Tematy pracy inżynierskich/magisterskich/doktoranckich

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wookasch
wannabe
wannabe
Posty: 164
Rejestracja: 03 cze 2009, 16:23
Lokalizacja: Berlin

#181

#181 Post autor: wookasch »

Dygresja może i zbędna, ale i tak sobie na nią pozwolę :P

Czy tylko mnie zaskakują stawiane tu pytania?
Nie rozumiem, jak po kilku latach studiów (które z samego założenia opierać się powinny na samodzielnej pracy naukowej) można nie mieć pomysłu na sensowny temat lub nie być w stanie go w miarę jednoznacznie sprecyzować :roll:

Fryc
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 14 wrz 2011, 01:30

#182

#182 Post autor: Fryc »

czas wyboru inzynierki to ~5 semestr, a do tego czasu program telekomunikacji to w zasadzie nauka podstaw wielu jej dziedzin (i architektura komputera i systemy i elektrodynamika/teoria pola i elektronika i podstawy telekomunikacji) i czesto ciezko jest po takim etapie stwierdzic w jakiej dziedzinie chcialoby sie dzialac na serio. nie mowie ze taki program jest dobry, ale coz - [se la wi], mowiac fonetycznie. sam jestem dobrym przykladem - na inzynierce projektowalem anteny fraktalne, a teraz jestem jasno zdeklarowanym sieciowcem :)

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#183

#183 Post autor: frontier »

wookasch pisze:Dygresja może i zbędna, ale i tak sobie na nią pozwolę :P

Czy tylko mnie zaskakują stawiane tu pytania?
Nie rozumiem, jak po kilku latach studiów (które z samego założenia opierać się powinny na samodzielnej pracy naukowej) można nie mieć pomysłu na sensowny temat lub nie być w stanie go w miarę jednoznacznie sprecyzować :roll:
Nie rozumiem Twojej dygresji. Studia o ile pamietam to glównie przyswajanie wiedzy która niekoniecznie bedzie sie wykorzystywalo w pracy. Jesli ktos chce sie wyspecjalizowac w sieciach a mial z tego np. jeden czy dwa przedmioty, trudno jest mu wymyslic jakis sensowny, w miare na czasie temat. Wydaje mi sie to calkiem zrozumiale ze ludzie chca to skonsultowac ze specjalistami z branzy, jakich tutaj jest sporo (i wcale nie mówie o sobie bo ja to cienki bolek jestem:) )
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

kostek6
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 17 paź 2011, 17:03

#184

#184 Post autor: kostek6 »

Obecnie piszę pracę inżynierską na temat "Ethernet - zasilanie i oszczędność energii"

mcmajkel
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 10:22

#185

#185 Post autor: mcmajkel »

Cześć.
Piszę pracę inżynierską związaną z tematyką wysokiej dostępności i niezawodności. Naturalnie opisuję EtherChannel, HSRP, czy RSTP. W zw. z powyższym - chciałbym zamieścić przykładową konfigurację i topologię, korzystając z GSN3. Rodzi się pytanie natury formalno-prawnej: czy mogę tak zrobić? Ktoś używał czegoś takiego w swojej pracy? Samo oprogramowanie jest na licencji opensource, ale wiadomo, że problem pojawia się w przypadku obrazu systemu IOS.
Jeżeli coś to zmieni, mogę napisać że korzystałem ze sprzętu uczelni (prowadzi Akademię CISCO, do której jestem zapisany).
Dzięki!

gertzu
wannabe
wannabe
Posty: 147
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:43
Lokalizacja: Kraków

#186

#186 Post autor: gertzu »

mcmajkel pisze:Cześć.
Piszę pracę inżynierską związaną z tematyką wysokiej dostępności i niezawodności. Naturalnie opisuję EtherChannel, HSRP, czy RSTP. W zw. z powyższym - chciałbym zamieścić przykładową konfigurację i topologię, korzystając z GSN3. Rodzi się pytanie natury formalno-prawnej: czy mogę tak zrobić? Ktoś używał czegoś takiego w swojej pracy? Samo oprogramowanie jest na licencji opensource, ale wiadomo, że problem pojawia się w przypadku obrazu systemu IOS.
Jeżeli coś to zmieni, mogę napisać że korzystałem ze sprzętu uczelni (prowadzi Akademię CISCO, do której jestem zapisany).
Dzięki!
"Licencjonowanie" GNS to temat rzeka. Sam kilka lat temu zrobiłem projekt/lab na uczelni (SSLVPN na GNS+VMWare) i problemów jakoś nie miałem.

