Problem z routingiem statycznym

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
TheReduxPL
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 17 wrz 2013, 21:40

#31

#31 Post autor: TheReduxPL »

Mają wspólne maski, poprawiłem post.
A jak tę komunikację uzyskać?

Awatar użytkownika
japek
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 02 sie 2009, 20:34

#32

#32 Post autor: japek »

Musisz doczytać jak działa taka trasa statyczna którą chcesz dodać. Coś ten router musi wiedzieć jak te pakiety i gdzie wysyłać. Żeby gdzieś wysyłać to musi gadać chociaż ze swoim sąsiadem. Na dwóch kończący łącza które wpięte masz do 2 routerów muszą być kolejne adresy z tej samej klasy żeby tutaj zachodziły komunikacja bez routingu. Wtedy na r1 dajesz trasę do sieci na int fa routera r2 z adresem który jest na int s r2 jako next hop. Wten sposób powiesz R1 ze pakiety do sieci 10.0.0.8 za routerem r2 ma kierować na konkretny adres.

TheReduxPL
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 17 wrz 2013, 21:40

#33

#33 Post autor: TheReduxPL »

Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to żeby R1 komunikował się z R2, muszę wpisać tę komendę:
ip route 10.0.0.9 255.255.255.248 10.10.3.1
Problem niestety w tym, że router nie pozwala na taką konfigurację, bo "Inconsistent address and mask".

A, i adresy interfejsów zmieniłem na:
R1:
S1/0: 10.10.1.1
S1/1: 10.10.2.1

R2:
S1/0: 10.10.3.1
S1/1: 10.10.4.1

R3:
S1/0: 10.10.5.1
S1/1: 10.10.6.1

Awatar użytkownika
japek
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 02 sie 2009, 20:34

#34

#34 Post autor: japek »

Problem jest w tym że polecenie ip route wymaga abyś jako pierwszy parametr podał adres sieci do której chcesz dodać routing, nie adres interfejsu. Czyli w twoim wypadku 10.0.0.8. Dalsza część polecenia jest ok, jeżeli ten adres 10.10.3.1 jest przypisany na r2 int s1/0. Musisz sprawdzic czy z poziomu r1 ping 10.10.3.1 zakończy sie sukcesem.

TheReduxPL
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 17 wrz 2013, 21:40

#35

#35 Post autor: TheReduxPL »

No kurka, ustawiłem wszystko wedle zaleceń ale ping z poziomu routera się nie udaje, a z poziomu PC zwraca "Destination host unavailable".
Trasy wyglądają tak:
Obrazek
Nie pojawiają się również po wpisaniu "show ip route". Ale czuję, że jesteśmy blisko. :roll:

Awatar użytkownika
japek
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 02 sie 2009, 20:34

#36

#36 Post autor: japek »

Podaj jakie adresy wraz z maskami masz przypisane na:
R1 s1/0, R2 s1/0

TheReduxPL
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 17 wrz 2013, 21:40

#37

#37 Post autor: TheReduxPL »

japek pisze:Podaj jakie adresy wraz z maskami masz przypisane na:
R1 s1/0, R2 s1/0
R1 S1/0 - 10.10.1.1/29
R2 S1/0 - 10.10.3.1/29

Awatar użytkownika
japek
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 02 sie 2009, 20:34

#38

#38 Post autor: japek »

No to teraz poczytaj co pisałem wcześniej. Dwie końcówki danego łącza które bezpośrednio łączy R1 i R2 muszą być w tej samej sieci żeby mogły się pingować. Czy w Twoim wypadku tak jest?

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#39

#39 Post autor: teknine »

Nie pomagajcie mu bo tylko robicie mu krzywde.

Do autora tematu: Jeśli chcesz się czegoś nauczyć i zrozumieć, przeczytaj jakiś wstęp do sieci, może ccna pierwszy semestr. Jak chcesz tylko zaliczyć to poproś kolege żeby ci dał swoje zadanie.

Do moderatorów: wiem że to forum ogólnodostępne, ale przydały by się jakieś zasady dot. takich tematów. Rozumiem ktoś ma z czymś problem, wrzuca konfig i pyta, ale pomaganie uczniom którym nie chce się przeczytać rozdziału teorii robi z tego forum samosie i pytania typu rozwiąż równanie....

