Ilu jest CCNP Security w Polsce?

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Euzebiusz
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 08 lut 2013, 17:11

Ilu jest CCNP Security w Polsce?

#1

#1 Post autor: Euzebiusz »

Czy CCNP Security to certyfikat już w miarę "masowy", czy niekoniecznie?
Nie mam jakichś ustalonych progów, od ilu jest już "dużo i masowo", a do ilu nie. To raczej pytanie z ciekawości ;)
W sąsiednim dziale szacuje się, że wszystkich CCIE w Polsce jest 160~165, a CCIE Security ~20.
Do tego, spośród wszystkich osób zaczynających certyfikację Cisco, do poziomu CCIE docierać ma ~2%.

Są gdzieś jakieś podobne statystyki dla CCNP i CCNP-Security?

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#2

#2 Post autor: teknine »

Wg mnie nie ma sensu zdawać, i tak już jest w Polsce za dużo inżynierów sieci. Polecam skupić się na innej branży. 8)

Euzebiusz
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 08 lut 2013, 17:11

#3

#3 Post autor: Euzebiusz »

Odpowiedź nie na temat ;)

Awatar użytkownika
domin
wannabe
wannabe
Posty: 847
Rejestracja: 15 lip 2005, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ilu jest CCNP Security w Polsce?

#4

#4 Post autor: domin »

grissley pisze:Czy CCNP Security to certyfikat już w miarę "masowy", czy niekoniecznie?
Nie mam jakichś ustalonych progów, od ilu jest już "dużo i masowo", a do ilu nie. To raczej pytanie z ciekawości ;)
W sąsiednim dziale szacuje się, że wszystkich CCIE w Polsce jest 160~165, a CCIE Security ~20.
Do tego, spośród wszystkich osób zaczynających certyfikację Cisco, do poziomu CCIE docierać ma ~2%.

Są gdzieś jakieś podobne statystyki dla CCNP i CCNP-Security?
Oficjalnych statystyk dla poziomu Professional chyba nigdy nie było, a już napewno per kraj. Ostatnio zawieszono też upublicznianie statystyk CCIE, więc można szacować jedynie.
.ılı..ılı.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Ilu jest CCNP Security w Polsce?

#5

#5 Post autor: lbromirs »

Nie ma oficjalnych statystyk, tj. nie publikujemy ich. CCNP Security w Polsce jest ponad 100, nie mogę napisać konkretnie ile.

Euzebiusz
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 08 lut 2013, 17:11

Re: Ilu jest CCNP Security w Polsce?

#6

#6 Post autor: Euzebiusz »

lbromirs pisze:Nie ma oficjalnych statystyk, tj. nie publikujemy ich. CCNP Security w Polsce jest ponad 100, nie mogę napisać konkretnie ile.
ok. Jeśli jest to liczba trzycyfrowa z 1 na przedzie, to i tak jest to dość elitarne grono.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ilu jest CCNP Security w Polsce?

#7

#7 Post autor: garfield »

grissley pisze:
lbromirs pisze:Nie ma oficjalnych statystyk, tj. nie publikujemy ich. CCNP Security w Polsce jest ponad 100, nie mogę napisać konkretnie ile.
ok. Jeśli jest to liczba trzycyfrowa z 1 na przedzie, to i tak jest to dość elitarne grono.
po prostu jest to w miarę świeży certyfikat - ale dalej to tylko cert do zdania którego wystarczy kilka testów ABCD
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Euzebiusz
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 08 lut 2013, 17:11

Re: Ilu jest CCNP Security w Polsce?

#8

#8 Post autor: Euzebiusz »

garfield pisze:po prostu jest to w miarę świeży certyfikat
Fakt - powinienem zapytać, ilu jest łącznie CCNP-Security i CCSP... :|

domi
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:03

#9

#9 Post autor: domi »

Podepne sie moze troche nie w tym dziale ale zawsze mnie to zastanawiało: czy podając nawet szacunek 160-165 CCIE (teraz sądząc po hall of fame będzie ich więcej) tam jest liczona faktyczna ilość osób czy na przykład Łukasz/Seba/inni gwiazdorzy z wielokrotnym CCIE są liczeni kilkukrotnie?

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#10

#10 Post autor: garfield »

domi pisze:Podepne sie moze troche nie w tym dziale ale zawsze mnie to zastanawiało: czy podając nawet szacunek 160-165 CCIE (teraz sądząc po hall of fame będzie ich więcej) tam jest liczona faktyczna ilość osób czy na przykład Łukasz/Seba/inni gwiazdorzy z wielokrotnym CCIE są liczeni kilkukrotnie?
nawet majac kilka ccie liczysz sie jako jeden - numerek masz jeden
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

fieras1
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2013, 15:28
Lokalizacja: Trójmiasto

#11

#11 Post autor: fieras1 »

