IOS-XE i Lab z CSR1000V

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
doxer
member
member
Posty: 31
Rejestracja: 25 lut 2009, 07:09

#31

#31 Post autor: doxer »

Witam wszystkich, pierwszy post :)

Dzisiaj ukazał się nowy soft dla CSR1000V (3.10) i ku mojemu zaskoczeniu po deploy pliku .ova wymagania w ustawieniach: RAM: 2560MB, CPUs: 1 vcore. Myślę że jest to świetna wiadomość, na szybko 2 x CSR na C2D uruchomiły się, routing EIGRP pomiędzy nimi, iperf pomiędzy virtualkami na tym samym kompie ~50Mbit, czas labować.

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#32

#32 Post autor: lbromirs »

doxer pisze:Witam wszystkich, pierwszy post :)

Dzisiaj ukazał się nowy soft dla CSR1000V (3.10) i ku mojemu zaskoczeniu po deploy pliku .ova wymagania w ustawieniach: RAM: 2560MB, CPUs: 1 vcore. Myślę że jest to świetna wiadomość, na szybko 2 x CSR na C2D uruchomiły się, routing EIGRP pomiędzy nimi, iperf pomiędzy virtualkami na tym samym kompie ~50Mbit, czas labować.
Mówiłem, pisałem, że będzie...

Awatar użytkownika
miboo
wannabe
wannabe
Posty: 324
Rejestracja: 12 paź 2008, 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#33

#33 Post autor: miboo »

Łukaszu, dla potwierdzenia.
Z tego co widzę zmienił się model licencyjny.
Faktycznie jest i OTV i VPLS, ale potrzebujemy aktywować licencję ewaluacyjną wersji Premium (#license boot level premium).

Pytanie:
Wiem, że to vBox do produkcji, a nie do labowania (tu czekamy na VIRL), ale ciekawość pozostaje. Czy w nowej wersji, nie mamy już szansy testowania konfiguracji po okresie 60 dniowym, na poziomie Premium?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#34

#34 Post autor: lbromirs »

miboo pisze:Łukaszu, dla potwierdzenia.
Z tego co widzę zmienił się model licencyjny.
Faktycznie jest i OTV i VPLS, ale potrzebujemy aktywować licencję ewaluacyjną wersji Premium (#license boot level premium).

Pytanie:
Wiem, że to vBox do produkcji, a nie do labowania (tu czekamy na VIRL), ale ciekawość pozostaje. Czy w nowej wersji, nie mamy już szansy testowania konfiguracji po okresie 60 dniowym, na poziomie Premium?
Powinno być możliwe dalej. Dla VPLSa jest tylko control-plane, nie jestem pewien OTV. No i zawsze można skopiować konfigurację i zainstalować nową instancję.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#35

#35 Post autor: rysic »

Jaki jest format obrazu? Czy da się to wystartować na KVM/XEN? Chciałbym postawić na maszynie bez zainstalowanego pulpitu. Kidyś już stawiałem tak VirtualBox-a, ale to trochę uciążliwe w użytkowaniu.

Seba
CCIE/CCDE Site Admin
CCIE/CCDE Site Admin
Posty: 6223
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Warsaw, PL

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#36

#36 Post autor: Seba »

rysic pisze:Jaki jest format obrazu? Czy da się to wystartować na KVM/XEN? Chciałbym postawić na maszynie bez zainstalowanego pulpitu. Kidyś już stawiałem tak VirtualBox-a, ale to trochę uciążliwe w użytkowaniu.
Jest wiele opcji, zależnych też od konkretnej wersji, których możesz użyć. Oczywiście wszystko jest w dokumentacji, np.:

Cisco CSR 1000v Series Cloud Services Router Software Configuration Guide
-------------> Chapter: Cisco CSR 1000v Series Cloud Services Router Overview

http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/ro ... html#72500
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
A. Einstein

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#37

#37 Post autor: rysic »

A czym różni się 3.17S od Denali 16.2?
Czy ja dobrze doczytałem, że CSR 1000v w zależności od użytego obrazu potrafi być switchem albo routerm? Czy coś mylę?

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#38

#38 Post autor: martino76 »

rysic pisze:A czym różni się 3.17S od Denali 16.2?
Czy ja dobrze doczytałem, że CSR 1000v w zależności od użytego obrazu potrafi być switchem albo routerm? Czy coś mylę?

AD1 Polecam release http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/ro ... notes.html

AD2 Nie wiem gdzie to doczytałeś :) no chyba, ze masz na myśli VXLAN albo OTV dla L2, ale to bardziej jest overlay niż switching.

Czasem warto spędzić z 10 min by cos znaleźć szczególnie, ze Cisco ma naprawdę dobra dokumentacje.

