Dell Networking

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
ziolek
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 28 sty 2009, 14:54

Dell Networking

#1

#1 Post autor: ziolek »

Hej,
Ktoś może powiedzieć coś dobrego albo złego o switchach Dell'a rodziny S na 10Gbps do małej serwerowni?

Pozdro

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Dell Networking

#2

#2 Post autor: freel4ncer »

Ja dobreglo ani zlego narazie powiedziec nie moge , z ciekawostki to wspieraja ONIE , my dostalismy kilka sztuk za free wlasnie do testow Cumulusa https://cumulusnetworks.com/ ale jeszcze sie nie bawilem

ziolek
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 28 sty 2009, 14:54

Re: Dell Networking

#3

#3 Post autor: ziolek »

Właśnie widziałem, że wpierają wiele rzeczy (łącznie z PVST), ale interesuje mnie strona praktyczna.
Czasem w praniu okazuje się, że nie rozdają tylko kradną. I nie samochody tylko rowery... :)

alhaz
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2011, 15:05

Re: Dell Networking

#4

#4 Post autor: alhaz »

Zrobiliśmy na tym szajsie, dwa wdrożenia po ok 70szt przełączników. Generalnie jak najdalej, na papierze wspiera wszystko a w praktyce sie okazuje, że nawet zwykły portchannel nie działa poprawnie. Nie wspominając o problemie z memory leak, ktory wystepuje jesli odlaczysz kabel konsolowy i nie zrebootujesz switcha (to nie jest zart), i switch konsumuje swoje zasoby az padnie. Niby ten blad zostal zalatany, ale niestety nas nadal meczyl przez dlugi czas i Dell, a wlasciwe Force10 pisal nam poprawki softu na biezaco.

Ja wiem, ze to moze brzmiec nieprawdziwie, ale jak najdalej od tego badziewia. O supporcie nawet nie bede wspominal bo Dell Polska to powinien sie wstydzic.

Opinia dotyczy Dell N1548 i S4048. Naprawde przestrzegam bo przesiadka z Cisco może spowodować szok, że ktoś wprowadził na rynek tak niedopracowany produkt. A klient na całym wdrożeniu zaoszczedził 5k $ łącznie w porównaniu do konkurencji czyli Cisco.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Dell Networking

#5

#5 Post autor: Kyniu »

alhaz pisze:O supporcie nawet nie bede wspominal bo Dell Polska to powinien sie wstydzic.
Czy to support czy pro-support, nie zatrudniają tam inżynierów, bo nikt by nie przyszedł pracować za oferowane stawki. Ponadto kluczowa jest liczba znanych języków, przy czym angielski nie jest uznawany za język obcy, bo to język korpo, ale już polski jest liczony jako język obcy. Niemniej trzeba znać co najmniej jeszcze rosyjski, a wskazany byłby czeski/słowacki. Oczywiście mówimy o supporcie realizowanym z Halle bo on operuje w tych językach. I dla jasności, to że się wybiera numer do Warszawy, wcale nie znaczy że tam siedzi support. Nie, nie, support dla Polski jest realizowany z Niemiec. I last but not least jaki DELL ma mieć support dla nie swoich produktów?
alhaz pisze:Ja wiem, ze to moze brzmiec nieprawdziwie, ale jak najdalej od tego badziewia.
Czyli można napisać "nihil novi". Jak było, tak jest ;(
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

alhaz
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2011, 15:05

Re: Dell Networking

#6

#6 Post autor: alhaz »

Ja wiem, że support dla Polski jest robiony z Niemiec, ale w "pomoc" wlaczyl sie juz nawet Dell Polska ze swoimi inzynierami i bylo tylko gorzej :D

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Dell Networking

#7

#7 Post autor: Kyniu »

alhaz pisze:Ja wiem, że support dla Polski jest robiony z Niemiec, ale w "pomoc" wlaczyl sie juz nawet Dell Polska ze swoimi inzynierami i bylo tylko gorzej :D
No a jak miało być, jak w PL to albo technicy, którzy realizują gwarancje na notebooki/desktopy on-site albo tak zwani "incident managerowie" którzy są od gaszenia pożarów i uspokajania wściekłych klientów.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

freel4ncer
wannabe
wannabe
Posty: 581
Rejestracja: 27 wrz 2007, 01:13

Re: Dell Networking

#8

#8 Post autor: freel4ncer »

alhaz pisze:Zrobiliśmy na tym szajsie, dwa wdrożenia po ok 70szt przełączników. Generalnie jak najdalej, na papierze wspiera wszystko a w praktyce sie okazuje, że nawet zwykły portchannel nie działa poprawnie. Nie wspominając o problemie z memory leak, ktory wystepuje jesli odlaczysz kabel konsolowy i nie zrebootujesz switcha (to nie jest zart), i switch konsumuje swoje zasoby az padnie. Niby ten blad zostal zalatany, ale niestety nas nadal meczyl przez dlugi czas i Dell, a wlasciwe Force10 pisal nam poprawki softu na biezaco.

Ja wiem, ze to moze brzmiec nieprawdziwie, ale jak najdalej od tego badziewia. O supporcie nawet nie bede wspominal bo Dell Polska to powinien sie wstydzic.

