CCIP update

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
dreamt
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 26 lut 2010, 12:57

#31

#31 Post autor: dreamt »

Wg informacji zawartych w sekcji "About Study/Learn" zakres materiału dla wszystkich czterech egzaminów znajduje się w trzech publikacjach:
Next-Generation Network Services
Traffic Engineering with MPLS
Cisco IOS XR Fundamentals


Niestety dla CCNP SP pojawił się warunek wstępny...
CCNP Service Provider Prerequisites
Valid CCNA Service Provider, or any CCIE certification will act as a prerequisite.

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

#32

#32 Post autor: grze »

abdenago pisze:Jestem w stanie zrozumieć fakt potrzeby zdania dwóch dodatkowych egzaminów ze ścieżki professionall w ciagu 3 lat aby przedłużyć CCIP do CCNP SP(nowe routery,, nowe technologie), ale kpiną jest fakt że inżynierowie którzy od kilku lat mają ważny CCIP bedą zmuszani do zdawania CCNA SP aby przedłużyć (zmigrowac) certa do CCNP SP.
Przy okazji trzeba wspomnieć o tym, że żeby zdobyć CCNA SP trzeba zdać dwa egzaminy.
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

Awatar użytkownika
saturnv
wannabe
wannabe
Posty: 190
Rejestracja: 23 kwie 2009, 14:05
Lokalizacja: Warszawa, Koło
Kontakt:

#33

#33 Post autor: saturnv »

Ale chyba ci co mają CCIP to nie muszą zdawać CCNA SP ? Przecież to by był bezsens totalny.

abdenago
wannabe
wannabe
Posty: 181
Rejestracja: 27 paź 2008, 12:19

#34

#34 Post autor: abdenago »

Koledzy

Nawiązując do dyskusji:
Link

Mając ważne CCIP, wystarczy zdać dwa egzaminy SPCORE i SPEDGE, zanim CCIP wygaśnie aby zmigrowac się do CCNP SP. CCNA SP nie będzie wymagany.

Piotr

xhinge
member
member
Posty: 49
Rejestracja: 25 lip 2010, 13:34

#35

#35 Post autor: xhinge »

Siema, mógłby mi ktoś pomóc rozjaśnić nurtujące mnie pytanie?

Według migration tool mając zdany egzamin 642-902 ROUTE oraz 642-661 BGP ze starej ścieżki CCIP wystarczy zdać SPEDGE i SPCORE aby otrzymać certyfikat CCNP SP. Co jeśli nie zdążę zdać SPEDGE lub SPCORE przed 29 X 2012 (wycofanie CCIP), czy po tej dacie egzaminy ROUTE i BGP bede dalej liczyć się do nowego CCNP SP?

Dodatkowo, jeżeli dobrze to rozumiem to do takiej kombinacji (ROUTE, BGP, SPEDGE, SPCORE) wymagany będzie egzamin CCNA SP, zgadza się?

Jestem właśnie na końcu przygotowań do egzaminu BGP i taką niespodziankę cisco mi zaoferowało, teraz zastanawiam się czy poświęcić sporo więcej czasu i przygotować się do nowych egzaminów SPROUTE i SPADVROUTE czy zdawać BGP.

Jest ktoś może w podobnej sytuacji co ja?

baczek
wannabe
wannabe
Posty: 103
Rejestracja: 09 sty 2009, 23:35
Lokalizacja: Kraków

#36

#36 Post autor: baczek »

abdenago pisze:Koledzy

Nawiązując do dyskusji:
Link

Mając ważne CCIP, wystarczy zdać dwa egzaminy SPCORE i SPEDGE, zanim CCIP wygaśnie aby zmigrowac się do CCNP SP. CCNA SP nie będzie wymagany.

Piotr
chodzi o 29 X 2012 czy o datę kiedy każdej osobie wygasa CCIP indywidualnie?

ronnie
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 30 lip 2006, 15:08
Lokalizacja: UK

#37

#37 Post autor: ronnie »

xhinge pisze:Siema, mógłby mi ktoś pomóc rozjaśnić nurtujące mnie pytanie?

Według migration tool mając zdany egzamin 642-902 ROUTE oraz 642-661 BGP ze starej ścieżki CCIP wystarczy zdać SPEDGE i SPCORE aby otrzymać certyfikat CCNP SP. Co jeśli nie zdążę zdać SPEDGE lub SPCORE przed 29 X 2012 (wycofanie CCIP), czy po tej dacie egzaminy ROUTE i BGP bede dalej liczyć się do nowego CCNP SP?

Dodatkowo, jeżeli dobrze to rozumiem to do takiej kombinacji (ROUTE, BGP, SPEDGE, SPCORE) wymagany będzie egzamin CCNA SP, zgadza się?
Jako prerequisites musisz posiadać jeden z wymienionych: CCIE, CCDE, CCIP, CCNA SP, CCA.
Nie masz CCIP to musisz zdawać CCNA SP.

