CCNP - czy taki sprzet wystarczy do labow?

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ciul
wannabe
wannabe
Posty: 290
Rejestracja: 03 lut 2008, 17:46
Kontakt:

#166

#166 Post autor: ciul »

MPLS prześciczysz na dynamipsie, nie ma sensu inwestować w 3640
zmiana image, teraz jestem dud|i :)

MG
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 24 cze 2006, 13:51

#167

#167 Post autor: MG »

Ja właśnie na takich działam (Mam 3 x 3640). Jedyny ich minus to hałas, jaki generują.

Filding
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:08
Lokalizacja: Livingston/UK

#168

#168 Post autor: Filding »

Witam Panie i Panowie,
Startuje z BSCI i mam pytanie do tygrysów, który zestaw wydaje się bardziej uzasadniony do ćwiczeń oraz do użycia z pozostałymi częściami kursu. Z realnym sprzętem miałem do czynienia podczas kursu CCNA i za bardzo nie orientuję się w, w którą stronę podążać.
PIERWSZY
* Cisco 2610XM Router - Fast Ethernet / Serial / DSL or ADSL / 128D/32F / Advanced Enterprise 12.4T IOS
* Cisco 2610XMRouter - Fast Ethernet / Serial / DSL / 128D/32F / Advanced Enterprise 12.4T IOS
* Cisco 2522 Router / Frame-Relay Switch - Ethernet / 10 x Serial / 16D/16F / IP Plus 12.3 or Enterprise Plus 12.2 IOS
* Cisco 2501 Router - Ethernet / 2 x Serial / 16D/16F / IP Plus 12.3 or 12.2 Enterprise Plus IOS
* Cisco 2501 Router - Ethernet / 2 x Serial / 16D/16F / IP Plus 12.3 or 12.2 Enterprise Plus IOS
* Cisco 2950-24 Advanced Layer 2 Switch - Cisco IOS Version 12.1(22) with Crypto Enhancement
* Cisco 2950-24 Advanced Layer 2 Switch - Cisco IOS Version 12.1(22) with Crypto Enhancement
+ zestaw kabli za £595 czyli jakies 2670PLN

lub
DRUGI
2 x 2610XM Router IOS 12.4T (128/32F)
1 x 2612Router IOS 12.3 with NM 4AS
1 x 1701ADSL/ISDN Router (Dedicated for ADSL)
2 x 2950-24 Switch
1 x 2501 Router
1 x Aironet 1000 Series Wireless Access Point
(PSU NOT INCLUDED)
2 x WIC 1T
1 x WIC BS/T
+kable za £575 czyli 2580PLN

lub zestaw "dla oszczędnych"
* Cisco 2610XM Fast Ethernet Dual Smart Serial Router 64D/16F 12.4 Advanced Security IOS
* Cisco 2620 Fast Ethernet Dual Smart Serial Router 64D/16F 12.4 Advanced Security IOS
* Cisco 2521 Frame-Relay (4 x Serial) Router 16D/16F 12.3 IP Plus IOS
* Cisco 2501 Ethernet Dual Serial Router 16D/16F 12.3 IP Plus IOS

* Cisco 2950-24 Advanced Switch running latest Cisco IOS
* Cisco 2924-XL Enterprise Switch running latest Cisco IOS
+zestaw kabli za jakieś 1680PLN

Każdy zestaw można zmodyfikować (w sensie wymienić sprzęt). Zostaje pytanie:który będzie optymalny do BSCI i/a potem reszty.

Pozdrawiam
Filding

horac

#169

#169 Post autor: horac »

mam takie pytanie.. posiadam 2x 3550 EI i brakuje mi switchy L2. Ktore dokladnie switche L2 z serii 2950 sa potrzebne do zrobienia labow do BCMSNA ?

snoopy
wannabe
wannabe
Posty: 100
Rejestracja: 19 mar 2009, 20:03
Lokalizacja: Ireland

#170

#170 Post autor: snoopy »

Może te pytania już były ale ponieważ jestem zainteresowany podjęciem selfstudy do CCNP więc postanowiłem odświeżyć ten temat dla niektórych już znany a dla tych, którzy może są w podobnym etapie nauki przydatny aby zadać kilka pytań.

1. Czy CCNP ma jakąś ważność czasową? Bo CCNA ma 3 lata.


Aby otrzymać Certyfikat CCNP potrzebne jest zdanie 4 egzaminów: 642-901 BSCI, 642-812 BCMSN, 642-825 ISCW, 642-845 ONT lub 3 czyli: 642-892 Composite (BSCI) & (BCMSN), 642-825 ISCW, 642-845 ONT
do końca 30 czerwca 2010 roku jeżeli nie jestesmy członkami Akademii i nie uzyskamy przedłużenia do 31 grudnia 2010 bez TSHootów.

