Alcatel - Lucent SR 7450/7750

wszystko inne - NIE licząc sprzętu typu SOHO!!!
Wiadomość
Autor
dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

Alcatel - Lucent SR 7450/7750

#1

#1 Post autor: dudek_22 »

Witam,

Czy jest może na forum ktoś kto pracuje na urządzeniach jak w temacie ? Chętnie wymienię doświadczenia, ale pytam, gdyż mam świadomość, że nie jest to w Polsce jeszcze sprzęt zbyt popularny.

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#2

#2 Post autor: Archi_p »

wal jakw dym, na polsce swiat sie nie konczy :wink: a SR staja sie kazdego dnia odrobine bardziej popularne, na pochybel .... :wink:

dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

#3

#3 Post autor: dudek_22 »

No to miło, że ktoś jednak jest. A już powątpiewałem :) Czy w związku z tym, że czytasz to forum masz może do czynienia zawodowo z siecią, która wykorzystuje rozwiązania Cisco ?

dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

#4

#4 Post autor: dudek_22 »

Miałem na myśli oczywiście to, czy sieć o której mowa wykorzystuje zarówno Cisco jak i ALU :)

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#5

#5 Post autor: Archi_p »

No bez przesady :wink: najbardziej interesujaca siec najwazniejszego klienta to podwojny core CRS od Cisco + TX Matrix od Junipera, z brzegiem od Junipera i ALU, serwisy Redbacka itd itd. Jakos tam to wszystko ze soba gada bardziej lub mniej chetnie - podobnie jak ludzie ze soba na tym forum :wink: Oczywiscie koledzy z wiekszym doswiadczeniem :wink: moga znac sieci homogeniczne , ale zawsze gdzies jest punkt styku gdzie gadamy sie z innym dostawca. Zielone pudelka sa dosyc powszechnie spotykane 77xx jeszcze nie, ale ilosc tego w sieciach klientow rosnie wiec ... chcac nie chcac trzeba sobie poradzic ze sprzetem, moze nie na poziomie mistrzowskim, ale jak cos nie dziala wystarczajacym do udowodnienia w razie potrzeby ze to i tak wszystko wina Cisco :wink:

dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

#6

#6 Post autor: dudek_22 »

Jakie masz zdanie na temat ALU 7750? Nie miałem póki co okazji porozmawiać z nikim kto wykorzystuje to rozwiązanie na szerszą skalę. Oczywiście znam jakieś tam opinie (także od konkurencji), ale nie ma to jak pogadać z kimś kto tego używa :) Przyszło mi niedawno zbudować niewielką sieć w oparciu o ALU i mam swoje przemyślenia na temat tej platformy, ale chętnie dowiedział bym się co inni użytkownicy na ten temat myślą.

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#7

#7 Post autor: Archi_p »

Wiesz, pewnie nie bede najbardziej obiektywana osoba do oceniania akurat sprzetu ALU :wink: W koncu forum nie jest anonimowe :mrgreen: .
Mam troche tego sprzetu w labie, zmiksowane z cisco i juniperem. pewne rzeczy mi sie nie podobaja, ale raczej jako np. nie do konca przemyslana (?) struktura CLI a nie funkcjonalnosci. nie jestem sprzedawca, tylko gosciem ze wsparcia technicznego - wiec sila rzeczy trafiaja do mnie raczej problemy niz pochwaly, ale - klienci ktorzy to nabyli sa wiecej niz zadowoleni, i to jest znowu info od inzynierow a nie od sales'ow.
nie mam za bardzo rozeznania jak to sie sprzedaje w polsce (wiem ze w kilku sporych sieciach to jest i nie sa to pojedyncze sztuki). na moim podworku sprzedaje sie to naprawde dobrze i to w bardzo powaznych ilosciach.
co prawda niedawno gangrena i lbromirs pisali ze zdaje sie asr jest lepszy, ale co oni tam wiedza :wink: .
w Uk naprawde duze sieci, sporo wieksze niz TPSA, wykorzystuja 77xx na brzegu sieci. ale wraz z wprowadzeniem kart 100GE platforma ta migruje do szkieletu. jak sie sprawdzi - jeszcze nie wiem, trwaja triale w europie w kilku sporych ISP. jezeli wyniki beda ciekawe to dam znac :wink:

dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

#8

#8 Post autor: dudek_22 »

Wiesz, pewnie nie bede najbardziej obiektywana osoba do oceniania akurat sprzetu ALU :wink: W koncu forum nie jest anonimowe :mrgreen: .
Na tym forum do tej pory nie udzielałem się zbytnio, więc póki co jeszcze Twoj nick niewiele mi mówi. Domyślam się jednak, że pracujesz dla Ericcsona. Jeśli się pomyliłem to możesz mnie poprawić.
Mam troche tego sprzetu w labie, zmiksowane z cisco i juniperem. pewne rzeczy mi sie nie podobaja, ale raczej jako np. nie do konca przemyslana (?) struktura CLI a nie funkcjonalnosci. nie jestem sprzedawca, tylko gosciem ze wsparcia technicznego - wiec sila rzeczy trafiaja do mnie raczej problemy niz pochwaly, ale - klienci ktorzy to nabyli sa wiecej niz zadowoleni, i to jest znowu info od inzynierow a nie od sales'ow.
Tutaj zgadzam się z tymi opiniami w bardzo dużym stopniu. CLI mogłoby być lepsze (zwłaszcza jak się już miało możliwość poklikać w CLI Junipera). Co do strony technicznej tej platformy to póki co robi wszystko co miała robić i poza małymi bugami w sofcie jest OK. Niekture ficzery nawet pozytywnie zaskakują. Jedynie pojawia się od czasu do czasu problem z kartami, które nie zostały jeszcze "wygrzane". Kilka trzeba było wymienić. A wracając do Twoj wypowiedzi to jakie problemy do Ciebie głównie trafiają jeśli chodzi o ALU ?

