Problem doboru sprzętu

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
Burasek
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 28 maja 2009, 21:32

Problem doboru sprzętu

#1

#1 Post autor: Burasek »

Witam,

Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej o temacie wdrążenia trój usługi na terenie danego osiedla. Proszę Was o radę i propozycje sprzętu, który podoła wymaganiom tego projektu.

Osiedle podzieliłem na 8 sektorów IDF 1 -IDF 8 z czego jeden sektor (IDF1) chciałbym opisać dokładniej.W sektorze tym znajduje się 29 budynków, które trzeba połączyć z urządzeniem pośrednim w tym przypadku pasywnym urządzeniem demux z serwerownia, która też znajduje się w sektorze IDF 1.

Konkretnie chodzi mi o sprzęt:
-użyty w warstwie dostepu czyli przełączników L2 znajdujących się w budynkach,
-urządzenia w warstwie dystrybucji - pasywne urzadzenia demux - zaznaczone na rysunkach jako IDF 1-8
-urzadzenie mux w serwerowni oraz przełączniki warstwy 3 które pociągną trój usługę
-jaki router bgp ? czy lepiej komputer z linuxem ? i serwer
-dodatkowo proszę o poradę z okablowaniem

Obrazek

Obrazek
    Za pomoc z góry dziękuje. Pozdrawiam!

    lbromirs
    CCIE
    CCIE
    Posty: 4101
    Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

    Re: Problem doboru sprzętu

    #2

    #2 Post autor: lbromirs »

    Burasek pisze:Witam,

    Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej o temacie wdrążenia trój usługi na terenie danego osiedla. Proszę Was o radę i propozycje sprzętu, który podoła wymaganiom tego projektu.

    Osiedle podzieliłem na 8 sektorów IDF 1 -IDF 8 z czego jeden sektor (IDF1) chciałbym opisać dokładniej.W sektorze tym znajduje się 29 budynków, które trzeba połączyć z urządzeniem pośrednim w tym przypadku pasywnym urządzeniem demux z serwerownia, która też znajduje się w sektorze IDF 1.
    A po co jakiś demux? W IDF stawiasz 6500E jako agregację linków 10GE z przełączników dostępowych - 2960S. Wszędzie ciągniesz światło 2x10GE.
    Burasek pisze: Konkretnie chodzi mi o sprzęt:
    -użyty w warstwie dostepu czyli przełączników L2 znajdujących się w budynkach,
    2960S.
    Burasek pisze: -urządzenia w warstwie dystrybucji - pasywne urzadzenia demux - zaznaczone na rysunkach jako IDF 1-8
    Po co one mają być?
    Burasek pisze: -urzadzenie mux w serwerowni oraz przełączniki warstwy 3 które pociągną trój usługę
    Co to jest trój usługa?
    Burasek pisze: -jaki router bgp ? czy lepiej komputer z linuxem ? i serwer
    ASR1k, konkretny model zależy od tego ile i jakich masz styków z internetem.

    bartekr
    wannabe
    wannabe
    Posty: 167
    Rejestracja: 10 sie 2005, 16:21
    Lokalizacja: Londyn

    Re: Problem doboru sprzętu

    #3

    #3 Post autor: bartekr »

    lbromirs pisze: Co to jest trój usługa?
    Triple play, w tlumaczeniu dziennikarzy z polskiego networld'a.
    Kiepsko kojarzysz.

    Awatar użytkownika
    peper
    CCIE / Site Admin
    CCIE / Site Admin
    Posty: 5005
    Rejestracja: 13 sie 2004, 12:19
    Lokalizacja: Warsaw, PL
    Kontakt:

    Re: Problem doboru sprzętu

    #4

    #4 Post autor: peper »

    bartekr pisze:
    lbromirs pisze: Co to jest trój usługa?
    Triple play, w tlumaczeniu dziennikarzy z polskiego networld'a.
    Kiepsko kojarzysz.
    Kiedyś o NetWorld miałem dobrą opinię.....
    Szkoła DevNet: https://szkoladevnet.pl


