Tematy pracy inżynierskich/magisterskich/doktoranckich

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
barts
wannabe
wannabe
Posty: 186
Rejestracja: 10 gru 2009, 18:30

#196

#196 Post autor: barts »

tak, mają. przynajmniej na PW.

tomiabc
wannabe
wannabe
Posty: 148
Rejestracja: 07 paź 2010, 14:51

#197

#197 Post autor: tomiabc »

agh też ma dostęp :)

badSector
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2011, 05:08

#198

#198 Post autor: badSector »

Ktos kiedys pytal o tematy na prace. Duzo mozna znalesc na stronach research korporacji np. AT&T, Cisco czy BT. Przyklad AT&T. Oczywiscie w wiekszosci przypadkow to doktoraty ale z nich mozna nabrac sporej wiedzy i informacji w jakim kierunku podazaja najlepsi w branzy i czym warto sie zajac by byc na czasie. Pozdro

badSector
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2011, 05:08

#199

#199 Post autor: badSector »

Tematy magisterskie na rok 2011/2012 :
1) Security of IPv6
2) Traffic Engineering/WAN optimization
3) Analiese thyroid eye disease thermal images
4) Secure electronic voting
5) Critical evaluation of the throughput in radius and tacacs+ enabled networks
6) Investigate a cross platform development environment for developing network services examining portability, resource utilization and performance
7) IPv6 and the transition from IPv4
8 ) IEEE 802.15.6 BAN: Energy Analysis/Performance Analysis/Security Analysis under the change in security features
9) Investigation of Object Oriented programming testing techniques and automatic generation of test scripts in Java.
10) Cloud Computing: Impact on Teaching of Students in Higher Education
11) Onion Routing 'Tor Project'
12) Cloud Computing
13) Fail-over system for e-commerce sites on the clouds
14) Performance analysis MPLS and Frame Relay
15) Computer Network Monitoring and Analysis Over LAN
16) Investigating real-time multi-channel audio over conventional network infrastructure
17) Efficient IT Services
18) A study and analysis of the comparative performance of voip over wired networks

johny125
fresh
fresh
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2011, 23:05

#200

#200 Post autor: johny125 »

Chciałbym nieco odświeżyć temat.

"Metody śledzenia i zapobiegania atakom sieciowych na Firewall"

Będę używał firewalla Netscreen 5gt (wiem trochę stare urządzenie, ale nie mam żadnych innych pod ręką). Trochę informacji na ten temat jest w necie ale gdyby ktoś miał jakąś propozycję co można by jeszcze dodać do tej pracy to piszcie na PW. Macie więcej doświadczenia niż ja, także za każda pomoc dzięki :)

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#201

#201 Post autor: m00n »

Witam
Ostatnio jako postanowienie noworoczne chciałbym powrócić do obrony magisterki. Chciałbym wymyślić sobie kilka tematów. Moja główna propozycja to:

Migracja akademickiej sieci komputerowej z protokołu IPv4 na IPv6 na przykładzie sieci kampusowej XXX

Pracuję na uczelni jako administrator sieci i w tym roku chciałbym wdrożyć IPv6 jako dual stack z IPv4 i pomyślałem, że dobrze byłoby to połączyć z tematem pracy dyplomowej.
Moje pytanie jest takie: Co może być wkładem włąsnym/elementem twórczym przy takiej pracy? Bo już widzę komentarz promotora, że Panie takie coś to na pracę inżynierską itp. a chciałbym go zagiąć jakoś ;) Niestety nie jestem programistą i nie posiadam żadnej wiedzy z tego zakresy żeby wymyślić/napisać jakiś program do tego tematu. Pomyślałem, że zrobię analizę po-wdrożeniową ze statystykami ruchu IPv6 vs IPV4 Macie jakieś inne pomysły?

Inne pomysły co do tematów:

Analzia i porównanie metod zapewnienia niezawodnośći i redundancji w warstwie 2 i 3 modelu ISO/OSI

Analiza i porównanie czasów zbieżnośći topologii pierścienia i Rozszerzonego pierścienia na podstawie protokołów ERP (Ethernet Ring protection) ITU-T G.8032 oraz MC-LAG IEEE 802.1AX-2008

mzb
wannabe
wannabe
Posty: 163
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:14

#202

#202 Post autor: mzb »

m00n pisze:Witam
Ostatnio jako postanowienie noworoczne chciałbym powrócić do obrony magisterki. Chciałbym wymyślić sobie kilka tematów. Moja główna propozycja to:

Migracja akademickiej sieci komputerowej z protokołu IPv4 na IPv6 na przykładzie sieci kampusowej XXX
Generalnie bardzo dobry pomysł. Nie jestem miłośnikiem wielomiesięcznych badań przy okazji magisterek, bo z natury są zazwyczaj bezcelowe i sam również robiłem coś w rodzaju opisu wdrożenia.

