CCNP - czy taki sprzet wystarczy do labow?

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
itlukasz
wannabe
wannabe
Posty: 149
Rejestracja: 27 sie 2005, 10:07
Lokalizacja: Glasgow

#61

#61 Post autor: itlukasz »

Insomnia pisze:zeby przerobic wszystkie laby musisz miec:

1 x cos do emulacji FR (4 porty)
6 x 2600 16/64 (1xisdn, 2 serial)
2 x 2950 (1xSI , 1xEI)
2 x 3550
centrala ISDN, analog
2 x modem analog
1 x tacacs ............. i to chyba tyle :)

no i zastanowic sie czy zdazysz zdac stare egzaminy ccnp.... :) termin do grudnia 2006 ;)
hey, no na stary juz nie zdaze, niedlugo chyba maja wyjsc nowe ksiazki w ciscopress do uaktualnionego CCNP tak wiec czeka mnie zakup calej serii ale chce byc pewny ze sprzet bede mial pod wymagania do egzaminu i tak sobie musze obliczyc ile mnie to bedzie mniej wiecej kosztowac ale jak sprawdzilem cene na ebay.co.uk Cisco 3550 to to jest jakies 1000 funtow za sztuke czy bez tego switcha mozna sie obejsc lub przynajmniej kupic cos tanszego, aha ktory konkretnie model najlepiej kupic z serii 2600 ?

pozdrawiam i dzieki za info

Insomnia
wannabe
wannabe
Posty: 717
Rejestracja: 22 wrz 2004, 12:43

#62

#62 Post autor: Insomnia »

czy bez tego switcha mozna sie obejsc
bezstresowo zrobisz ccnp bez tego (3550) switcha. co prawda jest sporo labów z nim zwiazanych ale sa one bardzo proste lub przypominaja konfiguracje routerow, wiec nie warto przeplacac. wg mnie 2x2950 wystarczy. wersja bardziej ekonomiczna ale rowniez funkcjonalna to 1x2950 i 1x1900.

router c2600 powinien miec ethernet i tradycyjnie max ramu czyli 64 MB i dobrze by bylo gdyby mial max flasha 16MB (dla wygody przy ladowniu ios'a).

proponuje 2610, tanie a wszystko potrafi. najlepiej z modulem NM-4A/S, kupisz to (moduł) za 200 zl wiec cena jednego portu wychodzi Ci 50 zl :) do tego mozna by kupic WIC-1BRI, jak masz centralke ISDN bedzie jak znalazł.

Awatar użytkownika
adikb
wannabe
wannabe
Posty: 152
Rejestracja: 05 wrz 2006, 23:45
Lokalizacja: Poznań

#63

#63 Post autor: adikb »

Witam ponownie. Po małych rearanżacjach środków finansowych wyszedł mi następujący lab:

- 2x2501 (1xeth 2xserial) 16/16
- 2x2610 (1xeth 1xserial) 48/16
- 1x2521 (1xtr 4xserial 1xbri) 16/16 jako FR switch

Co jeszcze dołożyć do tego laba jeżli chodzi o routery??
Czy warto kupować 2610, czy lepiej zakupić 25xx ?? Ceny modułów na allegro odstraszają.
CCNP,CCDP,JNCIA-FWV,CCNA-sec

razor
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 13 paź 2006, 22:02
Lokalizacja: Warszawa

#64

#64 Post autor: razor »

Witam.
Z kilkoma kolegami wlasnie zaczelismy kurs CCNA w akademi cisco. Jednak w trakcie I semestru ogarniaja mnie watpliwosci czy ten interes sie oplaca. Liczac ze za pozostale 3 semestry musialbym jeszcze zaplacic ponad 1tys to zastanawiam sie nad zakupem zlozonego laba docelowo juz do CCNP. Poniewaz nie jestem jakos super zorientowany w ciscowym sprzecie pytam was o zdanie np. co do tego:
http://cgi.ebay.com/CISCO-Complete-Rout ... dZViewItem

Zrzucimy sie w 5 osob i bedzie tyle co za akademie, a pozytek myle z tego wiekszy. Czytajac Odoma widze ze material pod CCNA zdecydownaie nie jest jakis kosmiczny i z powodzeniem mozna robic self-study. Czesto wspominacie o symulatorach do CCNA ale mysle ze to nie to samo a w dluzszej perspektywie wlasny lab to jednak koniecznosc.
Takze jak oceniacie ta propozycje z ebaya. Warto cos dolozyc, ew. moze macie jakies inne oferty godne polecenia.

