NLB

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
nowy88
rookie
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2008, 11:55

NLB

#1

#1 Post autor: nowy88 »

Hej

Skonfigurowałem Microsoft Network Load Balancing cluster w skład którego wchodzą serwery z rożnych lokalizacji rozproszonych geograficznie znajdujących się w rożnych podsieciach. Teraz te kilka serwerów wystepuje pod jednym adresem IP.

Z dokumentacji Microsoftu wynika że serwery te powinny znajdować się w jednej podsieci...Jednak jakaś mądra głowa w sieci podpowiedziała mi tak:

If you are trying to provide NLB services between two servers in different sites, you may consider having your Network administrator EXTEND the VLAN accross both sites so that the servers will be in the same subnet.


"...Sposób działania NLB polega na tym, że poprzez swojego rodzaju „triki” sieciowe NLB powoduje, że żądania kierowane pod adres klastra trafiają jednocześnie do wszystkich jego węzłów...."

Jest to możliwe do realizacji?
Jak to w praktyce wygląda?
Środowisko firmowe to kilkadziesiąt podsieci opartych na routerach Cisco i przełącznikach Catalyst.

Pozdrawiam.

kurđ
wannabe
wannabe
Posty: 226
Rejestracja: 13 kwie 2005, 07:15
Lokalizacja: München
Kontakt:

#2

#2 Post autor: kurđ »

Jak pomiędzy lokacjami jest routing to nie rozszerzysz vlanu. Jeśli między lokacjami możesz skonfigurować trunking to można mieć jeden Vlan na te lokalizacje i w nim NLB.
MfG
Kurđ

abdenago
wannabe
wannabe
Posty: 181
Rejestracja: 27 paź 2008, 12:19

#3

#3 Post autor: abdenago »

Kolego jeśli masz połączenie L3 między lokacjami również możesz sobie rozszerzyć VLAN, istnieje kilka sposobów na tunelowanie L2 chociażby L2TPv3 czy EoMPLS.

nowy88
rookie
rookie
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2008, 11:55

NLB

#4

#4 Post autor: nowy88 »

Skonfigurowałem Microsoft NLB w jednej podsieci. Nadałem adres ip co teraz dalej z tym?
Co tak na prawdę robi admin od switcha i routera? aby to działało

Awatar użytkownika
gonte
CCIE
CCIE
Posty: 590
Rejestracja: 24 sty 2004, 10:19
Lokalizacja: Warszawa

#5

#5 Post autor: gonte »

Pierwsze co robi admin jak czegoś nie wie to uzywa google ;)

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/ ... 7203.shtml

Jak juz coś znajdzie i przeczyta a nadal nie wie, to czyta drugi raz, a dopiero krok trzeci to pytanie na forum.

ODPOWIEDZ