switch 48x1Gbit/s

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szyna
wannabe
wannabe
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2007, 21:54

switch 48x1Gbit/s

#1

#1 Post autor: szyna »

Witam

Planuje kupić do biura switch gigabitowy 48 portowy. Zastanawiam się czy model SRW2048-K9-NA będzie ok. Chciałem kupić jakiegoś cisco 29xx ale ceny są conajmniej dwa razy wyższe. A przecież jeden i drugi to cisco :P

Czy macie jakieś doświadczenie z tym switchem ?

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#2

#2 Post autor: m00n »

ten linksys nie leżał nawet obok Cisco, i nieiwle ma z Cisco wspolnego :P

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#3

#3 Post autor: mhuba »

Na rynku jest przynajmniej 10 różnych modeli przełączników o jakości porównywalnej z 29xx a cenie wymienionego przez ciebie linksysa.
Wywal www.cisco.com ze strony startowej i rozejrzyj się trochę szerzej.


Pozdrawiam
mhuba

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#4

#4 Post autor: House »

mhuba pisze:Na rynku jest przynajmniej 10 różnych modeli przełączników o jakości porównywalnej z 29xx a cenie wymienionego przez ciebie linksysa.
Wywal www.cisco.com ze strony startowej i rozejrzyj się trochę szerzej.


Pozdrawiam
mhuba
Np: HP ma takie przełączniki.

m0n0wall
member
member
Posty: 29
Rejestracja: 20 cze 2009, 02:54

#5

#5 Post autor: m0n0wall »


Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#6

#6 Post autor: Kyniu »

House pisze:Np: HP ma takie przełączniki.
Właśnie dzisiaj konfigurowałem vlan'y, trunka, etc. na kilku HP - bardziej nieintuicyjnie, upierdliwie i kosmicznie to chyba nie dało się tego zrobić. Interfejs webowy jest o kant d.... rozbić (np. nie da się zaznaczyć portów 25 i 26 bo przyciski przewijania nie działają i nie widać tych portów na liście - oczywiście korzystałem z IE, trunka można zrobić tylko z CLI, etc.). Nazewnictwo jakieś dziwne (no, tagged, untagged, forbid). Może to i nie są złe przełączniki ale obsługa jest fatalna.

Kyniu

Awatar użytkownika
Renovatio
member
member
Posty: 37
Rejestracja: 20 sty 2009, 17:57
Lokalizacja: Dublin

#7

#7 Post autor: Renovatio »

House wrote:
Np: HP ma takie przełączniki.


Właśnie dzisiaj konfigurowałem vlan'y, trunka, etc. na kilku HP - bardziej nieintuicyjnie, upierdliwie i kosmicznie to chyba nie dało się tego zrobić. Interfejs webowy jest o kant d.... rozbić (np. nie da się zaznaczyć portów 25 i 26 bo przyciski przewijania nie działają i nie widać tych portów na liście - oczywiście korzystałem z IE, trunka można zrobić tylko z CLI, etc.). Nazewnictwo jakieś dziwne (no, tagged, untagged, forbid). Może to i nie są złe przełączniki ale obsługa jest fatalna.

Kyniu
No co ty, HP ma na niektórych takie ładne bezużyteczne GUI w CLI.

@Szyna
A co ty potrzebujesz na tych switchach mieć ?
Jakieś port security, STP. Wogóle potrzebny Ci managed switch ?

Z tanich rzeczy masz konkurencję HP w postaci Della.
PC3548, PC5448 względnie PC5548 nie mniej ten ostatni pewnie budżet już przekracza.
Interfejs "podobny" do cISco.
Greed and fear of loss are the roots that lead to the tree of eveil.

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#8

#8 Post autor: mhuba »

Renovatio pisze: No co ty, HP ma na niektórych takie ładne bezużyteczne GUI w CLI.
Pewnie mówisz o serii V która jest odpowiednikiem takiego Linksysa w HP.
Tanie, dziadowskie przełączniki jeszcze na dodatek OEM jakiegoś chińczyka.
Jeśli HP to tylko seria A (stary 3Com) i E (wymieszany 3Com i ProCurve).
CLI pomiędzy seriami jest różne więc niektórych może przyprowadzić o mdłości.

Pozdrawiam
mhuba

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#9

#9 Post autor: mhuba »

Kyniu pisze: Właśnie dzisiaj konfigurowałem vlan'y, trunka, etc. na kilku HP - bardziej nieintuicyjnie, upierdliwie i kosmicznie to chyba nie dało się tego zrobić.

Kyniu
Kosmicznie ?? Jeżeli uważasz że trunk na HP (obojętnie na której serii) definiuje się kosmicznie to nie zbliżaj się do innych vendorów, nawet z kijem.
W szczególności do Enterasysa, tam z takiej podstawowej działki jak "konfiguracja VLANów" spokojnie można napisać doktorat ;)

Pozdrawiam
mhuba

Awatar użytkownika
szyna
wannabe
wannabe
Posty: 60
Rejestracja: 17 sty 2007, 21:54

#10

#10 Post autor: szyna »

Renovatio,

Przedewszystkim potrzebne mi będą vlany (trunk).
Zastanawiam się nad WS-C2960S-48TS-S. (ok 6500 zł) i chcę dokupić 2x AIR-AP1142N-E-K9 (biuro około 300 m2).