Awatar użytkownika
balam
wannabe
wannabe
Posty: 977
Rejestracja: 21 cze 2006, 16:27
Lokalizacja: Warszawa

#65

#65 Post autor: balam »

razor pisze:. Czesto wspominacie o symulatorach do CCNA ale mysle ze to nie to samo a w dluzszej perspektywie wlasny lab to jednak koniecznosc.
Jak dla mnie lepiej kupic laba + Odoma niz placic za akademie. Symulator symulatorem jak bys poszperal na forum to do ccna wystarczy Odom + symulator - oczywiscie lepiej duzo lepiej miec wlasny sprzet.
Wiec raz jeszcze lepiej jest kupic sprzet niz isc na akademie moim zdaniem.
Somewhere back in time.

Insomnia
wannabe
wannabe
Posty: 717
Rejestracja: 22 wrz 2004, 12:43

#66

#66 Post autor: Insomnia »

Moim zdaniem warto chodzić na akademię... chociażby dlatego że zlozenie sensownego labu w rozsądnej cenie zawsze to troche trwa.

poza tym akademie (te do których warto chodzić) mają lepszy sprzęt (symulatory bri, pri, 3550 itd) których nie kupisz do laba (przynajmniej na poczatku)

Dodatkowo dochodzi Ci doświadczenie osób prowadzących... o wielu rzeczach nie jest napisane w ksiązkach i materiałach.

razor
wannabe
wannabe
Posty: 105
Rejestracja: 13 paź 2006, 22:02
Lokalizacja: Warszawa

#67

#67 Post autor: razor »

zlozenie sensownego labu w rozsądnej cenie zawsze to troche trwa.
Dlatego nie mowie o samodzielnym skladaniu ( do tego trzeba sie troche lepiej orientowac) a o kupieniu juz gotowego.
Jesli chodzi o doswiadczenie prowdzacych to jak juz bylo wspomina jest z tym roznie. Poza tym jesli ma sie laborki raz na tydzien 1.5 to wiadomo ze sie idzie z konfiguracja na szybkiego i po lebkach. Poza tym czesto na akademi idzie sie na ilosc (grupy po 12-16osob) i czesto ciezko cokolwiek wyniesc z takich cwiczen.
3550 zawsze mona dokupic pozniej jesli okaze sie az tak niezbedny. Takze uwazacie ze taki lab do jakiego dalem linka bedzie ok czy warto cos zmienic?

Awatar użytkownika
balam
wannabe
wannabe
Posty: 977
Rejestracja: 21 cze 2006, 16:27
Lokalizacja: Warszawa

#68

#68 Post autor: balam »

razor pisze:Takze uwazacie ze taki lab do jakiego dalem linka bedzie ok czy warto cos zmienic?
Sadze ze ten lab do ccna jest nawet za "duzy" - spokojnie mozesz sie zabawic powiedzmy 4 routery + 2 switche i duzo wiekszosc materialu przerobisz.
Co do ccnp to poczekaj az zdasz ccna, a pewnie sie bedziesz juz troche bardziej orientowal. :wink:
Somewhere back in time.

Insomnia
wannabe
wannabe
Posty: 717
Rejestracja: 22 wrz 2004, 12:43

#69

#69 Post autor: Insomnia »

routing?
Why 2950 switch?

Complete IOS command set as tested by Cisco
802.1q support for VLAN trunking and routing

Why 2900XL switch?