    Facebook: https://www.facebook.com/Piotr.Wojciechowski.CCIE
    LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/peper
    Twitter: https://www.twitter.com/PiotrW_CCIE

    "Zapomniałem że od kilku lat wszyscy giną jakby nigdy ich nie miało być
    w stu tysiącach jednakowych miast giną jak psy"

    lbromirs
    CCIE
    CCIE
    Posty: 4101
    Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

    Re: Problem doboru sprzętu

    #5

    #5 Post autor: lbromirs »

    bartekr pisze:
    lbromirs pisze: Co to jest trój usługa?
    Triple play, w tlumaczeniu dziennikarzy z polskiego networld'a.
    Kiepsko kojarzysz.
    Trój usługa... no to faktycznie, przepraszam.

    Burasek
    fresh
    fresh
    Posty: 7
    Rejestracja: 28 maja 2009, 21:32

    #6

    #6 Post autor: Burasek »

    szczerze mówiąc to myślałem na początku, że zaproponowany mi zostanie sprzęt D-link-a...

    dobrze że wybiliście mi z głowy mux/dmux bo też mi się to nie podobało, a ktoś prędzej bardzo mi proponował takie rozwiązanie z powodu niezawodności i braku potrzeby zasilania....

    właśnie zapoznaje się ze specyfikacją urządzeń:) rozrysuje sobie wszystko i wrzucę późnym wieczorem schemat sieci do potwierdzenia zgodności dodatkowych komponentów.....

    Awatar użytkownika
    dud|i
    wannabe
    wannabe
    Posty: 308
    Rejestracja: 29 sty 2010, 23:51

    #7

    #7 Post autor: dud|i »

    Zasadnicze pytanie to czy w warstwie dostępowej chcesz 100Mbps czy 1Gbps?

    btw. jeżeli nie widziałeś to polecam prezentacje Wojtka Apela o wdrażaniu IPTV z konferencji PLNOG

    Szokujące doświadczenia z wdrażania sieci IPTV w sieciach polskich operatorów

    Kolejne szokujące doświadczenia z wdrażania rozwiązań IPTV w sieciach polskich operatorów
    listen, think, solve ..

    Burasek
    fresh
    fresh
    Posty: 7
    Rejestracja: 28 maja 2009, 21:32

    #8

    #8 Post autor: Burasek »

    Zasadnicze pytanie to czy w warstwie dostępowej chcesz 100Mbps czy 1Gbps?
    W warstwie dostępowej 100Mbps wystarczy w zupełności....

    Po zapoznaniu z materiałami:
    Szokujące doświadczenia z wdrażania sieci IPTV w sieciach polskich operatorów

    Kolejne szokujące doświadczenia z wdrażania rozwiązań IPTV w sieciach polskich operatorów

    Decyduje się na sprzęt D-Linka... Uważam, że przykładowy sprzęt cisco-wski przedstawiony wyżej jest za drogi i za dobry jak na taką sieć osiedlową i nadaję się bliżej do sieci szkieletowej...

    Dlatego jak macie jakieś propozycje na sprzęt D-LInka to bardzo bym prosił :)

    Awatar użytkownika
    dud|i
    wannabe
    wannabe
    Posty: 308
    Rejestracja: 29 sty 2010, 23:51

    #9

    #9 Post autor: dud|i »

    listen, think, solve ..

    lbromirs
    CCIE
    CCIE
    Posty: 4101
    Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

    #10

    #10 Post autor: lbromirs »

    Burasek pisze:Decyduje się na sprzęt D-Linka... Uważam, że przykładowy sprzęt cisco-wski przedstawiony wyżej jest za drogi i za dobry jak na taką sieć osiedlową i nadaję się bliżej do sieci szkieletowej...
    A to piszesz pracę inżynierską czy robisz zestawienie sprzętu pod projekt/przetarg? :) Oj, wydało się...

