Quagga vs Bird

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
jacob
wannabe
wannabe
Posty: 53
Rejestracja: 24 sty 2016, 16:14

Quagga vs Bird

#1

#1 Post autor: jacob »

Panowie,

Macie pomysł jak można przetestować możliwość/wydajność dwóch najbardziej popularnych platform dla routingu:
Quagga vs Bird?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Quagga vs Bird

#2

#2 Post autor: lbromirs »

jacob pisze:Panowie,

Macie pomysł jak można przetestować możliwość/wydajność dwóch najbardziej popularnych platform dla routingu:
Quagga vs Bird?
A konkretnie co chcesz w nich testować?

Quagga już odeszła w niebyt, teraz jest FRR: https://github.com/FRRouting/frr

Rzuć okiem tutaj: https://www.euro-ix.net/m/uploads/2016/ ... 160419.pdf

Jeśli chodzi o RR, to raczej BIRD. Ewentualnie CSR 1000v ;)

Awatar użytkownika
toczyskik
wannabe
wannabe
Posty: 312
Rejestracja: 09 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quagga vs Bird

#3

#3 Post autor: toczyskik »

jacob pisze:Panowie,

Macie pomysł jak można przetestować możliwość/wydajność dwóch najbardziej popularnych platform dla routingu:
Quagga vs Bird?
Tu masz trochę informacji: http://data.proidea.org.pl/plnog/4edycj ... rs-0.2.pdf

Powinien być jeszcze film z prezentacji.

Z mojego doświadczenia tylko Bird się nadawał, ostatecznie OpenBGP. O Frr się nie wypowiem, nawet nie wiedziałem że istnieje taki projekt.
Pozdrawiam
Krzysiek Te.

jacob
wannabe
wannabe
Posty: 53
Rejestracja: 24 sty 2016, 16:14

Re: Quagga vs Bird

#4

#4 Post autor: jacob »

lbromirs pisze:
jacob pisze:Panowie,

Macie pomysł jak można przetestować możliwość/wydajność dwóch najbardziej popularnych platform dla routingu:
Quagga vs Bird?
A konkretnie co chcesz w nich testować?

Quagga już odeszła w niebyt, teraz jest FRR: https://github.com/FRRouting/frr

Rzuć okiem tutaj: https://www.euro-ix.net/m/uploads/2016/ ... 160419.pdf

Jeśli chodzi o RR, to raczej BIRD. Ewentualnie CSR 1000v ;)


Szukam własnie pomysłów jak mogę porównać dwa/trzy rozwiązania open-source między sobą ( dzięki za wskazanie innych platfrom),
stabilność, przepływności, wykorzystanie CPU, memory, konwergencja.

Wymyśliłem takie scenariusze:
1 Test:
Na brzegach Cisco ( wykorzystam generatory ruchu) , pomiędzy nimi trzy routery oparte o open-source (bird/quagga) i mierzyć jakie powodują opóźnienie, straty pakietów podczas wysycenia, CPU itd.

2 Test:

Dwa rutery spięte za pomoca bgp, na jednym rozgłaszać z 100 tys. prefiksów i zobaczyć jak testowy router się zachowa ( Bird/Quagga lub wskazne przez Ciebie FRR, goBGP)


3 Test:

Konwergencja - brak pomysłów ;/

lbromirs jesteś w stanie coś podpowiedzieć? :wink:

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: Quagga vs Bird

#5

#5 Post autor: lbromirs »

jacob pisze:Szukam własnie pomysłów jak mogę porównać dwa/trzy rozwiązania open-source między sobą ( dzięki za wskazanie innych platfrom),
stabilność, przepływności, wykorzystanie CPU, memory, konwergencja.
Czyli rozumiem, że to zadanie/laborka, a nie realny case w istniejącej sieci?
jacob pisze:Wymyśliłem takie scenariusze:
1 Test:
Na brzegach Cisco ( wykorzystam generatory ruchu) , pomiędzy nimi trzy routery oparte o open-source (bird/quagga) i mierzyć jakie powodują opóźnienie, straty pakietów podczas wysycenia, CPU itd.
Mówisz o demonach routingu, a forwardować będzie i tak kernel systemu operacyjnego, na którym je posadzisz. W ten sposób przetestujesz raczej wydajność platformy a nie demonów routingu.
jacob pisze:2 Test:
Dwa rutery spięte za pomoca bgp, na jednym rozgłaszać z 100 tys. prefiksów i zobaczyć jak testowy router się zachowa ( Bird/Quagga lub wskazne przez Ciebie FRR, goBGP)
Jeśli demon BGP ma problemy z 100k prefiksów to lepiej go omijać :) Testuj raczej 1-2M prefiksów. IPv4+IPv6.
jacob pisze: 3 Test:
Konwergencja - brak pomysłów ;/
Pytanie czy testujesz ten soft w kategorii RR (off path) czy po prostu router brzegowy. Oba testy to osobne przypadki.

W RR testujesz szybkość odebrania i rozgłoszenia n-prefiksów do x-sąsiadów.

W routerze brzegowym testujesz czas odebrania n-prefiksów i zainstalowania ich do tablicy FIB (forwardingu). Możesz tutaj dysponując odpowiednim oprogramowaniem do testu sprawdzić, jak długo trwa (a) odebranie pełnej tablicy i (b) zainstalowanie jej w tablicy FIB.

jacob
wannabe
wannabe
Posty: 53
Rejestracja: 24 sty 2016, 16:14

Re: Quagga vs Bird

#6

#6 Post autor: jacob »

Czyli rozumiem, że to zadanie/laborka, a nie realny case w istniejącej sieci?
Dokładnie tak, jest to zadanie/laborka.

W routerze brzegowym testujesz czas odebrania n-prefiksów i zainstalowania ich do tablicy FIB (forwardingu). Możesz tutaj dysponując odpowiednim oprogramowaniem do testu sprawdzić, jak długo trwa (a) odebranie pełnej tablicy i (b) zainstalowanie jej w tablicy FIB.
znasz takie oprogramowania, lub metodę jak to tego można podejść?


czyli zostaje mi konwergencja i poradzeniem sobie z prefiksami, może macie jakiś pomysł co jeszcze mógłbym sprawdzić porównując ze sobą te rozwiązania?

ODPOWIEDZ