Pozdro,

jarek6
wannabe
wannabe
Posty: 212
Rejestracja: 07 lut 2008, 17:56

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#39

#39 Post autor: jarek6 »

rysic pisze:A czym różni się 3.17S od Denali 16.2?
Czy ja dobrze doczytałem, że CSR 1000v w zależności od użytego obrazu potrafi być switchem albo routerm? Czy coś mylę?
Denali - IOS XE 16.x to polaczenie softu ktory jest na Catalystach z softem typowo routerowym. To znaczy wychodzi nowa wersja IOS XE np. 16.3 i jest dostepna na platformy routerowe (ASR1K, ISR4K, CSR4K) jak i na przelaczniki (Cat3650, Cat3850). Dodatkowo wspolne funkcjonalnosci control-plane/zarzadzania sa takie same na obu platformach. Funkcje typowe dla platformy zostaja - np. nie oczekuj funkcji glosowych w stylu CUCME na przelacznikach :)

Dobre video o Denali do obejrzenia tutaj:

https://vimeo.com/152729924

CSR to router o bardzo rozbudowanych mozliwosciach, ale nie ma funkcji typowo Catalystowych w stylu VTP, chociaz sa funkcje zwiazane z L2 typu L2 VPN/VPLS/VXLAN czy bridge'ing.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#40

#40 Post autor: rysic »

[quote="martino76"][quote="rysic"]A czym różni się 3.17S od Denali 16.2?
AD2 Nie wiem gdzie to doczytałeś :) no chyba, ze masz na myśli VXLAN albo OTV dla L2, ale to bardziej jest overlay niż switching.
quote]
Bo znalazłem coś co się zwie Cisco Nexus 1000V "for KVM".

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#41

#41 Post autor: martino76 »

Ale Nexus 1000V to nie CSR1000 to są dwie rożne platformy :)

Pozdro,

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#42

#42 Post autor: rysic »

jarek6 pisze:
rysic pisze:A czym różni się 3.17S od Denali 16.2?
Czy ja dobrze doczytałem, że CSR 1000v w zależności od użytego obrazu potrafi być switchem albo routerm? Czy coś mylę?
Denali - IOS XE 16.x to polaczenie softu ktory jest na Catalystach z softem typowo routerowym. To znaczy wychodzi nowa wersja IOS XE np. 16.3 i jest dostepna na platformy routerowe (ASR1K, ISR4K, CSR4K) jak i na przelaczniki (Cat3650, Cat3850). Dodatkowo wspolne funkcjonalnosci control-plane/zarzadzania sa takie same na obu platformach. Funkcje typowe dla platformy zostaja - np. nie oczekuj funkcji glosowych w stylu CUCME na przelacznikach :)

Dobre video o Denali do obejrzenia tutaj:

https://vimeo.com/152729924

CSR to router o bardzo rozbudowanych mozliwosciach, ale nie ma funkcji typowo Catalystowych w stylu VTP, chociaz sa funkcje zwiazane z L2 typu L2 VPN/VPLS/VXLAN czy bridge'ing.
Czyli w uproszczeniu wersja 3.17S to jest taki typowo zwirtualizowany router Cisco a do Denali 16 dodali trochę switchingu?

Chcąc pobrać obraz zgodnie z pierwszym postem pojawia mi się
To Download this software, you must have a valid service contract associated to your Cisco.com profile.
If you do not have a service contract you can get one through:
Your Cisco Account Team if you have a direct purchase agreement with Cisco

Your Cisco Partner or Reseller

Once you have the service contract you must associate your service contract to your Cisco.com user ID with Profile Manager

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#43

#43 Post autor: rysic »

martino76 pisze:Ale Nexus 1000V to nie CSR1000 to są dwie rożne platformy :)

Pozdro,
No dobrze, ale jeśli to jest wirtualny switch a CSR to wirtualny router to można zrobić laba tylko na wirtualkach? :o

Awatar użytkownika
domin
wannabe
wannabe
Posty: 847
Rejestracja: 15 lip 2005, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#44

#44 Post autor: domin »

Denali to zunifikowany obraz IOS-XE dla ruterów i switchy. Jest to jeden kod kompilowany pod konkretne platformy sprzętowe. Te same komendy na obu platformach (rutery i switche) będą miały teraz identyczny output (zdarzały się rozjazdy wcześniej). Dodatkowo w Denali dochodzi możliwość patchowania softu bez wymogu restartu urządzenia. NX-OS od 7.2(0) lub 7.3(0) to umożliwia.

Nexus 1000v to nakładka na VMware DVS, a CSR1000V to pełnoprawny ruter do zastosowań chmurowo-NFV'owych.

Jest vIOS L2, ale to dla posiadaczy VIRL'a lub CML'a.
.ılı..ılı.

rysic
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 31 lip 2012, 09:16
Kontakt:

Re: IOS-XE i Lab z CSR1000V

#45

#45 Post autor: rysic »

A co z dostępem do tego pliku? Cisco zmieniło podejście? Nie można już go za darmo pobrać do potestowania?

EDIT: Pogrzebałem i chyba wersję 3.12.0S da się pobrać, ale z tego co pisaliście, starsze wersje mają większy apetyt na RAM i CPU.

ODPOWIEDZ