Wybór routerów do CCNP

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
lucc84
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 20 sie 2012, 09:00

Wybór routerów do CCNP

#1

#1 Post autor: lucc84 »

Witam

Planuje od nowego roku zacząć certyfikację CCNP Route posiadam lab do CCNA a wydaje mi się ze jest już za słaby (3x2610 4MB-ram i 8MB-flash) . Niestety nie stać mnie na drogie routery i dlatego zastanawiam się na wyborem z pośród 2 routerów: 1760 vs 2610XM oczywiście każdy 16MB (lub więcej) ramu i flash.

Może ktoś ma jakaś wiedzę na temat wymogów CCNP w stosunku do sprzętu lub może inny model routera by się lepiej sprawował?

pozdrawiam

huar
wannabe
wannabe
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:24

#2

#2 Post autor: huar »

Witam, jeżeli chodzi o routery w dobrej cenie to 2611xm są idealne - można by pomyśleć żeby użyć też twoje 2610 w pewien sposób.
2 sloty WAN i co daje przewagę nad 2610xm że mają 2 interfejsy fast ethernet.
4 sztuki w zupełności wystarczą - żeby przecwiczy topologie z ciscowych labów do CCNP. Trzeba tylko odpowiednio wyposażyć je kartami serialowymi.
Ja na takim sprzęcie się przygotowywałem do BSCI poprzednika ROUTE, ale później przerabiałem labki z ROUTE na nim również.

lucc84
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 20 sie 2012, 09:00

#3

#3 Post autor: lucc84 »

huar pisze:Witam, jeżeli chodzi o routery w dobrej cenie to 2611xm są idealne - można by pomyśleć żeby użyć też twoje 2610 w pewien sposób.
2 sloty WAN i co daje przewagę nad 2610xm że mają 2 interfejsy fast ethernet.
4 sztuki w zupełności wystarczą - żeby przecwiczy topologie z ciscowych labów do CCNP. Trzeba tylko odpowiednio wyposażyć je kartami serialowymi.
Ja na takim sprzęcie się przygotowywałem do BSCI poprzednika ROUTE, ale później przerabiałem labki z ROUTE na nim również.
A co sądzisz o 1760 posiadają 1 port FastEthernet i 4 sloty na dodatkowe karty?

Wg mnie główną role w routingu odgrywają karty serialowe (doświadczenie z CCNA) i 1 port fastethernet byłby wystarczający.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Wybór routerów do CCNP

#4

#4 Post autor: lbromirs »

Po pierwsze, jest opcja labów wirtualnych Cisco:
https://learningnetworkstore.cisco.com/ ... rcrs/=2559

Po drugie, do routingu wystarczą jakiekolwiek routery z jakimikolwiek interfejsami, obsługujące feature set zawierający wszystkie funkcjonalności, które potrzebne będą w ćwiczeniach - w szczególności oczywiście protokoły routingu/etc. Różnice pomiędzy interfejsami typu serial i FE w gruncie rzeczy na tym poziomie sprowadzają się do innej przepustowości (parametr bandwidth interfejsu) oraz detali przy walce z FR i QoSem.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#5

#5 Post autor: garfield »

Będę mało poprawny politycznie ale spokojnie wystarczy Ci szeroko opisywany Dynamips albo IOU czyli emulatory
Wiem wiem oba nie do końca legalne ale do celów szkoleniowych raczej nikt się czepiać nie będzie :wink:
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
borostfor
wannabe
wannabe
Posty: 99
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:20
Lokalizacja: Festung Breslau

#6

#6 Post autor: borostfor »

Albo tutaj zapoluj na wolne konsole
http://labswitch.blogspot.co.uk/

Lab darmowy, jedynie czasem z dostepem sa problemy.
Do CCNP zupelnie wystarczy.

lucc84
member
member
Posty: 26
Rejestracja: 20 sie 2012, 09:00

#7

#7 Post autor: lucc84 »

borostfor pisze:Albo tutaj zapoluj na wolne konsole
http://labswitch.blogspot.co.uk/

Lab darmowy, jedynie czasem z dostepem sa problemy.
Do CCNP zupelnie wystarczy.
Już tutaj próbowałem i jak mówisz czasem są problemy z dostępem. Raz jest wolny router to znowu są zajęte switche i ciężko jest cokolwiek przećwiczyć.

Ale i tak dzięki za sugestie

Awatar użytkownika
ormek
wannabe
wannabe
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2011, 17:40
Lokalizacja: Oln/Elb/Gda

#8

#8 Post autor: ormek »

garfield: ja mam nawet taką teorię, że to m.in.* dynamips Cisco jest takie popularne :) przeciez trenować gdzieś trzeba, prawda? ok. teraz jest pełno zdalnych labów, ale albo dla początkującego są za drogie, albo po prostu ciężko się do nich dostać.


*(m.in. bo ilość i jakość dostępnych materiałów + akademie ccna/ccnp są oczywiście tylko na +).

a propos.. coś kojarze, że był organizowany ccie.pl lab.. projekt umarł, czy jeszcze dycha?
Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli nie ma rozwiązania to nie ma problemu!

ODPOWIEDZ