Przeanalizuj to co zmienia się w Twojej sieci, dołacz dużo wykresów z L2/3/7, netflow, rozkład ruchu, top-hosty etc, zamieść jakieś debug'i, może delikatnie zrekonstruuj tytuł żeby zamiast migracja użyć czegoś bardziej naukowego w kierunku "analizy wpływu" etc, opisz co się zmieniło po wdrożeniu, zaczynając z punktu widzenia "on-wire".

--M.

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#203

#203 Post autor: m00n »

Dzięki za cenne rady. W poniedziałek jadę się spotkać z promotorem, do tej pory postaram się opracaować to tak żeby mu się to spodobało.

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

#204

#204 Post autor: lxs »

m00n pisze:Witam
Ostatnio jako postanowienie noworoczne chciałbym powrócić do obrony magisterki. Chciałbym wymyślić sobie kilka tematów. Moja główna propozycja to:

Migracja akademickiej sieci komputerowej z protokołu IPv4 na IPv6 na przykładzie sieci kampusowej XXX

Pracuję na uczelni jako administrator sieci i w tym roku chciałbym wdrożyć IPv6 jako dual stack z IPv4 i pomyślałem, że dobrze byłoby to połączyć z tematem pracy dyplomowej.
Moje pytanie jest takie: Co może być wkładem włąsnym/elementem twórczym przy takiej pracy? Bo już widzę komentarz promotora, że Panie takie coś to na pracę inżynierską itp. a chciałbym go zagiąć jakoś ;) Niestety nie jestem programistą i nie posiadam żadnej wiedzy z tego zakresy żeby wymyślić/napisać jakiś program do tego tematu. Pomyślałem, że zrobię analizę po-wdrożeniową ze statystykami ruchu IPv6 vs IPV4 Macie jakieś inne pomysły?

Inne pomysły co do tematów:

Analzia i porównanie metod zapewnienia niezawodnośći i redundancji w warstwie 2 i 3 modelu ISO/OSI

Analiza i porównanie czasów zbieżnośći topologii pierścienia i Rozszerzonego pierścienia na podstawie protokołów ERP (Ethernet Ring protection) ITU-T G.8032 oraz MC-LAG IEEE 802.1AX-2008
Praca magisterska jest pracą naukową, więc co do zasady jest pracą twórczą, a nie odtwórczą. Praca magisterska musi rozwiązywać jakiś problem. Po zdefiniowaniu problemu zbierasz, czytasz i opracowujesz literaturę. Potem tworzysz własne autorskie rozwiązanie problemu, a na koniec wyciągasz krytyczne wnioski. Ty zaproponowałeś rozwiązanie i oczekujesz, że pomożemy Ci wymyśleć do tego problem. IPv6 jest tylko narzędziem, a nie rozwiązaniem. Sceptycy IPv6 nawet dzisiaj zadają pytanie po co to robić skoro wystarcza im IPv4. Innymi słowy - zabierasz się do tego od d..y strony. IPv6 jest ciekawe, ale temat wyeksplorowany w 200%.

Ja to proponuję podążać śladem SDN. Jest wiele ciekawych, darmowych platform do symulacji sieci (mininet) oraz kontrolerów (POX, Floodlight). Można niewielkim wkładem napisać ciekawy algorytm, który będzie sam siebie bronił z punktu widzenia pracy magisterskiej.

Drugi obszar bardzo akademiki to bezpieczeństwo. Analiza samych ataków DDos i metody wykrywania tego stanowią dotąd problem, którego nikt w 100% nie rozwiązał.

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#205

#205 Post autor: m00n »

Według mnie się mylisz.
mgr. jest tytułem zawodowym a nie naukowym. tytułem naukowym jest dopiero dr
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magister
Także praca magisterska może być jak najbardziej odtwórcza, z własnymi wnioskami.

Tu masz dla przykładuy tematy prac magisterskich z Politechniki Poznańskiej. Bardzo bym chciał mieć takie tematy prac na PG. Zobacz jak brzmi pierwszy temat:

http://www.et.put.poznan.pl/attachments ... -%20SK.pdf

mzb
wannabe
wannabe
Posty: 163
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:14

#206

#206 Post autor: mzb »

lxs pisze:Ja to proponuję podążać śladem SDN. Jest wiele ciekawych, darmowych platform do symulacji sieci (mininet) oraz kontrolerów (POX, Floodlight). Można niewielkim wkładem napisać ciekawy algorytm, który będzie sam siebie bronił z punktu widzenia pracy magisterskiej.