2. Chciałbym zdać powiedzmy 2 egzaminy w ciągu 2010 roku taka sytuacja np. BSCI w maju a BCMSN w grudniu 2010 to czy muszę zdawać jeszcze te Tshooty do nich? Na czym polega zdawanie tych Tshootów. Czy to jest jakiś dodatkowy oddzielny egzamin czy tylko dodatowe zadania, pytania podczas poszczególnych egzaminiów do CCNP?
Czy jeśli zdam egzamin BSCI właśnie przed 30 czerwcem 2010 to potem muszę zdawać odzielnie Tshoot do tego egzaminu?

3. Czy te 4 egzaminy przechodzą w 3 egzaminy? Czy pozostaje to tak jak było?


Jestem świeży w temacie CCNP i materiałów do nauki. inaczej to było w przypadku CCNA ponieważ był kurs i więcej wiedziałem o co się rozchodzi. Obecną wersją kursu CCNP z tego co udało mi się sprawdzić jest curriculum w wersji 6.0. Chciałbym zakupić odpowiednie książki abym jeżeli tylko zakupię poszczególne urządzonka do domowego labu rozpocząć naukę.

3. Jakie proponujecie książki do poszczególnych egzaminów? Aby były aktualne i czy może ma się coś z nich może uaktualnić za moment i może poczekać na nową serię. Z czego Wam się najlepiej przygotowało do egzaminów biorąc pod uwagę to, że przygotowywaliście się na labach, najbardziej chyba wiedziec Ci co już udało im sie pokonac szlak ściezki do CCNP.

4. Czy egazmin CCNP to same laby? Czy też pytania z możliwością wyboru, drag and drop czyli po trochu wszystkiego, czy przeważa praktyczność, teoria, czy podobny jest pod tym względem CCNA?

Przegladając ostatnio laby do CCNP z mojego punktu widzenia trudno mi wybrać co by nabyć, nie mogę mieć pewności, że dany router, switch i ogolnie bo mozna przecież pomysleć o nabyciu całego już laba i, że w zupełności wystarczy mi on aby przerobić dogłębnie material do CCNP a przecież materiału nie poznałem jeszcze dobrze.

5. Czy możecie podpowiedzieć z czego powinien składać się lab do CCNP aby mieć 100% pewności, że wykonam na takim sprzęcie każde ćwiczenie?

:roll:

Awatar użytkownika
bombel
wannabe
wannabe
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2008, 02:57
Lokalizacja: Wroclaw

#171

#171 Post autor: bombel »

1 CCNP jest wazne 3 lata od zdania ostatniego egzaminu, kazdy egzamin z serii 642 przedluza jego waznosc

2. nie bardzo wyczuwam co probujesz wykombinowac, TSHOT to normalny egzamin, do tej pory byly 4 ktore sam wymieniles teraz sa 3, takze jak zdasz bsci i bcmsn to bedziesz musial zdac tshota

3. podstawa sa official certification guide, pozniej w zaleznosci od tego jak sie czujesz z danej tematyki doczytujesz sobie z innych zrodel

4.na egzaminie nie ma tylko labow, niestety :mrgreen:

5. cisco na swojej stronie podaje co jest wymagane aby przelabowac wszystkie cwiczenia do ccnp, tak samo jak cala mase innych informacji, ktore jak bys przeczytal to znalazlbys odpowiedz na swoje pytania :wink:
Pozdrowienia z Wrocławia

snoopy
wannabe
wannabe
Posty: 100
Rejestracja: 19 mar 2009, 20:03
Lokalizacja: Ireland

#172

#172 Post autor: snoopy »

bombel pisze:1 CCNP jest wazne 3 lata od zdania ostatniego egzaminu, kazdy egzamin z serii 642 przedluza jego waznosc

2. nie bardzo wyczuwam co probujesz wykombinowac, TSHOT to normalny egzamin, do tej pory byly 4 ktore sam wymieniles teraz sa 3, takze jak zdasz bsci i bcmsn to bedziesz musial zdac tshota

3. podstawa sa official certification guide, pozniej w zaleznosci od tego jak sie czujesz z danej tematyki doczytujesz sobie z innych zrodel

4.na egzaminie nie ma tylko labow, niestety :mrgreen:

5. cisco na swojej stronie podaje co jest wymagane aby przelabowac wszystkie cwiczenia do ccnp, tak samo jak cala mase innych informacji, ktore jak bys przeczytal to znalazlbys odpowiedz na swoje pytania :wink:
AD.1>Czyli przyjmując, że zdajemy:BSCI, BCMSN, ISCW i ostatni ONT i dokładnie od dnia zaliczenia ONT stajemy się CCNP i mamy od dnia zdania ONT ważność 3 lata na podjęcie CCIE. - Dobrze to rozumiem?

