Przełączniki z centralnym zarządzaniem i monitoringiem

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Przełączniki z centralnym zarządzaniem i monitoringiem

#1

#1 Post autor: bart »

Powoli coś zaczynamy poszukiwać, bo jak patrzę na to co robi Cisco to mam wrażenie, że w PL to nie ma ani jednej firmy, który by ich interesowała ;) Przebrnąłem ostatnio przez cbs, meraki 92k 93k aż po ten sławetny dnacenter i poległem. No może poza cbs, gdzie oferta ma jakieś ręce i nogi i w miarę to wygląda, to jednak jest to jakieś niepewne jak dla mnie - w sensie, że zaraz się coś tam znowu komuś odwidzi.

Co można jeszcze brać pod uwagę? Nie potrzeba cuda wianków i jakiegoś specjalnego uprawiania karate w wymyślnych konfiguracjach - trunk, vlan, dot1x, poe tyle na access. W core mlag i styka. Potrzeba aby był w ofercie 24/48 ports SFP/SFP+ w sensownej cenie. Co do zarządzania to podstawy czyli aktualizacja softu, zmiana konfigu itp podstawy, co do monitoringu to samo i nie potrzeba jakiś super wodostrysków za 100k usd ;)
No jakby jeszcze do tego było sensowne wifi indoor z mocnym outdoor dla przemysłu to już w ogóle pico bello.

saiqard
wannabe
wannabe
Posty: 385
Rejestracja: 09 lip 2012, 22:10
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Re: Przełączniki z centralnym zarządzaniem i monitoringiem

#2

#2 Post autor: saiqard »

i jak tam poszukiwania? znalazłeś coś?
PCNSA PCNSE JNCIP-DC JNCDA JNCIA-SEC JNCIA-JUNOS JNCIA-CLOUD CCNA-RS

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Przełączniki z centralnym zarządzaniem i monitoringiem

#3

#3 Post autor: bart »

saiqard pisze: 02 maja 2023, 22:31 i jak tam poszukiwania? znalazłeś coś?
Będziemy przyglądać się Arista i potem będzie decyzja co dalej.

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

Re: Przełączniki z centralnym zarządzaniem i monitoringiem

#4

#4 Post autor: Kyniu »

bart pisze: 03 maja 2023, 08:11
saiqard pisze: 02 maja 2023, 22:31 i jak tam poszukiwania? znalazłeś coś?
Będziemy przyglądać się Arista i potem będzie decyzja co dalej.
Piszesz "i nie potrzeba jakiś super wodostrysków za 100k usd" a potem wyskakujesz z "Będziemy przyglądać się Arista" i teraz zastanawiam się, czy te posty to na pewno pisała jedna i ta sama osoba :P
CCNA: R&S, Security, Wireless, Collaboration. MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Server Infrastructure. ITIL: Foundation. PPL(A)
https://www.facebook.com/itserviceskielce/ :: https://www.linkedin.com/company/itservicespoland :: https://www.linkedin.com/in/krzysztofkania/

bart
wannabe
wannabe
Posty: 464
Rejestracja: 09 maja 2005, 10:33
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Przełączniki z centralnym zarządzaniem i monitoringiem

#5

#5 Post autor: bart »

Kyniu pisze: 06 maja 2023, 00:05 Piszesz "i nie potrzeba jakiś super wodostrysków za 100k usd" a potem wyskakujesz z "Będziemy przyglądać się Arista" i teraz zastanawiam się, czy te posty to na pewno pisała jedna i ta sama osoba :P
Może napisz dokładnie o co ci chodzi ale domyślam się że o ceny.

Tak, wiem że Arista cenowo jest na poziomie Cisco +/- tylko jeżeli chodzi o Cisco DNAC vs Arista CouldVision w moim przypadku:
C1000 = no DNAC go nie wspiera - pewnie można go podłączyć i mieć jakieś podstawowe funkcje - to jest pierwszy duży zgrzyt, bo potrzebuję dużo przełączników z pasywnym chłodzeniem 8-16 portów miedź plus dwa porty SFP/SFP+

Arista jest spójną wizją robioną z jakąś logiką od początku a Cisco aktualnie to jest zlepek jakiś kolejnych pomysłów jak teraz będziemy robić przełączniki. Już pomijam to marnowanie czasu na "smart licence" i inne tego typu cudowne pomysły. Druga sprawa, to według mnie, Cisco chyba doszło do wniosku, że jest dla tak dużego enterprice, że w takiej PL, to po prostu nie ma firmy, który by do nich pasowała he he - ale to moja subiektywna opinia.
Wracając DNAC vs CV
DNAC ma na razie fizyczny appliance (ma być VM i chyba jest ale na razie tylko w AWS https://aws.amazon.com/marketplace/pp/p ... cilerbn542) i najmniejszy w list price to jest 100k usd o ile dobrze pamiętam - to powiedzmy mamy przykładowo kilka, no kilkanaście Nexus w DC i chcemy do tego zarządzanie to mam kupić sobie DNAC? Tutaj Arista wypadnie zdecydowanie deko lepiej.

Reasumując, jak dla mnie na teraz, to Arista jest bardziej spójna, bardziej nowoczesna i mniej kłopotliwa niż Cisco, dlatego też, jeżeli cenowo będzie to wyglądać sensownie to ma sens taki wybór.

ODPOWIEDZ