HP Procurve

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
cpx
fresh
fresh
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2009, 23:28

HP Procurve

#1

#1 Post autor: cpx »

Ktos juz robyl sieci na tym sprzencie?

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

Re: HP Procurve

#2

#2 Post autor: bigboss »

Nie, co Ty, jak nie ma naklejki Cisco to nawet kijem nie dotykamy.
(nie ma to jak inteligentne pytanie).

Ale spytaj tych chłopaków: http://www.techfresh.net/hp-procurve-25 ... -in-space/
może zdradzą, kto im ten badziew tam wcisnął.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

Re: HP Procurve

#3

#3 Post autor: grze »

cpx pisze:Ktos juz robyl sieci na tym sprzencie?
W firmie gdzie do nie dawna pracowałem powstaje sieć na ProCurve.
Wydaje mi się, że aktualnie HP wbija się dość mocno na rynek i jest coraz więcej wdrożeń na ich sprzęcie.
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

Re: HP Procurve

#4

#4 Post autor: bigboss »

grze pisze: Wydaje mi się, że aktualnie HP wbija się dość mocno na rynek i jest coraz więcej wdrożeń na ich sprzęcie.
Zawsze na nim było mocno, jeśli chodzi o switche i sporo widzę u klientów sieci na Procurvach, działających od wielu lat bez problemów. A teraz firmy coraz bardziej patrzą na ceny i jeśli za 50% ceny Cisco masz 90% funkcjonalności (100% potrzebnych na dziś i 75% tych, które "może się przydadzą za 5 lat") i w cenie lifetime gwarancję (łącznie z wentylatorami i zasilaczem) zamiast smartneta za dodatkowe 20% ceny na 3 lata, to trudno się dziwić.

Marka HP kojarzy się z niezłymi serwerami czy notebookami, więc firmy nie mają oporów takich, jak przy jakimś dlinku czy AT.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

Awatar użytkownika
frontier
wannabe
wannabe
Posty: 1861
Rejestracja: 16 lis 2004, 13:55
Lokalizacja: Edinburgh

#5

#5 Post autor: frontier »

Generalnie tak, na access layer, z PoE no to jest szokujaco niska cena. Do tego upgrade softu za free.

Problemem jest bardzo uproszczony OS, za duzo sie zrobic nie da, o jakims sensownym troubleshooting zapomnij.

Para: cisco core, hp access natomiast spisuje sie niezle.
Jeden konfig wart więcej niż tysiąc słów

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

#6

#6 Post autor: grze »

frontier pisze:Generalnie tak, na access layer, z PoE no to jest szokujaco niska cena. Do tego upgrade softu za free.

Problemem jest bardzo uproszczony OS, za duzo sie zrobic nie da, o jakims sensownym troubleshooting zapomnij.

Para: cisco core, hp access natomiast spisuje sie niezle.
Mógłbyś rozwinąć swoją myśl. Z góry dzięki :-)


Pzdr
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: HP Procurve

#7

#7 Post autor: lbromirs »

bigboss pisze:A teraz firmy coraz bardziej patrzą na ceny i jeśli za 50% ceny Cisco masz 90% funkcjonalności (100% potrzebnych na dziś i 75% tych, które "może się przydadzą za 5 lat")
Mówisz o których konkretnie produktach? Większość HP to OEMowane produkty innych firm: routery - kupione, WLAN - kupiony, przełączniki - większość jako "switch on a chip" Broadcoma, za wyjątkiem tych na ASICach ProVision (z paskudnymi błędami sprzętowymi w QoSie i allokacji kolejek). ACLki i QoS na przełącznikach? Bardzo prościutki. Wspiera LLDP? No i co z tego, skoro nie potrafi zrobić tuningu do konkretnej wartości tylko z dokładnością do klas? Bo przecież pełnej ilości portów nie zasili ;P

