BGP: MD5 i autosumaryzacja

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

BGP: MD5 i autosumaryzacja

#1

#1 Post autor: szarek »

Uczę się BGP na GNS3 i mam dwa problemy:

Korzystając z strony: http://www.cisco.com/en/US/tech/tk365/t ... 2107.shtml
konfiguruje i debuguje uwierzytelnianie. Wszystko działa niby poprawnie ale jak wchodzę do wireshark'a to żaden pakiet BGP nie posiada w sobie informacji o skrócie MD5. Dlaczego? Jak to jest weryfikowane?

Korzystając ze strony: http://www.cisco.com/en/US/docs/ios/ipr ... #wp1111506 czytałem na czym polega autosumaryzacja dla BGP ale mimo, że włączam ją lub wyłączam, ogłaszam z maska lub bez to zawsze to efekt jest taki sam: albo nie mam trasy w tablicy BGP albo mam ale z nieklasową maską.

Myślicie, że oba te problemy są związane z GNS lub samym IOS'em? Macie możliwość zerknięcia jak to wygląda na sprzęcie?

Kod: Zaznacz cały

Cisco IOS Software, 3700 Software (C3725-ADVENTERPRISEK9-M), Version 12.4(15)T5, RELEASE SOFTWARE (fc4)

Awatar użytkownika
Lukasz_eS
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Warsaw

#2

#2 Post autor: Lukasz_eS »

Tutaj mała lektura LINK RFC. Już nie pamiętam dokładnie jak to działa, ale zauważ, że BGP działa na protokole TCP. W Options jest możliwość ustawienia pola md5 checksum.
The most loaded
segment will be the initial SYN packet to start the connection. With
MD5 signatures, the SYN packet will contain the following:

-- 4 bytes MSS option
-- 4 bytes window scale option (3 bytes padded to 4 in 4.4BSD)
-- 12 bytes for timestamp (4.4BSD pads the option as recommended
in RFC 1323 Appendix A)
-- 18 bytes for MD5 digest
-- 2 bytes for end-of-option-list, to pad to a 32-bit boundary.

This sums to 40 bytes, which just makes it.
Korzystając ze strony: http://www.cisco.com/en/U....html#wp1111506 czytałem na czym polega autosumaryzacja dla BGP ale mimo, że włączam ją lub wyłączam, ogłaszam z maska lub bez to zawsze to efekt jest taki sam: albo nie mam trasy w tablicy BGP albo mam ale z nieklasową maską.
Spróbuj polecenia clear ip bgp *
.ılı..ılı. CCDA, CCNP
JNCIS-SEC, JNCIS-ENT

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#3

#3 Post autor: garfield »

Co do pierwszego to musiałbyś pokazać konfigurację, ale tak na szybko widać w wiresharku ustawienia MD5

pakiet OPEN: http://ccie.pl/album_pic.php?pic_id=415
pakiet KEEPALIVE: http://ccie.pl/album_pic.php?pic_id=416
Tutaj trochę przydatnych cap'ów podczas nauki BGPa :)
http://packetlife.net/captures/protocol/bgp/


Jeśli chodzi o autosumaryzacje na Dynamipsie/GNS ładnie to działa pytanie czy napewno wiesz jak to sprawdzać
auto-summary w BGP działa dla sieci redystrybuowanych a nie tych dodawanych np przez komendę network
Tutaj przykład:
http://aouadi.blogspot.com/2011/02/bgp- ... mmary.html
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

#4

#4 Post autor: szarek »

Dzięki za odpowiedzi, temat MD5 zakończony: skrót jest w TCP a nie pakiecie BGP. Temat z autosumaryzacją jest dla mnie dalej otwarty. Garfield to co napisałeś jest częściowo sprzeczne stroną Cisco jaka podałem wcześniej (ani słowa o redystrybucji w sekcji o autosumaryzacji) oraz całkowicie sprzeczne z CCNP ROUTE Official Certification Guide:
[...] For example, with network 9.0.0.0 configured, regardless of the auto-summary setting, if
a route to 9.0.0.0/8 exists, the router adds 9.0.0.0/8 to the BGP table. However, if the
network 9.0.0.0 (without the mask parameter) and the auto-summary commands were
both configured, and if only a subset route exists (for example, 9.1.1.0/24), but no route
for exactly 9.0.0.0/8 exists, then the router still adds a route for the classful network
(9.0.0.0/8) to the BGP table. [...]

