SDN - OpenFlow - Możliwości kolejkowania ruchu

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
domi
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:03

SDN - OpenFlow - Możliwości kolejkowania ruchu

#1

#1 Post autor: domi »

Chcialbym zapytac kolegow z forum zaznajomionych z technologiami SDN/OpenFlow, czy przy użyciu wersji OF 1.3.1/1.4 (bo takie wspierają przełączniki OF, do ktorych mam dostęp) będę w stanie zasymulować następującą sytuację:
1) Chcialbym, żeby dla każdego nowego flowa domyślną akcją było przekaż dalej, a kolejka powinna się tworzyć dopiero na ostatnim switchu pośredniczącym przed docelowym i to na nim flow powinien czekać na decyzje czy forward do miejsca docelowego czy jednak drop.
2) Chcialbym też, żeby kolejka na tym przełaczniku zachowywała się jak normalna t.zn. po przekroczeniu jej rozmiaru normalny drop.

Wiem, że według specyfikacji jest metoda do kolejkowania ale bardziej w rozumieniu QoS do okreslania min/max rate dla danej kolejki, a u mnie chodzi o inną sytuację.
Alternatywa bedzie zrobienie tego przy uzyciu kart DPDK ale preferowałbym podejscie SDN/OpenFlow.

Awatar użytkownika
Mike
wannabe
wannabe
Posty: 273
Rejestracja: 30 sie 2004, 18:31

Re: SDN - OpenFlow - Możliwości kolejkowania ruchu

#2

#2 Post autor: Mike »

Witam,
Chyba czas już aby założyć nową kategorię na forum: SDN/OpenFlow

Co Wy na to?

Mike

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: SDN - OpenFlow - Możliwości kolejkowania ruchu

#3

#3 Post autor: Seba »

@Mike Pomyślimy...
Na razie to tych wątków to za wiele nie ma, ale pewnie z czasem więcej się pojawi.

@domi Jaki masz ten sprzęt, to może ewentualnie nieco pomóc jeśli ktoś miał doświadczenie.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

domi
wannabe
wannabe
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2013, 14:03

Re: SDN - OpenFlow - Możliwości kolejkowania ruchu

#4

#4 Post autor: domi »

Seba pisze:@domi Jaki masz ten sprzęt, to może ewentualnie nieco pomóc jeśli ktoś miał doświadczenie.
Głównie Pica8 p-3922 i QuantaMesh BMS t3048-ly8

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

Re: SDN - OpenFlow - Możliwości kolejkowania ruchu

#5

#5 Post autor: lxs »

domi pisze:Chcialbym zapytac kolegow z forum zaznajomionych z technologiami SDN/OpenFlow, czy przy użyciu wersji OF 1.3.1/1.4 (bo takie wspierają przełączniki OF, do ktorych mam dostęp) będę w stanie zasymulować następującą sytuację:
1) Chcialbym, żeby dla każdego nowego flowa domyślną akcją było przekaż dalej, a kolejka powinna się tworzyć dopiero na ostatnim switchu pośredniczącym przed docelowym i to na nim flow powinien czekać na decyzje czy forward do miejsca docelowego czy jednak drop.
2) Chcialbym też, żeby kolejka na tym przełaczniku zachowywała się jak normalna t.zn. po przekroczeniu jej rozmiaru normalny drop.

Wiem, że według specyfikacji jest metoda do kolejkowania ale bardziej w rozumieniu QoS do okreslania min/max rate dla danej kolejki, a u mnie chodzi o inną sytuację.
Alternatywa bedzie zrobienie tego przy uzyciu kart DPDK ale preferowałbym podejscie SDN/OpenFlow.
OpenFlow rozróżnia dwa rodzaje wstrzykiwania wpisów do tablicy flow - reaktywne i proaktywne.

Domyślnie zachowanie większości przełączników to działanie reaktywne. Polega na tym, że przełącznik posiada jedną trasę domyślną, która przekazuje nowy flow do kontrolera SDN w wiadomości OFPT_PACKET_IN do kontrolera i kontroler instaluje wpis odsyłając OFPT_FLOW_MOD do przełącznika. Przełącznik ma wpis i przekazuje ruch. Zachowanie proaktywne to takie, w którym kontroler instaluje wpis zanim przyjdzie pakiet. Działa to podobnie do protokołów rutingu. Włączasz przełącznik i kontroler SDN instaluje zestaw reguł dla tablicy flow. Analogia do tablicy TCAM oraz RIB. Sytuacja o której piszesz w punkcie 1 to zachowania proaktywne.

Kolejna sprawa to kontroler. Zestaw wymagań jaki podałeś należy teraz zaprogramować i skonfigurować. Z jakiego kontrolera korzystasz?

QoS to bardziej problem dla sprzętu. OF jest tylko sposobem w jaki użyjesz kolejek. Niestety, ale pełnej architektury DiffServ to nie wyrzeźbisz na OF.

ODPOWIEDZ