Prosty Access Point do domq

Swobodne rozmowy na nie-sieciowe tematy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Leve
wannabe
wannabe
Posty: 158
Rejestracja: 24 lis 2006, 21:32
Lokalizacja: Hell

Prosty Access Point do domq

#1

#1 Post autor: Leve »

Witam,

Orientuje sie ktos ktorego niedrogiego i dobrego AP mozna z powodzeniem wykorzystac w domowym zaciszu jako wi-fi ISP dla laptopa po uprzednim polaczeniu ethernetem do rutera?
Jesli chodzi o zasieg to chcialbym lapac sie z drugiego konca ogrodka czyli z jakis 30m, po drodze troche drzew i sciana :P. Obejdzie sie bez dodatkowej zew. anteny? Poradzi sobie cos takiego z 2 podlogami/scianami ?

Pzdr.

Awatar użytkownika
Isam
wannabe
wannabe
Posty: 544
Rejestracja: 30 mar 2007, 09:58
Lokalizacja: PL

#2

#2 Post autor: Isam »

Zdefiniuj "niedrogo".

Ja bym przeskoczył od razu na router z wifi. Sam AP to 150-200 pln, router wifi 200-250.
Linksys WRT54GL + openwrt i masz przy okazji fajną zabawkę :]

Ze scianami nie powinno być problemu, chyba że masz fundamenty po bunkrze.

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#3

#3 Post autor: voytar »

Do mnie dziś przyszła paczka z sieciówkami TP-LINK na Atherosie. Jedna na PCI i dwie PCMCIA. Ta pierwsza miała być w serwerze Linuksowym, ale niestety system jej nie widział. Podejrzewam, że to dlatego, iż komp ma PCI 2.1 a zapewne potrzeba 2.2. Karta na pewno sprawna, bo na innym kompie pod Wndą śmiga. Nie chce mi się eksperymentować z innymi sieciówkami (AFAIK Ralink też potrzebuje 2.2), więc jutro idę kupić Linksysa WRT54GL (chyba, może jeszcze zmienię zdanie).
Nie wie ktoś czy da się go używać tylko jako AP? NAT już mam robiony na Linuksie, więc drugi raz to jest niepotrzebne. Może da się to zrobić podłączając sieć nie do portu WAN ale LAN?
Pozdrawiam.

forester
rookie
rookie
Posty: 11
Rejestracja: 21 gru 2005, 16:57
Lokalizacja: Opolskie

#4

#4 Post autor: forester »

voytar pisze: Nie wie ktoś czy da się go używać tylko jako AP? NAT już mam robiony na Linuksie, więc drugi raz to jest niepotrzebne. Może da się to zrobić podłączając sieć nie do portu WAN ale LAN?
Pozdrawiam.
można ten routerek używać jako access point: port WAN pozostawiasz niepodłączony w ustawieniach LAN podajesz adres pod jakim chcesz widzieć to urządzenie, ewentualnie deaktywujesz serwer DHCP. Zresztą możesz sobie próbnie przeklikać tu:
http://www.linksysdata.com/ui/WRT54GL/4.30.0/Setup.htm

pozdrawiam
Adam

Awatar użytkownika
Leve
wannabe
wannabe
Posty: 158
Rejestracja: 24 lis 2006, 21:32
Lokalizacja: Hell

#5

#5 Post autor: Leve »

Isam no wlasnie tak do 150-200 zl max. Natomiast jako ze mam ruter juz i 1 port wolny specjalnie pod AP zostawiony, to wole cos tanszego bez funkcjonalnosci samego rutera.
Co do linksysow to czytalem mieszanie opinie dlatego jako ze jeszcze mam pare dni, to wole popytac. Dzieki za sugestie.

Pzdr.

Awatar użytkownika
glowas
wannabe
wannabe
Posty: 320
Rejestracja: 28 lip 2005, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#6

#6 Post autor: glowas »

Nie wiem co tam czytałeś ;)
Ale z praktyki Ci powiem, że jakieś dwa lata już (a pewnie i więcej) używam WRT54GC i jestem bardzo zadowolony.
Nie ma zbytnio ficzerów ale jako router + AP zdaje egzamin w pełni.
Zasięg wyśmienity (parter i I piętro mam pokryte prawie w całości - mieszkam w domku).
Marcin

Awatar użytkownika
voytar
wannabe
wannabe
Posty: 325
Rejestracja: 02 sie 2004, 11:27
Lokalizacja: Gliwice

#7

#7 Post autor: voytar »

forester: dzięki, działa. :)

Awatar użytkownika
robo
wannabe
wannabe
Posty: 242
Rejestracja: 25 gru 2004, 12:52
Lokalizacja: Katowice

#8

#8 Post autor: robo »

Ja polecam WRT54GL z softem Tomato :)
oraz stronę OPENLINKSYS jakby coś nie wyszło przy flashowaniu :?

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#9

#9 Post autor: weis »

Dokladnie WRT54-GL nie dosc ze dziala to jeszcze mozna na nim naprawde sporo zdzialac :) IMHO lepiej kupic WRT niz jakiegos innego AP'ka.
Tak btw czy ktos z Was bawil sie VLANami na tym urzadzonku na dowolnym sofcie?
Fire, aim, ready!

ODPOWIEDZ