Opinia dotyczy Dell N1548 i S4048. Naprawde przestrzegam bo przesiadka z Cisco może spowodować szok, że ktoś wprowadził na rynek tak niedopracowany produkt. A klient na całym wdrożeniu zaoszczedził 5k $ łącznie w porównaniu do konkurencji czyli Cisco.
To o czym wspomniales to wina softu
My bedziemy testowac delle jako bare metal z softem cumulusa , jestem ciekawy jak to wyjdzie na razie nie mam mozliwosci sie tym zajac gdyz siedze po uszy w innych projektach ale za jakis czas mam zamiar sie tym pobawic moze nawet cos skrobne ;)

alhaz
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2011, 15:05

Re: Dell Networking

#9

#9 Post autor: alhaz »

freel4ncer pisze:
alhaz pisze:Zrobiliśmy na tym szajsie, dwa wdrożenia po ok 70szt przełączników. Generalnie jak najdalej, na papierze wspiera wszystko a w praktyce sie okazuje, że nawet zwykły portchannel nie działa poprawnie. Nie wspominając o problemie z memory leak, ktory wystepuje jesli odlaczysz kabel konsolowy i nie zrebootujesz switcha (to nie jest zart), i switch konsumuje swoje zasoby az padnie. Niby ten blad zostal zalatany, ale niestety nas nadal meczyl przez dlugi czas i Dell, a wlasciwe Force10 pisal nam poprawki softu na biezaco.

Ja wiem, ze to moze brzmiec nieprawdziwie, ale jak najdalej od tego badziewia. O supporcie nawet nie bede wspominal bo Dell Polska to powinien sie wstydzic.

Opinia dotyczy Dell N1548 i S4048. Naprawde przestrzegam bo przesiadka z Cisco może spowodować szok, że ktoś wprowadził na rynek tak niedopracowany produkt. A klient na całym wdrożeniu zaoszczedził 5k $ łącznie w porównaniu do konkurencji czyli Cisco.
To o czym wspomniales to wina softu
My bedziemy testowac delle jako bare metal z softem cumulusa , jestem ciekawy jak to wyjdzie na razie nie mam mozliwosci sie tym zajac gdyz siedze po uszy w innych projektach ale za jakis czas mam zamiar sie tym pobawic moze nawet cos skrobne ;)
Oczywiście, że wina softu. Klient nie zdecydował się na Cumulusa, więc w tym temacie się nie wypowiadam, ale chętnie usłyszę o wrażeniach jak będziesz miał okazję testować.

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: Dell Networking

#10

#10 Post autor: konradrz »

freel4ncer pisze:My bedziemy testowac delle jako bare metal z softem cumulusa
Ej, stary, ale które Delle? Te standardowe z Tridentem?
... to co ma nie działać. Czip+API jest dokładnie takie same jak z Foxconnu.
To na cholerę przepłacać.

(zaraz dostanę jakąś zjebkę z "centrali" :)

ziolek
member
member
Posty: 23
Rejestracja: 28 sty 2009, 14:54

Re: Dell Networking

#11

#11 Post autor: ziolek »

Chodziło mi o modele S4048-ON

alhaz
wannabe
wannabe
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2011, 15:05

Re: Dell Networking

#12

#12 Post autor: alhaz »

ziolek pisze:Chodziło mi o modele S4048-ON
Mi też dokładnie o ten model. Po tych wdrożeniach z kolegami sie smialismy, że skoro na rynku są "evangeliści" danej technologii/produktu to my bedziemy anty-evangelistami Dell'a. Naprawde szczerze odradzam ten switch, ewentualnie moze wez na testy i Cumulusa na nim ogarnij tak jak mowi Frontier bo tej opcji nie sprawdzalismy.

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Dell Networking

#13

#13 Post autor: bart »

Podbiję temat. Ktoś może coś powiedzieć więcej o Cumulus na przełącznikach Dell?

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dell Networking

#14

#14 Post autor: krisiasty »

Mam trochę doświadczeń z gigabitowymi przełącznikami Dell S3048-ON z Cumulusem (w różnych wersjach), ale używamy ich wyłącznie pod OOB management do serwerów.
Dużych problemów nie było, ale i niespecjalnie te switche mają co robić. Dwa VLAN-y na krzyż + BGP do spine-ów.

Jeden problem był przy upgrade z jakiejś starszej wersji 2.x do 3.x jak zmienili dystrubucję Debiana na bazie której robiony jest Cumulus - update wymagał zaorania całego switcha, instalacji nowego OS-a z ONIE i ponownej konfiguracji - nowa wersja oparta jest na systemd i nie ma (a przynajmniej wtedy nie było) żadnego toola do migracji konfiguracji.
Ale wersja 3.x jest już od dłuższego czasu i przy nowych wdrożeniach raczej nie napotkacie tego problemu.

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

Re: Dell Networking

#15

#15 Post autor: grze »

Korzystamy z 3048-ON i 4048-ON. Używamy z softu Dell OS 9 w relatywnie świeżych wersjach i nie ma problemów z tymi przełącznikami. Trzeba pamiętać że ta seria pamięta jeszcze Force10 a to były w miarę udane sprzęty. Inna sprawa, że u nas te urządzenia nie korzystają z jakiś ultra ficzerów typu VXLAN etc.

EDIT: W poprzedniej pracy testowałem 4048 z Cumulus ale z tego co kojarze były problemy z VXLAN VTEP wtedy. Inna sprawa że Cumulus był wtedy też na innym etapie rozwoju.
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

ODPOWIEDZ