CCNP - czy taki sprzet wystarczy do labow?

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
rimowals
wannabe
wannabe
Posty: 617
Rejestracja: 11 mar 2008, 22:47

#136

#136 Post autor: rimowals »

settlersoman pisze:w takim razie warto kupic 3550 aby miec cos "fizycznego"? :D
Switche definitywnie warto. Nie wiem jak z wifi/voip. Sprzetu drozszego niz 300-400zl szukaj na ebay z opcja worldwide - mozna sporo zaoszczedzic tylko trzeba polowac na okazje.

Awatar użytkownika
domin
wannabe
wannabe
Posty: 847
Rejestracja: 15 lip 2005, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#137

#137 Post autor: domin »

Kilka miesięcy temu przewinął się topic na forum, że jest jakiś CCIE R/S który labował tylko na dynamipsie, więc można... ale i tak zgadzam się, że to prawdziwego sprzętu nie zastąpi

W sumie, elementy których się nie da zrobić na dynamipsie można przeklikać na zdalych labach (płatnych i darmowych) - nie bawimy się w kupno sprzętu, nic nam prądu nie zrzera, nic nie buczy za uchem :wink: no i oczywiście laby firmowe, ale to tylko w dużych (czytaj bogatych) firmach 8)
.ılı..ılı.

Awatar użytkownika
ciul
wannabe
wannabe
Posty: 290
Rejestracja: 03 lut 2008, 17:46
Kontakt:

#138

#138 Post autor: ciul »

Zwariowaliście. Kolega chce zacząć przygotowania do CCNA a wy doradzacie mu 3550.
W CCNP switchom L3 poświęcone jest niewiele uwagi a w CCNA nie są nawet wspomniane.

Do CCNA kup sobie 1721 i to tylko po to żeby pobawić się w password recovery, zmianę IOSa, może DHCP, NAT jakieś ACL no i oczywiście SDM. Najlepiej włączyć go między łącze internetowe a swój komp. Tu w zależności co masz w domu to albo dodatkowa karta WIC-1ENET jeżeli ethernet albo WIC-1ADSL jak neo. Taki konfig daje dużo motywacji do troubleshuttingu bo jak coś spier.. to odetniesz się od netu.

Jak masz sporo kasy (a masz) to jeszcze 2 switche 2950 najlepiej EI (z myślą o CCNP).
Switche po to żebyś wiedział co to CDP.

Do tego koniecznie zaciskarka, skrętka i wtyczki.

Zdasz CCNA to zaczniesz kompletować sprzęt do CCNP. Nie ma co kasy od razu wywalać.
Sprzęt z dnia na dzien tanieje.
zmiana image, teraz jestem dud|i :)

MG
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 24 cze 2006, 13:51

#139

#139 Post autor: MG »

ciul pisze:Zwariowaliście. Kolega chce zacząć przygotowania do CCNA a wy doradzacie mu 3550.
W takim razie wybrał trafnie wątek do zadania pytania o sprzęt do CCNA :wink: .

settlersoman
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2008, 11:48

#140

#140 Post autor: settlersoman »

ciul pisze:Zwariowaliście. Kolega chce zacząć przygotowania do CCNA a wy doradzacie mu 3550.
W CCNP switchom L3 poświęcone jest niewiele uwagi a w CCNA nie są nawet wspomniane.

Do CCNA kup sobie 1721 i to tylko po to żeby pobawić się w password recovery, zmianę IOSa, może DHCP, NAT jakieś ACL no i oczywiście SDM. Najlepiej włączyć go między łącze internetowe a swój komp. Tu w zależności co masz w domu to albo dodatkowa karta WIC-1ENET jeżeli ethernet albo WIC-1ADSL jak neo. Taki konfig daje dużo motywacji do troubleshuttingu bo jak coś spier.. to odetniesz się od netu.

Jak masz sporo kasy (a masz) to jeszcze 2 switche 2950 najlepiej EI (z myślą o CCNP).
Switche po to żebyś wiedział co to CDP.

Do tego koniecznie zaciskarka, skrętka i wtyczki.

Zdasz CCNA to zaczniesz kompletować sprzęt do CCNP. Nie ma co kasy od razu wywalać.
Sprzęt z dnia na dzien tanieje.
ok, kupie 1721, mam 2 lacza: dsl z tpsa (rj45) i dsl z netii (wiec karta wic-1adsl) sie klania.
w sumie racja, sprzet tanieje, po co odrazu ladowac kase w ccnp.

To teraz tak: wkladajac obie karty: WIC-1ENET oraz WIC-1ADSL moge rozdzielac 2 nety? dzieki sswitchom 2950: do jednego userzy TP, do drugie netia. Czy takie rozwiazanie jest praktyczne?

