metryka bgp

Pytania dt. certyfikacji CCNP, CCDP, CCSP, CCIP oraz CCVP
Wiadomość
Autor
okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

metryka bgp

#1

#1 Post autor: okoo »

Witam
Tak sie zastanawiam, a jakos nie umie znalezc na google odpowiedzi.
W jaki sposob jest wyliczana metryka w bgp, chodzi oczywiscie o metryka jaka jest wyswietlana przed AD w shop ip router bgp
dzieki

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#2

#2 Post autor: drake »

Hej,

ta metryka to inaczej atrybut: MED ;)

Pozdruffka!!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#3

#3 Post autor: okoo »

czyli w pole metryki jest wstawiana wartosc med, czyli przy standardowej konfiguracji (bez manipulacji MED) zawsze metryka bedzie rowna 0 tak ?

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#4

#4 Post autor: drake »

Tak

Pozdruffka!! ;)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#5

#5 Post autor: okoo »

Dzieki drake za odpowiedz.
Jest jakis powod dlaczego to akurat wartosc atrybutu MED jest wstawiana w metryke, a nie inny atrybut np. as-path ?
No i w zasadzie przeciez wartosc tej metryki nie ma znaczenia, bo sam protokol bgp wstawia do tablicy routingu tylko najlepsza trase, wiec nigdy nie bedzie rozpatrywana wartosc metryki dla trasy ktora jest w tablicy routingu z B. skoro tak to po co to wogole jest wstawiane, tak poprostu ?
Dziwne bo wlasnie siedze nad bsci i nie ma w materialach ani slowa na te wlasnie pytania.

Awatar użytkownika
miro20
wannabe
wannabe
Posty: 471
Rejestracja: 10 lip 2008, 19:02

#6

#6 Post autor: miro20 »

BGP jest protokolem policy , a wartosc med bedzie brana pod uwage jak bedziesz mial wlaczone w bgp porownywanie med , jezeli masz 2 lacza do tego samego AS i admin dla jakis sieci ustawi odpowiednio med a ty nie bedziesz zmienial local preference np. to wtedy BGP zaoferuje routing table wyjscie z lepsza metryka

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#7

#7 Post autor: okoo »

Wiem ze BGP jest protokolem policy i wiem co to jest med oraz jak jest wybierana najlepsza trasa, ale moze zle sie wyrazilem.
Chodzi mi o to dlaczego do pola metryka w tablicy routingu dla sieci z BGP jest wstawiany akurat atrybut MED a nie inny.
No i skoro bgp jest tak skonstruowany, ze do tablicy routingu jest wstawiana tylko jedna trasa (najlesza w danej chwili) to po co wogole tam cokolwiek wstawiac, skoro nigdy nie bedzie sytuiacji w ktorej w tablicy routingu beda dwie trasy do tego samego prefiksu, a w konsekwencji tego nigdy nie bedize sytuacji zeby wykorzystac metryke.

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#8

#8 Post autor: kktm »

okoo pisze: Jest jakis powod dlaczego to akurat wartosc atrybutu MED jest wstawiana w metryke, a nie inny atrybut np. as-path ?
Jak robisz redystrybucje z IGP do BGP to metryka z IGP trafia jako metryka do BGP (metryk=MED).
"Trust no one"

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#9

#9 Post autor: drake »

Poza tym BGP takze umozliwia multipath oraz porownywanie MED "always" (gdy mamy np. dwoch operatorow). Generalnie zawsze jest instalowana jedna trasa (best), ale best moga byc tez dwie/trzy...

Pozdruffka!!
Never stop exploring :)

https://iverion.de

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#10

#10 Post autor: Seba »

Nie zapominajmy tez, ze MED nie jest pierwsza opcja w kwestii wyboru trasy w BGP... Mamy wczesniej takie rzeczy jak Weight, Local Preference, AS-Path, etc... ;)

Przypominacz :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#11

#11 Post autor: okoo »

Seba pisze:Nie zapominajmy tez, ze MED nie jest pierwsza opcja w kwestii wyboru trasy w BGP... Mamy wczesniej takie rzeczy jak Weight, Local Preference, AS-Path, etc... ;)
No wlasnie w tym kontekscie mnie to interesowalo.

Nie do konca rozumie to :
drake pisze: Poza tym BGP takze umozliwia multipath oraz porownywanie MED "always" (gdy mamy np. dwoch operatorow). Generalnie zawsze jest instalowana jedna trasa (best), ale best moga byc tez dwie/trzy...
to znaczy, ze w tablicy routingu moga sie znalezc dwie trasy ktore sa tak samo dobre na podstawie wszystkich atrybutow, no ale wtedy i tak nie ma sesnu wstawianie w metryke med bo i tak to nic nie da, poniewaz sa wtedy te metryki takie same.

Interesuje mnie jeszcze bgp od strony praktycznej, szykuje mi sie wdrozenie, z mojej wiedzy na ten temat wynika ze jestem na podstaewie policy sterowac ruchem wychodzacym dowolnie. Natomiast jezeli chodzi o ruch przychodzacy, to jedynie moge manipulowac atrybutem med, ale to i tak nie za wiele da poniewaz, ten atrybut jest wysylany tylko do sasiedniego ASa.
Bede mial 2 lacza od roznych operatorow, cos okolo 200 i 100 Mb/s, czy jest wogole szansa ze ruch przychodzacy sie jakos da rozlozyc pomiedzy te lacza, czy poprostu bedzie po rowno i tyle?