Security to bardzo fascynująca działka. Zapewne trudna, bo aspekty bezpieczeństwa są bardzo szerokim materiałem ale wydaje się przy tym być jedną z najbardziej opłacalnych opcji (przynajmniej tak sądzę). Pamiętam, jak kiedyś jeden z wykładowców powiedział: "Nie chcecie programować, ale myślicie o dobrych pieniądzach? Pomyślcie o bezpieczeństwie systemów, sieci..."
Pewnie coś w tym jest i zapewne zapotrzebowanie też nie wydaje się maleć. Natomiast mnie zastanawia kwestia specjalistów od sieci bezprzewodowy. Samych CCIE wireless jest bardzo mało. Wiem, że materiał jest bardzo rozległy, ale czy tak mała liczebność w/w osób świadczy tylko o trudności tej działki? Czy może brak potencjalnych możliwości zatrudnienia? A może na tym rynku kto inny rozdaje karty?
Patrząc na rosnącą popularność urządzeń mobilnych śmiem twierdzić, że będzie potrzeba zatrudniania takich specjalistów. Z resztą, wireless i security też muszą iść w parze.
Słuchacz Cisco Networking Academy

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#12

#12 Post autor: teknine »

fieras1 pisze:"Nie chcecie programować, ale myślicie o dobrych pieniądzach? Pomyślcie o bezpieczeństwie systemów, sieci..."
Pewnie coś w tym jest i zapewne zapotrzebowanie też nie wydaje się maleć.
Trudno nazwać się specjalistą od bezpieczeństwa nie umiejąc programować, co jest niezbędne do zrozumienia wielu ataków, szczególnie na aplikacje webowe. Security to nie tylko rozwiązania Cisco, ale tak jak napisałeś, to bardzo szeroki materiał. Dziwi mnie ta awersja wszystkich do programowania, co będzie jak zamiast CLI cisco będzie konfigurowane/programowane przez API?
fieras1 pisze: Natomiast mnie zastanawia kwestia specjalistów od sieci bezprzewodowy. Samych CCIE wireless jest bardzo mało. Wiem, że materiał jest bardzo rozległy, ale czy tak mała liczebność w/w osób świadczy tylko o trudności tej działki? Czy może brak potencjalnych możliwości zatrudnienia? A może na tym rynku kto inny rozdaje karty?
Patrząc na rosnącą popularność urządzeń mobilnych śmiem twierdzić, że będzie potrzeba zatrudniania takich specjalistów. Z resztą, wireless i security też muszą iść w parze.
Nie ma dużego zapotrzebowania na CCIE Wireless. Mówisz o urządzeniach mobilnych i zestawiasz to z egzaminem w którym nic nie ma o 3G i LTE. A to tutaj jest największa ilość pracy i największy rozwój jeśli chodzi o sieci mobilne.

fieras1
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2013, 15:28
Lokalizacja: Trójmiasto

#13

#13 Post autor: fieras1 »

teknine pisze: Mówisz o urządzeniach mobilnych i zestawiasz to z egzaminem w którym nic nie ma o 3G i LTE. A to tutaj jest największa ilość pracy i największy rozwój jeśli chodzi o sieci mobilne.
Pewnie tak jest, bo co by nie mówić, np Wi-Max utknęło trochę w martwym punkcie.
Słuchacz Cisco Networking Academy

Awatar użytkownika
Lukasz_eS
wannabe
wannabe
Posty: 109
Rejestracja: 05 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Warsaw

#14

#14 Post autor: Lukasz_eS »

WiMax umarł kosztem LTE. W ogóle mówienie o sieciach mobilnych kategoriami IP/routerów to mocne nadużycie. Tutaj króluje stos SS7. Aczkolwiek Cisco/Starent mocno atakuje swoimi rozwiązaniami w 3G/4G.
.ılı..ılı. CCDA, CCNP
JNCIS-SEC, JNCIS-ENT

ronnie
wannabe
wannabe
Posty: 115
Rejestracja: 30 lip 2006, 15:08
Lokalizacja: UK

#15

#15 Post autor: ronnie »

fieras1 pisze: Natomiast mnie zastanawia kwestia specjalistów od sieci bezprzewodowy. Samych CCIE wireless jest bardzo mało. Wiem, że materiał jest bardzo rozległy, ale czy tak mała liczebność w/w osób świadczy tylko o trudności tej działki? Czy może brak potencjalnych możliwości zatrudnienia? A może na tym rynku kto inny rozdaje karty?
Patrząc na rosnącą popularność urządzeń mobilnych śmiem twierdzić, że będzie potrzeba zatrudniania takich specjalistów. Z resztą, wireless i security też muszą iść w parze.
W tej specjalizacji jest bardzo duza konkurencja: Aerohive, Aruba, Enterasys, HP, Juniper, Motorola, Ruckus. Wiele osob po prostu nie pracuje ze sprzetem Cisco. Dodatkowo bardzo ceniona jest na rynku certyfikacja CWNP. Bardzo duzo osob robi blad w nauce do CCNP Wireless / CCIE Wireless i uczy sie tylko czesci bezprzewodowej do egzaminow, pomijajac czesc przewodowa i protokoly zwiazane z nimi. Sam egzamin CCIE Wireless ludzie zdaja za 4-5 razem.

ODPOWIEDZ