Ciekawy troobleshooting

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

Ciekawy troobleshooting

#1

#1 Post autor: szarek »

Ostatnio byłem na lekcji kursu CCNP. W ramach laboratorium wyszedł nam problem jaki udało się rozwiązać ale i tak nie mieliśmy czasu aby to wyjaśnić. Wróciłem do domu, odtworzyłem konfigurację w GNS3 i po analizie udało mi się wyjaśnić. Byłem tak dumny z siebie ( :-D ), że przygotowałem Wam gotowy projekt sieci abyście mogli również sobie poćwiczyć.

Ogólny opis sytuacji i problemu: symulowaliśmy połączenie między oddziałami firmy. Jeden z nich ma redundantne połączenie z ISP a drugi pojedynczy router. Połączyliśmy oddziały tunelami GRE/IP (bezpieczeństwo nie było takie istotne dla tego laboratorium) a wymianę informacji powierzyliśmy EIGRP. Po konfiguracji stwierdziliśmy, że z niewidomych przyczyn tunele GRE cyklicznie "podnoszą się" i "upadają" i przez co sąsiedztwo EIGRP również "flapuje". Zachęcam do spróbowania rozwiązania w GNS3 lub odtworzenia konfiguracji z plików konfiguracyjnych na prawdziwym sprzęcie.

Rozwiązać ten problem można na parę sposobów ale wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje będzie tylko jedno :-). Powodzenia.

horac

#2

#2 Post autor: horac »

Nie zagladalem do konfigow ale z opisu jakby chodzilo o recursive routing problem ?

szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

#3

#3 Post autor: szarek »

horac pisze:Nie zagladalem do konfigow ale z opisu jakby chodzilo o recursive routing problem ?
To było dobre :-D Pomyślałem, że zaproponuję dla bardziej ambitnych aby spróbowali ustalić rozwiązanie na podstawie samego configa ale widzę, że poziom niektórych przekracza moją wyobraźnię :-). Pierwszy raz spotkałem się z tym problemem i zrozumiałem jego przyczynę dopiero po debugach więc nawet nie pytam czy wiesz jak to rozwiązać :-D.

Awatar użytkownika
rack
wannabe
wannabe
Posty: 84
Rejestracja: 28 sie 2010, 12:22

#4

#4 Post autor: rack »

Wystarczy wkleić w google fraze "temporarily disabled due to recursive routing" i po problemie ;)

zahir
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 23 lis 2009, 20:59

#5

#5 Post autor: zahir »

haha :) zajebiste, też się z tym nie spotkałem wcześniej :)))
A co do wypowiedzi Horac'a coż, szacun.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#6

#6 Post autor: xal »

To jest podobnie jak człowiek jeżdżący samochodem ze skrzynią manualną wsiada pierwszy raz do automatu. Nie znam osobiście nikogo kto by za pierwszym razem "zająca" nie zaliczył :-) W przypadku konfiguracji pierwszy raz protokołów dynamicznego rutingu przez GRE, niemalże każdy trafia na "ficzer" rekursywnego lookupu :-)

zahir
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 23 lis 2009, 20:59

#7

#7 Post autor: zahir »

xal pisze:To jest podobnie jak człowiek jeżdżący samochodem ze skrzynią manualną wsiada pierwszy raz do automatu. Nie znam osobiście nikogo kto by za pierwszym razem "zająca" nie zaliczył :-) W przypadku konfiguracji pierwszy raz protokołów dynamicznego rutingu przez GRE, niemalże każdy trafia na "ficzer" rekursywnego lookupu :-)
It's not a bug, it's a feature ;)

Naveed123
newbie
newbie
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2013, 08:22
Lokalizacja: Faisalabad

poosting coomments................

#8

#8 Post autor: Naveed123 »

GRE cyklicznie "podnoszą się" i "upadają" i przez co sąsiedztwo EIGRP :oops: :oops:
&&& SABER &&&&

horac

Re: poosting coomments................

#9

#9 Post autor: horac »

Naveed123 pisze:GRE cyklicznie "podnoszą się" i "upadają" i przez co sąsiedztwo EIGRP :oops: :oops:
Masz odpowiedz przeciez wyzej, jezeli destination tunnelu uczysz sie przez tunel to wlasnie takie cos wystepuje. Masz kilka opcji

a) wyfiltrowac
b) uzyc osobnych protokolow routingu dla GRE i dla rozgloszenia koncowek
c) ustawic static dla destination, nie na tunel

ODPOWIEDZ