Możesz to też sprawdzić w certification tracking system, zaloguj się -> history -> Enrolled in CCNP Service Provider details.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#38

#38 Post autor: mhuba »

Witam

Mam do Was takie trochę lamerskie pytanie w tym odkopanym wątku ;)
Chciałbym zrobić update swojej wiedzy w kierunku takich zagadnień jak BGP, MPLS i QOS. Do niedawna idealny z tymi zagadnienami pokrywały się egzaminy do certyfikatu CCIP.
Jak wiemy został on podzielony na CCNP SP i CCNP SP Operation. Pytanie która z sciężek bardziej się pokrywa ze starym CCIP?

W wątku przeczytałem że:

"SPCORE to żywcem wyjęty QoS a SPEdge to MPLS"

więc wszystko wskazuje na CCNP SP.

Ale już wyjaśniam gdzie ta wiedza jest mi obecnie potrzebna. Pracuje w dużej firmie ale nie jest to SP, wszystkie oddziały są połączone MPLS od czasami kilku operatorów.
Protokół routingu to właśnie BGP, w sieci lataja pakiety data i voice więc jest dużo QOS w tym MPLS.
My mamy dostęp do urządzeń CE operatorów, często musimy robić jakaś diagnostykę QoS/BGP no i konfigurować po swojej stronie BGP.
Czesto mamy wgląd w jakieś konfiguracje innych klamotów SP więc warto wiedzieć o co w tym wszystkim common, o czym oni mówią itp.

Teraz czy warto porywać się na SP czy lepiej SP Operations?
No ok jest stronka na stronce mam egzaminy wraz z zakresem materiału ale jakoś mnie to odpycha ;)
Obecnie posiadam CCNP RS a w perspektywie 1-2 roku chciałbym przymierzyć się do CCIE RS więc chciałbym aby ten update był krokiem również w tym kierunku.

Widzę że CCNA i CCNP RS może posłużyć jako warunek wstępny dla CCNP SP:
Valid Cisco CCNA Routing and Switching plus have passed minimum of 1 CCIP exam (QOS, BGP, MPLS, BGP+MPLS, ROUTE, BSCI)
Ale dla CCNP SP Operations wymagają:
Valid Cisco CCNA Service Provider Operations or any Cisco CCIE certification can act as a prerequisite.
Więc przy Operations dochodzi jeszcze ekstra egzamin poziomu CCNA SP Operations.

Jak Wy to widzicie, jakoś specjalnie nie chce rozwijać się w kierunku SP ale chciałbym mieć jakąś wiedzę z tego zakresu wiekszą niż podstawową (czyli to co jest/było w CCNP RS).
Dodatkowo wybranie jakieś takiej ścieżki pozwala korzystać a materiałów dostępnych i usystematyzowanych co mi bardzo odpowiada.

Pozdrawiam i prosze o jakies sugestię.
mHuba

JulietCharlie
wannabe
wannabe
Posty: 195
Rejestracja: 06 lut 2012, 01:31

#39

#39 Post autor: JulietCharlie »

^ podczepie sie pod temat bo jestem w podobnej sytuacji jak mhuba.
Ale już wyjaśniam gdzie ta wiedza jest mi obecnie potrzebna. Pracuje w dużej firmie ale nie jest to SP, wszystkie oddziały są połączone MPLS od czasami kilku operatorów.
Protokół routingu to właśnie BGP, w sieci lataja pakiety data i voice więc jest dużo QOS w tym MPLS.
Pracuje jeszcze u SP i tez zajmje sie routerami CE, takze troubleshootingiem na PE (Cisco i Juniper). Domyslam sie ze MPLSa na rouerach CE raczej nie zobaczysz, bo to rzadkosc jest kiedy provider dostarcza MPLSa na CE, czasem sie zdarza dla niektorych klientow w DC (datacenter). Konfiguracja MPLSa sie zaczyna na routerach PE i ze strony klienta z wiadomych powodow nawet nie wiesz jaka droga pakiety ida, ile hopow, etc.

Dlatego moim zdaniem jedyne co Ci moze byc przydatne do pracy to dobra wiedza z QoS'a i z BGP, chociaz rozwiazania na CE sa zazwyczaj proste i polegaja na redystrybucji, routemapach, etc... wiec bardziej QoS niz BGP.

Chyba ze dostajecie np 2 lacza do DC, i rozne vlany/PVC sa przypisane do roznych klientow, po to zeby wykorzystywac efektywniej sprzet i lacz na wielu klientow. Wtedy masz na CER takze MPLSa.

Jesli chodzi o tematyke certow to mozna na Cisco Certification Path kliknac na Exam Topics.

Sobie zalozylem natomiast zupelnie odwrotnie:
Pokonujac ciezka syzyfowa prace nad przygotowaniem do CCIE RS latwiej bedzie mi zdac niektore tematy ze sciezek SP. :wink:

imho najblizsza i najbardziej pomocna wiedza do CCIE miesci sie w:
642-887 SPCORE => QoS, NBAR, MPLS
Shoot for the moon.
Even if you miss it you will land among the stars.

ODPOWIEDZ