Awatar użytkownika
ciul
wannabe
wannabe
Posty: 290
Rejestracja: 03 lut 2008, 17:46
Kontakt:

#141

#141 Post autor: ciul »

settlersoman pisze:
ok, kupie 1721, mam 2 lacza: dsl z tpsa (rj45) i dsl z netii (wiec karta wic-1adsl) sie klania.
w sumie racja, sprzet tanieje, po co odrazu ladowac kase w ccnp.

To teraz tak: wkladajac obie karty: WIC-1ENET oraz WIC-1ADSL moge rozdzielac 2 nety? dzieki sswitchom 2950: do jednego userzy TP, do drugie netia. Czy takie rozwiazanie jest praktyczne?
Jak najbardziej możesz tak zrobić. Taka tylko uwaga, że switche Cisco dość mocno hłasują. Jeżeli chcesz tego switcha trzymać w mieszkalnym pomieszczeniu to kiepski pomysł.
Pytanie jeszcze ilu userów, jakie szybkie łącza, czy chcesz jakieś wymyślne filtrowanie skonfigurować.. 1721 nie jest demonem wydajności.. ale to już temat na osobny wątek.
zmiana image, teraz jestem dud|i :)

rimowals
wannabe
wannabe
Posty: 617
Rejestracja: 11 mar 2008, 22:47

#142

#142 Post autor: rimowals »

ciul pisze:Zwariowaliście. Kolega chce zacząć przygotowania do CCNA a wy doradzacie mu 3550. W CCNP switchom L3 poświęcone jest niewiele uwagi a w CCNA nie są nawet wspomniane.
Pod CCNA laba sie nie oplaca skladac, rady dotyczyly CCxP, a z czasem takie l3 switche i do CCIE posluza.
ciul pisze: Do CCNA kup sobie 1721 i to tylko po to żeby pobawić się w password
recovery, zmianę IOSa, może DHCP, NAT jakieś ACL no i oczywiście SDM.
dhcp, nat, acl, sdm - dynamips styka. Zmiana IOS/password recovery? Ciekawe ile osob zna polecenia rommona na pamiec, ktore i tak sie roznia miedzy routerami - w razie czego i tak sie chwyta po dokumentacje. Nauka zmiany IOS bardziej praktyczna, ale tu znow nie ma zadnej filozofii - kilka komend na krzyz.
[/quote]
ciul pisze:Jak masz sporo kasy (a masz) to jeszcze 2 switche 2950 najlepiej EI (z myślą o CCNP). Switche po to żebyś wiedział co to CDP.
A co konkretnie zobaczysz wiecej ze switchami, czego nie zobaczysz z routerami? CDP miedzy routerami dziala, ba.. ma nawet wiecej zastosowan np ODR.
ciul pisze: Zdasz CCNA to zaczniesz kompletować sprzęt do CCNP. Nie ma co kasy od razu wywalać.
Sprzęt z dnia na dzien tanieje.
A to akurat racja...

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#143

#143 Post autor: Wlochaty »

Ja mimo wszystko wolalbym wydac troche kasy na 2x2950EI, 1xC2600XM i 2-3 zwykle 2600ki, zabawa z prawdziwym sprzetem sprawia mi duzo wieksza przyjemnosc niz symulatory. A taki sprzet po lekkim upgrade pozwoli przygotowac sie do sporej czesci CCNP.
Wlochaty

Awatar użytkownika
ciul
wannabe
wannabe
Posty: 290
Rejestracja: 03 lut 2008, 17:46
Kontakt:

#144

#144 Post autor: ciul »

rimowals pisze: Pod CCNA laba sie nie oplaca skladac, rady dotyczyly CCxP, a z czasem takie l3 switche i do CCIE posluza.
Jeden ruter ciężko nazwać labem. Uczyć się o Cisco i nie mieć dostępu do nawet jednego rutera to idiotyzm.
rimowals pisze: Zmiana IOS/password recovery? Ciekawe ile osob zna polecenia rommona na pamiec, ktore i tak sie roznia miedzy routerami - w razie czego i tak sie chwyta po dokumentacje. Nauka zmiany IOS bardziej praktyczna, ale tu znow nie ma zadnej filozofii - kilka komend na krzyz.
Ja znam. Wiedza nie boli.
rimowals pisze: A co konkretnie zobaczysz wiecej ze switchami, czego nie zobaczysz z routerami? CDP miedzy routerami dziala, ba.. ma nawet wiecej zastosowan np ODR.
Nic poza tym, że będzie to switch a nie ruter. CDP między ruterami możesz sobie przelabować na dynamipsie. CDP między switchami już nie.
zmiana image, teraz jestem dud|i :)

rimowals
wannabe
wannabe
Posty: 617
Rejestracja: 11 mar 2008, 22:47

#145

#145 Post autor: rimowals »

ciul pisze:
rimowals pisze: Ciekawe ile osob zna polecenia rommona na pamiec, ktore i tak sie roznia miedzy routerami - w razie czego i tak sie chwyta po dokumentacje. Nauka zmiany IOS bardziej praktyczna, ale tu znow nie ma zadnej filozofii - kilka komend na krzyz.
Ja znam. Wiedza nie boli.
Z wiedza to nie ma wiele wspolnego. Dla mnie EOT.

