AP MERU 300

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
kielpi
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2009, 17:53

AP MERU 300

#1

#1 Post autor: kielpi »

Cześć

Mam pytanie o w/w sprzęt. Nie mam z nim żadnych doświadczeń a pewni ludzie polecają mi to jako fajne i tanie rozwiązanie. Ponieważ tanie słabo mi się komponuje z stabilnym i pewnym mam pytanie czy ktoś z Was miał jakieś doświadczenia z tym sprzętem. Co do minimalnych wymagań stawianych:
- możliwość tworzenia profili security dla każdego SSID (co najmniej 5) w tym niezależne serwery radius dla każdego profilu
- stabilna praca z grupą 30-50 użytkowników.
- zarządzanie poprzez CLI (ssh)
- dynamiczny przydział vlanu per użytkownik
- stabilna (!!!!) praca
- SNMP v3

Piotras
wannabe
wannabe
Posty: 84
Rejestracja: 17 sty 2006, 00:28

#2

#2 Post autor: Piotras »

Najlepiej będzie jak sobie wypożyczysz zestaw meru i sam dokładnie przetestujesz czy Ci odpowiada.
Jesli chcesz napisz pm, mogę Ci załatwić wypożyczenie czegoś takiego.

pozdr
pozdrawiam
Piotras

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

Re: AP MERU 300

#3

#3 Post autor: mhuba »

Witaj
Wymagania które podałeś są raczej standardowe.
Co do stabilności, najczęstszym problemem niestabilności jest sama końcówka czyli telefon, notebook itp..
Co do ceny kiedyś robiłem zestawienie cenowe bezprzewodówek, rozwiązań korporacyjnych:
Cisco, Aruba, Meru, Motorola, Siemens, HP itp i dużo można powiedzieć o Meru ale na pewno nie to że jest tanie ;)
Dodam jeszcze że jak przewidujesz wlan na 50 userów a wg. zaleceń takie maksimum per AP to 20 osób, ewentualnie 7-8 dla VoWLAN to ja już
zastanawiałbym się nad kontrolerem, taki podstawowy MC1500 obsługuje do 5AP.

Pozdrawiam
mhuba

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#4

#4 Post autor: House »

Może jeszcze poczytaj i porozglądaj się za sieciami bezprzewodowymi Ruckus Networks. Mają własny, ciekawy system anten.

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#5

#5 Post autor: vrankom »

Hym podepne sie pod topic,
Jestem na etapie decyzji czy dalej cisco czy moze inny vendor.
wybor cisco jest w kierunku 9xWLC2500+WCS (100AP) + ACS

Noi pytanie jak sie miewa konkurencja w tej materii ? Cena+Feature'y ktore musza byc conajmniej takie same jakie oferuje Cisco ;>

Macie jakies doswiadczenie w pracy na sprzecie HP, Meru, Motoroli czy Junipera ?
Partnerzy u konkurencji cos kuleja z ofertowaniem i chwaleniem sie czemu ich vendor jest najlepszy ;p

V.

House
wannabe
wannabe
Posty: 317
Rejestracja: 25 lut 2009, 15:13

#6

#6 Post autor: House »

vrankom pisze:Hym podepne sie pod topic,
Jestem na etapie decyzji czy dalej cisco czy moze inny vendor.
wybor cisco jest w kierunku 9xWLC2500+WCS (100AP) + ACS

Noi pytanie jak sie miewa konkurencja w tej materii ? Cena+Feature'y ktore musza byc conajmniej takie same jakie oferuje Cisco ;>

Macie jakies doswiadczenie w pracy na sprzecie HP, Meru, Motoroli czy Junipera ?
Partnerzy u konkurencji cos kuleja z ofertowaniem i chwaleniem sie czemu ich vendor jest najlepszy ;p

V.
Ruckus jest ciekawą alternatywą. Firma jest stosunkowo nową firmą, ale mają już parę patentów związanych z transmisją bezprzewodową. Na podstawie ich urządzeń można budować w pełni meshowe sieci bezprzewodowe. Mają beamflexa (jeden model Ap ma możliwość ponad 4000 kombinacji ustawienia anten) http://www.ruckuswireless.com/technology/beamflex. Ap są wstanie obsłużyć do 200 klientów jednocześnie. Mogą działać w trybie LWAP, ale można je skonfigurować do pracy w trybie standalone.

kielpi
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2009, 17:53

Re: AP MERU 300

#7

#7 Post autor: kielpi »

mhuba pisze:Witaj
Wymagania które podałeś są raczej standardowe.
Co do stabilności, najczęstszym problemem niestabilności jest sama końcówka czyli telefon, notebook itp..
Co do ceny kiedyś robiłem zestawienie cenowe bezprzewodówek, rozwiązań korporacyjnych:
Cisco, Aruba, Meru, Motorola, Siemens, HP itp i dużo można powiedzieć o Meru ale na pewno nie to że jest tanie ;)
Dodam jeszcze że jak przewidujesz wlan na 50 userów a wg. zaleceń takie maksimum per AP to 20 osób, ewentualnie 7-8 dla VoWLAN to ja już
zastanawiałbym się nad kontrolerem, taki podstawowy MC1500 obsługuje do 5AP.

