Jakie ksiązki do egzaminu MPLS

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
inkrementator
CCIE
CCIE
Posty: 196
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:49

#16

#16 Post autor: inkrementator »

Ja zdałem combo. Raczej polecane, mniej stresu, mniej jeżdżenia (zwłaszcza jak ktoś musi dojeżdżać) no i taniej, gdy ktoś sam płaci.
Co do książek, to akurat przeglądałem/czytałem chyba wszystkie, które tutaj są:

MPLS and VPN architectures I: to jest bardzo dobra książka dla kogoś kto zaczyna MPLS. Jest tam dość fajnie wszystko opisane, wszystko jest wprowadzane spokojnie i bez szału.

MPLS and VPN architectures II: tutaj to już są bardziej zaawansowane rzeczy, żeby ją zrozumieć, to musisz mieć przeczytane część I. Configi są już bardziej szczegółowe i nawet niektóre rzeczy wykraczają poza ten egzam. Właściwie to ja miałem MPLS and VPN architecture CCIP edition, która składała się z VOL I plus był dorzucony rozdział o troubleshootingu z VOL II.

MPLS Fundamentals: ta książka już jest szczegółowa. Nie polecam jej dla kogoś, kto nie ma pojęcia o MPLS. Mimo, że niby są tutaj podstawy, to wszystko jest opisane od początku dość szczegółowo (w porównaniu z poprzednią: Vol I). Gdy jest jakiś config, to autor raczej się nie zastanawia, czemu to tak zrobił, albo jakie są inne opcje. To jest dobra książka, żeby sobie przypomnieć MPLS, albo żeby poszerzyć wiedzę.

MPLS Configuration on Cisco IOS Software: to polecam jako ostatnie. Dobra na uzupełnienie wiedzy i przypomnienie przed egzaminem. Sporo miejsca zajmują gotowe configi (całe configi, a nie jakieś poszczególne elementy). Dobra jak ma się wszystko już obcykane i chce się utrwalić, jak poszczególne elementy ze sobą funkcjonują.

Jak dla mnie, to polecam: MPLS and VPN arch I (ewentualnie CCIP edition) -> MPLS fundamentals -> MPLS Config on IOS.

Arthi2000
wannabe
wannabe
Posty: 87
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:18

#17

#17 Post autor: Arthi2000 »

Hmm... No teraz mi daliście do myślenia i faktycznie combo pack brzmi sensownie. Oszczędność dudków plus oszczędność czasu. 8)

Na koniec pytanko odnośnie TE. Jak bardzo się na tym koncentrujecie?

Pzdr
Ale o co chodzi?

inkrementator
CCIE
CCIE
Posty: 196
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:49

#18

#18 Post autor: inkrementator »

W MPLS Exam Topics nie ma nic o TE, AToM czy Fast Reroute.

kangu
wannabe
wannabe
Posty: 154
Rejestracja: 06 lut 2006, 01:49
Lokalizacja: W-wa

#19

#19 Post autor: kangu »


Exam Description

The MPLS exam is a qualifying exam for the CCIP certification (Cisco Certified Internetwork Professional). The 642-611 MPLS exam will test materials covered under the Implementing Cisco MPLS course. The exam will certify that the successful candidate has knowledge and skills necessary to gather information from the technology basics to some of the more updated features and functions such as Traffic Engineering, Fast Reroute and any Transport over MPLS (AToM). The exam covers topics on MPLS Concepts, MPLS Label Assignment and Distribution, Frame-Mode/Cell-Mode MPLS Implementation on Cisco IOS Platforms, MPLS Virtual Private Networks Technology, MPLS VPN Implementation, Complex MPLS VPNs, and Internet Access from a MPLS VPN.


zrodlo

Nawet na szkoleniu do tego egzaminu sa podstawy TE i AToM, materialy sa sprzed kilku dobrych lat (2004?) i rowniez jest w nich dzial poswiecony obu zagadnieniom. Pamietam, ze pytan dot. TE mialem na egzaminie (642-611) calkiem sporo, wiec zdecydowanie odradzam pominiecie tematu podczas nauki ;)

pozdr.
Adam

inkrementator
CCIE
CCIE
Posty: 196
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:49

#20

#20 Post autor: inkrementator »

Exam description to exam description, a exam topics to exam topics, a tam nie ma wyodrębnionej specjalnie na to sekcji, co najwyżej masz identify MPLS applications. Więc jeśli już, to powinny być podstawowe pytania. No ale wiadomo, że teoria z praktyką nie zawsze idą w parze... :)

Arthi2000
wannabe
wannabe
Posty: 87
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:18

#21

#21 Post autor: Arthi2000 »

Chyba jednak nie jest tak różowo...

link
The following information provides general guidelines for the content likely to be included on the exam. However, other related topics may also appear on any specific delivery of the exam.
a poza tym można znaleźć w komentarzach:
Yes, it is. It's including MPLS TE about 20 % of questions in lastest 642-611 version.
Ale o co chodzi?

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#22

#22 Post autor: drake »

Arthi2000 pisze:A tak trochę z innej beczki, bral ktoś combo MPLS+BGP? Polecacie? Czy lepiej step by step?Pzdr
Hej,

ja bodajze rok czy poltora temu - polecam exam, ciekawy byl i niezbyt latwy. Warto przejrzec dokumentacje do BGP i MPLSa.

