ubiquity vs openmesh

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!

Moderatorzy: mikrobi, aron, garfield, gangrena, Seba

Wiadomość
Autor
rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

ubiquity vs openmesh

#1

#1 Post autor: rysic » 10 sie 2017, 21:21

Szukam tanich AP, które jednocześnie spełnią minimalne wymagania niezawodności i stabilności, bo nie sztuka klientowi zainstalować coś i potem świecić oczami, gdy będzie musiał codziennie robić restart...

Zwróciłem uwagę na AP Ubiquity oraz Open Mesh.
Te pierwsze są delikatnie droższe i wydaje mi się, że nadają się do "oszczędnego korpo". OpenMesh bardziej mi wygląda na dobre rozwiązanie do zastosowań domowych.

Czy ktoś ma z nimi jakieś doświadczenie?
Gdy szukałem jakichś opinii po forach, to pisali, że Ubiquity nie robi prawdziwego Mesha, tylko range extender. Ale jak widzę na ich stronie, to się chwalą Ubiquity Mesh Technology... Pytanie, czy opinia, którą znalazłem na jakimś forum jest już nieaktualna i Ubiquity poszło do przodu pod tym względem?

Nie będę ukrywał, coś tam dłubie w sieciach WiFi, ale dopiero raczkuję, więc mogę coś mylić.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3456
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#2

#2 Post autor: Kyniu » 10 sie 2017, 22:38

rysic pisze:Szukam tanich AP, ...z wróciłem uwagę na AP Ubiquity oraz Open Mesh. (...) Te pierwsze są delikatnie droższe i wydaje mi się, że nadają się do "oszczędnego korpo".
Nie da się pogodzić wszystkiego, w szczególności niskiej ceny z jakością i funkcjonalnością. System UniFi firmy Ubiquity jest tani i to wszystko co można o nim powiedzieć. Z awaryjnością raczej nie ma problemów - pierwsze modele AC (takie kwadratowe) padały jak muchy - ale to był po prostu problem z tymi modelami a może nawet konkretną partią produktów. Ot choroba wieku dziecięcego. O kontrolerze zdaje się kiedyś już pisałem - poszukaj na forum. Nazwa "kontroler" jest zdecydowanie przesadzona i absolutnie nie należy nawet próbować kojarzyć go z WLC. Konfiguracja jest wysyłana do AP i w sumie kontroler można by wyłączyć do czasu wprowadzania jakiejś zmiany w sieci. Nie robi kompletnie nic. Jakbyś miał konkretne pytania to pisz. Ale niech to będą konkretne pytania. Moja największa instalacja to 23 AP w dwóch budynkach (jeden 5 kondygnacji po 3 AP na piętro, drugi 4 kondygnacje po 2 AP, między lokalizacjami światłowód, kontroler Cloud Key, wcześniej na starym PC).
Always start with why do you need this?, not how will we do it?.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure.::PPL(A)

kojot
member
member
Posty: 16
Rejestracja: 29 cze 2016, 12:43

Re: ubiquity vs openmesh

#3

#3 Post autor: kojot » 11 sie 2017, 07:51

Korzystaliśmy z UPA Ac-LR. Jedno małe ale, na które się natknąłem- niektóre AP podpięte do portu cisco switcha'a potrafiły restartować port. I tak do usranej up/down. Zgłoszone do serwisu kazali przeinstalować na nowy kontroler niestety nie pomogło, a potem już olali temat. Nie byłem jedyny z takim problemem, na forum Ubi było parę osób które też się z tym spotkały, lecz niestety sposoby na ominięcie tego problemu które wskazywali użytkownicy nie przyniosły skutku. Najlepsze, że starsze pudełka działały ponad rok bez problemu ;].

Support więc słaby z tym co się zetknąłem, pełna olewka jeżeli chodzi o odpowiedz merytoryczną na wskazany powyżej problem.
Sprzęt ok w sumie, nie można było narzekać jak działał to długo i stabilnie.
Na APkach linux do którego można się było wbić i nawet konfigurować IP Tables i trochę innych rzeczy ale chyba konfiguracja utrzymywała się do restartu APeka.
Ichnie PoE z portu switch'a nie pójdzie musisz korzystać z dołączonego przez nich PoE adaptera- nie wiem czy każdy model tak ma.
Wrażenie pozostawił niestety takie, że to sprzęt do małego biura lub domowy i nic więcej.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#4

#4 Post autor: rysic » 11 sie 2017, 12:52

W zasadzie to nic specjalnego się po kontrolerze nie spodziewałem, ale on dosłownie wgrywa konfigurację i koniec? Nie zbiera choć podstawowych informacji? Żadnej diagnostyki problemów, choćby podstawowe się na nim nie przeprowadzi?