Pozdrawiam
mhuba
Ok wiem, że te wymagania nie są wygórowane ale mam np doświadczenia z AP 530 WW od HP które moją zwyczaj co jakiś czas przyblokować się. W takim stanie nie nie ma np: możliwość zalogowania się w dowolny sposób, nie działa SNMP. Chcę uniknąć takich "atrakcji". To też nie był tani sprzęt w swoim czasie. Dlatego też pytanie o stabilność.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 17 gru 2011, 21:09 przez kielpi, łącznie zmieniany 2 razy.

kielpi
wannabe
wannabe
Posty: 70
Rejestracja: 05 lip 2009, 17:53

#8

#8 Post autor: kielpi »

House pisze:
vrankom pisze:Hym podepne sie pod topic,
Jestem na etapie decyzji czy dalej cisco czy moze inny vendor.
wybor cisco jest w kierunku 9xWLC2500+WCS (100AP) + ACS

Noi pytanie jak sie miewa konkurencja w tej materii ? Cena+Feature'y ktore musza byc conajmniej takie same jakie oferuje Cisco ;>

Macie jakies doswiadczenie w pracy na sprzecie HP, Meru, Motoroli czy Junipera ?
Partnerzy u konkurencji cos kuleja z ofertowaniem i chwaleniem sie czemu ich vendor jest najlepszy ;p

V.


Ruckus jest ciekawą alternatywą. Firma jest stosunkowo nową firmą, ale mają już parę patentów związanych z transmisją bezprzewodową. Na podstawie ich urządzeń można budować w pełni meshowe sieci bezprzewodowe. Mają beamflexa (jeden model Ap ma możliwość ponad 4000 kombinacji ustawienia anten) http://www.ruckuswireless.com/technology/beamflex. Ap są wstanie obsłużyć do 200 klientów jednocześnie. Mogą działać w trybie LWAP, ale można je skonfigurować do pracy w trybie standalone.
A znasz jakiegoś sensownego przedstawiciela w Polsce ? Przez sensownego rozumiem takiego, który będzie w stanie zaproponować oprócz cennika odpowiedzi na pytania techniczne.

Pozdrawiam

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#9

#9 Post autor: mhuba »

vrankom pisze:Macie jakies doswiadczenie w pracy na sprzecie HP, Meru, Motoroli czy Junipera ?
Dosyć dużo wdrożeń na starym Trapeze Networks (3Com/Enterasys/Nortel) obecnie WLAN Junipera.
Bardzo fajna bezprzewodówka, dużo tańsza od Cisco, z najważniejszych funkcji których raczej nie ma konkurencja to Virtual Controller Cluster co daje możliwość budowania WLANu dla zadań "mission critical", przełączenie w razie padu kontrolera z zachowaniem (podobno) rozmowy telefonicznej.
Intuicyjny i rozbudowany system zarządzania RingMaste (z setką raportów, RF planning), plus osobna aplikacja z interfejsem WWW SmartPass do zarządzania gośćmi , ticketami, oparta o wbudowany serwer RADIUS.
Najstarsze wdrożenie ma 7 lat na około 100AP i dosłownie raz mieliśmy problem po podniesieniu wersji firmware zaczęliśmy mieć problemy z roamingiem userów MC9060-G.
Pomogło podniesienie wersji firmware na końcówce.

Na Motoroli działa niezły % magazynów wysokiego składowania.
Sprzęt bezawaryjny, tani, na redundantny kontroler nie musisz mieć licencji na AP jak u konkurencji. Zarządzanie interfejsem wbudowanym, koszmar, ładuje się jakiś aplet w przeglądarce którego czas odpowiedzi czasami zabija. Mają aplikacje dedykowana do zarządzana ale niestety nie widziałem.