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#9

#9 Post autor: Archi_p »

Nie wypada mi komentowac bynajmniej nie dlatego ze pracuje w E. Pracuje w firmie z logo w ksztalcie fioletowej kropki :wink:
Na powaznie - poza wspomnianymi przez ciebie problemami z "niewygrzanymi" kartami jest troche proplemow hardware'owych - ale na poziomie "konkurencji". Nie jestem na biezaco akurat z bugami czy bardziej specyficznymi problemami bo na codzien zajmuje sie J, ale sprzedaje sie to bardzo dobrze i ilosc w sieciach produkcyjnych rosnie. Na tyle dobrze ze pewnie bede sie musial takze tym zajmowac :wink: . Tak gwoli ciekawosci, na jakim sofcie pracujesz i w jakiej roli uzywasz 77xx?

dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

#10

#10 Post autor: dudek_22 »

Nie wypada mi komentowac bynajmniej nie dlatego ze pracuje w E. Pracuje w firmie z logo w ksztalcie fioletowej kropki :wink:
Hmm, nic mi szczerze mówiąc do głowy nie przychodzi. ALU ma logo w kształcie fioletowej kropki :) ale skoro pracujesz na J to raczej nie dla ALU. Nie wiem dlaczego założyłem że jest to firma w Polsce, a pewnie nie koniecznie tak jest. To może jakaś podpowiedź ? :)
Na powaznie - poza wspomnianymi przez ciebie problemami z "niewygrzanymi" kartami jest troche proplemow hardware'owych - ale na poziomie "konkurencji".
Co masz na myśli pisząć "na poziomie konkurencji" ?
Tak gwoli ciekawosci, na jakim sofcie pracujesz i w jakiej roli uzywasz 77xx?
Na wersji 6.1. Struktura sieci, którą się zajmuję jest w zasadzie płaska. Można wyróżnić kilka routerów szkieletowych, ale do nich również podłączani są użytkownicy. Część użytkowników podłączona jest poprzez switche, które agregują ruch z ich strony. Zwykle są to jakieś C. Uruchomione usługi w sieci to VLL, VPRN i VPLS. Zatem zastosowanie ALU jest dość przekrojowe. Jedyne czego ALU nie robi u nas to BGP z innymi sieciami (chociaż w zasadzie BGP jest uruchomione do obsługi na przykład VPRNow).

Awatar użytkownika
Archi_p
wannabe
wannabe
Posty: 191
Rejestracja: 03 sie 2007, 20:35
Lokalizacja: Swindon/UK

#11

#11 Post autor: Archi_p »

Nie pracuje bezposrednio z 77xx ale widze jakie problemy i ile generuja ci sami klienci posiadajacy routery cisco, junipera, redbacka i itd. Daltego pisze ze ilosc i jakosc problemow jest na poziomie konkurencji. Kazda duza firma posiada grupy ludzi ktorzy robia support dla sprzetu innych dostawcow - np robiac kompleksowa, duza siec dla klienta ktory wie dokladnie czego NIE chce bedziesz mial kilku dostawcow i ktos to musi supportowac - dlatego Juniper :wink: (dlatego tez pewnie twoja pomylka z E :wink: )
Poniewaz jestem czlowiekiem w miare ciekawskim i czasami lubie w cos wlozyc rece - opiekuje sie labem w mojej "lokacji" i stad mimo wszystko jakas wiedza o 77xx. nie jestem pewien czy ten sprzet/soft idzie w dobra strone - co jest tylko i wylacznie moja watpliwoscia :wink: - widze go bowiem w wielu roznych miejscach w sieci. widze tez ze w zastosowaniach rozpycha sie z jednej strony w strone szkieletu - testy wISP kart 100GE, a z drugiej strony w strone enterprise i np brakujacy chyba jeszcze w 6.1 NAT, terminowanie ppp itd. Oczywiscie trzeba pamietac ze 77xx jest tak naprawde cala rodzina routerow i Sr-1 to nie sr-12. Co nie zmienia faktu ze produkt ten dosyc mocno rozpycha sie na rynku.

dudek_22
fresh
fresh
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2008, 15:01
Lokalizacja: Polska

#12

#12 Post autor: dudek_22 »

Jako że obsługujemy użytkowników jako ISP to problem braku NATa nie wcale jest odczuwalny. Jednak rzeczywiście nie można się nie zgodzić, że dla segmentu Enterprise to raczej spory problem.

ODPOWIEDZ