Strona 1 z 1

Pytanie z network design

: 03 lut 2021, 20:29
autor: natomiast
Witam,

Chciałbym prosić o pomoc bardziej doświadczonych kolegów w temacie pytania z projektowania sieci.
Pytanie brzmi:
Jakie są zalety/korzyści gdy brama użytkownika jest zaimplementowana na warstwie agregacji(Distribution) a jakie gdy jest zaimplementowana na warstwie dostępowej(Access)?

Odnośnie warstwy Dostępowej to co mi przychodzi to:
- brak L2 pomiędzy warstwami a co za tym idzie mniejszy zasięg broadcastu
- mniej zagrożeń typowych dla L2 (ARP Attack)

Odnośnie warstwy Agregacji:
- mniejszy koszt switchy na warstwie dostępowej
- możliwość realizacji większej redundancji

Może ktoś jeszcze coś podpowie, będę wdzięczny? :D

Re: Pytanie z network design

: 03 lut 2021, 21:03
autor: cbr
VXLAN EVPN i masz anycastowo gateway na accessie, jak również w dowolnym miejscu możesz "wyciągnąć" dowolny vlan :)

Re: Pytanie z network design

: 03 lut 2021, 22:41
autor: psles
Ja bym jeszcze dodał, że design może wymagać rozciągnięcia broadcastu (czytaj VLANu) ponad access. Ale fakt, że jak cbr napisał, VXLAN powinien załatwić temat.

Re: Pytanie z network design

: 04 lut 2021, 15:14
autor: drake
Niesetety, ale nikt nie odpowiedzial na pytanie ;) vxlan nawet dzis jeszcze nie jest standardem poza DC. Wg mnie ;)

Adresujac pytanie i krotko, ogolnie mowiac, to zalezy od calosciowego designu i architektury "systemu", gdzie systemem moze byc mala lokalizacja, srednie data center lub regionalne DC na EMEA lub Ameryke. Rozumiesz - to wszystko kwestia skalowalnosci i poziomu skomplikowania topologii, specyfiki ruchu (polnoc-poludnie czy wschod-zachod) i jeszcze innych elementow, np. rodzaj sieci - LTE backhaul, DC z danymi czy siec HFT/low latency trading. Jeden i drugi design sprawdzi sie w konkretnym scenariuszu, wszystko zalezy od wymagan technicznych i biznesowych - bo jak np. zakladasz wzrost biznesu/sieci, departamentow, aplicacji, storage, DBs, etc o 100x rocznie, to majac 20 VLANow na dzial nie chcesz tego pchac na Access, tylko dystrybucje. Inaczej sie skaluje. No i nalezy pamietac przy tym wszystkim, ze gdzies musisz podlaczyc do "systemu" cala reszte, tzn. dzisiaj np. jakas chmure prywatna, publiczna lub hybrydowa, partnerow, moze jakis SDWAN, moze jakies IPSec idace w np. 1000-3000 lokalizacji..., jakies UCC, dwa/trzy call center.... Zatem jak widzisz... "zalezy".

Pozdruffka! ;)

Re: Pytanie z network design

: 04 lut 2021, 19:53
autor: cbr
drake pisze: 04 lut 2021, 15:14 vxlan nawet dzis jeszcze nie jest standardem poza DC. Wg mnie ;)
Ależ nie! SDA to w końcu LISP/VXLAN, ale Cisco ostatnio też mocno się wzięło za promowanie EVPN w campusie. Wprawdzie są drobne różnice implementacyjne między VXLAN w Nexus a Catalyst, ale z grubsza to to samo, także można używać :)

Re: Pytanie z network design

: 04 lut 2021, 20:09
autor: drake
Hej,
wiem ze jest SDA i inne fajne rzeczy, ale ja mowie o "standardzie", czyli powiedzmy czyms co widzisz w 80-95% sieci. Aktualnie VXLAN tam nie ma, przynajmniej jesli chodzi o segment Enterprise. Bedzie... moze za 5-10 lat, ale jeszcze nie dzis. Z tego co osobiscie widze, to trwa "adaptacja" SDWAN przy wykorzytsaniu roznych producentow, czy to Cisco/Viptela, Versa, Cloudgenix od PaloAlto, Silver Peak czy VeloCloud od VMware. Trwa... bo tez nie jest jeszcze standardem. Era overlay-ow i GUI nadeszla... :) Oczywiscie to moj osobisty punkt widzenia, ale wydaje mi sie ze jakis tam realny poglad mam, siedzac u dosyc duzego providera MNS.

Pozdruffka!

Re: Pytanie z network design

: 04 lut 2021, 20:41
autor: cbr
A to zdecydowanie prawda, że teraz VXLAN nie ma w większości sieci, co nie zmienia faktu, że projektując sieć w tej chwili, trzeba czekać aż jakieś rozwiązanie stanie się standardem bądź będzie w większości implementacji ;) Co więcej, VXLAN (w różnych formach) niekoniecznie jest teraz standardem nawet w DC, chociaż jest tego sporo :)
Niby era GUI i rozwiązań APIC/SDA/Velo/Vipetla/etc, ale stary dobry EVPN to jednak konfigurujemy z palca ;) Niby w DC jest DCNM, ale z niewielu klientów tego używa mimo wszystko :)

Re: Pytanie z network design

: 05 lut 2021, 20:51
autor: konradrz
natomiast pisze: 03 lut 2021, 20:29 Odnośnie warstwy Dostępowej to co mi przychodzi to:
- brak L2 pomiędzy warstwami a co za tym idzie mniejszy zasięg broadcastu
- mniej zagrożeń typowych dla L2 (ARP Attack)
... przepaściowo szybsza konwergencja, większa widoczność ruchu w sieci (co którędy idzie), większa możliwość sterowania tymże ruchem.
Same plusy. I niech te plusy nie przesłaniają nam minusów!
Minusem jest więcej ręcznej konfiguracji (się automatyzacja przyda, jak np masz 100 nowych VLANów/subnetów zrobić na tysiącu pudełek), i brak L2 adjacency dla starożytnych aplikacji (których jest jednak coraz mniej).
Odnośnie warstwy Agregacji:
- mniejszy koszt switchy na warstwie dostępowej
- możliwość realizacji większej redundancji
Zaraz, czekaj, r/WSB i "akcja GME" wyprostowały mi zwoje mózgowe i słabo kojarzę, ale czemu niby "większa redundancja"? Anycast gateway chyba już jest wspierany na każdym switchu L3.

Re: Pytanie z network design

: 10 lut 2021, 10:59
autor: natomiast
Witam,
Dziękuję wszystkim za celne wskazówki :)

Pozdrawiam.

Re: Pytanie z network design

: 11 lut 2021, 22:02
autor: arteck
Podeptnę się pod temat :) Bo akurat jestem na kupnie. Sieć średniej wielkości, ok 75 przełączników i właśnie zastanawiałem się jak w praktyce działa ten SDA. Czy warto w to iść? jak to wygląda utrzymaniowo?