AD.2>Tutaj ciekawi mnie to czy zdając egzamin np. w maju 2010 642-892 Composite (BSCI) & (BCMSN) i czy w raz composite podejmuje się TSHOT czy potem po tym 30 czerwca 2010 trzeba go zdać jeszcze jako dodatkowy oddzielny egzamin jeśli w maju 2010 zaliczymy Composite?

AD.3>Sprawdzam i widzę, żę jest np. książka Cisco CCNP BSCI Official Exam Certification Guide 4th Edition. Ale czemu nie mogę doszukać się książki pod tym samym tytułem ale tylko 5th Edition? Może źle szukam ale widzę tylko CCNP Official Exam Certification Library (5th Edition).

AD.4>Thnx :)

AD.5>Tak sądziłem, że taka będzie odpowiedź :wink:

Awatar użytkownika
bugi
wannabe
wannabe
Posty: 1345
Rejestracja: 09 lip 2008, 17:50
Lokalizacja: Warsaw Poland

#173

#173 Post autor: bugi »

AD.1>Czyli przyjmując, że zdajemy:BSCI, BCMSN, ISCW i ostatni ONT i dokładnie od dnia zaliczenia ONT stajemy się CCNP i mamy od dnia zdania ONT ważność 3 lata na podjęcie CCIE. - Dobrze to rozumiem?

AD.2>Tutaj ciekawi mnie to czy zdając egzamin np. w maju 2010 642-892 Composite (BSCI) & (BCMSN) i czy w raz composite podejmuje się TSHOT czy potem po tym 30 czerwca 2010 trzeba go zdać jeszcze jako dodatkowy oddzielny egzamin jeśli w maju 2010 zaliczymy Composite?

AD.3>Sprawdzam i widzę, żę jest np. książka Cisco CCNP BSCI Official Exam Certification Guide 4th Edition. Ale czemu nie mogę doszukać się książki pod tym samym tytułem ale tylko 5th Edition? Może źle szukam ale widzę tylko CCNP Official Exam Certification Library (5th Edition).
Witaj,

Masz tytuł CCNP jeśli zdasz wszystkie wymagane egzaminy. W raz z wprowadzeniem aktualizacji CCNP pozostają egzaminy BSCI / BCMNS zmianie ulega ONT i ISCW na TSHOT. Czyli żeby odnowić CCNP musisz zdać egzamin serii *P lub CCIE ;)
Z tego co się orientuje to do BSCI jest 4th najaktualniejsze .

pzdr
CCIE RS#55541
"W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić..."
http://www.linkedin.com/in/mariuszbugaj

snoopy
wannabe
wannabe
Posty: 100
Rejestracja: 19 mar 2009, 20:03
Lokalizacja: Ireland

#174

#174 Post autor: snoopy »

bugi pisze:
AD.1>Czyli przyjmując, że zdajemy:BSCI, BCMSN, ISCW i ostatni ONT i dokładnie od dnia zaliczenia ONT stajemy się CCNP i mamy od dnia zdania ONT ważność 3 lata na podjęcie CCIE. - Dobrze to rozumiem?

AD.2>Tutaj ciekawi mnie to czy zdając egzamin np. w maju 2010 642-892 Composite (BSCI) & (BCMSN) i czy w raz composite podejmuje się TSHOT czy potem po tym 30 czerwca 2010 trzeba go zdać jeszcze jako dodatkowy oddzielny egzamin jeśli w maju 2010 zaliczymy Composite?