TheReduxPL
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 17 wrz 2013, 21:40

#40

#40 Post autor: TheReduxPL »

Widzę kolejny arogant nam się trafił, któremu wszystko nie pasuje :twisted:
Okej japek, poprawiłem adresy i woo, wszystkie pecety się pingują :D Wielkie dzięki za pomoc zamiast za przekierowanie do kursu online/książki. Gdybym chciał skorzystać z takich źródeł to bym skorzystał. "Helped" dla Ciebie, reszcie kij tam gdzie trzeba.
Dodam jeszcze, że ten temat powstał tylko i wyłącznie z tego powodu, że na lekcji mnie nie było, podręcznik z działem mówiącym o konfiguracji takiej sieci jest dopiero w drodze do mnie (przez kuriera) a kursy online nie odpowiadają mi z dwóch powodów - jest różnica w kolejności między nauczaniem szkolnym a tym z kursu internetowego, poza tym i tak mam niewystarczająco czasu na to.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2013, 22:49 przez TheReduxPL, łącznie zmieniany 1 raz.

teknine
wannabe
wannabe
Posty: 85
Rejestracja: 05 mar 2011, 21:20

#41

#41 Post autor: teknine »

Co za syf się zrobił na tym forum... Trzeba będzie zmienić hasło:"Powering your knowledge" na "Powering your notes"

Awatar użytkownika
japek
wannabe
wannabe
Posty: 54
Rejestracja: 02 sie 2009, 20:34

#42

#42 Post autor: japek »

TheReduxPL pisze:Widzę kolejny arogant nam się trafił, któremu wszystko nie pasuje :twisted:
Okej japek, poprawiłem adresy i woo, wszystkie pecety się pingują :D Wielkie dzięki za pomoc zamiast za przekierowanie do kursu online/książki. Gdybym chciał skorzystać z takich źródeł to bym skorzystał. "Helped" dla Ciebie, reszcie kij tam gdzie trzeba.
Fajnie że działa, ale fajnie by było gdybyś teraz wiedział dlaczego. Koledzy wcześniej starali się pomóc, ale chyba zabrakło cierpliwości, dlatego teksty z kijem są nie na miejscu.

TheReduxPL
member
member
Posty: 19
Rejestracja: 17 wrz 2013, 21:40

#43

#43 Post autor: TheReduxPL »

japek pisze:
TheReduxPL pisze:Widzę kolejny arogant nam się trafił, któremu wszystko nie pasuje :twisted:
Okej japek, poprawiłem adresy i woo, wszystkie pecety się pingują :D Wielkie dzięki za pomoc zamiast za przekierowanie do kursu online/książki. Gdybym chciał skorzystać z takich źródeł to bym skorzystał. "Helped" dla Ciebie, reszcie kij tam gdzie trzeba.
Fajnie że działa, ale fajnie by było gdybyś teraz wiedział dlaczego. Koledzy wcześniej starali się pomóc, ale chyba zabrakło cierpliwości, dlatego teksty z kijem są nie na miejscu.
Dałeś mi wskazówki, dzięki którym najprawdopodobniej uzupełniłem luki po lekcji, a więc:
- wiem, że routery skonfigurowane w ten sposób muszą mieć odpowiednio ustawione adresy interfejsów serial pomiędzy tymi urządzeniami (muszą mieścić się w zakresie wybranej maski)
- wiem, na jakiej zasadzie działa sam routing statyczny, kojarzę już zasadę działania pojęcia next hop
Teraz wszystko mi się ładnie ułożyło i nie mam wątpliwości w tej sprawie. "Tekst z kijem" bardziej kierowałem do teknine, reszta chociaż w mniejszym bądź większym stopniu wyjaśniła mi to i owo. To, że lepiej przyswajam taką wiedzę gdy widzę jej przykład zastosowania jest już mniej zależne ode mnie, stąd na końcu zapytałem już o konkretne komendy.

Wy macie już różnorakie certyfikaty, ja niedawno zacząłem edukację w kierunku teleinformatycznym i chyba logiczne jest, że są rzeczy, które dla Was są oczywiste a mnie nic nie mówią, szczególnie po mojej nieobecności na lekcji z routingiem w roli głównej.

W każdym bądź razie dziękuję użytkownikowi, który poświęcił mi kilka chwil i pomógł mi w rozwiązaniu napotkanych problemów. Szkoda, że takich osób tu brakuje i wiem tylko, że nieprędko tu ponownie zajrzę, bo lepszą atmosferę to w więzieniu można szukać... Powodzenia w każdym bądź razie.

Awatar użytkownika
art
wannabe
wannabe
Posty: 416
Rejestracja: 04 lip 2011, 10:25

#44

#44 Post autor: art »

TheReduxPL pisze:Widzę kolejny arogant nam się trafił, któremu wszystko nie pasuje :twisted:
A ty się mu dziwisz ? pytasz o rzeczy które były wałkowane tysiąc razy :]
Dałeś mi wskazówki, dzięki którym najprawdopodobniej uzupełniłem luki po lekcji, a więc:
- wiem, że routery skonfigurowane w ten sposób muszą mieć odpowiednio ustawione adresy interfejsów serial pomiędzy tymi urządzeniami (muszą mieścić się w zakresie wybranej maski)
- wiem, na jakiej zasadzie działa sam routing statyczny, kojarzę już zasadę działania pojęcia next hop
Wskazówki dostaleś już od pierwszego posta, problem był w tym, że nie chciało Ci się szukać przykładu :]
Ups I switched again =)

ODPOWIEDZ