VIRL - nexus

VIRL, Dynamips, Boson NetSim, Packet Tracert, Olive, UNL, EVE-NG
Wiadomość
Autor
pysiok83
wannabe
wannabe
Posty: 221
Rejestracja: 21 wrz 2009, 12:06

VIRL - nexus

#1

#1 Post autor: pysiok83 »

hej,
na stronie virl cisco można nabyć za 199$ wersję VIRLa. Czy ktoś z was miał przyjemność odpalanie u siebie? Zastanawiam się nad zakupem jednak nie wiem czy wspiera np fabric-path oraz vPC. Nie znalazłem na stronie jednoznacznej odpowiedzi. Z góry dziękuję za odpowiedź.

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

Re: VIRL - nexus

#2

#2 Post autor: martino76 »

pysiok83 pisze:hej,
na stronie virl cisco można nabyć za 199$ wersję VIRLa. Czy ktoś z was miał przyjemność odpalanie u siebie? Zastanawiam się nad zakupem jednak nie wiem czy wspiera np fabric-path oraz vPC. Nie znalazłem na stronie jednoznacznej odpowiedzi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
vNexus nie wspiera L2, wiec mozesz zapomniec o labowaniu takich rzeczy jak FP, vPC. Z tego co wiem mozesz odpalic napewno OTV bo nie jest to robione w hardware.

Pozdro,

Awatar użytkownika
gangrena
CCIE/CCDE
CCIE/CCDE
Posty: 2349
Rejestracja: 08 mar 2004, 12:17
Lokalizacja: Wawa

Re: VIRL - nexus

#3

#3 Post autor: gangrena »

martino76 pisze:vNexus nie wspiera L2, wiec mozesz zapomniec o labowaniu takich rzeczy jak FP, vPC. Z tego co wiem mozesz odpalic napewno OTV bo nie jest to robione w hardware.
OTV, jak i inne funkcjonalności L3 są wspierane w tzw. hardware pod postacią komponentu EARL8 na kartach liniowych. W CPU ciężko natomiast odzwierciedlić funkcjonalności warstwy 2 realizowane przez L2 ASIC. Stąd też takie, a nie inne funkcjonalności wspierane są w zwirtualizowanych instancjach urządzeń.

pysiok83
wannabe
wannabe
Posty: 221
Rejestracja: 21 wrz 2009, 12:06

hej

#4

#4 Post autor: pysiok83 »

Czyli generalnie to chyba nie ma co tego kupować. Wszytko można zrobić na titanium oraz na XR. Czy o czymś zapomniałem?

PS czy CISCO planuje jakieś rozwiązanie, żeby można było zwirtualizować L2?

lbromirs
CCIE
CCIE
Posty: 4101
Rejestracja: 30 lis 2006, 08:44

Re: hej

#5

#5 Post autor: lbromirs »

pysiok83 pisze:Czyli generalnie to chyba nie ma co tego kupować. Wszytko można zrobić na titanium oraz na XR. Czy o czymś zapomniałem?
Titanium nie jest dostępny publicznie i w sprzedaży. A VIRL jest platformą do uruchamiania oprogramowania, jednym z nich jest XRv.
pysiok83 pisze:PS czy CISCO planuje jakieś rozwiązanie, żeby można było zwirtualizować L2?
Zwiększ jasność pytania proszę. Dzisiaj oferujemy bardzo dużo rozwiązań do wirtualizacji L2.

pysiok83
wannabe
wannabe
Posty: 221
Rejestracja: 21 wrz 2009, 12:06

lbromirs

#6

#6 Post autor: pysiok83 »

Pisząc o wirtualizacji L2 miałem na myśli między innymi Fabric Patch czy tez vPC (jednak wcześniej otrzymałem odpowiedź dlaczego np. takich funkcjonalności nie ma w VIRlu). Fajnie by też było gdyby sprawnie działał STP czy też LACP oraz VLANy, trunki itp. Czy CISCO oferuje coś takiego na ten moment? Czy gdzieś opis funkcjonalności jakie znajdę w VIRLu? Na stronie są tylko lakoniczne informacje bez konkretów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
drake
CCIE
CCIE
Posty: 1593
Rejestracja: 06 maja 2005, 01:32
Lokalizacja: Dortmund, DE
Kontakt:

#7

#7 Post autor: drake »

Hej,
mam pytanie - pewnie proste, ale potrzebuje wiedziec od uzytkownikow VIRLa.
Znam wymagania proc/ram odnosnie IOSv czy XRv, lecz jestem ciekaw czy sa one okreslone per node? Tzn. jesli chce odpalic 5x IOSv to potrzebuje 5x RAM potrzebny do uruchomienia pojedynczej instancji? Czy moze uruchamiam jedna wirtualna instancje IOSv i moge dodac do topologii np. 10 routerow IOSv?