Meru chwali się że jej WLAN jest "3rd generation" i opatentowała taką technologię jak "Meru's Virtual AP/Cell" AP działają z pełną mocą, nie przejmujesz się kanałami, dlatego potrzeba ich mniej do pokrycia całego terenu.
Ewentualnie taką samą ilością jak u konkurencji możesz pokryć teren kilkukrotnie co w rezultacie daje możliwą większą gęstość końcówek test Meru, Cisco i Aruba

HP wcześniejsza bezprzewodowka czyli stary Colubris, miałem jedno wdrożenie którego specjalnie miło nie wspominam.
WLAN w technologii "n" i zrywanie połączeń, transferów przy pobieraniu plików.
Było to jakiś bug który został dopiero rozwiązany z nowym firmwarem. Mam wrażenie że HP jest zawsze kilka kroków za konkurencją.
Po przejęciu 3Com'a spadł im jeszcze WLAN H3C który stosunkowo niedawno został opracowany. Tak że obecnie mają dwie linie produktów, jeden trochę odstający a drugi dosyć młody.
Może być różnie.

Ostatnio walczę jeszcze z wdrożeniem na urządzeniach Siemensa.
Liczba bajerów nie powala, co fajne to zasilanie AP "n" z dual radio wystarczy zwykłe PoE u konkurencji podobno zawsze PoE+.


Widzę że myślisz o małych kontrolerach w dosyć dużej ilości. Może warto rozważyć wdrożenie z dwoma większymi urządzeniami (jeden jako backup) a AP w trybie Local Switching, H-REAP, Local MAC itp.
Tylko trzeba zwrócić uwagę bo w tym trybie nie cała funkcjonalność jest wspierana.
Uruchomiłem coś takiego niedawno i wszyscy są bardzo zadowoleni. Mniejsze koszty i odciążasz administratorów gdyż administrujesz jednym urządzeniem.
Co do cen Cisco jest najdroższe, Aruba w podobnej cenie, na pozostałych rozwiązaniach sporo oszczędzisz ewentualnie wdrożysz sobie HA lub lepsze AP np dual radio.

Pozdrawiam
mh

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#10

#10 Post autor: vrankom »

mhuba pisze:
vrankom pisze:Macie jakies doswiadczenie w pracy na sprzecie HP, Meru, Motoroli czy Junipera ?
Dosyć dużo wdrożeń na starym Trapeze Networks (3Com/Enterasys/Nortel) obecnie WLAN Junipera.
Bardzo fajna bezprzewodówka, dużo tańsza od Cisco, z najważniejszych funkcji których raczej nie ma konkurencja to Virtual Controller Cluster co daje możliwość budowania WLANu dla zadań "mission critical", przełączenie w razie padu kontrolera z zachowaniem (podobno) rozmowy telefonicznej.
Intuicyjny i rozbudowany system zarządzania RingMaste (z setką raportów, RF planning), plus osobna aplikacja z interfejsem WWW SmartPass do zarządzania gośćmi , ticketami, oparta o wbudowany serwer RADIUS.
Najstarsze wdrożenie ma 7 lat na około 100AP i dosłownie raz mieliśmy problem po podniesieniu wersji firmware zaczęliśmy mieć problemy z roamingiem userów MC9060-G.
Pomogło podniesienie wersji firmware na końcówce.

Na Motoroli działa niezły % magazynów wysokiego składowania.
Sprzęt bezawaryjny, tani, na redundantny kontroler nie musisz mieć licencji na AP jak u konkurencji. Zarządzanie interfejsem wbudowanym, koszmar, ładuje się jakiś aplet w przeglądarce którego czas odpowiedzi czasami zabija. Mają aplikacje dedykowana do zarządzana ale niestety nie widziałem.

Meru chwali się że jej WLAN jest "3rd generation" i opatentowała taką technologię jak "Meru's Virtual AP/Cell" AP działają z pełną mocą, nie przejmujesz się kanałami, dlatego potrzeba ich mniej do pokrycia całego terenu.
Ewentualnie taką samą ilością jak u konkurencji możesz pokryć teren kilkukrotnie co w rezultacie daje możliwą większą gęstość końcówek test Meru, Cisco i Aruba

HP wcześniejsza bezprzewodowka czyli stary Colubris, miałem jedno wdrożenie którego specjalnie miło nie wspominam.
WLAN w technologii "n" i zrywanie połączeń, transferów przy pobieraniu plików.
Było to jakiś bug który został dopiero rozwiązany z nowym firmwarem. Mam wrażenie że HP jest zawsze kilka kroków za konkurencją.
Po przejęciu 3Com'a spadł im jeszcze WLAN H3C który stosunkowo niedawno został opracowany. Tak że obecnie mają dwie linie produktów, jeden trochę odstający a drugi dosyć młody.
Może być różnie.

Ostatnio walczę jeszcze z wdrożeniem na urządzeniach Siemensa.
Liczba bajerów nie powala, co fajne to zasilanie AP "n" z dual radio wystarczy zwykłe PoE u konkurencji podobno zawsze PoE+.