Awatar użytkownika
kktm
CCIE
CCIE
Posty: 2025
Rejestracja: 20 paź 2004, 14:43
Lokalizacja: Wrocław

#12

#12 Post autor: kktm »

okoo pisze: Interesuje mnie jeszcze bgp od strony praktycznej, szykuje mi sie wdrozenie, z mojej wiedzy na ten temat wynika ze jestem na podstaewie policy sterowac ruchem wychodzacym dowolnie. Natomiast jezeli chodzi o ruch przychodzacy, to jedynie moge manipulowac atrybutem med, ale to i tak nie za wiele da poniewaz, ten atrybut jest wysylany tylko do sasiedniego ASa.
Bede mial 2 lacza od roznych operatorow, cos okolo 200 i 100 Mb/s, czy jest wogole szansa ze ruch przychodzacy sie jakos da rozlozyc pomiedzy te lacza, czy poprostu bedzie po rowno i tyle?
Praktyka mówi: odpuść MED bo od strony zwykłego klienta jest on bezużyteczny.

sterowac ruchem przychodzącym mozez prze zmianę długości AS_PATH, poczytaj o "AS PATH PRE-PENDING"

- możesz to robić ręcznie u siebie na routerze
- może to zrobić za ciebie operator jesli go o to poprosisz (tzn jeśli twój router wyśle odpowiednie community, jakie ustalił operator)

Jest jeszcze OER i inne bajery- których fanem jest Łukasz B. :D
"Trust no one"

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#13

#13 Post autor: okoo »

dzieki za odpowiedz i zainteresowanie
Czyli moge soebie zrobic route mape i tam dac match as-path 2( w acl 2 okreslic ASa np 64000 ) i wtedy set as-path prepend 65000 65000 65000. Skutek tego bedzie taki ze neighbor ktoremu to ustawie bedzie rozglaszal dla routerow w 64000 ze as-path do mojego Asa nie jest 65000 tylko 65000 65000 65000 co zaskutkuje tym ze lacze od drugiego operatora bedzie mialo krotsze as-path, dzieki temu ruch z ASa 64000 bedzie szedl do mnie przez operatora 2, chyba ze AS 64000 ma weight lub local-pref zaminipulowane, bo wtedy dupa zbita, dobrze to rozumie ?

Awatar użytkownika
dzogurt
CCIE
CCIE
Posty: 412
Rejestracja: 07 maja 2008, 11:58
Lokalizacja: Ostrava CZ

#14

#14 Post autor: dzogurt »

okoo pisze:dzieki za odpowiedz i zainteresowanie
Czyli moge soebie zrobic route mape i tam dac match as-path 2( w acl 2 okreslic ASa np 64000 ) i wtedy set as-path prepend 65000 65000 65000. Skutek tego bedzie taki ze neighbor ktoremu to ustawie bedzie rozglaszal dla routerow w 64000 ze as-path do mojego Asa nie jest 65000 tylko 65000 65000 65000 co zaskutkuje tym ze lacze od drugiego operatora bedzie mialo krotsze as-path, dzieki temu ruch z ASa 64000 bedzie szedl do mnie przez operatora 2, chyba ze AS 64000 ma weight lub local-pref zaminipulowane, bo wtedy dupa zbita, dobrze to rozumie ?
Local-pref dziala tylko w obrebie neighbors iBGP, weight nie jest przenoszone pomiedzy neighborami wogole, ani iBGP ani eBGP. Tak wiec jesli ustawisz AS-path prepend to ten atrybut bedzie brany pod uwage jako pierwszy.
All men by nature desire knowledge
http://www.linkedin.com/in/marcinduma

okoo
wannabe
wannabe
Posty: 397
Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

#15

#15 Post autor: okoo »

Wiem ze loacal-preference jest tranzytowany w ramach iBGP a weight wogole, w kazdej ksiazce jest to napisane. No i nie widze najmniejszego zwiazku pomiedzy tym co ja napisalem a Ty dzogurt. No i oczywiscie wiem tez w jakiej kolejnosci sa rozpatrywane atrybuty, bo to tez jest napisane w kazdej ksiazce. Chodzilo mi o to ze przez as-path prepending moge powiadmic zdalny AS ze sciezka przez jedengo operatora jest dluzsza, no ale to i tak nic nie da jezeli zdalny AS nie osiaga mojego AS za pomoca atrybutu as-path, czyli lizeli administrator zdalnego ASA ustawil Local-pref lub weight dla mojego ASa.
Wniosek z tego taki że jestem w stanie na 100% sterowac ruchem wychodzacym, a przychodzacym tylko wtedy gdy mi docelowe ASy na to pozwalaja.
Ale to jest chyba dla mnie jasne.
Pytanie czy wszedzie jest dozwolona sciezka gdzie powtarzaja sie numery As w trasie ?

ODPOWIEDZ