    Trzeba było od początku napisać, że chcesz to zrobić na D-Linkach i skonstruujesz dowolną koncepcje byleby pasowała do Twojej. Zresztą, te same przełączniki z innym logo da się dostać dużo taniej, jeśli chodzi już o cenę.

    Powodzenia :)

    okoo
    wannabe
    wannabe
    Posty: 397
    Rejestracja: 13 cze 2008, 19:17

    #11

    #11 Post autor: okoo »

    z d-linkiem beda problemy, tzn w L2 zwykle przelaczniki sobie radza, ale jezlei chodzi o dystrybucje i L3 w dystrybucji i PIM na tym przelaczniku to sa z tym problemy, wiec lepiej zamiast d-linka do dystrybucji wstaw 3550-12G, wiem zaraz lukasz mnie skarci ze to jest juz EOL i wogole, ale dziala lepiej niz 2 razy drozszy d-link :)
    Puki nie bedziesz wdrazal IPv6 to 3550 spokojnie starczy.

    lbromirs
    CCIE
    CCIE
    Posty: 4101
    Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

    #12

    #12 Post autor: lbromirs »

    okoo pisze:z d-linkiem beda problemy, tzn w L2 zwykle przelaczniki sobie radza, ale jezlei chodzi o dystrybucje i L3 w dystrybucji i PIM na tym przelaczniku to sa z tym problemy, wiec lepiej zamiast d-linka do dystrybucji wstaw 3550-12G, wiem zaraz lukasz mnie skarci ze to jest juz EOL i wogole, ale dziala lepiej niz 2 razy drozszy d-link :)
    Mogę karcić? Naprawdę? :DDD

    Awatar użytkownika
    weis
    wannabe
    wannabe
    Posty: 1450
    Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

    #13

    #13 Post autor: weis »

    lbromirs pisze: Mogę karcić? Naprawdę? :DDD
    Może nawet dostaniesz specjalny przycisk obok "helped" nazwany "punish" :mrgreen:
    Fire, aim, ready!

    Burasek
    fresh
    fresh
    Posty: 7
    Rejestracja: 28 maja 2009, 21:32

    #14

    #14 Post autor: Burasek »

    z d-linkiem beda problemy, tzn w L2 zwykle przelaczniki sobie radza, ale jezlei chodzi o dystrybucje i L3 w dystrybucji i PIM na tym przelaczniku to sa z tym problemy, wiec lepiej zamiast d-linka do dystrybucji wstaw 3550-12G, wiem zaraz lukasz mnie skarci ze to jest juz EOL i wogole, ale dziala lepiej niz 2 razy drozszy d-link :)
    hmm... D-Linki teoretycznie się sprawdzają :) i tyle mi wystarczy bo w praktyce i tak nie będę tego testował i projektu i tak nigdy nie wdrążę... Druga sprawa to wolałbym się trzymać jednego producenta sprzętu do ujednolicenia pracy...

    zdobyłem dzisiaj bardzo ważne dla mnie notatki z ostatniego zgromadzenia KIKE pod tytułem "Koncepcja sieci operatorskiej dla usług Triple Play(IPTV, Internet, VoIP)" i tej koncepcji będę się kurczowo trzymał ...

    poniżej sprzęt, który proponowany jest w tych notatkach....
    DGS-3627(G)
    DES-3200-18
    DGS-3100-24TG
    DES-3550
    DES-3028

    ponadto chciałbym zaznaczyć, że autorzy notatek zapierają się, że na tym sprzęcie wszystkie działa bezproblemowo...

    dzięki Panowie za pomoc! pozdrawiam!

    Awatar użytkownika
    garfield
    CCIE
    CCIE
    Posty: 2882
    Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
    Lokalizacja: Gdynia

    #15

    #15 Post autor: garfield »

    Przenoszę bo temat się od Cisco bardzo oddala
    Jak dojdziemy do sprzętu SOHO to wątek OUT :)
    Chociaż dla mnie to akurat D-Link'a to nawet w domu bym nie chciał
    Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

    ODPOWIEDZ