Cisco 1841

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Luki007
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 27 gru 2008, 17:13

Cisco 1841

#1

#1 Post autor: Luki007 »

Witam. Znowu pytanie o labik :)

Czy oplaca sie inwestowac w rutek 1841 ? Czy lepiej kupic dwa z serii 2600 xm ? Bo jednak wydatek nie maly,tylko wolalbym jednak patrzec na to wszystko bardziej przyszlosciowo niz "tylko CCNP" :) Dziekuje za porady.

horac

#2

#2 Post autor: horac »

w ogole sie nie oplaca kupowac routerow... Dynampis/dynagen zalatwia sprawe z wiekszoscia platform. Przecwiczysz na tym caly mozliwy routing. Jak chcesz budowac fizycznego laba zainwestuj w switche L3 i L2, bo je w pelni zemulowac sie nie da.. jedynie pewne funkcjonalnosci na 16-ESW.

Wiekszosc topologii zjada max 2G ramu, ja to na laptopie odpalam z C2 duo i nic nie muli. To lepsze rowiazanie niz ladowanie kasy w routery.

Pozdrawiam

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#3

#3 Post autor: Seba »

Alez kolego horac, bez takich rozpedow prosze. Fizyczne zabawki jak najbardziej sie przydaja, a czasami (wbrew pozorom dosc czesto) sa niezbedne (np. Voice i interfejsy FXO/FXS/E1/T1, etc)
Czasami tez routery zachowuja sie inaczej w swiecie dynamips i w rzeczywistosci, i mozna sie zderzyc z rzeczywistoscia, ze cos dziala na realu, a nie dziala na dyna, i vice versa.

W kwestii 1841 vs. 2600XM to zalezy co chcesz pocwiczyc.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

horac

#4

#4 Post autor: horac »

No jasne Seba ze masz racje, ale np do CCNP jesli chodzi o BSCI i chyba do CCIP nie widzialem wiekszych problemow z dynampisem. Duzo tez zalezy od platformy, z bolem przyznam ze 2600XM mi sie sypaly na IOS 12.4 T ale 3640 dziala bez zarzutu jesli chodzi o dynampisa. Co do Voice masz racje i innych sciezek

Jeszcze w kwestii 1841.. mzona tam wstawic modul WLAN co sie przydaje przy sciezce Wireless. DO 2600XM takowego nie ma.

Dlatego tez mowilem ze fizycznie najbardziej potrzebne to chyba switche sa.

Awatar użytkownika
Wlochaty
wannabe
wannabe
Posty: 492
Rejestracja: 30 wrz 2006, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#5

#5 Post autor: Wlochaty »

2600XM wystarcza niemal do wszystkiego jesli chodzi o CCNP. Ze wzgledu na cene raczej wybralbym wlasnie XMa. Najlepiej szukac z 2ma FaEthernet`ami.
Wlochaty

Awatar użytkownika
Luki007
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 27 gru 2008, 17:13

#6

#6 Post autor: Luki007 »

Jednego takowego xm'a mam i wlsanie chce dokupic sobie jeszcze conajmniej dwa routerki (tzn 2 sztuki xm , lub 1841 + xm ) . Wiadomo ze na to drugie troche wiecej pieniedzy trzeba a ze jest kryzys to sie wlasnie zastanawiam :)
W kwestii 1841 vs. 2600XM to zalezy co chcesz pocwiczyc.
Jesli chodzi o to do czego potrzebuje routerki to tak jak pisalem , najpierw CCNP , ale oczywiscie na tym kariery niechce skonczyc :) Stad moje pytanie...

Co do symulatorow wszelkiego rodzaju to odpada , troche na tym cwiczylem i mnie to malo motywuje :D zreszta lubie sobie "pomacac" hehe...
cisco , just do it...

horac

#7

#7 Post autor: horac »

Luki007 pisze: Co do symulatorow wszelkiego rodzaju to odpada , troche na tym cwiczylem i mnie to malo motywuje :D zreszta lubie sobie "pomacac" hehe...
Twoj wybor, tyle ze ja przecwiczylem cale BSCI na dynampis bez najmniejszych problemow z idealna weryfikacja jaka jest w LAB portfolio. Ja bym na twoim miejscu wstrzymal sie z kupnem calego laba.. do momentu az zrobisz CCNP.. wtedy pomyslisz w jakiej dzialce chcialbys sie wyspecjalizowac i dobierzesz sobie sprzet, ale to tylko moje skromne zdanie. :wink:

Awatar użytkownika
Luki007
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 27 gru 2008, 17:13

#8

#8 Post autor: Luki007 »

Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Jednak wybralem lab'a i raczej nic juz tego nie zmieni. A jesli czegos nie bede mogl zlabowac to wtedy zabiore sie za dynamipsy.

Takie jest moje zdanie bo tez uwazam ze w przyszlej pracy raczej beda routery/switche a nie symulatory :)
cisco , just do it...

horac

#9

#9 Post autor: horac »

masz w pewnym sensie racje z jedna uwaga, dynampis to nie symulator. Odpalasz prawdziwe IOSy, prawdziwie labujesz... jedyne co to nie widzisz pudelek. Ja tez mialem laba, nie zaluje ale stwierdzilem ze do CCNP mi nie trzeba tyle sprzetu. Zatrzymalem 2950C i 2x 3550 EMI, bo to zawsze przydatne jest. Po CCNP planuje uderzyc w sciezke security, takze wtedy moze zastanowie sie nad jakas ASA5xxx czy cos w ten desen o ile nie spowoduje to deficytu w mojej kieszeni.

Awatar użytkownika
Luki007
wannabe
wannabe
Posty: 101
Rejestracja: 27 gru 2008, 17:13

#10

#10 Post autor: Luki007 »

No dobra , emulator :) Bawilem sie swego czasu dynamipsem wiec wiem mniej wiecej na czym to polega. Co do 3550 to tez planuje no ale to znowu dosyc duzy wydatek.

A tak dla tych ktorzy juz zdawali to do BSCI 3 routerki wystarcza ?
cisco , just do it...

horac

#11

#11 Post autor: horac »

4 routery +jakis z wiecej jak 2 serialami pod Frame Relay.

Ja mam do sprzedania cisco 2523.. 10 seriali wlasnie pod FR jakbys byl zainteresowany.

ODPOWIEDZ