wybuchnie, nigdzie nie będzie bezpiecznie. Aczkolwiek widzę promyk nadziei. Opamiętali się Holendrzy. Opamiętali się Francuzi. Pytanie czy te narody są zwyczajnie mądrzejsze od Brytyjczyków, czy to może jednak Brexit, który miał być tylko straszakiem a jednak z hukiem wypalił i dopiero zaczyna siać zniszczenie, okazał się podziałać jak sole trzeźwiące. Dziwi mnie tylko, że angole tak brną w tę swoją głupotę, zamiast powiedzieć "sorry, to nie tak miało być" i jak najszybciej wycofać się z kretyńskiego pomysłu rozwodu z UE. To pewnie ta ich dawna imperialno-kolonialna duma nie pozwala przyznać się do tego, że "zjebali" sprawę i z Brexitu uczynili referendum poparcia dla polityków a po głosowaniu rzucili się do komputerów sprawdzić co to znaczy BREXIT i pisali w internecie "przeciwnicy UE okłamali nas" albo "ja tylko żartowałam, to nie tak miało być". No cóż, pewien niespełniony malarz z Austrii też pewnie liczył, że "to wszystko nie tak miało być".
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

qdlaty9201
wannabe
wannabe
Posty: 55
Rejestracja: 10 lis 2008, 16:43

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#28

#28 Post autor: qdlaty9201 »

można też inwestować w samochody:
http://autokult.pl/29662,bmw-warte-mili ... -to-okazja

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#29

#29 Post autor: martino76 »

freel4ncer pisze:
martino76 pisze:
natash pisze:Kupował ktoś za granicą?
Dublin 2 bed apartament to od 280 tys w gore, zalezy od lokalizacji.
Londyn to chybe nawet nie bede wspominal. Poza Londynem np. Stevenage mozesz kupic 60m za jakies 160tys funtow.

mozesz popatrzec na Hiszpanie sa dosc przystepne cene i zawsze mozesz probowac wynajmowac na wakacje :)

Wiec jak sobie przeliczysz na zl to troche powala z nog :)

Pozdro,
Te 280 w dublinie 2 to chyba jakas tragedia . Ja bym powiedzial 2 bed na poziomie to blizej 400tys e na dzien dzisiejszy
Napisalem 280 i w gore. Zgadzam sie, ze za 280tys to w marnej lokalizacji, dobra dzielnica to tak jak napisales okolo 400tys.

Pozdro,

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

Re: Inwestycje - oszczędzanie

#30

#30 Post autor: lxs »

Nie sądziłem, że na ccie.pl poczytam o inwestycjach. Miłe zaskoczenie.
Ja do mieszkania jako inwestycji mam sceptyczne odczucie, bo inwestycja się chyba nigdy nie zwróci, a mieszkania się starzeją i jest ich coraz więcej, więc cena może spaść.
Giełda w Polsce to takie pole do spekulacji dla cwaniaków.
Ja wybrałem opcję pośrednią w postaci funduszy inwestycyjnych. Przy dobrych nakładach (porównywalne do zakupu mieszkania) i po odjęciu podatków mam stopę zwrotu rzędu 10-15%.

ODPOWIEDZ