Widzę że myślisz o małych kontrolerach w dosyć dużej ilości. Może warto rozważyć wdrożenie z dwoma większymi urządzeniami (jeden jako backup) a AP w trybie Local Switching, H-REAP, Local MAC itp.
Tylko trzeba zwrócić uwagę bo w tym trybie nie cała funkcjonalność jest wspierana.
Uruchomiłem coś takiego niedawno i wszyscy są bardzo zadowoleni. Mniejsze koszty i odciążasz administratorów gdyż administrujesz jednym urządzeniem.
Co do cen Cisco jest najdroższe, Aruba w podobnej cenie, na pozostałych rozwiązaniach sporo oszczędzisz ewentualnie wdrożysz sobie HA lub lepsze AP np dual radio.

Pozdrawiam
mh
hmm w sumie wifi wlasnie pod magazyny wysokiego skladowania, koncowki to 99% skanery motoroli, reszta jakies PCty, komorki etc.
Cisco niestety nie daje rady w momencie kiedy magazyny sa wyladowane po brzegi (np. grzejnikami, rowerami czy jakims szklem) pokrycie spada dwu- trzy- krotnie.
Dostalem oferte na motorole i cenowo wypada faktycznie lepiej od Cisco - ~10tysi wiecej bo w przypadku zmiany vendora i tak musze wymienic wszystkie APki... Z tego co widze po upustach od Cisco to raczej nie chca zatrzymac klienta a szkoda ;p

Czekam na wycene Meru i HP, ale od zawsze mialem wrazenie ze lepiej w HP wireless nie pchac sie - slyszalem za duzo negatywnych opinii i widze ze sie wiele nie zmienilo.

Bralem pod uwage dwa duze kontrolery (w jakims HA) do obslugi wszystkiego ale faktycznie traci sie czesc funkcjonalnosci, pozatym WAN nie zawsze jest taki szybki jakby mialbyc i po przeliczeniu bardziej mi sie oplaca wstawic po malym kontrolerze na oddzial.
Niestety budzet nie pozwala na kupowanie po dwa - biznes nie widzi realnego zysku na tym, skonczy sie pewnie na dokupieniu jednego zapasowego kontrolera na wrazie czego albo i nie.

V.

Awatar użytkownika
krisiasty
wannabe
wannabe
Posty: 483
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

#11

#11 Post autor: krisiasty »

ale kolega wyciągnął suchara... to jest test z 2007 roku, ze starymi AP-kami i kontrolerami... generalnie ma się nijak do obecnie sprzedawanego sprzętu (dotyczy to nie tylko Cisco).

mhuba
wannabe
wannabe
Posty: 846
Rejestracja: 07 lis 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań, Szczecin

#12

#12 Post autor: mhuba »

Tu raport trochę bardziej aktualny dotyczący 11n kwiecień 2009, poprzedni dotyczył 11g.

Pozdrawiam
mh

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#13

#13 Post autor: Seba »

No ten nowszy test, tez jakos najnowszy nie jest, biorac pod uwage badane produkty, przynajmniej ze strony Cisco (moze innych tez, ale na tym za bardzo sie nie znam). Na pierwszy rzut oka wyglada niezle, ale im dalej w las tym wiecej butelek ;)
Uzycie regularnego PoE w momencie kiedy AP1250 potrzebowal PoE+, aby pokazac cala swoja "moc", zamiast np. uzycia AP1140, ktore wydaje mi sie, ze w tamtym momencie byly juz na rynku, pokazuje, ze test mniej lub bardziej przypadkowo ma synonimy pewnej manipulacji z cyklu "bij Cisco". Prawda jest, ze wspomnieli o tym, ze Cisco potrzebuje wiecej powera, ale to powinno byc odzwierciedlone w tescie predkosci do konsumpcji zasilania, a nie w czystych testach throughput.
1250 byl pewnym "bledem w sztuce" w kontekscie wymagan zasilania, to fakt, ale nastepcy w postaci AP1260/3500 juz tego problemu nie maja i dzialaja ze wszystkimi radiami na "klasycznym" PoE.
Screenshoty konfiguracji tez nie napawaja optymizmem, bo dla przykladu testowane radio 2.4GHZ jest w stanie disabled, Gain zastosowanych anten jest ustawiony na 0*0.5db, wszystkie anteny sa wlaczone, a przy klasycznym PoE nie dzialaja, stad pewnie tez wspomniany przez nich "wymagany" downgrade.
Kontroler 4402 w 2009 byl juz jak najbardziej zastepowany 5508, wiec tez daleko od najlepszych dostepnych rozwiazan.
Tak na marginesie oba uzyte komponenty WLC4402 i AP1250 maja juz na swoim koncie ogloszenia wejscia w faze EoS/EoL.

