Switche Huawei i stacje WIMAX Alvarion

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

Switche Huawei i stacje WIMAX Alvarion

#1

#1 Post autor: natomiast »

Witam,
Prośba o pomoc w następującym problemie lub ew. sugestie co do kierunku dalszej analizy problemu. Posiadam taką topologię:

Serwer DHCP<---eth--->Switch L3 Huawei<---eth--->Switch L2 Huawei<---eth--->Stacja Bazowa WIMAX <---Radio--->Stacja Kliencka WIMAX<---eth--->Komputer kliencki.

Prosta konfiguracja, kilka VLAN-ów z interfejsami na switchu L3. Stacja bazowa WIMAX jest przezroczysta dla ruchu (przepuszcza wszystko).
Stacje klienckie WIMAX mają otrzymywać adresy IP z serwera DHCP w VLANie X.
W logach serwera DHCP widać, że adresy zostały przydzielone dla stacji klienckich WIMAX, jednak nie można się z nimi komunikować (np. pingować).
Nie wiem czemu ale w arp-ach na switchu L3 widzę przydzielone adresy IP dla stacji klienckich WIMAX jednak z adresem MAC stacji bazowej WIMAX.
Na serwerze DHCP przypisania IP<->MAC są prawidłowe (tj. stacja kliencka WIMAX o takim MAC adresie otrzymała taki adres IP).
Być może miał ktoś podobny problem na tych (lub innych) urządzeniach. Nadmienię, że TAC Huawei również nie może sobie z tym poradzić.

Z góry dzięki za pomoc.
Proszę o info gdyby były potrzebne dodatkowe informację.

Awatar użytkownika
pogrom
wannabe
wannabe
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: Warszawa

#2

#2 Post autor: pogrom »

W komunikacji DHCP adres MAC klienta zawarty jest w polu CHADDR i jest oczywiście niezmienny w procesie przesyłanie przez sieć. Natomiast src mac i dst mac z nagłówka ethernet mogą się oczywiście zmieniać.

Tak więc serwer dhcp widzi prawdziwy MAC klienta w swojej bazie, natomiast to, że w arpach na switchu widzisz MAC z pola src mac. Wskazywać to może, że ten WIMAX nie jest jednak taki przezroczysty.

Jak możesz to zbierz ruch między wimaxem a L2 i pooglądaj go wiresharkiem.

--- EDIT ---
Jakie MACi widziesz na switchu L2?
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że switch, mimo że to huawei, dostaje ramkę z jednym MACiem a uczy się innego

natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

#3

#3 Post autor: natomiast »

Na switchu L2 widze tylko MAC stacji bazowej.
Miałem podobna sytuację z komputerami klienckimi. Serwer DHCP dla stacji klienckich jest na switchu L3. Komputer kliencki również otrzymywał IP z serwera DHCP jednak nie było z nim komunikacji. Sprawę załatwiło dodanie komendy:

Kod: Zaznacz cały

arp learning strict force-diable
na interfejsie VLAN-u dla komputerów klienckich.
Niestety w przypadku Stacji klienckich WIMAX to nie zadziałało (również przy przeniesieniu serwera DHCP dla nich na switch L3).
Ciężko będzie zebrać ruch na Wireashark bo sprzęt jest dość daleko :(

Awatar użytkownika
pogrom
wannabe
wannabe
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: Warszawa

#4

#4 Post autor: pogrom »

natomiast pisze:Na switchu L2 widze tylko MAC stacji bazowej(...)
No to sam widzisz, że Wimax nie jest transparentny jak byś sobie tego życzył. Swithe nie są tu IMHO niczemu winne.

natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

#5

#5 Post autor: natomiast »

Dzięki za odpowiedzi.
Niestety nie zarządzam stacjami WIMAX (nie mam w temacie wielkiej wiedzy) tak więc ciężko mi stwierdzić czy rzeczywiście jest transparentny (taką dostałem informację).

kefear
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 19 lis 2009, 19:41

#6

#6 Post autor: kefear »

A w jakim trybie masz CPE (stacje kliencka) ?

natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

#7

#7 Post autor: natomiast »

Dostałem informacje, że stacja kliencka jest w trybie L2 (cokolwiek to znaczy :D ).

Awatar użytkownika
pogrom
wannabe
wannabe
Posty: 154
Rejestracja: 24 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: Warszawa

#8

#8 Post autor: pogrom »

Kliencka może i tak :D :D

kefear
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 19 lis 2009, 19:41

#9

#9 Post autor: kefear »

Pobaw sie ustawieniami CPE troche.
Jak sie w to bawilem to mielismy wszystkie CPE w trybie router (L3) I to wtedy CPE dostawalo ipka z DHCPa , a klienci dostawali ipki z DHCP z CPE. W tym trybie to na pewno dziala I jestes w stanie zarzadzac zdalnie CPE :)

natomiast
wannabe
wannabe
Posty: 135
Rejestracja: 10 sty 2008, 16:44

#10

#10 Post autor: natomiast »

W przyszłym tygodniu będę miał zestaw WIMAX do labu. Odtworzę topologie na innym sprzęcie np. Cisco i zobaczymy czy zadziała.

ODPOWIEDZ