Pozdruffka!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

#23

#23 Post autor: martino76 »

Arthi2000 pisze:
A tak trochę z innej beczki, bral ktoś combo MPLS+BGP? Polecacie? Czy lepiej step by step?

Pzdr

Ja zdalem pierw BGP a teraz przygotowywuje sie do MPLS. Moim zdaniem lepiej chyba jest step by step, spokojnie mozna przygotowac sie do jednego egzaminu bez mieszania technologi :), ale to tylko moje subiektywne odczucie.

Za combo przemawia fakt, ze jest napewno taniej oraz, ze zamiast 60 pytan z jednej technologi masz tylko 30 :)

Pozdrawiam

dmowski
member
member
Posty: 24
Rejestracja: 03 kwie 2011, 15:39
Kontakt:

#24

#24 Post autor: dmowski »

Polecam 2 książki

MPLS Configuration on Cisco IOS Software
By Umesh Lakshman, Lancy Lobo.
Published by Cisco Press.
Series: Networking Technology.
Published: Oct 17, 2005

MPLS Fundamentals
By Luc De Ghein.
Published by Cisco Press.
Series: Fundamentals.
Published: Nov 21, 2006
Kazimierz Dmowski
CCSI
CCIE R/S 18729
Centrum Szkoleniowe Hector Sp. z o.o.
ul. Gdańska 27/31, 01-633 Warszawa, Polska
tel. (0-22) 639 25 40
http://www.csh.com.pl

setzerus
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2011, 17:51

#25

#25 Post autor: setzerus »

Nie chciałem zakładać nowego tematu więc podepnę się pod ten. Niedawno zrobiłem CCNA i potrzebuje teraz zabrać się za MPLS'a. Ale jeszcze nie bardzo się to wdrażałem i chciałbym spytać bardziej ekspertów co powieniem najpierw przeczytać aby dotrzeć do tematu MPLS. Widziałem, że polecanie książkę MPLS Fundamentals w którą mam zamiar się zaopatrzyć ale wiadomo że od razu nie zabiore się za to, najpierw chyba muszę opanować BGP i pewnie wiele innych rzeczy. Tak więc jeżeli ktoś mógłby mi poradzić co powinienem przeczytać/wiedzieć zanim rozpocznę prawdziwą przygodę z MPLS'em to byłbym bardzo wdzięczny :)

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

#26

#26 Post autor: grze »

setzerus pisze:Nie chciałem zakładać nowego tematu więc podepnę się pod ten. Niedawno zrobiłem CCNA i potrzebuje teraz zabrać się za MPLS'a. Ale jeszcze nie bardzo się to wdrażałem i chciałbym spytać bardziej ekspertów co powieniem najpierw przeczytać aby dotrzeć do tematu MPLS. Widziałem, że polecanie książkę MPLS Fundamentals w którą mam zamiar się zaopatrzyć ale wiadomo że od razu nie zabiore się za to, najpierw chyba muszę opanować BGP i pewnie wiele innych rzeczy. Tak więc jeżeli ktoś mógłby mi poradzić co powinienem przeczytać/wiedzieć zanim rozpocznę prawdziwą przygodę z MPLS'em to byłbym bardzo wdzięczny :)
Proponuję najpierw bardzo dobrze opanować wiedzę z routingu z zakresu CCNP a potem dopiero brać się z MPLS.


Pzdr
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

setzerus
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2011, 17:51

#27

#27 Post autor: setzerus »

Czyli najpierw przestudiować np. ccnp route i wtedy można brać się już za mpls'a tak?
Czy przed MPLS'em książka ccnp route wystarczy czy polecacie coś jeszcze?

horac

#28

#28 Post autor: horac »

Nauczyc sie technologii a nie przestudiowac taski do egzaminu, taka dobra rada, naucz sie dobrze IGP, potem BGP a potem baw sie MPLSem.

Arthi2000
wannabe
wannabe
Posty: 87
Rejestracja: 01 wrz 2009, 20:18

#29

#29 Post autor: Arthi2000 »

Tak jak kolega grze napisał, opanuj najpierw routing na poziomie CCNP... bo MPLS sam w sobie nie jest skomplikowany. Ale jego zrozumienie i umiejętność konfigurowania (rownież MPLS VNP) wymaga dobrej wiedzy z zakresu IGP i EGP.

Pozdrawiam
Artur
Ale o co chodzi?

setzerus
fresh
fresh
Posty: 3
Rejestracja: 15 maja 2011, 17:51

#30

#30 Post autor: setzerus »

horac pisze:Nauczyc sie technologii a nie przestudiowac taski do egzaminu, taka dobra rada, naucz sie dobrze IGP, potem BGP a potem baw sie MPLSem.
No to oczywiste ale akurat w moim wypadku nie robię tego z zamiarem zdawania egzaminu chociaż nie wykluczam tego w przyszłości.
Potrzebuje opanować MPLSy ponieważ prawdopodobnie jako pracę dyplomową będę robił symulację sieci w gnsie opartej właśnie na mplsach i głównie pod tym kontem potrzebowałem informacji co powinienem przed tym opanować.

ODPOWIEDZ