Zwróć uwagę że:
-każda praca powinna mieć wartość dodaną
-konfiguracje i topologie możesz zrobić nie korzystając z jakiegokolwiek oprogramowania - konfig możesz spreparować - w moim odczuciu sama konfiguracja nie jest "wartością dodaną" tylko copy-paste'em z cisco.com

To co mozesz zrobić to skonfigurować mechanizmy HA na żywym sprzęcie i na nim pomierzyć czas/strate pakietów - masz wartość dodaną i czegoś ciekawego się nauczysz. Na GNS takich pomiarów nie wykonasz bo na platformie wirtualnej będą one niemiarodajne.

Pamiętaj że jeden "pomiar" to nie pomiar. Trzeba je powtórzyć z 10 razy, wyliczyć wartość średnia, odchylenie standardowe - czyli użyć wiedze z 1 roku studiów... stare dobre czasy :wink:
Pozdrawiam,
Wojciech Gertz

"Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go"
Konfucjusz, ok. 500 r. p.n.e

http://www.linkedin.com/in/wojciechgertz

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#187

#187 Post autor: Kyniu »

W kółko ktoś pyta czy taki temat ok czy nie ok. A mnie dzisiaj tak naszło co ja bym chętnie przeczytał. Ba, nawet dałbym te 5 czy 10 zł za e-booka jakby to ktoś dobrze napisał. Zatem przejdźmy do rzeczy. Temat to "NAT na PIX/ASA i aspekty bezpieczeństwa". Zreszta mniejsza o temat a co chciałbym w środku:

- ewolucja NAT na PIX/ASA. Wiadomo że dużo zmian weszło po wersji 8.3 i mimo że były o tym i dokumenty Cisco i pisało się na grupie fajnie jakby to zebrał ktoś razem i prześledził te zmiany, zrobił zestawienie jak migrować w górę i w dól między konfiguracjami, etc.
- działanie mechanizmu randomizacji numerów sekwencyjnych - nie sam opis ale dokładnie analiza pakietów, jakie były numery przed wejście do ASA i po wyjściu z ASA, jak się ma działanie tego mechanizmu do passive os fingerprinting, kiedy nie stosować, etc.
- działanie limitu połączeń dla TCP/UDP i działanie limitu połączeń embrionicznych dla TCP - znam zasadę ale np. nie wiem i nie chce mi się szukać po literaturze jak długo połączenie może trwać w fazie embrionicznej, po jakim czasie ASA takie połączenie zerwie, czy moge ten czas regulować, etc.

Słowem nic odkrywczego i niech mnie koledzy nie zjadają że to wszystko gdzieś jest, ale praca magisterska z zasady jest odtwórcza a ie twórcza (bo taka jest już praca doktorska). Po to ma być podana np. literatura z której się pisało prace magisterską. A jakby tak ktoś to ładnie i sensownie zebrał. opisał, etc. to jak pisałem we wstępie z chęcią bym to przeczytał. No a potem można by streścić i wrzucić do Cisco FAQ - same pożytki byłyby z takiej pracy magisterskiej.

A tak BTW czy gdzieś się promuje jakieś ciekawe prace, można je gdzieś poczytać (poza czytelnią miejscowej uczelni)?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#188

#188 Post autor: Kyniu »

gertzu pisze:
Pamiętaj że jeden "pomiar" to nie pomiar. Trzeba je powtórzyć z 10 razy, wyliczyć wartość średnia, odchylenie standardowe - czyli użyć wiedze z 1 roku studiów... stare dobre czasy :wink:
10 to też nie pomiar. A średnia to chyba nie jest właściwy kierunek - jeśli mnie pamieć nie myli to bliższa prawdy jest mediana.

gertzu
wannabe
wannabe
Posty: 147
Rejestracja: 05 mar 2009, 23:43
Lokalizacja: Kraków

#189

#189 Post autor: gertzu »

Kyniu pisze:
gertzu pisze:
Pamiętaj że jeden "pomiar" to nie pomiar. Trzeba je powtórzyć z 10 razy, wyliczyć wartość średnia, odchylenie standardowe - czyli użyć wiedze z 1 roku studiów... stare dobre czasy :wink:
10 to też nie pomiar. A średnia to chyba nie jest właściwy kierunek - jeśli mnie pamieć nie myli to bliższa prawdy jest mediana.
Szczególy. Liczy sie idea. Lepsze 10 niz 1, a 100 razy wypinać kabel... - chyba trzeba sie niezle nudzic.

