Default-network

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tedew
wannabe
wannabe
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2007, 13:19

#16

#16 Post autor: tedew »

witam,
sprawdzałem na 3660 i też tak samo.

jak ustawię classful maskę np: 192.168.1.1 /24 na loopback to nie pojawia się jako getway of last resort
jak ustawię maskę np:192.168.1.1 /25 - na loopback, czyli stworzę podsieć, to wszystko jest OK.

teraz pytanie dlaczego tak się dzieje ??


pozdr,
tdw
CCNA,CCNP

Awatar użytkownika
nas
wannabe
wannabe
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2008, 09:30

#17

#17 Post autor: nas »

to wszystko jest OK.
A konkretnie ?
Getway of last resort is 0.0.0.0 to network 192.168.200.0 <- to nie jest poprawny wpis.
teraz pytanie dlaczego tak się dzieje ??
dodam iż w starszych IOS po ustawieniu komendy ip default-network nie jest ustawiany wpis Gateway of last resort
Na innym sofcie zadziałało. Nie tykam się tej komendy już...

Awatar użytkownika
bugi
wannabe
wannabe
Posty: 1345
Rejestracja: 09 lip 2008, 17:50
Lokalizacja: Warsaw Poland

#18

#18 Post autor: bugi »

nas pisze:
to wszystko jest OK.
A konkretnie ?
Getway of last resort is 0.0.0.0 to network 192.168.200.0 <- to nie jest poprawny wpis.
teraz pytanie dlaczego tak się dzieje ??
dodam iż w starszych IOS po ustawieniu komendy ip default-network nie jest ustawiany wpis Gateway of last resort
Na innym sofcie zadziałało. Nie tykam się tej komendy już...
najlepiej trasę domyślną konfigurować i rozgłaszać standardowo czyli przez redystrybucję, chyba że kolega @tadew przygotowuje się do BSCI bo tam jest ta kwestia poruszana.

tutaj jest przykładowy link do konfiguracji ip default network i też widać w outputach brak ustawienia wpisu o Gateway of last resort. http://www.mcmcse.com/cisco/guides/ip_d ... work.shtml
CCIE RS#55541
"W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić..."
http://www.linkedin.com/in/mariuszbugaj

Awatar użytkownika
tedew
wannabe
wannabe
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2007, 13:19

#19

#19 Post autor: tedew »

@nas

a na jakim sofcie zadziałało ??


a co do tego:
Getway of last resort is 0.0.0.0 to network XXX.XXX.XXX.XXX - to tak jest nawet w materiałach i LAB BSCI
pozdr,
tdw
CCNA,CCNP

Awatar użytkownika
nas
wannabe
wannabe
Posty: 60
Rejestracja: 26 wrz 2008, 09:30

#20

#20 Post autor: nas »

a na jakim sofcie zadziałało ??
Okazało się, że to ten sam :P Ale jest gorzej, wczoraj najpierw sprawdzałem na RIPie i zadziałało, tzn. routery pingowały adres loopback do którego nie miały trasy, dzisiaj taka sama konfiguracja i lipa. Chyba, że mi się przyśniło...
Getway of last resort is 0.0.0.0 to network XXX.XXX.XXX.XXX - to tak jest nawet w materiałach i LAB BSCI
No tak, tylko kiedy mam taki wpis to pingi nie przechodzą, fakt, że do innych routerów default-network się rozchodzi, ale co z tego, skoro nie ma docelowego efektu, tj. połączenia z sieciami do których router nie ma bezpośredniej trasy.
A co do tych materiałów, tam gdzie widziałem ten wpis to przykładowe pingi były do adresów z sieci, które router miał w tablicy, więc wcale nie pokazuje to, że default route działa.

ODPOWIEDZ