Mysle, ze jakby odpowiednio poszperac, to da sie znalezc raporty pokazujace nieco inny uklad wynikow i tego kto jest lepszy w poszczegolnych badanych kategoriach.

To oczywiscie luzny komentarz, a nie oficjalne stanowisko Cisco na temat tego raportu ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#14

#14 Post autor: Seba »

vrankom pisze: Z tego co widze po upustach od Cisco to raczej nie chca zatrzymac klienta a szkoda ;p
A kupujesz bezposrednio od Cisco? Jesli tak, to zapytajcie swojego PAMa co mozna zrobic w temacie. Jesli nie kupujesz bezposrednio od Cisco, to porozmawiaj z partnerem, z ktorym wspolpracujesz, nad rozwiazaniem tego problemu. Oczywiscie pamietaj, ze cala "zabawa" to cos wiecej niz, tylko kwestia ceny.

vrankom pisze:Cisco niestety nie daje rady w momencie kiedy magazyny sa wyladowane po brzegi (np. grzejnikami, rowerami czy jakims szklem) pokrycie spada dwu- trzy- krotnie.
A co dokladnie nie daje rady? Jesli myslisz ze zmiana vendora, bez zmiany podejscia do design RF w takim wymagajacym srodowisku cos zmieni, to mozesz byc niemile zaskoczony.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
vrankom
wannabe
wannabe
Posty: 1075
Rejestracja: 21 lis 2006, 10:27
Lokalizacja: Warsaw
Kontakt:

#15

#15 Post autor: vrankom »

Seba pisze:
vrankom pisze: Z tego co widze po upustach od Cisco to raczej nie chca zatrzymac klienta a szkoda ;p
A kupujesz bezposrednio od Cisco? Jesli tak, to zapytajcie swojego PAMa co mozna zrobic w temacie. Jesli nie kupujesz bezposrednio od Cisco, to porozmawiaj z partnerem, z ktorym wspolpracujesz, nad rozwiazaniem tego problemu. Oczywiscie pamietaj, ze cala "zabawa" to cos wiecej niz, tylko kwestia ceny.

vrankom pisze:Cisco niestety nie daje rady w momencie kiedy magazyny sa wyladowane po brzegi (np. grzejnikami, rowerami czy jakims szklem) pokrycie spada dwu- trzy- krotnie.
A co dokladnie nie daje rady? Jesli myslisz ze zmiana vendora, bez zmiany podejscia do design RF w takim wymagajacym srodowisku cos zmieni, to mozesz byc niemile zaskoczony.
hym moge i tak i tak kupowac , przez centrale bezposrednio z cisco, ale jak historia pokazala zawsze bylo taniej kupowac lokalnie przez partnerow PL. Niestety dla biznesu to tylko i wylacznie kwestia ceny i zawsze za drogo.

co nie daje rady?, podejrzewam ze samo rozwiazanie jest trefne, w sumie ile mozna wydoic z WDSa i WLSE... dolozylismy pare APkow aby pokryc luki i na chwile obecna pomoglo, pewnie do czasu kiedy zmieni sie uklad zaladowania magazynow.
RF design jest brany pod uwage caly czas, jednak nawet przy super projekcie mozna sie niemile zaskoczyc w momencie kiedy koledzy z magazynu zaladuja regaly pod sam sufit czyms nowym, czy niechcacy uwala antene bo byla za nisko ;p

zmiana vendora jest bardziej pokierowana osiagnieciem limitu licencji (produkt jest EoL) oraz mozliwoscia wymiany wiekszosci infrastruktury niz brakiem sympatii do cisco
okazuje sie ze w pakiecie 3 klockow cisco mam caly magazyn w nowym sprzecie konkurencji (wlacznie z AP, w przypadku cisco nie wymieniam ich)

testowalem nowe kontrolery 5500 i 2500 i jakos nie powalily mnie na nogi, oczywiscie spelnialy wszystkie featury z ktorych bede korzystal i o niebo lepiej radzily sobie z zarzadzaniem siecia ale musze pokazac co ma konkurencja i niestety finalnie to cena decyduje
osobiscie jestem zwolennikiem cisco ale nie widze powodu dla ktorego mialbym naciagac firme na dodatkowe koszta bo mam takie widzimisie. Wole zeby wszystko lepiej dzialalo niz zebym wydal kase i mial ten sam problem co teraz.

V.

ODPOWIEDZ