Z tego co rozumiem, to kontroler darmowy można wgrać na kompa. Ten w chmurze jest dostępny po kupieniu tego klucza, jakiegoś tam pośrednika? Ten klucz przechowuje konfigurację z chmury? Co się dzieje jak padnie kontroler i/lub klucz? APki trzymają konfigurację? Czy można je konfigurować standalone, jak Arubę?

Open-Mesh nikt nie tykał?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3456
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#5

#5 Post autor: Kyniu » 11 sie 2017, 13:46

rysic pisze:W zasadzie to nic specjalnego się po kontrolerze nie spodziewałem, ale on dosłownie wgrywa konfigurację i koniec?
Gromadzi logi jeśli o to pytasz. Pozwala też konfigurować inne komponenty systemu UniFi jak UniFi Security Gateway czy switche UniFi, jak również jest elementem systemu telefonii UniFi. Ale jeśli idzie o WiFi to nie robi nic istotnego.
rysic pisze:Nie zbiera choć podstawowych informacji? Żadnej diagnostyki problemów, choćby podstawowe się na nim nie przeprowadzi?
Znajdziesz informacje o tym, że np. APek "zniknął" czyli albo "nabrał nóg" albo się popsuł. Znajdziesz logi z asocjacji klientów. I to w sumie tyle z ciekawszych informacji. No możesz dokonać masowej aktualizacji firmware'u i to robi to nawet logicznie, bo nie wszystkie AP naraz tylko po kolei.
rysic pisze:Z tego co rozumiem, to kontroler darmowy można wgrać na kompa.
Można.
rysic pisze:Ten w chmurze jest dostępny po kupieniu tego klucza, jakiegoś tam pośrednika?
Nie. Ten w chmurze masz również w opcji jak wyżej. Ten Cloud Key jest po prostu tanią i mało prądożerną alternatywą dla stawiania PC. Soft jest ten sam.
rysic pisze:Ten klucz przechowuje konfigurację z chmury?
Chmura to jest w tym wypadku pojęcie trochę na wyrost - po prostu daje Ci dostęp do Twojego kontrolera bez zabawy w NATowanie portów, robienie dziur w FW itd. Kontroler (w sensie softu) rejestruje się w serwisie chmurowym Ubiquiti (https://unifi.ubnt.com/) i możesz w ten sposób dostać się do swojej instalacji. Załóż sobie konto to dostaniesz dostęp do wersji demo instalacji - w tej chwili demo ma 118 AP, 7 switchy i 1172 klientów.
rysic pisze:Co się dzieje jak padnie kontroler i/lub klucz? APki trzymają konfigurację?
Nic się nie dzieje, działają jakby nic się nie stało. Od razu uprzedzę pytanie - jak skonfigurujesz np. RADIUSA to każdy AP sam odpytuje serwer a nie przez kontroler.
rysic pisze:Czy można je konfigurować standalone, jak Arubę?
Chodzi Co o to czy mają np. panel WWW i można skonfigurować AP bez instalacji kontrolera? Nie można. Ale możesz postawić kontroler nawet na swoim komputerze, odpalić, skonfigurować AP i soft wyłączyć albo nawet odinstalować.
Always start with why do you need this?, not how will we do it?.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure.::PPL(A)

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#6

#6 Post autor: rysic » 11 sie 2017, 14:29

Dzięki! Sporo mi rozjaśniłeś!
Nie jestem tylko pewien, czy dobrze rozumiem ten Cloud Key i komtroler w chmurze.

Czyli można np. zainstalować APki w sieci, pozwolić im się łączyć z Internetem (NAT) i one się zgłoszą (same, lub skonfiguruję je tymczasowym kontrolerem) do clouda Ubiquity, gdzie będę miał swoje konto i wtedy je sobie tam dodam do jakiejś grupy? Czyli mogę bez tego Cloud Key spokojnie zarządzać z Internetu?
Czy tak komunikujące się z cloud APki wystarczy, że mają zrobionego NAT-a? Zakładam, że nie trzeba otwierać portów w drugą stronę?