Debugging na tych urządzeniach? Zapomnij. BGP na routerach z pełnymi tablicami? Zapomnij. Stabilność przy >2k prefiksów w OSPFie i kawałku tablicy BGP? Zapomnij. Nie porównując już nawet funkcjonalności routerów z ISRami, bo nawet firewall jest baaaardzo prosty, IPSa nie ma, QoS jest baaardzo prosty, nie ma modułów usługowych oraz koło ćwierć miliona rzeczy które możnaby sobie zażyczyć (w szczególności od routera brzegowego) etc.
bigboss pisze:i w cenie lifetime gwarancję (łącznie z wentylatorami i zasilaczem) zamiast smartneta za dodatkowe 20% ceny na 3 lata, to trudno się dziwić.
SmartNET to gwarancja na serwis sprzętowy + wsparcie software'owe i TACa. HP daje lifetime tylko sprzęt, a co do softu - oferuje tylko serwis telefoniczny 'best effort' - niezależnie od tego z jak poważnym problemem dzwonisz wpadasz do tej samej kolejki panów od drukarek, problemów z laptopami etc, nawet gdy wykupisz dodatkowe wsparcie (nie ma P1-P4 z TACa). Jak masz jeden przełącznik i chcesz powisieć cały dzień na telefonie bo masz problem z 802.1x, po czym serwis wymieni Ci przełącznik na drugi taki sam nie próbując nawet zrozumieć że walczysz z bugiem a nie problemem sprzętowym, po czym poinformują Cię po kolejnym dniu wiszenia na telefonie że 'tak ma być' to pewnie zrozumiesz subtelność która jest pomiędzy tymi dwoma światami.
Marka HP kojarzy się z niezłymi serwerami czy notebookami, więc firmy nie mają oporów takich, jak przy jakimś dlinku czy AT.
D-Link to zupełnie inna liga. Dzisiaj już nawet 3COM to producent OEMowanych z chińskich fabryk produktów do naklejenia własnego loga (poza TippingPointem AFAIK), bo to co było do zabrania już dawno zabrał Huawei, pozostawiając po sobie produkty do których kodów źródłowych 3COM nie posiada a zatem.. trzeba było zrobić coś samemu, tylko nie ma już kim. A Allied Telesyn dobrą firmą był (jak jeszcze miałem z nim coś do czynienia) - absolutnie bił na głowę funkcjonalnością i poziomiem wsparciem 3COMa, HP, D-Linka i paru jeszcze producentów na głowę. Parę razy siedziałem przez pół nocy na telefonie z dwoma kolegami z Nowej Zelandii, którzy łatali kod - i ten kod działał jak skała następnego dnia na przełącznikach (choć też było dużo problemów ze sprzętowymi błędami w QoSie, ale przynajmniej na tyle rzetelnie podchodzili że wprost poprawiali dokumentację a nie udawali że nie ma problemu). Jak jest teraz - nie wiem.

Awatar użytkownika
grze
wannabe
wannabe
Posty: 419
Rejestracja: 09 cze 2008, 23:15
Lokalizacja: Warsaw

Re: HP Procurve

#8

#8 Post autor: grze »

lbromirs pisze:A Allied Telesyn dobrą firmą był (jak jeszcze miałem z nim coś do czynienia) - absolutnie bił na głowę funkcjonalnością i poziomiem wsparciem 3COMa, HP, D-Linka i paru jeszcze producentów na głowę. Parę razy siedziałem przez pół nocy na telefonie z dwoma kolegami z Nowej Zelandii, którzy łatali kod - i ten kod działał jak skała następnego dnia na przełącznikach (choć też było dużo problemów ze sprzętowymi błędami w QoSie, ale przynajmniej na tyle rzetelnie podchodzili że wprost poprawiali dokumentację a nie udawali że nie ma problemu). Jak jest teraz - nie wiem.
Skoro wspomniałeś o ATI to ja dorzucę swoje 3 grosze...
Sprzęt po solidnym skonfigurowaniu naprawdę nieźle działa. Co do samego hardware'u to jak opuszczałem moją poprzednią pracę to działały jeszcze w niej nastoletnie switche, więc całkiem pozytywnie. Co do routerów to jakoś nie mogłem się z nimi do końca porozumieć :-) Sprzęt godny polecenia, ale raczej w Polsce ma małe szanse na popularność...
Po pierwsze support którego praktycznie nie ma. Po drugie firmy które są partnerami ATI w Polsce potrafią robić niezłe babole i wykazują się raczej nieznajomością sprzętu. Po trzecie nijak moja poprzednia firma nie mogła się doprosić o jakąkolwiek ofertę na sprzęt kiedy chciała modernizować sieć właśnie na sprzęcie ATI. I to jest chyba największy ból, jak klient się doprasza o ofertę gdzie chce wydać dość sporą sumę kasy a właściwie jest olewany. Tak się rynku nie zwojuje...

