Co fachowcy o tym mysla?

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
bulba008
member
member
Posty: 42
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:16

Co fachowcy o tym mysla?

#1

#1 Post autor: bulba008 »

Wrzucilem do sprzetu bo to jakby programowa emulacja sprzetu. Link: http://www.vyatta.com/index.php

jinx_20
wannabe
wannabe
Posty: 210
Rejestracja: 15 wrz 2009, 09:51

#2

#2 Post autor: jinx_20 »

Ja bym nazwał po prostu linuxem z jakąś nakładką.

Pozdr.
jinx

Awatar użytkownika
LukaszM
wannabe
wannabe
Posty: 408
Rejestracja: 20 lis 2005, 18:39
Lokalizacja: Radom/Wroclaw

#3

#3 Post autor: LukaszM »

to jest linux plus dodatkowo wsparcie sprzętowe normalnie samemu można taki router zrobić na zwykłym pececie
"....Inwestowanie w wiedzę daje największe dywidendy."

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#4

#4 Post autor: Kyniu »

To są pecety a konkretnie serwery "by DELL". Poza jakimś najmniejszym modelem co to jest jakiś taki "all-in-one" miniATX z Atomem. Plus rzeczywiście jak koledzy pisali jest tam nakładka która wprowadza własny command line i konfiguracje całości w jednym pliku tekstowym. Coś jak RouterOS. Plus dużo jadu i ewidentne poczucie mniejszości względem Cisco co widać na każdym kroku.

Kyniu

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#5

#5 Post autor: dorvin »

Czepiacie się... PIXy to też zwykłe pecety. ASA prawie, bo już ma trochę swoich czipów, ale za to chodzi na linuksie, IPSy to samo, UCM to całkiem zwykły serwer z linuksem i nakładką na niego, a Ironport to "serwer by Dell"... Tak więc jeśli chcecie podawać opinie, to wymyślcie sensowniejsze argumenty.

Żeby nie było, to nie jestem fanatycznym obrońcą Vyatty, ale argumenty w stylu "a u Was biją murzynów" to trochę mało profesjonalna ocena.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

dorvin pisze:Czepiacie się... PIXy to też zwykłe pecety. ASA prawie, bo już ma trochę swoich czipów, ale za to chodzi na linuksie, IPSy to samo, UCM to całkiem zwykły serwer z linuksem i nakładką na niego, a Ironport to "serwer by Dell"... Tak więc jeśli chcecie podawać opinie, to wymyślcie sensowniejsze argumenty.
A czy ktoś to kwestionuje.

A tak z przymrużeniem oka - Cisco to routery ;) Reszta kupiona.

Kyniu

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

#7 Post autor: dorvin »

Kyniu pisze:A czy ktoś to kwestionuje.
Nie. Natomiast używanie niektórych argumentów wydaje się w tym kontekście nieco chybione :)

A tak z przymrużeniem oka - Cisco to routery ;) Reszta kupiona.
A po co samemu coś wymyślać, skoro inni już to zrobili? Google też kupiło Androida (oby tylko to), inni to samo. Już Henry Ford z powodzeniem stosował tę zasadę. Normalka

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#8

#8 Post autor: lbromirs »

dorvin pisze:Czepiacie się... PIXy to też zwykłe pecety. ASA prawie, bo już ma trochę swoich czipów, ale za to chodzi na linuksie
Z ogólną linią wypowiedzi się zgadzam, ale jednak nie do końca. PIX OS jest całym rozwiązaniem z własnym systemem operacyjnym/etc. Dopiero ASA OS w którymś momencie przeszedł na kernel linuksa jako podkładkę pod zmodernizowany system, dzięki czemu odpadło zarządzanie interfejsami, systemem plików/etc, ale kod w środku stanowiący o wartości firewallingu/etc został Ciscowy.
dorvin pisze:Ironport to "serwer by Dell"...
Serwer może i by Dell, ale AsyncOS oparty o FreeBSD to nie rozwiązanie z półki :)

dorvin
CCIE
CCIE
Posty: 1688
Rejestracja: 21 sty 2008, 13:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9

#9 Post autor: dorvin »

Łukasz,

Ogólnie zebrałem pewne fakty, aby pokazać słabe strony argumentów przedmówców - Jinx mówił, że Vyatta to linuks, LukaszM, że pecet, a Kyniu, że Dell. Dlatego nie należało wyciągać wniosków, że PIX chodził na linuksie (co nie zmienia faktu, że to zwykły pecet z jedną dodatkową kartą) albo że Ironport chodzi na rozwiązaniu z półki (ale i tak jest Dellem i ma te same problemy z przepełnianiem logów :P ). Nie twierdzę również, że Cisco nie dodało swojego wkładu w produkt. Tylko o ile się orientuję, to Cisco dodało swój kod do obsługi ruchu, a Vyatta CLI/GUI i bazuje na standardowych kernelowych mechanizmach.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#10

#10 Post autor: lbromirs »

dorvin pisze:Łukasz,

Ogólnie zebrałem pewne fakty, aby pokazać słabe strony argumentów przedmówców - Jinx mówił, że Vyatta to linuks, LukaszM, że pecet, a Kyniu, że Dell. Dlatego nie należało wyciągać wniosków, że PIX chodził na linuksie (co nie zmienia faktu, że to zwykły pecet z jedną dodatkową kartą) albo że Ironport chodzi na rozwiązaniu z półki (ale i tak jest Dellem i ma te same problemy z przepełnianiem logów :P ). Nie twierdzę również, że Cisco nie dodało swojego wkładu w produkt. Tylko o ile się orientuję, to Cisco dodało swój kod do obsługi ruchu, a Vyatta CLI/GUI i bazuje na standardowych kernelowych mechanizmach.
Oczywiście i ja się z Tobą zgadzam :) Tylko doprecyzowałem :) Natomiast na pewno zaletą Vyatty, podobnie jak innych różnego rodzaju dystrybucji z opakowaniem we "wspólne" GUI lub CLI, jest właśnie to, że robi się wiele rzeczy w mniej-więcej podobnym środowisku. Ludzie to oczywiście lubią.

Awatar użytkownika
weis
wannabe
wannabe
Posty: 1450
Rejestracja: 28 cze 2007, 11:15

#11

#11 Post autor: weis »

A tak wracając do głównej myśli w wątku, to czy ktoś z Was używał Vyatty produkcyjnie i miał z nią jakieś problemy? Ja kiedyś tego używałem ale w bardzo małej skali i działało dobrze.
Fire, aim, ready!

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#12

#12 Post autor: Wolf »

Znam firmę gdzie mają to na produkcji i chwalą sobie.
Ostatnia zwałka o jakiej słyszałem to chyba 4-byte ASN w BGP a tak to zero problemów.

No ale gdyby mi się przytrafiła zwałka wszystkich dowiązań do internetu w tym samym momencie to chyba by mi ktoś coś niecoś urwał... wolę nie ryzykować.

ba10
wannabe
wannabe
Posty: 57
Rejestracja: 21 wrz 2007, 13:34

#13

#13 Post autor: ba10 »

Na Techit można poczytać jak się to sprawuje gdyż używają Vyatta.

ODPOWIEDZ