A ten Cloud Key, to jest tak naprawdę lokalny kontroler, równoważny z tym, który bym postawił na PC? Taki kontroler na PC/Cloud Key kontaktuje się jeszcze z chmurą ubiquity? Pewnie pobiera z niej aktualizacje oprogramowania, ale czy pozwala też centralnie zarządzać z chmury kilkoma lokalizacjami, któe mają Cloud Key lub kontroler na PC?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3456
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#7

#7 Post autor: Kyniu » 11 sie 2017, 14:42

rysic pisze:Czyli można np. zainstalować APki w sieci, pozwolić im się łączyć z Internetem (NAT) i one się zgłoszą (same, lub skonfiguruję je tymczasowym kontrolerem) do clouda Ubiquity, gdzie będę miał swoje konto i wtedy je sobie tam dodam do jakiejś grupy?
Nie. AP mogą być w innej sieci ale musza mieć komunikację L3 z kontrolerem. To znaczy możesz np. przez DHCP wskazać AP'ekowi pod jakiem adresem IP ma kontroler. W ramach L2 kontroler sam dokonuje detekcji AP'eków i je sobie "ogarnia".
rysic pisze:Czyli mogę bez tego Cloud Key spokojnie zarządzać z Internetu?
Nie możesz zarządzać AP'ekami bez kontrolera. A czy kontroler postawisz na PC czy na dedykowanym Cloud Key to już Twój wybór.
rysic pisze:A ten Cloud Key, to jest tak naprawdę lokalny kontroler, równoważny z tym, który bym postawił na PC?
Tak.
rysic pisze:Taki kontroler na PC/Cloud Key kontaktuje się jeszcze z chmurą ubiquity?
Tak. Oczywiście na zasadzie "może, nie musi".
rysic pisze:Pewnie pobiera z niej aktualizacje oprogramowania, ale czy pozwala też centralnie zarządzać z chmury kilkoma lokalizacjami, któe mają Cloud Key lub kontroler na PC?
Żebyśmy się dobrze zrozumieli - tak, w chmurze zobaczysz wszystkie swoje kontrolery. Ale zarządzanie odbywa się nawet nie per kontroler tylko per site, czyli jak ja mam dwa budynki, oba zdefiniowane jako osobne site, to zarządzam nimi osobno, mimo że to jeden kontroler.
Always start with why do you need this?, not how will we do it?.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure.::PPL(A)

geminiuss
member
member
Posty: 47
Rejestracja: 16 lut 2008, 00:38

Re: ubiquity vs openmesh

#8

#8 Post autor: geminiuss » 11 sie 2017, 15:02

Jest jeszcze Aruba ze swoimi AP z serii Instant. Mozna nimi zarzadzac lokalnie , jeden AP jest wyznacozny jako kontroler i zarzadza reszta. Istnieja tez mozliwosc mozliwoscia podlaczenia AP do chmury Aruba Central i zarzadzania stamtad ( wymagana jest dodatkowa licencja).

Aruby Central osobiscie nie polecam , ale same AP sa spoko. Jak jest to mala instalcja to robi robote.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#9

#9 Post autor: rysic » 11 sie 2017, 17:54

Znam Arubę. W zasadzie, to znam ich jakieś 3000 sztuk ;-D
Tylko Aruba ma swoją cenę a co gorsze ma cenę licencji w Airwave, choć Aruba pomimo swojej ceny wcale taka niezawodna nie jest.
Ale to chyba jeden z niewielu producentów, który kontroler wirtualnie odpala na jednym AP - Ubiquity, OpenMesh, Aerohive.
Nie możesz zarządzać AP'ekami bez kontrolera. A czy kontroler postawisz na PC czy na dedykowanym Cloud Key to już Twój wybór.
OK, czyli dla klienta, który bardzo będzie zwracał uwagę na cenę, to trochę minus. Z drugiej strony, jak się człowiek przyjrzy OpenMesh, to ceny nie są aż tak konkurencyjne do Ubiquiti a wygląda raczej na rozwiązanie do zastosowań domowych.

Nowe AP Ubiquity poprawnie już pracują z PoE Cisco?
Pisaliście, że support Ubiquity jest słaby? A mają jakiś płatny/profesjonalny support?

