obrazy ios cisco

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

obrazy ios cisco

#1

#1 Post autor: piotrino »

Witam, jako ze niektóre komendy nie działają w packet tracer, zamierzam zainstalowac GNS3. Po prostu chcę czuć się jakbym operował na prawdziwym ios cisco. I tu mam pytanie jakie wersje aktualne do routerów i switchy najlepiej poszukać, żeby wykorzystać cały potencjał komend....? W przyszłym roku w styczniu podchodzę do certu CCNA. Nie chcę tylko suchej wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim wiedzy praktycznej. Teorię połaczyc z praktycznością.... Niby packet tracer starczy do ccna, ale dla mnie jest on ubogi....

Awatar użytkownika
PatrykW
wannabe
wannabe
Posty: 1742
Rejestracja: 31 paź 2008, 16:05
Lokalizacja: UI.PL / Ubiquiti Polska.pl
Kontakt:

Re: obrazy ios cisco

#2

#2 Post autor: PatrykW »

piotrino pisze:Witam, jako ze niektóre komendy nie działają w packet tracer, zamierzam zainstalowac GNS3. Po prostu chcę czuć się jakbym operował na prawdziwym ios cisco. I tu mam pytanie jakie wersje aktualne do routerów i switchy najlepiej poszukać, żeby wykorzystać cały potencjał komend....? W przyszłym roku w styczniu podchodzę do certu CCNA. Nie chcę tylko suchej wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim wiedzy praktycznej. Teorię połaczyc z praktycznością.... Niby packet tracer starczy do ccna, ale dla mnie jest on ubogi....
Hej

Podobny temat pare razy wałkoany a forum.

Masz kilka opcji...

1. Zatrudnić się w firmie która jest partnerem Cisco. Wtedy masz nie ograniczony dostęp do laba Cisco. Za free.

2. Nexus 1000V. Obraz ktory sobie deploy zrobic w vmware, mozesz sie bawic najnowszym rozwiazaniem za darmo, czas licencji do 60 dni. Ale to nie problem

3. Stary IOS soon będzie wyparty przez X... ale tak czy siak mozesz sciagnac sobie z sieci obraz do gnsa C7200. Jest to najwiekszy obraz (providerski) i generalnie mozesz duzo poćwiczyć

Jezeli masz problemy sprzetowe, mozesz sie do mnie odezwac to udostepnie zdalnego laba w oparciu o ESXi.

Pzdr
.ılı..ılı.

http://www.linkedin.com/in/pwojtachnio
Potrzebujesz projektu na studia z zakresu Cisco Packet Tracer & GNS ? Just give me call :)

Integrujemy i wspieramy IT :)
https://www.ui.pl | https://facebook.com/UIPolska

Jedyne rozwiązania Ubiquiti Networks w Polsce!
https://ubiquitipolska.pl | https://www.facebook.com/groups/Ubiquiti.Polska

Zomal
wannabe
wannabe
Posty: 240
Rejestracja: 11 cze 2012, 23:02
Kontakt:

Re: obrazy ios cisco

#3

#3 Post autor: Zomal »

piotrino pisze:Po prostu chcę czuć się jakbym operował na prawdziwym ios cisco.
Chyba nie mogę podawać nazwy IOSu jaki odpalałem na GNS3... Po skonfigurowaniu ruterka 3600 i odpaleniu powiedzmy tak 8 na raz, obciążenie procesora wynosiło 30-40%. A mam 2letniego lapka kupionego za 1,5tys. z wymienionym CPU na i5-540M więc "d*** nie urywa". Po uruchomieniu GNSa trzeba bawić się w zmienianie wartości IDLE PC. W sieci są tutki, na YT filmiki - poradzisz sobie na pewno ;)

Do GNSa możesz podpiąć własny komputer, dodając na windowsie/linuxie wpisy statyczne można mieć i neta i ruch do pozostałych podsieci jakie działają w środowisku wirtualnym.
PT spokojnie do CCNA wystarczy, ale jak lubisz "grzebać" to nie ma co gadać tylko ściągaj GNS'a, a obrazy ... "w sieci jest wszystko".

piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

Re: obrazy ios cisco

#4

#4 Post autor: piotrino »

Zomal pisze:
piotrino pisze:Po prostu chcę czuć się jakbym operował na prawdziwym ios cisco.
Chyba nie mogę podawać nazwy IOSu jaki odpalałem na GNS3... Po skonfigurowaniu ruterka 3600 i odpaleniu powiedzmy tak 8 na raz, obciążenie procesora wynosiło 30-40%. A mam 2letniego lapka kupionego za 1,5tys. z wymienionym CPU na i5-540M więc "d*** nie urywa". Po uruchomieniu GNSa trzeba bawić się w zmienianie wartości IDLE PC. W sieci są tutki, na YT filmiki - poradzisz sobie na pewno ;)

