Jak zabrać się za CCNP?

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kaneda
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 01:10

Jak zabrać się za CCNP?

#1

#1 Post autor: kaneda »

Witam,
Mam kilka pytań odnośnie egzaminów oraz sposobów przygotowania do nich.
Ścieżka oczywiście:
1) 642-902,
2) 642-813,
3) 642-832.

Jak na razie chcę się skupić na 642-902 ROUTE.
I teraz moje pytania. Czy potrzebuję laba? A może wystarczy Implementing Cisco IP Routing (ROUTE) Foundation Learning Guide: Foundation learning for the ROUTE 642-902 Exam, Adobe Reader + jakieś nuggety oraz symulacje w PT?

Kolejne pytanie dotyczy czasu, w którym powinienem zdać wszystkie 3 egzaminy. Czy to 3 lata (dopóki któryś z nich się nie przeterminuje), a może krótszy okres czasu?

Pozdrawiam wszystkich

drim09
wannabe
wannabe
Posty: 162
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:38

#2

#2 Post autor: drim09 »

Witam,
co do laba, to myśle, że spokojnie możesz przetrenować wszystko na gns3/dynamips( PT używałem tylko do CCNA ale pewnie od tego czasu funkcjonalność softu wzrosła ), przynajmniej ja tak zrobiłem, pewnie problem, możesz mieć ze ścieżką SWITCH, zawsze możesz dokupić te pare switchy i polabować.
Myśle, że materiały do BSCI w zupełności wystarczą do przygotowania sie na ROUTE.
Powodzenia.

Awatar użytkownika
Cinek
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:55

#3

#3 Post autor: Cinek »

3 lata sądze ze spokojnie.. ja sobie stawiam wyzwanie do czerwca :P

maniek73
wannabe
wannabe
Posty: 90
Rejestracja: 27 kwie 2009, 13:07

#4

#4 Post autor: maniek73 »

A ja mam inną teorię...

lab zawsze jest lab !!
Mam tylko ccna i idę dalej -> ccna sec -> ccnp...
a laba mam że i CCIE by opędził na nim,
i nie żałuję wywalonych $$. :
3750, 3550,3x2950EI,8x2600XM,1760,2621,3620 wsio max ram/flash

I pracy na sprzęcie nic nie zastąpi ale ekonomia ma swoje prawa niestety.
Ale denerwują mnie głosy że pt, gns3 to to samo co lab i nie ma co sobie d... zawracać kupowaniem laba - lepiej przepić :)

pzdr 4 all
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2010, 07:49 przez maniek73, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaneda
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 01:10

#5

#5 Post autor: kaneda »

drim09 pisze:Witam,
co do laba, to myśle, że spokojnie możesz przetrenować wszystko na gns3/dynamips
Czy gns3/dynamips jest płatny?
drim09 pisze:Myśle, że materiały do BSCI w zupełności wystarczą do przygotowania sie na ROUTE.
Materiały do BSCI czyli książka, o której wspomniałem w pierwszym poście? :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cinek
wannabe
wannabe
Posty: 83
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:55

#6

#6 Post autor: Cinek »

nie- gns3 nie jest płatny , aczkolwiek do IOSów by on emulował routery już potrzebujesz licencji.. aczkolwiek jak to mowia w internecie jest wszystko ;-)

Co do materiałów naukowych jest pełno książek - nie tylko ta o której wspomniałeś + wszelakie cbt nuggets/video mentor/ train signal i inne.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#7

#7 Post autor: peper »

maniek73 pisze: a laba mam że i CCIE by opędził na nim,
i nie żałuję wywalonych $$. :
3750, 3550,3x2950EI,8x2600XM,1760,2621,3620 wsio max ram/flash
Na tym CCIE nie opędzisz
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

#8 Post autor: Wlochaty »

maniek73 pisze:A ja mam inną teorię...

lab zawsze jest lab !!
Mam tylko ccna i idę dalej -> ccna sec -> ccnp...
a laba mam że i CCIE by opędził na nim,
i nie żałuję wywalonych $$. :
3750, 3550,3x2950EI,8x2600XM,1760,2621,3620 wsio max ram/flash

I pracy na sprzęcie nic nie zastąpi ale ekonomia ma swoje prawa niestety.
Ale denerwują mnie głosy że pt, gns3 to to samo co lab i nie ma co sobie d... zawracać kupowaniem laba - lepiej przepić :)
Zakup LABa jest bardzo dobrym posunieciem w przygotowaniach do CCNA.
Obecnie 3 routery z 2ma ethernetami + 2x Catalyst 2950 da sie kupic za ok 1500zł.
Faktycznie symulator nie zastapi zapoznania sie z fizycznym sprzetem.

Natomiast jesli chodzi o CCNP po ukonczonym na LABie CCNA, to sadze ze GNS3/Dynamips jest wstanie z powodzeniem zastapic LABa (z wyjatkiem moze switchy, ktore warto miec). Na tym poziomie juz nie chodzi o zabawe z WICkami i podlaczeniem kabelkow do portu CONSOLE...