AD.3>Sprawdzam i widzę, żę jest np. książka Cisco CCNP BSCI Official Exam Certification Guide 4th Edition. Ale czemu nie mogę doszukać się książki pod tym samym tytułem ale tylko 5th Edition? Może źle szukam ale widzę tylko CCNP Official Exam Certification Library (5th Edition).
Witaj,

Masz tytuł CCNP jeśli zdasz wszystkie wymagane egzaminy. W raz z wprowadzeniem aktualizacji CCNP pozostają egzaminy BSCI / BCMNS zmianie ulega ONT i ISCW na TSHOT. Czyli żeby odnowić CCNP musisz zdać egzamin serii *P lub CCIE ;)
Z tego co się orientuje to do BSCI jest 4th najaktualniejsze .

pzdr
ONT i ISCW razem? Ale książki o tytułach nadal aktualne chyba do przygotowania:
-Cisco CCNP ONT Official Exam Certification Guide
-Cisco CCNP ISCW Official Exam Certification Guide

No dobrze, wchodząc dzisiaj na pearson vue widzę, że egzaminy są do wyboru 4 omawiane egzaminy, jest też Composite.
Przyjmijmy jeśli ktoś zdaje do 30 czerwca 2010 np. tylko BSCI 642-901 Building Scalable Cisco Internetworks, to w takim przypadku musi jeszcze po 30 czerwca 2010 zdawać TSHOT dodatkowo? Czy Composite? Tego za bardzo nie kumam.

Awatar użytkownika
bugi
wannabe
wannabe
Posty: 1345
Rejestracja: 09 lip 2008, 17:50
Lokalizacja: Warsaw Poland

#175

#175 Post autor: bugi »

ONT i ISCW razem? Ale książki o tytułach nadal aktualne chyba do przygotowania:
-Cisco CCNP ONT Official Exam Certification Guide
-Cisco CCNP ISCW Official Exam Certification Guide

No dobrze, wchodząc dzisiaj na pearson vue widzę, że egzaminy są do wyboru 4 omawiane egzaminy, jest też Composite.
Przyjmijmy jeśli ktoś zdaje do 30 czerwca 2010 np. tylko BSCI 642-901 Building Scalable Cisco Internetworks, to w takim przypadku musi jeszcze po 30 czerwca 2010 zdawać TSHOT dodatkowo? Czy Composite? Tego za bardzo nie kumam.
zbyt mało czytasz, masz 4 egzaminy z których dwa ONT i ISCW zostają zastąpione przez TSHOT. Czyli oprócz BSCI i BCMNS musisz zdać ONT i ISCW przed 30 czerwca 2010 r, albo BSCI , BCMSN i TSHOT po 30 czerwca 2010. Dodatkowo zmieniają się chyba nazwy egzaminu bsci = routing , bcmsn = switching , prościej już chyba się nie da wytłumaczyć .

Btw poszukaj na forum bo jest o tym wątek ;)

pzdr
CCIE RS#55541
"W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić..."
http://www.linkedin.com/in/mariuszbugaj

snoopy
wannabe
wannabe
Posty: 100
Rejestracja: 19 mar 2009, 20:03
Lokalizacja: Ireland

#176

#176 Post autor: snoopy »

bugi pisze:
ONT i ISCW razem? Ale książki o tytułach nadal aktualne chyba do przygotowania:
-Cisco CCNP ONT Official Exam Certification Guide
-Cisco CCNP ISCW Official Exam Certification Guide

No dobrze, wchodząc dzisiaj na pearson vue widzę, że egzaminy są do wyboru 4 omawiane egzaminy, jest też Composite.
Przyjmijmy jeśli ktoś zdaje do 30 czerwca 2010 np. tylko BSCI 642-901 Building Scalable Cisco Internetworks, to w takim przypadku musi jeszcze po 30 czerwca 2010 zdawać TSHOT dodatkowo? Czy Composite? Tego za bardzo nie kumam.
zbyt mało czytasz, masz 4 egzaminy z których dwa ONT i ISCW zostają zastąpione przez TSHOT. Czyli oprócz BSCI i BCMNS musisz zdać ONT i ISCW przed 30 czerwca 2010 r, albo BSCI , BCMSN i TSHOT po 30 czerwca 2010. Dodatkowo zmieniają się chyba nazwy egzaminu bsci = routing , bcmsn = switching , prościej już chyba się nie da wytłumaczyć .

Btw poszukaj na forum bo jest o tym wątek ;)

pzdr
No jest watek ale wolę taki watek rozjaśnić nieco dla siebie i może jeszcze dla innych. Z tego Twojego opisu niezbyt jasno odpowiedziałeś mi na pytanie co będzie jak zdam BSCI do 30 czerwca 2010 i tylko ten egzamin?
Aha i jeszcze brak odpowiedzi na pytanie powyżej co do materiałów do nauki TSHOT o których wspomniałem jako książki do ISCW i ONT czy dadzą radę?