Near complete command set as tested by Cisco
802.1q and ISL support for VLAN trunking and routing
Adv sec 12.4 ?
Inventory:

Routers

Cisco 2610 Ethernet Router 64D/16F Ent Plus 12.3 (Adv Sec 12.4)
Cisco 2610 Ethernet Router 64D/16F Ent Plus 12.3 (Adv Sec 12.4)
Cisco 2521 Frame-Relay Switch 16D/16F Ent Plus 12.2
Cisco 2501 Ethernet Router 16D/16F Ent Plus 12.2
Cisco 2501 Ethernet Router 16D/16F Ent Plus 12.2
Cisco 2509 Access Server 16D/16F Ent Plus 12.2

Awatar użytkownika
PioterPL
wannabe
wannabe
Posty: 157
Rejestracja: 16 cze 2007, 20:02
Kontakt:

#70

#70 Post autor: PioterPL »

Czy ktoś mógłby napisać jaki sprzet potrzebny by był do nowego CCNP. Zestaw full (na zasadzie funkcjonalnosci :) ), wtedy łatwiej sobie przeczytać co do czego i ew. okroić do własnych środków finansowych.

Porzeczytałem sobie co jest wymagane na CCNP i coś bym złożył ale pewnie z kosmosu bo słabo sie znam :P.

Awatar użytkownika
peper
CCIE / Site Admin
CCIE / Site Admin
Posty: 5005
Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
Lokalizacja: Warsaw, PL
Kontakt:

#71

#71 Post autor: peper »

http://forums.cisco.com/eforum/servlet/ ... e=practice

Tu masz suggested study labs do examów CCNP
Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

"Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

Awatar użytkownika
PioterPL
wannabe
wannabe
Posty: 157
Rejestracja: 16 cze 2007, 20:02
Kontakt:

#72

#72 Post autor: PioterPL »

Wybacz, faktycznie powinienem tam zacząc, ale jakoś mi wogole nie przyszło do głowy, ze moga takie rzeczy udostepniac :P

Awatar użytkownika
jagol312
member
member
Posty: 21
Rejestracja: 06 mar 2007, 12:51

#73

#73 Post autor: jagol312 »

Właśnie zbieram sprzęt do laba na CCNP.
Mam:
1 x 2610 + WIC-1T
2 x 3640 każdy ma NM 4A/S + 4B-ST + 1 FE-TX - oczywiście nie naraz (routery firmowe, moduły 4A/S moje)
1 x 2924XL-EN

I właśnie kupiłem: 2621, 2 x 2620 i parę różnych modułów NM i WIC.

Cos pewno sprzedam, bo trochę za dużo kasy wydałem, ale większość zostanie. :D
Mam nadzieję, że do CCNP dam radę się przygotować. Narazie czeka mnie CCNA, ale to jesienią.
Pozdro,
Jacek :D
Catch 22 explains all

Awatar użytkownika
adikb
wannabe
wannabe
Posty: 152
Rejestracja: 05 wrz 2006, 23:45
Lokalizacja: Poznań

#74

#74 Post autor: adikb »

O ile do BSCI i iSCW podejdziesz bez problemu z tym labem, o tyle z BCMSN może być mały problem. Jeden switch to zdecydowanie zbyt mało. Minimalne rozwiązanie do BCMSN to dwa switche 29xx-XL-EN. Wariant optymalny to 3 2950-XL-EN oraz minimum dwa AP-ki cisco aironet. O ile to drugie potrzebne tak średnio, o tyle to pierwsze raczej konieczne.
CCNP,CCDP,JNCIA-FWV,CCNA-sec

Awatar użytkownika
PioterPL
wannabe
wannabe
Posty: 157
Rejestracja: 16 cze 2007, 20:02
Kontakt:

#75

#75 Post autor: PioterPL »

Witam

Składam laba do ccnp i zastanawiam się nad sprzetem serii 36xx. Z tego co wyczytałem 3640 jest ok, ale czy jak wrzuce jednego lub dwa 3620 to bedzie dobrze? Bo roznica jest tylko w ilosci slotów i max ramie, prawda?

ODPOWIEDZ