3COM switching problem and AP wifi problem.

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
MonteChristo
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2007, 14:52

3COM switching problem and AP wifi problem.

#1

#1 Post autor: MonteChristo »

Witam

Mam nastepujaca sytuacje.
Posiadam switche 3com serii 5500, na ktorym jest skonfigurowany VLAN1 ma 22 porty.

VLAN1:
Jestem wpiety ja (moj komp) oraz kolejny switch serii SuperStac3, oraz serwer win2k3 r2 wraz z macierza DS3200, na ktorej sa udostepniane udzialy dla calej sieci i jest do tego jeszcze stary AP.
Do SuperStack-a3 wpiety jest user ktory kopiuje 100GB danych na Macierz (dane w postaci tysiecy malych plikow wraz z zdjeciami jpg).

Sytuacja nastepujaca.
W momecie jak user zaczyna kopiowac na 2 switchach brodcasty nie gasna swieca sie prawie ciaglym swiatłem w liczbie ok 10 mln !
Userzy wpieci do AP nie moga sie zalogowac !!! nie moga nic zrobic ping na granicy 600ms.

W zwiazdu z tym uruchomilem wiresharka aby popatrzyc na transmisje na switchu 5500 w VLAN1. I widze praktycznie wlasnie z tego adresu (gosc ktory kopiuje takie multum danych) praktycznie tylko jego wpisy dotyczace protokolu SMB.

Wiem, ze SMB to zapytanie i odpowiedz, ale czy czasem nie powinienem nie widziec tego co ona serwer rozsiewa w sieci jesli siec jest oparta na switchu ?
Druga sprawa jesli gosc ktory kopiuje taka ilosc danych na serwer to czy to mozliwe ze AP nie nadaza z przetworzeniem brdcastow ?i dla tego sie zapycha ??? co dla mnie to dziwne.

Czy ktos z kolegow moglbym mi pomoc w diagnozie ?
moze ja czegos nie wiem dlatego pytam.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

#2

#2 Post autor: Seba »

Te 5500 to niby cos potrafia i widzialem kilka sieci, ktore na tym dzialaja calkiem sprawnie, ale moze cos wlasnie na tym urzadzeniu sie "zapycha" jak nastepuja ta transmisja broadcast. Przy tej ilosci broadcast oczywiscie AP tez moze sie zapchac.
Wrzucilbym AP do innego Vlanu na dobry poczatek; z tego co pamietam 5500 robi L3, wiec powinno to smigac.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

Awatar użytkownika
Grzegorz
wannabe
wannabe
Posty: 161
Rejestracja: 27 paź 2003, 12:01
Lokalizacja: PL

#3

#3 Post autor: Grzegorz »

Czesc,

Jezeli podlaczasz sie wiresharkiem do vlanu1 to jezeli siec zapychalby Ci broadcast czy multicast to widzialbys to (mam nadzieje, ze ruch zbierales podczas kopiowania pliku). Jezeli tego nie widzisz oznacza to, ze nie broadcast jest problemem.
Czy mozesz opisac topologie fizyczna (co do czego podlaczone, predkosci na portach...)

Wg mnie przełaczniki 3Com5500 to sa calkiem przyzwoite przelaczniki.
Pozdrawiam
Grzegorz

MonteChristo
rookie
rookie
Posty: 10
Rejestracja: 05 paź 2007, 14:52

#4

#4 Post autor: MonteChristo »

opis:

bramy na swiat nie uwzgledniam bo tam jest ok, wszystko dzieje sie w granicach LAN.

Serwer Win2k3 R2 +IBM DS3200 (udostepnione udzialy fileservera)
| 100 MB
glowny switch 3COM 5500 SI (VLAN1)---->100MB AP (tplink 10 lenie) -> 54MB komputery 1*
| 100MB
Transciwer miedz-swiatlo (DLINK)
| (wielomod)
Transciwer swiatlo-miedz (DLINK)
| 100 MB
3COM SUPERSTACK
| 100 MB
Komputery 2* (one kopiuja duza ilosc danych)

Jesli komputer lub komputery 2* kopiuja na NAS IBM to komputery 1* nie maja internetu,sieci itp bardzo duzy ping.

Ja wpinajac sie w 3COM 5500 widzę cała transmisje miedzy 2* a Serwerem+IBMDS3200,
tak, otwarte pliki,strony, hasla w plaintext. Tak jakby tryb switcha byl przelaczony na switchu.
Ktos pomoze ?

Awatar użytkownika
bigboss
CCIE
CCIE
Posty: 757
Rejestracja: 08 mar 2004, 11:03
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Kontakt:

#5

#5 Post autor: bigboss »

MonteChristo pisze:opis:
Ja wpinajac sie w 3COM 5500 widzę cała transmisje miedzy 2* a Serwerem+IBMDS3200,
tak, otwarte pliki,strony, hasla w plaintext. Tak jakby tryb switcha byl przelaczony na switchu.
Ktos pomoze ?
Wiesz, trudno bawić się we wróżkę. Może mediakonwertery mają zły dupleks? A może bug w sofcie ktoregoś przełącznika? A może AP głupieje?

Ale może skoro masz zarządzalny switch, to podłącz się do niego telnetem lub konsolą i zobacz, jak wygląda zapełnienie tablicy mac adresów, obciążenie, co jest w logach na poszczególnych portach.
A potem zrób porządny troubleshooting, czyli odepnij resztę sieci od 5500, podłącz komputer korzystający z serwera bezpośrednio do tego switcha, podpinaj resztę elementów krok po kroku i obserwuj, kiedy coś zacznie się dziać.
Pozdrawiam z Wrocławia (no dobra, teraz z Wawy) - Mariusz @@@ Linkedin - zapraszam: http://pl.linkedin.com/in/trojanowski

ODPOWIEDZ