Morfi
wannabe
wannabe
Posty: 174
Rejestracja: 26 wrz 2008, 18:17

#177

#177 Post autor: Morfi »

chyba jeszcze nikt nie zdawał tego egzaminu, tak więc nie wiemy. Warto na 100% się zaznajomić z materiałami do ONT i ISCW.


Nawet tutaj:

http://www.cisco.com/web/learning/le3/l ... _home.html

jeszcze w ogóle nie ma wzmianki o nowym egzaminie. Tak więc po co się stresować? Nie lepiej spokojnie na razie zdawać BSCI/BCMSN?


Ps. Ciscowa szukarka na słowo TSHOT reaguje następująco:
1 - 10 of 311 results for tshoot Sorted By: Relevancy | Date
Your keyword search for "TSHOT" did not return any results. We have provided the next best match to your search phrase.

Tak więc bez paniki - co zdałeś, to Twoje. Lepiej mieć więcej wiedzy, niż sztywno trzymać się wytyczonych punktów/blueprintów.

Zaboleq
wannabe
wannabe
Posty: 69
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:22

#178

#178 Post autor: Zaboleq »

Ogromna prośba:

Czy ktoś byłby w stanie w podać bezwzględne minimum do BSCI (czas już zacząć zbierać sprzęt) .Jak tak czytam to ludzie z reguły piszą, że bez IOS w wersji 12.4 można się obyć (wystarczy 12.3, chyba, że się mylę??).Pytam dlatego, że jak czytam konfiguracje ,które tutaj są wklejane przez ludzi to wychodzi powyżej 8k czasami jak nie więcej :| .Część można przelabować na Dunagenie ale wiadomo lepiej na sprzęcie.Dość mocno gubię się jaki sprzęt spełniałby wymogi także fajnie by było jakby nawet ktoś wkleił laba na którym przygotowywał się do BSCI .Z góry dzięki :oops:


Czy ewentualnie ma sens labowanie zdalne (wykupuje sobie dostęp do jakiegoś laba i sie bawie zdalnie np, tylko ciekawe ile to kosztuje i czy ktoś to testował :( )...

michal_basta
CCIE
CCIE
Posty: 213
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

#179

#179 Post autor: michal_basta »

Do BSCI tylko dynamips/dynagen, jezeli jestes na etapie szkoleniowym. Jak czytam, ze ktos chce wydawac kilka tysiecy zl na sprzet do jakiegos tam badz co badz marnego egzaminu, to nie wiem czy sie smiac czy plakac. Moze do CCIE byloby to warte, ale na pewno nie do 1/4 CCNP.

Sam jak bylem zielony robilem wycene laba itp, wystarczylo do egzaminu przeczytac doyle'a (routing tcp/ip vol1 i vol2 niektore dzialy) dwa razy i polabowac sobie wszystkie cwiczenia i przyklady na dynamipsie. Mowisz, ze lepszy sprzet, wiadome, ale funkcjonalnosc masz te sama, na zywym sprzecie sie dowiesz jak wyglada ruter i gdzie sie go uruchamia, ale chyba niewarte jest to ceny. Co do wersji IOS to chyba walilem na 12.4 ale nawet nie wiem, bo do BSCI sa potrzebne podstawowe rzeczy i zrozumienie tematu, a nie jakies super feature'y.

I nie mitologizujmy tego egzaminu, bo to po zdaniu okazala sie prosta rzecz i raczej podstawa, owszem mozna w tym celu wydac kilka tysiecy zl i poczuc sie lepszym wymiataczem od innych, ale ani prestiz tego egzaminu ani ewentualne profity po jego zdaniu tego nie uzasadniaja. Moja metoda na CCNP: poczytac, zakumac, zdac jak najmniejszym kosztem (co nie oznacza wykuc za pomoca testkingow), i tyle a potem szukac roboty. Nie robcie z CCNP celu samego w sobie w zyciu.

Zaboleq
wannabe
wannabe
Posty: 69
Rejestracja: 17 mar 2009, 19:22

#180

#180 Post autor: Zaboleq »

Tez tak uwazam ale grono osób uważa, że sprzęt to jednak sprzęt niemniej jednak po prostu nie stać mnie na niego :) więc będę kombinował jak tylko mogę ...

Znalazłem coś takiego http://www.mindtechcom.com/index.php

100h laba kosztuje 50$(można mniejsze pakiety) co uważam za całkiem niezłą cene i być może wart spróbowania ale licze, że na temat zdalnych/sprawdzonych labów ktoś się wypowie :)

ODPOWIEDZ