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3456
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#10

#10 Post autor: Kyniu » 11 sie 2017, 18:06

rysic pisze:OK, czyli dla klienta, który bardzo będzie zwracał uwagę na cenę, to trochę minus.
Cloud Key jest tani jak barszcz. Już nie przesadzajmy z tą "wrażliwością cenową". Jak bardzo to ma być tanie, żeby klienci przestali płakać? Chyba trzeba by im dopłacać.
rysic pisze:Nowe AP Ubiquity poprawnie już pracują z PoE Cisco?
Ma być tanio więc w portfolio firmy znajdziesz rozwiązania "passive PoE 24V" oraz ""passive PoE 48V" ale i zgodne z 802.3af. Przejrzyj data sheet i wybierz według uznania. Swoją drogą rozwiązania 24V np. kamery IP są wbrew pozorom bardzo OK bo jak musisz im zapewnić zasilanie awaryjne to zadowoli je zasilacz buforowy zamiast UPS'a.
rysic pisze:Pisaliście, że support Ubiquity jest słaby? A mają jakiś płatny/profesjonalny support?
Ma być tanio. Support to np. ja ;) I możesz mi zapłacić ;)
Always start with why do you need this?, not how will we do it?.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure.::PPL(A)

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#11

#11 Post autor: rysic » 11 sie 2017, 18:14

No tak, ale jak się AP raz na jakiś czas będą wieszały, to Twój support może polegać na zmianie OSa a potem już tylko restartach AP tak długo aż klient straci cierpliwość ;-)

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3456
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#12

#12 Post autor: Kyniu » 11 sie 2017, 18:19

rysic pisze:No tak, ale jak się AP raz na jakiś czas będą wieszały, to Twój support może polegać na zmianie OSa a potem już tylko restartach AP tak długo aż klient straci cierpliwość ;-)
Raz, że nie spotkałem się z takim problemem. Dwa, że wierz mi, producent będzie mógł niewiele więcej. Co najwyżej można będzie wymienić sprzęt.
Always start with why do you need this?, not how will we do it?.
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure.::PPL(A)

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#13

#13 Post autor: rysic » 11 sie 2017, 18:32

Często tak, ale w przypadku Aruby dwa razy producent wskazał rozwiązanie problemu lub obejście go, bo jego support wiedział o problemie lub go głęboko przeanalizował i podał tymczasowe rozwiązanie aż nie załatają bug-a.

Ale wiadomo, coś za coś :-) Za niższą cenę powinno się spodziewać, że będzie się miało więcej na własnej głowie :-)

Dzięki za Wasz opinie i informacje!
Utworzę sobie konto na Ubiquiti i potestuję.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: ubiquity vs openmesh

#14

#14 Post autor: rysic » 11 sie 2017, 18:44

Ciekawy jeszcze jestem tego Open Mesha.

Jeszcze się ogólnie nie wgłębiałem jak działają te meshe. Tam są jakieś ala protokołu routingu? Wytyczają sobie najlepszą trasę pomiedzy AP?
Wiem, że niektórzy piszą Mesh a potem robi się zwykły range extender.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 405
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

Re: ubiquity vs openmesh

#15

#15 Post autor: art » 12 sie 2017, 10:03

Także mam jedną instalację na Ubiquitii powiem że nawet działa bezproblemowo (16AP). Kontroler tak jak napisał Kyniu, jest bardzo ułomny. Zbiera jakieś tam logi, np. ile danych dany klient wysłał/odebrał, ze coś się popsuło itp. Co mogę zarzucić: te AP'eki piszczą pod obciążeniem (chyba że ja mam taką partię), przez co mogą denerwować ludzi u których zamontujesz to w pokoju. Bardzo dużo szkół i hoteli korzysta z tego rozwiązania.

Co do kontrolera zintegrowanego w AP'eku. Cisco również ma to w swojej ofercie ale nie mogę sobie przypomnieć jak to się nazywało, ile AP'eków obsługiwało i ile kosztuje.

Moje podsumowanie: jeśli potrzebujesz tanich AP, które dadzą Ci dostęp za pomocą WPA/WPA2-PSK lub Guest Portal to jak najbardziej będzie OK. Działają nawet z RADIUS'em z tą jedną małą wadą o której wspomniał Kyniu.

A i jeszcze jedno, oczywiście wszytko będzie "lepiej śmigało" jeśli kupisz również switche i routery od Ubi ;-)
Ups I switched again =)

ODPOWIEDZ