Drugi obszar bardzo akademiki to bezpieczeństwo. Analiza samych ataków DDos i metody wykrywania tego stanowią dotąd problem, którego nikt w 100% nie rozwiązał.
Nie bardzo wyobrażam sobie, żeby studenci nie mający kontaktu i doświadczenia z rzeczywistym przemysłem mieli rozwiązywać realne problemy tego kalibru. W momencie, w którym praca jest czysto teoretyczna, oznacza to, że mniej lub bardziej jest bezcelowa, świata się nią nie zmieni.

--M.

kacper
member
member
Posty: 22
Rejestracja: 04 wrz 2012, 13:20

#207

#207 Post autor: kacper »

m00n pisze: Tu masz dla przykładuy tematy prac magisterskich z Politechniki Poznańskiej. Bardzo bym chciał mieć takie tematy prac na PG. Zobacz jak brzmi pierwszy temat:

http://www.et.put.poznan.pl/attachments ... -%20SK.pdf
Bardzo miarodajne, np. 3 temat to można w jeden dobry dzień ogarnąć, nie mówiąc już o 4, dalej już nie chce mi się przeglądać.

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#208

#208 Post autor: m00n »

kacper pisze:
m00n pisze: Tu masz dla przykładuy tematy prac magisterskich z Politechniki Poznańskiej. Bardzo bym chciał mieć takie tematy prac na PG. Zobacz jak brzmi pierwszy temat:

http://www.et.put.poznan.pl/attachments ... -%20SK.pdf
Bardzo miarodajne, np. 3 temat to można w jeden dobry dzień ogarnąć, nie mówiąc już o 4, dalej już nie chce mi się przeglądać.
Co w związku z tym?

data23
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2016, 19:17

#209

#209 Post autor: data23 »

badSector pisze:Tematy magisterskie na rok 2011/2012 :
1) Security of IPv6
2) Traffic Engineering/WAN optimization
3) Analiese thyroid eye disease thermal images
4) Secure electronic voting
5) Critical evaluation of the throughput in radius and tacacs+ enabled networks
6) Investigate a cross platform development environment for developing network services examining portability, resource utilization and performance
7) IPv6 and the transition from IPv4
8 ) IEEE 802.15.6 BAN: Energy Analysis/Performance Analysis/Security Analysis under the change in security features
9) Investigation of Object Oriented programming testing techniques and automatic generation of test scripts in Java.
10) Cloud Computing: Impact on Teaching of Students in Higher Education
11) Onion Routing 'Tor Project'
12) Cloud Computing
13) Fail-over system for e-commerce sites on the clouds
14) Performance analysis MPLS and Frame Relay
15) Computer Network Monitoring and Analysis Over LAN
16) Investigating real-time multi-channel audio over conventional network infrastructure
17) Efficient IT Services
18) A study and analysis of the comparative performance of voip over wired networks


Zainteresowała mnie tematyka 12) Cloud Computing albo też Network Computing tyle o ile z opisaniem zagadnienia od strony teoretycznej to nie problem. To już nie za bardzo wiem co mógłbym zrobić w części praktycznej. Pisał ktoś może pracę mgr/inż w tej tematyce?

badSector
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2011, 05:08

#210

#210 Post autor: badSector »

Nie pisalem na temat Cloud Computing ale na temat hypervisorow.

Mozesz:
1) Porownaj vCloud vs. Openstack. Zrob research i zobacz inne projekty np. OpenNebula. Dolacz do projektu jesli masz miejsce/czas.
1a) Praktyczny: install
1b) Performance VM w cloud (Linux, Windows). Czy warto placic ??
2) Cloud Security - np. jak ciezko zestawic S2S VPN/SSL VPN z VM w cloud. Kooperacja pomiedzy roznymi providrami e.g ASA->vCloud, Checkpoint->vCloud, ASA->OpenStack itd. Moze byc praktyczny tutaj.
3) Porownaj ceny oraz mozliwosci z punktu widzenia cloud startupa.
4) Hybrid cloud na potrzeby startup e.g. AWS/Microsoft Cloud. Limity. Moze byc praktyczny.

*5) Support SAN/NAS np. NetApp/GlusterFS a w szczegolnosci snapshot management. Dobra tutaj to moglbys napisac osobna prace skupiajac sie tylko na storage. Nie zapominij wsponiec w teoretycznej czesci bo na praktyka to ci troche za duzo czasu moze zejsc. Zreszta to by nie byl networking.

Tak tylko pisze:) Moze ci sie cos przyda. Jak napiszesz to wrzuc do poczytania.

ODPOWIEDZ