Mediana z definicji podaje wartość bliższą prawdy - w związku ameryki nie odkryłeś. Ba! Modalna na ogół jest jeszcze bliższa prawdy. Jakoś temat zaczął mi się kojarzy z wysokością wynagrodzeń oraz z hasłem "a gdzie widełki?" :mrgreen:
Pozdrawiam,
Wojciech Gertz

"Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go"
Konfucjusz, ok. 500 r. p.n.e

http://www.linkedin.com/in/wojciechgertz

mcmajkel
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2012, 10:22

#190

#190 Post autor: mcmajkel »

Dzięki za odpowiedzi ;)
Właśnei z wartością dodaną mam problem, bo nie bardzo wiem co można by sensownie zmierzyć...? Nie mam dostępu do jakiejś rozbudowanej sieci, zaledwie do paru routerów typu 2600 i catalystów 2960.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#191

#191 Post autor: Kyniu »

gertzu pisze: Jakoś temat zaczął mi się kojarzy z wysokością wynagrodzeń oraz z hasłem "a gdzie widełki?" :mrgreen:
Tak, wiem, offtopuje, ale możesz mi wyjaśnić przyczynę Twojej złośliwości względem mojej osoby w tymże wątku?

badSector
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2011, 05:08

#192

#192 Post autor: badSector »

Kyniu pisze: ....ale praca magisterska z zasady jest odtwórcza a ie twórcza (bo taka jest już praca doktorska).... ?
Nie wiem Kyniu jak jest u ciebie na uczelni ale u mnie praca magisterska musi przyniesc rozwiazanie jakiegos problemu lub byc totalnie innowacyjna. Tak prawca mgr. Sam stoje przed problemem wyboru tematu. Zaproponowalem napisanie aplikacji cross-platform i mi powiedzieli ok o ile zbadam np. performance w native i cross i o ile nie jest to juz zrobione.
Odtwarzanie czegos co juz bylo to i owszem ale na inzynierce.

Zastanawiam sie nad p2p w Mono. Po pierwsze bo p2p jest w fazie research a po drugie bo p2p class w Mono jest do napisania. Jak widzisz mgr. to nie powielanie czegos co juz bylo ale aktywny research (przynajmniej za granica). Pozdro

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#193

#193 Post autor: Kyniu »

badSector pisze:Nie wiem Kyniu jak jest u ciebie na uczelni ale u mnie
Hmm, kiedy to było ........

badSector
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2011, 05:08

#194

#194 Post autor: badSector »

Kyniu pisze:...ale praca magisterska z zasady jest odtwórcza a ie twórcza (bo taka jest już praca doktorska). Po to ma być podana np. literatura z której się pisało prace magisterską.
Kyniu kolejna sprawa to referencje. Nie po to referuje sie literature przeczytana w swojej pracy mgr. zeby potwierdzic ze to juz bylo ale po to zeby wykazac ze twoja praca jest budowana na podstawie zreferowanych prac z dalej idacymi rozwiazaniami/propozycjami. Nie jestes przeciez super mozg zeby pisac o EIGRP ot tak sam z siebie. Ostatnie sprawy kradziezy prac przez polskich profesorow sa nienormalne. Z jednej strony podpisujemy ACTA a z drugiej polska prokuratura twierdzi ze kradziez pracy mgr. to mala szkodliwosc spoleczna. Obled.

badSector
wannabe
wannabe
Posty: 67
Rejestracja: 23 kwie 2011, 05:08

#195

#195 Post autor: badSector »

Zastanawiam sie czy polscy studenci maja dostep do IEEE i innych baz danych na universytetach?

ODPOWIEDZ