Pozdruffka! :)
Never stop exploring :)

https://iverion.de

martino76
CCIE
CCIE
Posty: 883
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:23
Lokalizacja: Barczewo

#8

#8 Post autor: martino76 »

drake pisze:Hej,
mam pytanie - pewnie proste, ale potrzebuje wiedziec od uzytkownikow VIRLa.
Znam wymagania proc/ram odnosnie IOSv czy XRv, lecz jestem ciekaw czy sa one okreslone per node? Tzn. jesli chce odpalic 5x IOSv to potrzebuje 5x RAM potrzebny do uruchomienia pojedynczej instancji? Czy moze uruchamiam jedna wirtualna instancje IOSv i moge dodac do topologii np. 10 routerow IOSv?

Pozdruffka! :)
Wydaje mi sie ze jest to wymaganie per instancje. Czyli jak bedziesz chcial dodac 10 vIOS to bedziesz wymagal RAM*10 instancji.

Pozdro,

Awatar użytkownika
garfield
CCIE
CCIE
Posty: 2882
Rejestracja: 25 sie 2006, 18:32
Lokalizacja: Gdynia

#9

#9 Post autor: garfield »

z tego co widze u mnie to jest per instancja - ale to nie jest tak ze on od razu zabiera np 3 giga dla IOS-XR
Remember that the lab is just looking for reachability and not “optimal reachability”.

Awatar użytkownika
zrio
member
member
Posty: 24
Rejestracja: 15 sty 2010, 18:04

#10

#10 Post autor: zrio »

Czy można jakoś przetesować virl'a przed zakupem? Przydałby się trial, jednak na stronie nie ma żadnej informacji na ten temat.
A router comes into a doctor’s office and says: it hurts when IP

Wolf
wannabe
wannabe
Posty: 297
Rejestracja: 20 cze 2005, 09:44
Lokalizacja: Warszawa

#11

#11 Post autor: Wolf »

Kilka osób ma na forum, ja też własnie kupiłem i instaluję. Pytaj ;) Swoje wrażenia też opiszę za kilka dni.

kefear
wannabe
wannabe
Posty: 76
Rejestracja: 19 lis 2009, 19:41

#12

#12 Post autor: kefear »

I jak ?

Awatar użytkownika
lxs
wannabe
wannabe
Posty: 177
Rejestracja: 08 sty 2014, 16:27
Lokalizacja: 52.182098, 21.005445

#13

#13 Post autor: lxs »

Ja właśnie testuję VIRLa pod kątem NX-OS i labów CCIE. Generalnie wielki postęp Cisco i wyjście na przeciw powolnej śmierci GNS3. Odpaliłem VIRLa zarówno na Windowsie jak i OS X. Z tym drugim jest problem, bo niektóre hypervisory mają problem z nim, ale do wygooglania jak sobie z tym poradzić. Z wydajnością jest całkiem spoko, ale totalne minumum to i5 i 8GB RAMu. Mój MacBook ma taką konfigurację i przy topologii CCIE z INE się poci i ma czkawkę. Pojedyncze obrazy działają ok. Na służbowym i7vPro 16GB RAMu nawet opasłe laby działają OK. NX-OS niestety już tak fajnie nie wygląda jak IOSv. Jedyna zaleta że jest, ale większość rozwiązań Nexusów niestety nie działa (vPC, LACP, FEX, OTV). Widać, że NX-OS na VIRLu jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Na przykład każdy port otrzymuje zawsze taki sam adres mac niezależnie od instancji switcha, co może powodować troubleshooting na samym początku przygody.

horac

#14

#14 Post autor: horac »

lxs pisze:Ja właśnie testuję VIRLa pod kątem NX-OS i labów CCIE. Generalnie wielki postęp Cisco i wyjście na przeciw powolnej śmierci GNS3. Odpaliłem VIRLa zarówno na Windowsie jak i OS X. Z tym drugim jest problem, bo niektóre hypervisory mają problem z nim, ale do wygooglania jak sobie z tym poradzić. Z wydajnością jest całkiem spoko, ale totalne minumum to i5 i 8GB RAMu. Mój MacBook ma taką konfigurację i przy topologii CCIE z INE się poci i ma czkawkę. Pojedyncze obrazy działają ok. Na służbowym i7vPro 16GB RAMu nawet opasłe laby działają OK. NX-OS niestety już tak fajnie nie wygląda jak IOSv. Jedyna zaleta że jest, ale większość rozwiązań Nexusów niestety nie działa (vPC, LACP, FEX, OTV). Widać, że NX-OS na VIRLu jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Na przykład każdy port otrzymuje zawsze taki sam adres mac niezależnie od instancji switcha, co może powodować troubleshooting na samym początku przygody.
I tak sie ciesz ze cos tam z L3 na Nexusie dziala. Normalnie sam n7k to pudelko na karty. M2, F2/F3. Zaleznie co zassemblujesz takie features bedziesz mial dostepne. Przelozenie tego na wirtualke proste raczej nie jest. FEX to zew karta do nexusa, wiec jak to chcesz zwirtualizowac

ODPOWIEDZ