PS. No i dokumentacja ATI w porównaniu do Cisco to kropla w oceanie ;)
It doesn't matter how many certs you've got... it's really all about the pure knowledge behind them...

strokuś
member
member
Posty: 46
Rejestracja: 03 lip 2006, 23:46

Re: HP Procurve

#9

#9 Post autor: strokuś »

lbromirs pisze:Wspiera LLDP? No i co z tego, skoro nie potrafi zrobić tuningu do konkretnej wartości tylko z dokładnością do klas? Bo przecież pełnej ilości portów nie zasili ;P
Potrafi.
Praktycznie wszystkie Procurve'y z PoE obsługują LLDP-MED fine-grained power (jedynym wyjątkiem jest 2610).
Co do pełnej ilości portów to standardowo zasilą 24 porty na 15W, tak samo jak Cisco 3750, 3560 czy 2960.
Jak ktoś potrzebuje to może dołożyć zew. zasilacz i dać 15W na wszystkie 48 portów.
W ww. catalystach takiej opcji nie ma.

Jest też parę innych rzeczy, których to dla odmiany leader mógłby się nauczyć od Procurve.
Np. w 6600 (odpowiednik Cat4948) taki sam zasilacz primary i redundant (a nie dwa różne), możliwość zmiany kierunku przepływu powietrza przez switch (przód/tył lub tył/przód) dzięki czemu można go zainstalować tak by ułatwić prowadzenie kabli ale że jednocześnie nie będzie wciągał gorącego powietrza wypluwanego z serwerów, taki sam software na wszystkich przełącznikach z Provision, etherchannel z jednego serwera do dwóch różnych przełączników (nie będących w stacku), sflow praktycznie na każdym przełączniku, dioda Locator tak jak w serwerach.
Oczywiście Cisco będzie innych funkcji miało dużo więcej, ale przy określonych potrzebach i budżecie można się zastanowić. Nie każdy potrzebuje i nie każdego stać na Land Rovera do jazdy po mieście. Niektórym wystarczy kilka razy tańszy Opel Astra Classic ;-)
SmartNET to gwarancja na serwis sprzętowy + wsparcie software'owe i TACa. HP daje lifetime tylko sprzęt, a co do softu - oferuje tylko serwis telefoniczny 'best effort' -
Bigboss mówił o gwarancji. Masz rację to zupełnie inne rzeczy.
Jak ktoś potrzebuje jedynie offsiteową wymianę sprzętu na następny dzień to ją ma i nie musi dopłacać.
A jak ktoś potrzebuje czegoś więcej to może wykupić pełny support, włącznie z gwarancją czasu naprawy.

Pozdrawiam

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: HP Procurve

#10

#10 Post autor: lbromirs »

strokuś pisze:Potrafi.Praktycznie wszystkie Procurve'y z PoE obsługują LLDP-MED fine-grained power (jedynym wyjątkiem jest 2610).
No niekoniecznie - po pierwsze tylko w trzech rodzinach:
http://h40060.www4.hp.com/procurve/uk/e ... 081208.pdf

"On ProCurve ProVision switches (3500yl, 5400zl, 8212zl) LLDP-MED can be used to allocate just the right amount of power necessary for the media endpoint."

Granularność wyboru to 1W vs 0.1W w Cisco Catalyst no i urządzenia negocjują klasę lub trzeba ustawić wartość ręcznie - przy wdrożeniu gdzie telefony są przerzucane z miejsca na miejsce to boli, bo admin musi się logować i poklikać.