Z HP to V1910-48G (ok 2500 zł)

Budżet raczej nieograniczony :) , ale jeżeli można to zrobić taniej stosując np. HP to czemu nie zaoszczędzić parę tyś.

Do tej pory z przełaczników zarządzalnych to miałem styczność głównie z CISCO i wiem że mają duże możliwości konfiguracji oraz są stabilne.

m00n
wannabe
wannabe
Posty: 192
Rejestracja: 18 sty 2009, 13:57

#11

#11 Post autor: m00n »

Nazewnictwo jakieś dziwne (no, tagged, untagged, forbid)
Faktycznie dziwne :P raczej prawidłowe, wedlug standardu, to cisco nazwalo sobie to trunkiem i accessem (jak wiele innych technologii zreszta) Czasem warto skonfigurowac cos innego :) Poza tym po co komu GUI :P
Wedlug mnie cli w HP jest bardzo intuicyjne i czesto polecenie o wiele prostsze niz cisco

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#12

#12 Post autor: Kyniu »

m00n pisze:Faktycznie dziwne :P raczej prawidłowe, wedlug standardu, to cisco nazwalo sobie to trunkiem i accessem (jak wiele innych technologii zreszta)
Ja wiem że niby ramki otagowane, nieotagowane, ... to nazewnictwo bliskie standardu (i dzięki temu bez wdawanie się w szukanie po dokumentacji wiedziałem jak toto skonfigurować) ale nie zmienia to faktu że port dostępowy czy trunk z racji zbieżności z językiem powszednim jest dużo bardziej intuicyjne i zrozumiałe. A już na pewno łatwiejsze w konfiguracji.
m00n pisze:Czasem warto skonfigurowac cos innego :)
Byle CLI tego czegoś tłumaczyło się Cisco Like Interface ;)
m00n pisze:Poza tym po co komu GUI :P
Ludziom lubiącym wygodę czyli np. mnie bo nie chce mi się uczyć CLI HP (które do tego jest rożne na różnych platformach po tym jak kupili 3Coma) żeby raz na rok coś gdzieś grzebnąć.
m00n pisze:Wedlug mnie cli w HP jest bardzo intuicyjne i czesto polecenie o wiele prostsze niz cisco
Jak się je już zna to być może. Ja na razie czekam aż HP zrobi porządek w swoim portfolio bo po tym jak wrzucili 3Com'a, ProCurvy i produkty OEM do jednego worka robiąc jakieś serie nazywane literkami to dla mnie zrobiło się poplątanie z pomieszaniem.

Kyniu

MiKel
wannabe
wannabe
Posty: 74
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:26

#13

#13 Post autor: MiKel »

Kyniu pisze:Ja na razie czekam aż HP zrobi porządek w swoim portfolio bo po tym jak wrzucili 3Com'a, ProCurvy i produkty OEM do jednego worka robiąc jakieś serie nazywane literkami to dla mnie zrobiło się poplątanie z pomieszaniem.
True
Kyniu pisze:Właśnie dzisiaj konfigurowałem vlan'y, trunka, etc. na kilku HP - bardziej nieintuicyjnie, upierdliwie i kosmicznie to chyba nie dało się tego zrobić.
False
IMHO konfiguracja trunkow i access nigdzie nie jest przyjemniejsza niż na starych Procurve (obecnie seria E), ale jeśli ktoś skrót CLI rozwija jako Cisco Like Interface to ... :p

A seria V w HP jest bardziej jak Linksys - jeśli ktoś potrzebuje taniego, zarządzanego dostępu o szybkości 1 Gbps to albo E2510-48G lub ew. seria 2810 jeśli potrzebna jest większa funkcjonalność - cenowo będzie taniej a CLI jest trochę Cisco Like ;)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#14

#14 Post autor: Kyniu »

MiKel pisze:.... ale jeśli ktoś skrót CLI rozwija jako Cisco Like Interface to ... :p
Pokaże palcem - ZyXEL ;)

Kyniu

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#15

#15 Post autor: mhuba »

Kyniu pisze:Ja na razie czekam aż HP zrobi porządek w swoim portfolio bo po tym jak wrzucili 3Com'a, ProCurvy i produkty OEM do jednego worka robiąc jakieś serie nazywane literkami to dla mnie zrobiło się poplątanie z pomieszaniem.
Najlepiej żeby wypowiedział się na ten temat "mscieslicki" :)
Moim zdaniem HP przestanie rozwijać linię urządzeń ProCurve choć w ofercie będą do momentu EOS. Pewnie nie ma sensu utrzymywania dwóch działów R&D.
Mimo wszystko jakiś procent rynku HP miało przez przejęciem 3Coma , trudno byłoby ubić ProCurve z dnia na dzień.
Analogicznie jest z bezprzewodówką, również seria A - 3Com seria E - Colubris.
To co mogę zasugerować to przy nowych instalacjach dobierać urządzenia starego 3Coma, mimo wszystko są to urządzenia bardziej zaawansowane i wydajniejsze.
I HP kupiło 3Coma nie po to żeby go ubić, więc jest pewność że linia będzie dalej rozwijana, tego samego nie można powiedzieć o ProCurve.

Pozdrawiam
mhuba

ODPOWIEDZ