Kupowanie do LABa switchy typu 3750 jest co najmniej lekkomyslne... z drugiej strony jedni zbieraja zabytkowe bagnety, inni moga zbierac nowe modeli switchy ;]
Wlochaty

maniek73
wannabe
wannabe
Posty: 90
Rejestracja: 27 kwie 2009, 13:07

#9

#9 Post autor: maniek73 »

Kupowanie do LABa switchy typu 3750 jest co najmniej lekkomyslne...
za 100% ceny tak ale nie za cenę rupiecia 3550, wariat to ja jeszcze nie jestem :)

sobolaqe1
wannabe
wannabe
Posty: 647
Rejestracja: 15 lut 2008, 11:09

#10

#10 Post autor: sobolaqe1 »

Wlochaty pisze:Natomiast jesli chodzi o CCNP po ukonczonym na LABie CCNA, to sadze ze GNS3/Dynamips jest wstanie z powodzeniem zastapic LABa (z wyjatkiem moze switchy, ktore warto miec). Na tym poziomie juz nie chodzi o zabawe z WICkami i podlaczeniem kabelkow do portu CONSOLE...
dokladnie tak, jak sie niema do czynienia ze sprzetem to warto go miec, powpinac kabelki itd itp.
dlatego dawno temu poszedlem na kurs CCNA zeby sobie pokabelkowac, pomacac routery i switche :)
ale pozniej to fizyczny sprzet nie jest taki wazny, w normalnej pracy malo kiedy widzisz sprzet na ktorym sie pracuje, wiec jest podobnie jak na symulatorze :)

Awatar użytkownika
kaneda
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 01:10

#11

#11 Post autor: kaneda »

Rozumiem, że pierwszy egzamin mogę przejść bez laba zastępując go GNS3/Dynamips, ale jeśli chodzi o drugi egzamin (642-813), to raczej bez własnego laba się nie obejdzie. I teraz pytanie jaki to miałby być lab oraz ile tak mniej więcej, w tym momencie kosztują wszystkie urządzenia.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#12

#12 Post autor: garfield »

maniek73 pisze:....
Ale denerwują mnie głosy że pt, gns3 to to samo co lab i nie ma co sobie d... zawracać kupowaniem laba - lepiej przepić :)

pzdr 4 all
poza QoSem wszystko działa tak samo - jeśli chodzi o ścieżki RS i Secu
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#13

#13 Post autor: garfield »

kaneda pisze:Rozumiem, że pierwszy egzamin mogę przejść bez laba zastępując go GNS3/Dynamips, ale jeśli chodzi o drugi egzamin (642-813), to raczej bez własnego laba się nie obejdzie. I teraz pytanie jaki to miałby być lab oraz ile tak mniej więcej, w tym momencie kosztują wszystkie urządzenia.

Pozdrawiam
tak route s[pokojnie zdasz - pamiewtaj że najważniejsze to zrozumie jak cos działa - dzięki temu nie bedziesz miał problemu z połaczeniem OSPFem np Cisco z Juniperem

Co do drugiego egzamu - poczytaj, postaraj sie zrozumieć a następnie moim zdaniem najlepiej wykupić kilka zdalnych sesji w INE na przykład - czyli zdalny racj na 8h - nie jest to jakoś strasznie drogie
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
kaneda
member
member
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 01:10

#14

#14 Post autor: kaneda »

Cinek pisze:nie- gns3 nie jest płatny , aczkolwiek do IOSów by on emulował routery już potrzebujesz licencji.. aczkolwiek jak to mowia w internecie jest wszystko ;-)

Co do materiałów naukowych jest pełno książek - nie tylko ta o której wspomniałeś + wszelakie cbt nuggets/video mentor/ train signal i inne.
Czy na torrentach znajdę bezpieczne IOS'y, tzn bez błędów, a mozę jest jakieś inne dobre źródło?
Czy na CBT nuggetsach znajdę coś tańszego do ccnp niż materiały za 600$ (nuts)?
garfield pisze:Co do drugiego egzamu - poczytaj, postaraj sie zrozumieć a następnie moim zdaniem najlepiej wykupić kilka zdalnych sesji w INE na przykład - czyli zdalny racj na 8h - nie jest to jakoś strasznie drogie
695$ - nie jest strasznie drogie? Zależy jak dla kogo... :]

patrol
member
member
Posty: 43
Rejestracja: 06 lip 2010, 13:01
Lokalizacja: POLAND

#15

#15 Post autor: patrol »

W GNS3 od biedy switching tez zrobisz. Robilem ostatnio topologie z TSHOOTA, wszystko smigalo jak nalezy. Bierzesz jakis router i wrzucasz do niego modul NM-16ESW i 802.1q,802.1d/w , hsrp, glbp, vrrp czyli wszystko co do BCMSN'a czy SWITCH'a mozesz na tym przerobic.

Lab fajna sprawa i fizycznie trzeba koniecznie ze srzetem sie obyc, ale to niestety kosztuje...a jak nie ma srodkow to jest GNS3 :)

Pozdrawiam
CCNA, CCNP, CCIP, CCIE

ODPOWIEDZ