Poza tym wszystko pięknie, ale mieliśmy ostatnio testy u klienta w ramach których przełącznik się przeładowywał po masowej zmianie wartości. Gwarancja wymiany sprzętu NBD nie bardzo tu pomoże.
strokuś pisze:Co do pełnej ilości portów to standardowo zasilą 24 porty na 15W, tak samo jak Cisco 3750, 3560 czy 2960. Jak ktoś potrzebuje to może dołożyć zew. zasilacz i dać 15W na wszystkie 48 portów. W ww. catalystach takiej opcji nie ma.
No tak. Ale 3560E/3750E, 4500 i 6500 (za moment AFAIR) wspierają już dzisiaj ePoE pozwalające dać trochę więcej niż 15.4W - czasem nawet dwukrotnie więcej. Co jest wymagane przy zasilaniu APeków 802.11n z pełną mocą.
strokuś pisze:Jest też parę innych rzeczy, których to dla odmiany leader mógłby się nauczyć od Procurve.
Być może.
strokuś pisze:Np. w 6600 (odpowiednik Cat4948) taki sam zasilacz primary i redundant (a nie dwa różne)
Bardzo dziwna koncepcja, która niestety nie jest prawdą. 4948 ma dwa takie same zasilacze. Mogą pracować w konfiguracji AC/AC, AC/DC i DC/DC.
strokuś pisze:taki sam software na wszystkich przełącznikach z Provision
A na Cisco Catalystach to jak przepraszam jest?
strokuś pisze:Oczywiście Cisco będzie innych funkcji miało dużo więcej, ale przy określonych potrzebach i budżecie można się zastanowić. Nie każdy potrzebuje i nie każdego stać na Land Rovera do jazdy po mieście. Niektórym wystarczy kilka razy tańszy Opel Astra Classic ;-)
Można, oczywiście. 6600 podobnie jak inne przełączniki na ASICu ProVision to długa historia dla każdego kto miał generalnie okazję posiąść na chwilę generator ruchu i pobawić się bardziej zaawansowanymi funkcjami które od lat powinny działać dobrze - QoS, multicasty, ACLki. No ale to może kiedy indziej.
strokuś pisze:Jak ktoś potrzebuje jedynie offsiteową wymianę sprzętu na następny dzień to ją ma i nie musi dopłacać.
Cały sprzęt Cisco do przęłączników 4500 też jest już Limited Lifetime z darmowym dostępem do softu bez serwisu. A popatrz wyżej na problem którego rozwiązanie nie pojawi się gdy sztukę wymieni się na sztukę.
strokuś pisze:A jak ktoś potrzebuje czegoś więcej to może wykupić pełny support, włącznie z gwarancją czasu naprawy.
...przy czym zawsze brakować będzie priorytezacji telefonów z poważnymi awariami sieci i dedykowanych zespołów tworzonych adhoc dla konkretnego case'u. Ale tak, masz rację, gwarancja czasu naprawy sprzętowej to ważna rzecz.

strokuś
member
member
Posty: 46
Rejestracja: 03 lip 2006, 23:46

Re: HP Procurve

#11

#11 Post autor: strokuś »

lbromirs pisze:No niekoniecznie - po pierwsze tylko w trzech rodzinach:
"On ProCurve ProVision switches (3500yl, 5400zl, 8212zl) LLDP-MED can be used to allocate just the right amount of power necessary for the media endpoint."
PoE w Procurve jest wspierane w 5 modelach: 2610, 2910al, 3500yl, 5400zl i 8212zl.
I tak jak pisałem z tych 5 tylko 2610 nie wspiera przydziału mocy zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez LLDP-MED.
Ten dokument to potwierdza, z wyjątkiem tego, że jest sprzed pół roku gdy nie było jeszcze 2910al.
lbromirs pisze:Granularność wyboru to 1W vs 0.1W w Cisco Catalyst no i urządzenia negocjują klasę lub trzeba ustawić wartość ręcznie - przy wdrożeniu gdzie telefony są przerzucane z miejsca na miejsce to boli, bo admin musi się logować i poklikać.
Zgodnie z cytowanym przez Ciebie dokumentem admin wyda komendę "poe-lldp-detect enabled" dzięki której switch przydzieli urządzeniu tyle mocy na ile zgłosi ono zapotrzebowania przez LLDP-MED, i nie według klasy tylko według konkretnej wartości.
Co do granulacji na 2910al też już jest 0.1W.
lbromirs pisze:No tak. Ale 3560E/3750E, 4500 i 6500 (za moment AFAIR) wspierają już dzisiaj ePoE pozwalające dać trochę więcej niż 15.4W - czasem nawet dwukrotnie więcej. Co jest wymagane przy zasilaniu APeków 802.11n z pełną mocą.
No tak, tylko na najtańsze tu 3560E-24PD potrzeba prawie 7k$ listowo a 30W PoE+ da z siebie już dzisiaj Procurve 2910al za 3k$.
Oczywiście że to 3560E jest o niebo lepsze (poza tym że da max. 20W, a jak się chce 30 to już trzeba dawać 4500). Ale może nie wszyscy potrzebują aż tak nadmiarowej funkcjonalności i 100+% większego wydatku po to by zasilić kilka APków.

