SAN po FCoE - czy taka konfiguracja będzie działać

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
intel
fresh
fresh
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2009, 17:44

SAN po FCoE - czy taka konfiguracja będzie działać

#1

#1 Post autor: intel »

Witam.

Pytanie czy w podanej konfiguracji będe mógł korzystac z zasobów macierzy dyskowej.

Oto schemat:

Obrazek

W konfiguracji 1 posiadam switcha z portami FC oraz FCoE (np. Brocade IBM VDX 6730-32)
Macierz (np. IBM Storwize V3700) łacze po FC i dalej wychodzę ze swicha juz po FcoE.
Użytkownik to serwer z kartą CNA (np. OneConnect OCe11102-F) obsługującą FcoE i to z teorii powinno działać.

Pytanie czy usuwając switcha i łącząc bezpośrednio IBM Storwize V3700 portem FcoE (macierz posiada taki port) z CNA (np. OneConnect OCe11102-F) w serwerze będę miał dostęp do zasobów macierzy ? (konfiguracja 2).

Może pytanie banalne, ale nie znalazłem nigdzie takiej konfiguracji.

Jeśli ktoś zna się na SANach to proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
CCNA

Awatar użytkownika
konradrz
CCIE
CCIE
Posty: 400
Rejestracja: 23 sty 2008, 14:21
Lokalizacja: Singapore, SG
Kontakt:

Re: SAN po FCoE - czy taka konfiguracja będzie działać

#2

#2 Post autor: konradrz »

Cześć,
intel pisze:Pytanie czy usuwając switcha i łącząc bezpośrednio IBM Storwize V3700 portem FcoE (macierz posiada taki port) z CNA (np. OneConnect OCe11102-F) w serwerze będę miał dostęp do zasobów macierzy ? (konfiguracja 2).

Może pytanie banalne, ale nie znalazłem nigdzie takiej konfiguracji.
Tak "z palca", to nie będzie działać. Każde urządzenie FC (FCoE to też FC :) inicjalizuje link piękną rameczką FLOGI (prośba o login i adres FCID), skierowaną do adresu 0xFFFFFE. Takiż to adres jest obsługiwany przez switch - który właśnie zamierzasz wyrzucić. Ergo, ani host, ani maciorka nie dostaną FCID, i nie będą ze sobą rozmawiać.

W teorii istnieje możliwość ręcznego ustawienia FCID (czy innego ALPA) na urządzeniu. Miliony lat temu robiło się to zworkami, po wynalezieniu ognia przez człowieka i wymarciu dinozaurów - można było konfigurować BIOS karty FC bezpośrednio. Ale przyznam, że od 2005 roku nie bawiłem się w ręczne ustawianie czegokolwiek na HBA/CNA/FA, więc nie wiem czy Ci to zadziała. Nie mówię że się nie da -- ale może być to cokolwiek skomplikowane.

Podsumowując - nie wyrzucaj tego słicza.

Awatar użytkownika
xal
CCIE
CCIE
Posty: 869
Rejestracja: 06 lip 2006, 21:04
Lokalizacja: Warszawa

#3

#3 Post autor: xal »

IMHO, w przypadku połączenia punkt-punt FLOGI nie jest wymagane (nie ma FCoE Forwardera) i moim zdaniem będzie to działać. Standard FCoE wspiera połączenia punkt-punkt (kabel crossover)

jarek6
wannabe
wannabe
Posty: 212
Rejestracja: 07 lut 2008, 17:56

#4

#4 Post autor: jarek6 »

W przypadku VDX 6730-32 nie bedzie dzialac bo na chwile obecna (NOS 3.x) musisz miec port typu EX od strony natywnego FC. Ma to sie zmienic za chwile wraz z nowa wersja softu - NOS 4.0 gdzie bedziesz mogl podpiac macierz bezposrednio do przelacznika.

ODPOWIEDZ