HP ProCurve 2626 - untagged a no untagged

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

HP ProCurve 2626 - untagged a no untagged

#1

#1 Post autor: garfield »

Mam pytanko nie wiem jak zinterpretować takie coś:
vlan x
name "yyy"
untagged 21-24
no ip address
no untagged 1-20,25
exit
czym różni się "untagged" od "no untagged"??
osobno istnieje tez komenda tagged :!:


POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
posiu
wannabe
wannabe
Posty: 234
Rejestracja: 08 kwie 2006, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HP ProCurve 2626 - untagged a no untagged

#2

#2 Post autor: posiu »

garfield pisze:Mam pytanko nie wiem jak zinterpretować takie coś:
vlan x
name "yyy"
untagged 21-24
no ip address
no untagged 1-20,25
exit
czym różni się "untagged" od "no untagged"??
osobno istnieje tez komenda tagged :!:


POZDRAWIAM
Niewiem tak sobie mysle ,ze untagged to sciaga tagi z ramek z vlanow ktore podales,nountagged nie sciaga ,a tagged taguje tym czym chesz:)
Moze sie myle :)
"...co pan myśli, że jeśli nie podbijam karty w fabryce azbestu, o siódmej, albo drutu, albo nie napierdalam z datownikiem, listy na poczcie do szesnastej to nie jestem w pracy?! Kumasz pan to, czy masz pan za daleko do łba?! Ja tutaj właśnie pracuję!..."

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: HP ProCurve 2626 - untagged a no untagged

#3

#3 Post autor: gangrena »

garfield pisze:Mam pytanko nie wiem jak zinterpretować takie coś:
vlan x
name "yyy"
untagged 21-24
no ip address
no untagged 1-20,25
exit
czym różni się "untagged" od "no untagged"??
osobno istnieje tez komenda tagged :!:
Wedlug tego co podaja tutaj na stronie 16: ftp://ftp.hp.com/pub/networking/softwar ... 1_ch21.pdf, to roznic nie widac.

Moze jednak byc tak, ze jezeli port nie jest "tagged", to automatycznie pojawi sie w linii "untagged". Jezeli ktos by chcial calkowicie zabronic dostepu do danego vlanu na okreslonym porcie musialby uzyc "no untagged".

EDIT:
Ha, dwie rozne teorie sie nawet ukluly :)

Awatar użytkownika
posiu
wannabe
wannabe
Posty: 234
Rejestracja: 08 kwie 2006, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

#4 Post autor: posiu »

Ale po przeczytaniu tej dokumentacji ktora wkleiles bardziej stawiam na Twoja :)
"...co pan myśli, że jeśli nie podbijam karty w fabryce azbestu, o siódmej, albo drutu, albo nie napierdalam z datownikiem, listy na poczcie do szesnastej to nie jestem w pracy?! Kumasz pan to, czy masz pan za daleko do łba?! Ja tutaj właśnie pracuję!..."

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#5

#5 Post autor: garfield »

Dziękuję za pomoc

Już się dowiedziałem - okazuje się że mam na innym pietrze osobę co adminowała ProCurvami
tagged - trunk
untagged - access
no untagged - port nie należy do żadnego vlanu, jeśli kilka takich portów mamy to gratulacje - odpaliliśmy D-Linka za 40 zł na switch u Layer3 :D

POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
posiu
wannabe
wannabe
Posty: 234
Rejestracja: 08 kwie 2006, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

#6 Post autor: posiu »

garfield pisze:Dziękuję za pomoc

Już się dowiedziałem - okazuje się że mam na innym pietrze osobę co adminowała ProCurvami
tagged - trunk
untagged - access
no untagged - port nie należy do żadnego vlanu, jeśli kilka takich portów mamy to gratulacje - odpaliliśmy D-Linka za 40 zł na switch u Layer3 :D

POZDRAWIAM
Tak w sumie myślałem na poczatku ,ale zmylilo mnie to no untagged hehe.A czy jest no tagged?
I ciekawe czy jak jest no tagged to czy po wpisaniu "no tagged" port bedzie untagged :)
"...co pan myśli, że jeśli nie podbijam karty w fabryce azbestu, o siódmej, albo drutu, albo nie napierdalam z datownikiem, listy na poczcie do szesnastej to nie jestem w pracy?! Kumasz pan to, czy masz pan za daleko do łba?! Ja tutaj właśnie pracuję!..."

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

#7

#7 Post autor: gangrena »

garfield pisze:Już się dowiedziałem - okazuje się że mam na innym pietrze osobę co adminowała ProCurvami
tagged - trunk
untagged - access
no untagged - port nie należy do żadnego vlanu, jeśli kilka takich portów mamy to gratulacje - odpaliliśmy D-Linka za 40 zł na switch u Layer3 :D
Wyglada na to, ze trafilem z teoria. Jednak moim zdaniem komenda "no untagged" wylacza przydzial tylko do jednego vlanu, pod ktorym zostanie podana. Jedna taka linia nie wylaczy przypisania do pozostalych vlanow. W kazdym vlanie trzeba ta komende podac oddzielnie.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#8

#8 Post autor: garfield »

gangrena pisze:
garfield pisze:Już się dowiedziałem - okazuje się że mam na innym pietrze osobę co adminowała ProCurvami
tagged - trunk
untagged - access
no untagged - port nie należy do żadnego vlanu, jeśli kilka takich portów mamy to gratulacje - odpaliliśmy D-Linka za 40 zł na switch u Layer3 :D
Wyglada na to, ze trafilem z teoria. Jednak moim zdaniem komenda "no untagged" wylacza przydzial tylko do jednego vlanu, pod ktorym zostanie podana. Jedna taka linia nie wylaczy przypisania do pozostalych vlanow. W kazdym vlanie trzeba ta komende podac oddzielnie.
Tak, dokładnie tak jak mówisz gangrena
No nic bawię się dalej ten plus że CDP działa

kecif
wannabe
wannabe
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2006, 08:42

#9

#9 Post autor: kecif »

Małe OT:

A tak ogólnie to chimerycznie lubią (raczej nie lubią) współpracować z routerami CISCO.
Dość często pozostaje skonfigurować porty na sztywno, np: 100FD.

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#10

#10 Post autor: garfield »

kecif pisze:Małe OT:

A tak ogólnie to chimerycznie lubią (raczej nie lubią) współpracować z routerami CISCO.
Dość często pozostaje skonfigurować porty na sztywno, np: 100FD.
dokładnie
a inna ciekawostka jest taka, że w MST i Rapid ST koszty portów to:
10Mb - 2000000
100 Mb - 200000
1 Gb - 20000 :D

POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#11

#11 Post autor: garfield »

Hej
No to połączenie Cisco do HP działa ale mam jeszcze pytanko/problem jak ze STP przy takim małżeństwie? Chciałbym mieć per VLAN STP ale po rapidzie ani tradycyjnym STP nie działa (wiadomo hp jako nietagowane BPDU wysyła a Cisco taguje) jak to rozwiązać? Myślę o MST ale jest to sieć produkcyjna więc chciałbym zapytać może ktoś łączył takie coś i wie czego mogę się spodziewać. Z góry dziękuję za pomoc

POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