settlersoman
fresh
fresh
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2008, 11:48

#146

#146 Post autor: settlersoman »

ciul pisze:
settlersoman pisze:
ok, kupie 1721, mam 2 lacza: dsl z tpsa (rj45) i dsl z netii (wiec karta wic-1adsl) sie klania.
w sumie racja, sprzet tanieje, po co odrazu ladowac kase w ccnp.

To teraz tak: wkladajac obie karty: WIC-1ENET oraz WIC-1ADSL moge rozdzielac 2 nety? dzieki sswitchom 2950: do jednego userzy TP, do drugie netia. Czy takie rozwiazanie jest praktyczne?
Jak najbardziej możesz tak zrobić. Taka tylko uwaga, że switche Cisco dość mocno hłasują. Jeżeli chcesz tego switcha trzymać w mieszkalnym pomieszczeniu to kiepski pomysł.
Pytanie jeszcze ilu userów, jakie szybkie łącza, czy chcesz jakieś wymyślne filtrowanie skonfigurować.. 1721 nie jest demonem wydajności.. ale to już temat na osobny wątek.
caly sprzet bede trzymac w specjalnym pomieszczeniu w "zaprzyjaznionej firmie" wiec o halas, prad itd nie mam co sie martwic. Userow na TP : 30 na Netie: 20.

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#147

#147 Post autor: marcins »

KriS pisze:Jasne.. i potem sie zastanawiasz czy cos, co nie dziala, to nie dziala, bo Ty zle robisz, czy nie działa, bo jest bug w sofcie.. dyna traktujmy jako alternatywe.. a sprzet trzeba pomacac i sie z nim przespac :)
Mnie znow zmobilizowal release note podany przez pepera, zobaczylem w nim... "Many bug fixes." Przez malutka moment mialem chwile slabosci, ze na cholere mi tyle tego sprzetu.. ale znow zostaly rozwiane :)
wejdz na http://www.ipflow.utc.fr/bts/

wiekszosc to crash, crash, crash ...

Awatar użytkownika
Sofcik
wannabe
wannabe
Posty: 1026
Rejestracja: 28 mar 2006, 15:29
Lokalizacja: Warszawa

#148

#148 Post autor: Sofcik »

marcins pisze:
KriS pisze:Jasne.. i potem sie zastanawiasz czy cos, co nie dziala, to nie dziala, bo Ty zle robisz, czy nie działa, bo jest bug w sofcie.. dyna traktujmy jako alternatywe.. a sprzet trzeba pomacac i sie z nim przespac :)
Mnie znow zmobilizowal release note podany przez pepera, zobaczylem w nim... "Many bug fixes." Przez malutka moment mialem chwile slabosci, ze na cholere mi tyle tego sprzetu.. ale znow zostaly rozwiane :)
wejdz na http://www.ipflow.utc.fr/bts/

wiekszosc to crash, crash, crash ...
Wiesz zapewne że 28xx też można crashnąć przy zabawach z bgp :) I w kilku innych sytuacjach także. A DynaMIPS jest doskonałym narzędziem do labowania mimo tych "straszliwych" 130 bugów :) No i nie każdy ma dostęp do sprzętu Cisco tak jak np Ty :)

--
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
marcins
Site Admin
Site Admin
Posty: 3194
Rejestracja: 22 mar 2004, 09:05
Kontakt:

#149

#149 Post autor: marcins »

ja pocieszalem Krisa :)

KriS
wannabe
wannabe
Posty: 386
Rejestracja: 17 sty 2006, 23:17
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

#150

#150 Post autor: KriS »

marcins pisze:ja pocieszalem Krisa :)
hehe ja tam sie przekabacic nie dam.. :lol:
Wlasnie znow odmowilem sobie pary spodni i butow, aby nowa zabawke do laba wsadzic :wink:
U mnie kupisz LAB'a Cisco .ılı..ılı.http://www.kris.mm.pl
Kupowało juz wielu forumowiczów - kup i TY :)

ODPOWIEDZ