Cisco CCNP - BSCI, BCMSN, ISCW, ONT

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
lukaszpie
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:59

Cisco CCNP - BSCI, BCMSN, ISCW, ONT

#1

#1 Post autor: lukaszpie »

Witam,

Jestem studentem telekomunikacji na AGHu, mamy w planie studiów 3 semestry sieci komputerowych oraz uczęszczam na kurs CCNA. Piszę ponieważ natrafiła mi się okazja kupna książek

CCNP BSCI - Official Exam Certification Guide - Brent D. Stewart
CCNP BCMSN - Official Exam Certification Guide - David Hucaby
CCNP ISCW - Official Exam Certification Guide - Brian Morgan & Neil Lovering
CCNP ONT - Official Exam Certification Guide - Amir Ranjbar

i chciałbym prosić osoby, które miały okazję z nich korzystać o opinię. Posiadam książki Cisco do CCNA, 4 tomy, jednak przekonałem się, że zawarte w nich informacje nie wystarczają aby przygotować się na zajęcia z sieci na uczelni.

I takie jest pytanie, czy warto uczyć się z tych książek ? Ewentualnie lepiej inne typu TCP/IP Routing ?

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek opinie :)

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#2

#2 Post autor: mhuba »

Witaj
Zadaniem tych książek "Exam Certification Guide" jest przygotowanie do zdania egzaminów z starej ścieżki CCNP.
Egzaminy ONT i ISCW wyszły już z obiegu a BSCI i BCMSN zostały zastąpione egzaminami ROUTE i SWITCH.
Stare książki wymienione przez Ciebie w 90% pokrywają materiał nowych egzaminów ale część musisz sobie doczytać.
Generalnie CCNP w większości jest rozszerzeniem materiału z CCNA i jeśli mówisz że książki CCNA były za cienkie to z tymi powinno być lepiej.
Niestety pewnie nikt nie wie jaki szeroko obecnie przerabiacie materiał na uczelni, więc najlepiej jeśli to pytanie zadasz prowadzącemu.
W BSCI jest dużo na temat EIGRP, OSPF i trochę o BGP. A Wy na studiach może męczycie RIPa lub Multicasy ;) o których to ani śladu w CCNP BSCI - Official Exam Certification Guide.
CCNP BCMSN - Official Exam Certification Guide raczej jest przyzwoitą książką i spokojnie mogę ją tobie polecić.
Pozostałe dwie tak jak wspominałem, egzaminy wycofane a książki traktują o wszystkim i o niczym, trochę security, qos jakieś dsle a wszystko na dosyć podstawowym poziomie.

Pozdrawiam
hm

lukaszpie
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:59

#3

#3 Post autor: lukaszpie »

Dzięki za odpowiedź, na uczelni robimy chyba całkiem sporo, rip,ospf,bgp, bgp-mpls vpn, a jeszcze przed nami kolejne semestry tego przedmiotu. W każdym razie, bardzo możliwe, że w przyszłości chciałbym właśnie postarać się o CCNP, więc książki tak czy inaczej mogłyby być przydatne :)

Przeglądając amazon.com widać, że książek od cisco press jest strasznie dużo, z tego co czytałem tutaj na forum jeszcze sporo osób polecało coś w tym stylu :

Implementing Cisco IP Routing (ROUTE)
CCNP ROUTE 642-902 Official Certification Guide (Exam Certification Guide)

jedyny minus jest taki, że nikt nie sprzedaje ich używanych.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#4

#4 Post autor: mhuba »

Implementing Cisco IP Routing (ROUTE) jest rozszerzoną o IPv6 (3 duże rozdziały) książką CCNP BSCI - Official Exam Certification Guide.
Niestety używane ciężko kupić ponieważ są one dostępne od początku ubiegłego roku.
A jeśli robicie sporo na zajęciach to zainwestuj lepiej w 2-3 bardziej profesjonalne pozycje.
1) MPLS Fundamentals
2) Routing TCP/IP Volume I/II
3) MPLS and VPN Architectures

Pozdrawiam
hm

lukaszpie
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:59

#5

#5 Post autor: lukaszpie »

dzięki jeszcze raz

s2nt0
wannabe
wannabe
Posty: 129
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:58
Lokalizacja: London

#6

#6 Post autor: s2nt0 »

Kod: Zaznacz cały

CCNP ROUTE 642-902 Official Certification Guide (Exam Certification Guide)

jedyny minus jest taki, że nikt nie sprzedaje ich używanych.
http://allegro.pl/ccnp-route-642-902-of ... 24038.html
why we doing this ? because LAB told us to..

humito
rookie
rookie
Posty: 13
Rejestracja: 08 maja 2011, 23:00

#7

#7 Post autor: humito »

Kolego, Amazon w UK, wysyła za darmo do Polski. Dziś zamówiłem: http://www.amazon.co.uk/gp/product/1587058448 i http://www.amazon.co.uk/gp/product/1587202433
Z przewalutowaniem przy płatności Visą i darmowym transportem do Polski wyszły mnie 271 zł, 2 nowe książki. A za wszystkie 3 chcą 80 funtów. To tyle co za 2 w Polsce.

lukaszpie
member
member
Posty: 28
Rejestracja: 27 sty 2012, 20:59

#8

#8 Post autor: lukaszpie »

książka od s2nt0 już zniknęła, ale dzięki za zainteresowanie, czekam dalej na okazje :)

ODPOWIEDZ