Do GNSa możesz podpiąć własny komputer, dodając na windowsie/linuxie wpisy statyczne można mieć i neta i ruch do pozostałych podsieci jakie działają w środowisku wirtualnym.
PT spokojnie do CCNA wystarczy, ale jak lubisz "grzebać" to nie ma co gadać tylko ściągaj GNS'a, a obrazy ... "w sieci jest wszystko".
Dzięki wam za rady. Siedziałem nad tym do 6 rana dzis. Sciagłem ios 3600 i wszystko skonfigurowałem w GNS3 (instalka jak i konfiguracja to banał :)) Ale najważniejsze ze mam wszystkie komendy, w tym o co mi chodziło pełne debugowanie. I mogę sobie poćwiczyć wszystkie komendy, debugowanie itp.... Na virtualbox'e mam windowsa xp, którego podłaczyłem do sieci w GNS3. Mogę się jak w prawdziwej sieci tworzyć połączenia ssh, tunelowanie itp.... Opcji jest ogrom do wykorzystania, których nie miałem w PT. Problemów sprzętowych nie mam. Ale mogę podłączyć tylko jeden komp (virtualbox) do sieci. Dwa komputery próbowałem podłączyć (w róznych podsieciach) ale procesor nie daje rady niestety. Trudno. Choć jeden komp podłaczyłem. A na drugim routerze dałem loopbacka (inna podsieć)... Kurcze zebym wiedział wcześniej że GNS3 to taka za....ta sprawa :) Przy okazji przeanalizuję sobie debugowanie np. ppp itp... Sciągnę sobie inny obraz ios dam na serwer ftp na kompie i pobawię się w zamiany IOS...... Dzięki za rady.

horac

#5

#5 Post autor: horac »

W debugowanie na GNS3 to bym sie za bardzo nie bawil, wyniki moga cie zaskoczyc nie zawsze pozytywnie. Zapomnij tez calkowicie o testowaniu QoS. Dynamips/GNS3 dobry program ale nie do wszystkiego, ma swoje ograniczenia, oprocz funkcjonalnych dotyczacych samego dzialania programu to technologiczne, nie ma LISP, OTV. Wiec juz dla technologii Data Center GNS3 jest bezuzyteczny

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#6

#6 Post autor: lbromirs »

horac pisze:W debugowanie na GNS3 to bym sie za bardzo nie bawil, wyniki moga cie zaskoczyc nie zawsze pozytywnie. Zapomnij tez calkowicie o testowaniu QoS. Dynamips/GNS3 dobry program ale nie do wszystkiego, ma swoje ograniczenia, oprocz funkcjonalnych dotyczacych samego dzialania programu to technologiczne, nie ma LISP, OTV. Wiec juz dla technologii Data Center GNS3 jest bezuzyteczny
Akurat LISP działa. QoS nie działa w kontekście parametrów dla ruchu, ale da się na nim walidować konfiguracje i testować dla małych wydajności.

horac

#7

#7 Post autor: horac »

lbromirs pisze:
Akurat LISP działa. QoS nie działa w kontekście parametrów dla ruchu, ale da się na nim walidować konfiguracje i testować dla małych wydajności.
Z tym LISPem to mnie zaskoczyles, a co do QoS wlasnie konfigi ok ale wydajnosc zakladajc ze ma sie juz odpalone IGP, BGP, Mcast to bardzo slabo. Mi ciag pingow zeby wygenerowac 4 do 5 Mb wywalal dynamipsa

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

#8

#8 Post autor: lbromirs »

horac pisze:
lbromirs pisze:
Akurat LISP działa. QoS nie działa w kontekście parametrów dla ruchu, ale da się na nim walidować konfiguracje i testować dla małych wydajności.
Z tym LISPem to mnie zaskoczyles, a co do QoS wlasnie konfigi ok ale wydajnosc zakladajc ze ma sie juz odpalone IGP, BGP, Mcast to bardzo slabo. Mi ciag pingow zeby wygenerowac 4 do 5 Mb wywalal dynamipsa
Walidować i testować dla małych wydajności (markuje/nie markuje, klasyfikuje/nie klasyfikuje).

I tak, laby z QoSa zdecydowanie robiłbym w oderwaniu od skomplikowanego routingu.

piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

#9

#9 Post autor: piotrino »

horac pisze:W debugowanie na GNS3 to bym sie za bardzo nie bawil, wyniki moga cie zaskoczyc nie zawsze pozytywnie. Zapomnij tez calkowicie o testowaniu QoS. Dynamips/GNS3 dobry program ale nie do wszystkiego, ma swoje ograniczenia, oprocz funkcjonalnych dotyczacych samego dzialania programu to technologiczne, nie ma LISP, OTV. Wiec juz dla technologii Data Center GNS3 jest bezuzyteczny
Wiem, że najlepiej testować i uczyć się na na prawdziwych routerach i switchach.... Ale nie kazdego na to stać. GNS3 i tak jest o niebo lepsze niz PT....:) Pozdrawiam

P.S A tak przy okazji, jeśli chodzi o switche w GNS3 czy do niego też są obrazy IOS? . czy jak przeczytałem w sieci musze jakiś moduł doinstalować ........Na razie testuję routery , a potem w trakcie zamierzam switche w topologię dać...

Kyniu
wannabe
wannabe
Posty: 3595
Rejestracja: 04 lis 2006, 16:23
Kontakt:

#10

#10 Post autor: Kyniu »

piotrino pisze:GNS3 i tak jest o niebo lepsze niz PT....:)
Zastanawiam się czy Ty chociaż wiesz czego używasz i czym one się różnią skoro dokonujesz takich porównań.

piotrino
member
member
Posty: 36
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:14
Lokalizacja: CCNA

#11

#11 Post autor: piotrino »

Kyniu pisze:
piotrino pisze:GNS3 i tak jest o niebo lepsze niz PT....:)
Zastanawiam się czy Ty chociaż wiesz czego używasz i czym one się różnią skoro dokonujesz takich porównań.
Wiem do czego jest GNS3, może daję za duże porównanie, ale na plus GNS3 przemawia o wiele więcej komend do wykorzystania niż w PT. I pracuję na prawdziwym IOS cisco... Przynajmniej dla mnie GNS3 jest o wiele lepszy niż PT... Są plusy i minusy GNS3... Wiadomo jakbym miał okazję to bym ćwiczył na fizycznym sprzęcie.Większość plusów ma moim zdaniem GNS3. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