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#5

#5 Post autor: garfield »

szarek pisze:Dzięki za odpowiedzi, temat MD5 zakończony: skrót jest w TCP a nie pakiecie BGP. Temat z autosumaryzacją jest dla mnie dalej otwarty. Garfield to co napisałeś jest częściowo sprzeczne stroną Cisco jaka podałem wcześniej (ani słowa o redystrybucji w sekcji o autosumaryzacji) oraz całkowicie sprzeczne z CCNP ROUTE Official Certification Guide:
[...] For example, with network 9.0.0.0 configured, regardless of the auto-summary setting, if
a route to 9.0.0.0/8 exists, the router adds 9.0.0.0/8 to the BGP table. However, if the
network 9.0.0.0 (without the mask parameter) and the auto-summary commands were
both configured, and if only a subset route exists (for example, 9.1.1.0/24), but no route
for exactly 9.0.0.0/8 exists, then the router still adds a route for the classful network
(9.0.0.0/8) to the BGP table. [...]
To co napisalem jest ladnie opisane w przytoczonej przez Ciebie dokumentacji - sekcja Usage guidelines i to na samym poczatku wiec nie wiem jak to czytales
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

#6

#6 Post autor: szarek »

garfield pisze:
szarek pisze:Dzięki za odpowiedzi, temat MD5 zakończony: skrót jest w TCP a nie pakiecie BGP. Temat z autosumaryzacją jest dla mnie dalej otwarty. Garfield to co napisałeś jest częściowo sprzeczne stroną Cisco jaka podałem wcześniej (ani słowa o redystrybucji w sekcji o autosumaryzacji) oraz całkowicie sprzeczne z CCNP ROUTE Official Certification Guide:
[...] For example, with network 9.0.0.0 configured, regardless of the auto-summary setting, if
a route to 9.0.0.0/8 exists, the router adds 9.0.0.0/8 to the BGP table. However, if the
network 9.0.0.0 (without the mask parameter) and the auto-summary commands were
both configured, and if only a subset route exists (for example, 9.1.1.0/24), but no route
for exactly 9.0.0.0/8 exists, then the router still adds a route for the classful network
(9.0.0.0/8) to the BGP table. [...]
To co napisalem jest ladnie opisane w przytoczonej przez Ciebie dokumentacji - sekcja Usage guidelines i to na samym poczatku wiec nie wiem jak to czytales
Ja też nie wiem :) Dzięki :)

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#7

#7 Post autor: garfield »

Czyli juz wszystko jasne?
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
LukaszM
wannabe
wannabe
Posty: 408
Rejestracja: 20 lis 2005, 18:39
Lokalizacja: Radom/Wroclaw

#8

#8 Post autor: LukaszM »

Dodatkowo mozna dodac, ze dlatego MD5 jest widoczne w opcjach TCP poniewaz BGP uzywa własnie TCP jako warstwy transportowej. TCP opcja 19 okresla sygnature MD5 - przydatna informacja szczegolnie w przypadku kiedy chciałbys przepuszczać sesje BGP przez firewall ASA - domyślnie usuwa opcje z nagłówka TCP.
"....Inwestowanie w wiedzę daje największe dywidendy."

szarek
member
member
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2009, 22:19

#9

#9 Post autor: szarek »

garfield pisze:Czyli juz wszystko jasne?
Tak, dzięki za wyjaśnienia i za wyrozumiałość :)
LukaszM pisze:Dodatkowo mozna dodac, ze dlatego MD5 jest widoczne w opcjach TCP poniewaz BGP uzywa własnie TCP jako warstwy transportowej. TCP opcja 19 okresla sygnature MD5 - przydatna informacja szczegolnie w przypadku kiedy chciałbys przepuszczać sesje BGP przez firewall ASA - domyślnie usuwa opcje z nagłówka TCP.
Ciekawe, może się przyda w dalszej przyszłości :)

nowy
wannabe
wannabe
Posty: 210
Rejestracja: 10 paź 2006, 20:26
Lokalizacja: Warszawa

#10

#10 Post autor: nowy »

LukaszM pisze:Dodatkowo mozna dodac, ze dlatego MD5 jest widoczne w opcjach TCP poniewaz BGP uzywa własnie TCP jako warstwy transportowej. TCP opcja 19 okresla sygnature MD5 - przydatna informacja szczegolnie w przypadku kiedy chciałbys przepuszczać sesje BGP przez firewall ASA - domyślnie usuwa opcje z nagłówka TCP.
Warto dodać, że nie o same usuwanie opcji 19 chodzi. Jest jeszcze defaultowo włączoną opcja randomizacji TCP.

ODPOWIEDZ