lbromirs pisze:Bardzo dziwna koncepcja, która niestety nie jest prawdą. 4948 ma dwa takie same zasilacze.
Masz rację - zwracam honor.
Mają różne part numbery stąd moja pomyłka, ale sprawdziłem i faktycznie podstawowy pasuje do obu slotów i działa.

lbromirs pisze:A na Cisco Catalystach to jak przepraszam jest?
Nie zrozumieliśmy się - pisząc "ten sam soft" miałem na myśli ten sam image, ten sam plik z softem.
Na catylstach image nie jest wspólny nawet w ramach 3560 i 3560E. Nie mówiąc już o tym, żeby image z 6500 ładować na 4500.
A na procurvach z uwagi na wspólny ASIC właśnie tak jest.
No i te same ograniczone funkcjonalnści i nieograniczone bugi :) masz w ramach całej rodziny Provision. Nie musisz się zastanawiać nad tym jak to jest w tym modelu a jak w tym.
Dzięki temu masz też local-switching w standardzie w każdym modularnym Procurve. Bo każdy moduł ma swojego Provisiona.
lbromirs pisze:Cały sprzęt Cisco do przęłączników 4500 też jest już Limited Lifetime z darmowym dostępem do softu bez serwisu.


"Cisco or its service center will use commercially reasonable efforts to ship a replacement part within ten (10) working days "
;)

lbromirs pisze:...przy czym zawsze brakować będzie priorytezacji telefonów z poważnymi awariami sieci i dedykowanych zespołów tworzonych adhoc dla konkretnego case'u.
Nope, możesz wykupić również support pełną gębą.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: HP Procurve

#12

#12 Post autor: lbromirs »

strokuś pisze:
strokuś pisze:
lbromirs pisze:...przy czym zawsze brakować będzie priorytezacji telefonów z poważnymi awariami sieci i dedykowanych zespołów tworzonych adhoc dla konkretnego case'u.
Nope, możesz wykupić również support pełną gębą.
Ale próbowałeś z tego skorzystać w Polsce? Bo ja mowię o praktyce, a nie o tym co jest napisane na stronach. Partnerzy masowo się na to skarżą a HP nie robi z tym nic (choć miało to zmienić pod koniec zeszłego roku), mimo że sprzedaje takie usługi.

UPDATE

Właśnie pogadałem z 'pierwszą ręką' HP ProCurve w Polsce, czyli Marcinem Ścieślickim i śpieszę (no, może takim tylko delikatnym truchcikiem, ale z należnym szacunkiem :) ) sprostować - support HP ProCurve wg. Marcina ma wydzielone wewnętrznie kolejki na obsługę ważniejszych spraw. Detali jak to działa nie znam, ale biorąc pod uwagę przesunięcie środka ciężkości w sprzedaży rozwiązań przez HP z Cisco na własne, należy się spodziewać że zostało to zorganizowane jakoś a'la TAC - choć niby było od zawsze, ale informacji jak to działa(-ło) w Polsce nie wyssałem z palca tylko otrzymałem od partnerów - nie zawsze naszych :)

Tak czy inaczej, klient decyduje, więc myślę że po tym jak przedstawiciele jednego i drugiego producenta (vivat aliasy) sobie dali po razie, może wypowiedzą się jacyś żywi klienci którzy mieli już do czynienia z supportem HP?[/b]

ODPOWIEDZ